Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!

Публикувано от Пламен Hиколов 
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 21:51:30
Quote
ekoflex
Не ми се разсъждава много задълбочено в момента, но ми прави впечатление, че графиката на цените в София, която е на първа страница на сайта от 4 месеца насам се е укротила на приблизително едно ниво. Предвид, че това са зимни месеци, които по-принцип в българските условия са по-тежки и по-трудни не само за пазара на имоти, а за цялата ни икономика, си мисля, че след като отмине зимата, е твърде логично графиката, ако не започне да се повишава, то поне да остане до края на тази година, респективно до следващата зима на това ниво, което е в момента, в случай че няма сътресения на глобално ниво. Аз за себе си съм склонен да приема, че графиката (като цяло) може да се ползва като груб показател за цялостното състояние на икономиката в България, а не само за измерване на цените на апартаментите в София - лично мое мнение.

Да де, само дето графиката на първа страница не само отразява един твърде жалък процент от общото предлагане на пазара, което е далеч от представително, но на всичкото отгоре е и грешна. А от грешна графика за средни цени на предлагани имоти да се вадят верни икономически тенденции за състоянието на цяла една икономика, ми се струва леко повърхностно. По надеждна информация за тенденциите би дала една разходка в мола или магазинчетата с надпис "Дава се под наем"...
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 21:55:50
avatar
Quote
zlostyr
Напълно подкрепям теорията на г-н Николов и искам да я доразвия. Тъй като повечето хора няма да имат пари за да си купят по-скъпите стоки предлагам да си напечатаме пари. След това ще вдигнем цените пак и пак ще напечатаме пари и така нататък... Това е пътят към светлото бъдеще!

По-лесно е както в САЩ да популяризираме писането на чекове. С тази разлика че тук всеки ще има право на лимит от 1 милион. smiling smiley


А за спадналия брой разрешителни - това има влияние върху предлагането след 5 години. Дотогава ще се завършват сега започнатите (и зарязани) постройки. Аз такива виждам много често. И предлагането има само да расте. Просто 2007-2008 без никакво планиране инвеститорите се оляха. На принципа - строя и продавам (без да си задават въпроса кой и защо ще купи точно техния продукт).

Имам чувството, че продавачите сега си играят на тото - свалят съвсем плавно цените и чакат някой да ги уцели. Ако някой продаде сигурно обявява тридневни празници, яде и пие и по брадата му тече.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:02:16
avatar
Вероятно графиката наистина не е 100 % точна, но е близка до истината. Колкото да е грешен алгоритъма и на изчисление, се съмнявам някои от админите на сайта да си прави труда допълнително да я манипулира, за да отчита задържането на спада на цените в последните 4 месеца. МОЛ-а и магазинчетата "под наем" също са показателни, но там положението ще започне да се подобрява, когато графиката тръгне плавно нагоре, така си мисля аз smiling smiley, нали все пак трябва да се премине през така наречения "саниращ" ефект.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-02-22 22:07 от ekoflex.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:06:53
Quote
Scyther
Quote
ekoflex
Не ми се разсъждава много задълбочено в момента, но ми прави впечатление, че графиката на цените в София, която е на първа страница на сайта от 4 месеца насам се е укротила на приблизително едно ниво. Предвид, че това са зимни месеци, които по-принцип в българските условия са по-тежки и по-трудни не само за пазара на имоти, а за цялата ни икономика, си мисля, че след като отмине зимата, е твърде логично графиката, ако не започне да се повишава, то поне да остане до края на тази година, респективно до следващата зима на това ниво, което е в момента, в случай че няма сътресения на глобално ниво. Аз за себе си съм склонен да приема, че графиката (като цяло) може да се ползва като груб показател за цялостното състояние на икономиката в България, а не само за измерване на цените на апартаментите в София - лично мое мнение.

Да де, само дето графиката на първа страница не само отразява един твърде жалък процент от общото предлагане на пазара, което е далеч от представително, но на всичкото отгоре е и грешна. А от грешна графика за средни цени на предлагани имоти да се вадят верни икономически тенденции за състоянието на цяла една икономика, ми се струва леко повърхностно. По надеждна информация за тенденциите би дала една разходка в мола или магазинчетата с надпис "Дава се под наем"...

Графиката на първа страница наистина не отразява точно общото предлагане на пазара и от тази гледна точка е и грешна, но все пак има нещо обезпокоително в застоя й на някаво равновесно ниво. Започвам да си мисля, че ако не е рязък спадът през следващите 2-3 месеца, Данков може и да излезе прав!

[zdravbadi.com]
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:10:38
avatar
Quote
ekoflex
Вероятно графиката наистина не е 100 % точна, но е близка до истината. Колкото да е грешен алгоритъма и на изчисление, се съмнявам някои от админите на сайта да си прави труда допълнително да я манипулира, за да отчита задържането на спада на цените в последните 4 месеца.

Ако са ми верни сметките, като се обнови графиката за днес на първа страница, ще видим най-ниска цена (ще е стръмничка).

А ако се гледат верните графики, от много месеци си има плавен, но постоянен спад. Ако беше др.Иванов тук, щеше да предположи докторски, че такъв спад се дължи на това, че се продават само скъпите имоти и остават за продан само евтините :]
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:19:38
avatar
Quote
Бай Пешо
Графиката на първа страница наистина не отразява точно общото предлагане на пазара и от тази гледна точка е и грешна, но все пак има нещо обезпокоително в застоя й на някаво равновесно ниво. Започвам да си мисля, че ако не е рязък спадът през следващите 2-3 месеца, Данков може и да излезе прав!


За да има рязък спад през следващите 2-3 месеца мисля, че трябва да се случат рязки сътресения на глобално ниво. Дянков едва ли е прав, ако наистина мисли, че цените ще скочат, но според мен с леки колебания, това ще е нивото на цените (не само за София, а като цяло) от тук нататък вероятноста да се сбъднат апокапиптичните прогнози (149 ?/m2 топ локейшън) не съществува.
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:27:00
avatar
с две думи - дъното на цените вече е ударено smiling smiley
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:51:54
Quote
Бай Пешо
[Графиката на първа страница наистина не отразява точно общото предлагане на пазара и от тази гледна точка е и грешна, но все пак има нещо обезпокоително в застоя й на някаво равновесно ниво. Започвам да си мисля, че ако не е рязък спадът през следващите 2-3 месеца, Данков може и да излезе прав!

+1
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 22:59:19
Гледа българина графиката и си вика = вярна
бърка в джоба си ......хммм.......маи не е много вярна ....
търсене - предлагане сами го казахте
360хил - безработни
напоследък забелязвам че освобождават от работа хора за които дори не съм допускал че някои ден ще са безработни
това е реалноста
иначе личното ми мнение е че кризата свърши (не се шегувам )
изтрезняването обаче ще е дълго ...
Re: Как да излезем от кризата? Вдигнете цените!
22-02-2010 - 23:03:35
Quote
Бай Пешо
Quote
Scyther
Quote
ekoflex
Не ми се разсъждава много задълбочено в момента, но ми прави впечатление, че графиката на цените в София, която е на първа страница на сайта от 4 месеца насам се е укротила на приблизително едно ниво. Предвид, че това са зимни месеци, които по-принцип в българските условия са по-тежки и по-трудни не само за пазара на имоти, а за цялата ни икономика, си мисля, че след като отмине зимата, е твърде логично графиката, ако не започне да се повишава, то поне да остане до края на тази година, респективно до следващата зима на това ниво, което е в момента, в случай че няма сътресения на глобално ниво. Аз за себе си съм склонен да приема, че графиката (като цяло) може да се ползва като груб показател за цялостното състояние на икономиката в България, а не само за измерване на цените на апартаментите в София - лично мое мнение.

Да де, само дето графиката на първа страница не само отразява един твърде жалък процент от общото предлагане на пазара, което е далеч от представително, но на всичкото отгоре е и грешна. А от грешна графика за средни цени на предлагани имоти да се вадят верни икономически тенденции за състоянието на цяла една икономика, ми се струва леко повърхностно. По надеждна информация за тенденциите би дала една разходка в мола или магазинчетата с надпис "Дава се под наем"...

Графиката на първа страница наистина не отразява точно общото предлагане на пазара и от тази гледна точка е и грешна, но все пак има нещо обезпокоително в застоя й на някаво равновесно ниво. Започвам да си мисля, че ако не е рязък спадът през следващите 2-3 месеца, Данков може и да излезе прав!

Ах, пак изводи от грешни данни. Изчакай обновяването на графиката от днес и пак ела да говорим за застой. Това, че 100 обяви не са си мръднали цените не означава че 10 000 също не са. Гледай графиките на Додо. Много информация има в тях. Както за предлагането, така и за цените. Всякак сметнати, по метода на имоти.нет, по медиани, по средни, по количествено разпределение и т.н. Всичко е смляно, само човек да знае да ги разчита... Благодарности на Додо, за което!
На Хер Флик работата е да не всява паника. Такава беше на Орешарски и Станишев, такава е и неговата и на ББ. Не, че е чак толкова прост, че да мантрува небивалици. Няма такъв икономист, който да твърди, че спирането на паричните потоци (оправяйки бюджетния дефицит) ще съживи икономиката. Ситуацията в която се намира е такава, че ако отпусне парите, те ще бъдат изсмукани като в черна дупка от банките заради колосалното задлъжняване в частния сектор, вместо да се въртят в икономиката. По тази причина балансът на управление "Емисионно" в БНБ е спаднал от 28,79 млрд. лв. през септември 2008 г., до 24,5 млрд. лв. за януари 2010 г. Или имаме 4,29 млрд. лв. спад, което прави около 268 милиона средно на месец. Или спад около 15%. Този спад е реализиран въпреки повишаващата се цена на златото през периода, въпреки отпуснатите от МВФ "специални права на тираж" и въпреки подобрението на дефицита в текущата сметка. За същия период, парите в обращение са спаднали с около 1 милиард лева или 11,3%. Май Дянков ще излезе прав само за твърдението, че пари няма. И това беше добрата новина. Лошата е, че няма и да има.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход