Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!

Публикувано от Пламен Hиколов 
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:25:57
Quote
айрян
По твоята логика търговецът си вика: "Що аз днес ще продавам плазмата за 1000 лева, от които кярът ми е 100 лева, като мога да лежа до другата седмица и да я продам за 1200 от които кярът ще ми е 300." Ако почакам до по-другата седмица кярът ще ми е 500. Жива далавера.
Нали ти е ясно обаче, че ако тук плазмата струва 1400, а в Лондон 700, всеки ще си купи нискотарифен билет за 70 лева, ще иде за една седмица на гости на братовчед си в UK и ще се върне с плазма на която копчетата са отдясно. Българският търговец к'во прави тогава?
Виж сега, в Македония пакет цигари струва 1.20, в България 4.20. Ама няма пълни автобуси да ходят да си купуват цигари от Македония. Вярно, че някои го правят ама в други мащаби и по друг член от НК.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:26:42
Днес в МОЛА персонала беше повече от зяпачите! И ми хрумна идеята СЛАГАЙТЕ ТАКСА ОГЛЕД ако иска да зяпа плазми 2 лева такса *ok*
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:29:05
avatar
Quote
Пламен Hиколов
Някакво имам *book*. Но колега форумист, аз просто изказах една теза. Ако можете я оборете с икономически доводи.

Оборва се аналогично на всяка идея за перпетуум мобиле - просто пропускаш някои компоненти..

По твоя метод нищо не пречи да се вдигнат десеторно всички цени и заплатите от утре. Така всичко тук ще е същото, но като си вземем парите и идем в EU ще ни е 10 пъти по-евтино и направо ще ги изкупим, а може да решим и световната криза?
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:36:22
Quote
nearvana
абе г-н Николов вие да не сте от Варна??? по мои наблюдения там хората основно от имоти искат да забогатяват ... нищо лично...
Не съм от Варна, а и имотите не са ми приоритет. Както казва един виден съфорумец "Ни копува ни продава". Имотите са частен случай от всичко останало. Има една теория за положителната и отрицателна спирала. След десет години ръст (голям, малък ама все пак ръст), сега сме влезли в отрицателна спирала. И ако ние не се измъкнем от нея няма кой. А измъкването го разбирам основно с работа, инвестиции и печалба. Не можеш да спечелиш ако само продадеш апартамента на баба си. Но ако с взетите пари отвориш цех за конци, наемеш двама души и продаваш продукцията си в Турция ще помогнеш доста на страната си (и на себе си в частност).
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:38:56
Quote
айрян
По твоята логика търговецът си вика: "Що аз днес ще продавам плазмата за 1000 лева, от които кярът ми е 100 лева, като мога да лежа до другата седмица и да я продам за 1200 от които кярът ще ми е 300." Ако почакам до по-другата седмица кярът ще ми е 500. Жива далавера.
Нали ти е ясно обаче, че ако тук плазмата струва 1400, а в Лондон 700, всеки ще си купи нискотарифен билет за 70 лева, ще иде за една седмица на гости на братовчед си в UK и ще се върне с плазма на която копчетата са отдясно. Българският търговец к'во прави тогава?

То даже няма и смисъл да се ходи до Лондон за покупки, всичко може да се поръча по Интернет или по телефон, аз съм си поръчвал някои аудио-компоненти, кабели за тях и пр. (само ти трябва един преходник за щепсала за захранването - струва 2 лева). Ако поръчаш от континентална Европа и това не ти е нужно.

Имотите е малко по-друго - не можеш да си ги поръчаш от чужбина (то само поради тази причина някои цени все още не са паднали много, просто няма сериозна конкуренция), но медала има и обратна страна - продавачите също не могат да ги изнесат в чужбина да ги продават на население с по-добри доходи.

Иначе разбирам примера ти.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:42:45
Quote
Пламен Hиколов
Quote
айрян
По твоята логика търговецът си вика: "Що аз днес ще продавам плазмата за 1000 лева, от които кярът ми е 100 лева, като мога да лежа до другата седмица и да я продам за 1200 от които кярът ще ми е 300." Ако почакам до по-другата седмица кярът ще ми е 500. Жива далавера.
Нали ти е ясно обаче, че ако тук плазмата струва 1400, а в Лондон 700, всеки ще си купи нискотарифен билет за 70 лева, ще иде за една седмица на гости на братовчед си в UK и ще се върне с плазма на която копчетата са отдясно. Българският търговец к'во прави тогава?
Виж сега, в Македония пакет цигари струва 1.20, в България 4.20. Ама няма пълни автобуси да ходят да си купуват цигари от Македония. Вярно, че някои го правят ама в други мащаби и по друг член от НК.
Знаеш ли какъв процент от пушачите в БГ пушат цигари по 4.20? Сигурно под 5%. Не е нужно да ходиш до Македония за да си купиш цигари по 1.20. Затова и няма пълни автобуси.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:45:47
Спокойно, след 10 години спад ще се измъкнем и от тая спирала, така че няма какво да се косиш.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:46:02
Г-н Николов,
Вдигането на цените няма да има така желания ефект, който сте описали. Цените са следствие от търсенето и предлагането, а не причина за това. Когато една стока е дефицитна, т.е. търсенето й е голямо, а предлагането малко, то е логично цената й да е висока. Но когато една стока е в изобилие, а търсенето е слабо, цената пада. Именно поради тези неумолими пазарни закони "доматито" е по-скъпо през пролетта, а през есента е по-евтино. По същество, повишаването на цената на стока, която е в изобилие и със слабо търсене, целящо да се стимулира потребление е обречено на неуспех най-вече заради факта, че цената не е фактор, който променя съотношението търсене/предлагане а следствие на това съотношение. Хората доста отдавна са осъзнали, че стимулирането на потреблението се прави успешно с промоции, реклама, ценови отстъпки, изгодни лизингови схеми на плащане и други похвати, все свързни с намаляване на ценовата тежест, а не обратното, както се опитвате да внушите. Вие сте объркали причинно-следствените връзки в тази ваша теория и от там, хващайки се за следствието, се надявате да промените причината.
По абсолютно същата логическа пътечка можете да твърдите следното: А именно, че повишаването на ГПР на кредитите ще доведе до тълпи желаещи кредит в банковите офиси или пък, че изговарянето наобратно на "Фъсссс", ще надуе който и да е балон.
Ето как объркването на причинно-следствените връзки води до смехотворни изводи.
Надявам се да не сте бизнесмен, че иначе горко на икономиката ни с такива бизнесмени.
Лека вечер!
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:52:31
г-н Николов
Наи добрия начин да разберем дали работи теорията ти
е да направиш лична покупка на завишен имот , след което ще следим цените в съответния квартал
и разбира се броя на продажбите
Мисля че моето предложение е справедливо
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 18:59:35
Quote
Scyther
Г-н Николов,
Вдигането на цените няма да има така желания ефект, който сте описали. Цените са следствие от търсенето и предлагането, а не причина за това. Когато една стока е дефицитна, т.е. търсенето й е голямо, а предлагането малко, то е логично цената й да е висока. Но когато една стока е в изобилие, а търсенето е слабо, цената пада. Именно поради тези неумолими пазарни закони "доматито" е по-скъпо през пролетта, а през есента е по-евтино. По същество, повишаването на цената на стока, която е в изобилие и със слабо търсене, целящо да се стимулира потребление е обречено на неуспех най-вече заради факта, че цената не е фактор, който променя съотношението търсене/предлагане а следствие на това съотношение. Хората доста отдавна са осъзнали, че стимулирането на потреблението се прави успешно с промоции, реклама, ценови отстъпки, изгодни лизингови схеми на плащане и други похвати, все свързни с намаляване на ценовата тежест, а не обратното, както се опитвате да внушите. Вие сте объркали причинно-следствените връзки в тази ваша теория и от там, хващайки се за следствието, се надявате да промените причината.
По абсолютно същата логическа пътечка можете да твърдите следното: А именно, че повишаването на ГПР на кредитите ще доведе до тълпи желаещи кредит в банковите офиси или пък, че изговарянето наобратно на "Фъсссс", ще надуе който и да е балон.
Ето как объркването на причинно-следствените връзки води до смехотворни изводи.
Надявам се да не сте бизнесмен, че иначе горко на икономиката ни с такива бизнесмени.
Лека вечер!

Скитъре, освен всичко, което си написал има още един фактор - качеството на това, което се предлага. В случая за жилищата, освен качеството на самото жилище и сграда, има значение качеството на живот в района, квартала, града, ако щеш и държавата. България е много по-отворена към света отколкото преди 10-15 години, много повече нашенци шарят насам-натам, виждат и имат база за сравнение кое какво е, как, колко струва и как се изчислява цената му (визирам БГ м2, която е доста различна величина от м2 на други места).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход