Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!

Публикувано от Пламен Hиколов 
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 15:45:57
i kato ima 26 милиарда в депозити - даи да ги нахакаме в тухли
моята идея е да се вкарат в производство и чат- пат технологии
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 16:20:19
Kato na4alo 3apo4nete da si teglite parite ot vsi4ki banki v koito ima u4astie Grecia, 4e kakvi newa 4ux na Piazza Affari .......???
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 16:31:14
Quote
Пламен Hиколов
Bulkane, смяташ ли, че тези 8 милиарда ще ни оправят икономиката. Още повече и аз мисля, че в близките 5-6 години еврото няма да дойде в БГ. Но тия 26 милиарда (може и да бъркам цифрата), които сме вкарали в депозити могат много повече да помогнат. Докато има дефлация и високи лихвени проценти те ще си седят в банките и няма особена полза от тях. За да влязат в икономиката трябва нещо да уплаши кешовиците. Това може да бъде или контролирана инфлация или фалит на няколко банки. Има и друг не толкова лош вариант - да се вземе заем от МВФ, ама това също е мръсна дума в БГ.

Пламене, наистина не знам кое как би оправило икономиката, мога само да гадая. Възможно е и да фалират банки (най-малко вероятно според мен, но не и невъзможно). Контролирана от БНБ инфлация означава само едно - сбогом на борда (пак не коментирам дали е добре или зле, защото не съм сигурен на 100%) Инфлация на основните валути не зависи от БГ. Това, за което поне си мисля, че съм сигурен е, че "кешовиците" няма нужда да се плашат, ами те сами да си решат кога и за какво да си харчат парите, т.е. да бъдат мотивирани. Пари похарчени при паника са винаги погрешно инвестирани. Та в тази светлина смятам теорията ти за излизане от кризата чрез повишаване на цените на НИ или на каквото и да било за несъстоятелна. Ако трябва да давам лично субективно мнение - аз пари за нещо некачественно и/или надценено не давам. Когато се предлага нещо, което много ми харесва и според мен си струва парите - купувам. Но да се предлага нещо, което смятам, че цената му е завишена сериозно, колкото повече изкуственно му се вдига цената (по твоята теория), толкова повече се отдалечавам от идеята да го купя. Пиша за себе си, за другите не знам как биха реагирали. По принцип само реално производство и реално високи доходи могат фундаментално да оправят икономически положението и да подпрат цените на НИ (тук даже и не намесвам качеството на това, което се предлага). Не може да се уреди нито за няколко месеца, нито за година-две, нито да стане лесно и при най-добро желание. Всички останали трикове и създадени паники могат само да влошат нещата. То даже в най-развитите държави има икономисти, които съветват за момента да се държат пари в брой. Бях споменал и в друг пост, при едни цени от 2008 г. излизам на пазара като продавач на НИ. Ако ги пусна на тези цени сега, ти би ли си купил от мен за да тръгне икономиката? Поздрави.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 17:54:43
Имам чувството, че г-н Пламен Николов има един гоооолям ипотечен кредит и мечтае за вдигане на цените на НИ.
По друг начин не мога да си обясня негативното му отношение към депозитите и "кешовиците".

Помня 1989 година, когато едно малцинство си изтегли масово депозитите и ги вкара в икономиката.
Малее, какво благоденствие настана -- рафтовете в магазините празни, цената на една Лада колкото две селски къщи и една хубава, оздравителна инфлацийка.

Помня и септември 1996, кога фалираха банките, пак нищо хубаво не последва от това. Това не само аз го помня, така, че сега само с няколко фалита не може да се размине. Една банка да изгърми и гледайте на следващия ден опашките от депозитари пред останалите банки.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 18:00:30
Всички тук говорите за ръст на цени , на заплати , на инфлация и т.н. , но никой не говори за ръст на качеството .
През всичките тези години на повишаващи се цени единственото което не се повиши( а дори стана по- зле) , това е качеството- независимо за какво говорим , за стоки , услуги или НИ . Тоест цените в България растат нагоре а качеството-надолу. Типично български феномен. Ще излезем от криза като престанем да манипулираме единствено ЦЕНАТА и се средоточим върху качеството и производителността . Едно време изнасяхме ябълки за Япония – само екстра качество на цена 0,30$ ЗА ЕДИН БРОЙ .
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 18:03:16
avatar
"Да подплашим кешовиците, за да спасим спекулантите!" - ако с това заглавие бе започнала темата щеше да е далеч по-лесно разбираема за прочелите многобройните икономически "АНАЛизи" до тук!

Започвам да съжалявам, че във форума няма раздел "Хумор, Сатира и Забава" - една огромна част от писалите щяха да намерят достойното си призвание точно там winking smiley
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 18:07:38
avatar
Светлото бъдеще



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-23 18:10 от Брокеръ.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 18:25:00
николов, вместо бизнеса да "прибира депозитите" със спекулативно качване на цената и използване на страха на потребителите да не изпуснат влака (умело подклаждан от услужливите брокита) нек моля да ги вземе назаем срещу лихва, да инвестира в нещо смислено, да създаде качествен продукт и тогава да се надява да получи една част от тях срещу продукта си.

другото е алъш-вериш по навиваща се спирала нагоре с намаляващ радиус която просто свършва в нищото и неблагоразумните пазарни участници точно като бедстващия койот се озовават на средата между двата зъбера, право над пропаста, поглеждат с недоумение към липсващата земя под краката си и политат надолу ... гледали сме го по анимационните филмчета. когато това е реалността е доста неприятно. ако удължим още малко спиралата още повече прецакани ще има. лично познавам човек със сериозен бизнес който се прецака дотам че бизнеса му е под въпрос защото покрай това което умее реши и строителство да развива. да не говорим за дребните купувачи наляли квалифицирания си труд за 20г напред в ужасни апартаменти.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 18:59:49
Quote
Пламен Hиколов
Bulkane, смяташ ли, че тези 8 милиарда ще ни оправят икономиката. Още повече и аз мисля, че в близките 5-6 години еврото няма да дойде в БГ. Но тия 26 милиарда (може и да бъркам цифрата), които сме вкарали в депозити могат много повече да помогнат. Докато има дефлация и високи лихвени проценти те ще си седят в банките и няма особена полза от тях. За да влязат в икономиката трябва нещо да уплаши кешовиците. Това може да бъде или контролирана инфлация или фалит на няколко банки. Има и друг не толкова лош вариант - да се вземе заем от МВФ, ама това също е мръсна дума в БГ.
Извинявай ама ти със всичкия ли си.И как ще ме уплашиш мен кешовика че вече се разтреперах.Като пишеш статити че имотите ще поскъпнат.Аз такъв имот безплатно не искам щото при 5.00 по Рихтер е на земята.Да си похарча парите ама за какво?Какво произвежда България коли плазми компютри електроника.Питам за какво да ги похарча че да раздвижа нашата икономика да отида на море у Сънито ли или да си купя имот.Айде направи ти с твоите пари това.Аз ако си похарча моите ще е за сметка на увеличение на вноса.На мен България няма какво да ми предложи да си купя.Храна си произвеждам сам.В курви и силикон не инвестирам



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-23 19:24 от batko.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
23-02-2010 - 19:20:13
От дълбока криза се излиза с адов труд и акъл (Германия на два пъти, САЩ) , или с бой-Чили. В момента Чили е най-проспериращата икономика в Латинска Америка след абсолютен колапс 1973 , последван от 13 години здравословен тимар . Като гледам трудолюбивото и ученолюбиво поколение не ми остава нищо друго освен да заложа на Чилийската карта......
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход