Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да купя или да изчакам дъното....

Публикувано от alienza 
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 22:13:45
avatar
Ех, мечти-и-и-и, мечти за втори бум на пазара!
Луд на шаренко се радвал, а инвестиционен ипотекар на нови балами след него.

Това, което бе хич и не го чакайте в близките десет години (крайно оптимистичен вариант)

По-добре прочетете, какво мислят хората с парите, някой бе дал линк към тях.
Българският имотен пазар е анатемосан за 20 години напред от тях! :]
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 22:21:03
Определено ако човек купува за живеене, а не за инвестиция следва да не се прави на борсов играч, да търси дъна и т.н.Все пак вече имаме твърде голям спад за да се страхува човек от това че догодина ще се наполовина цените.Разбира се почти по всичко личи че идните 4-5 месеца посоката е надолу, но това ще бъде с доста по скромни темпове.
Но ако някой ви предложи 20% под реалната днешна цена няма смисъл да се колебаете, защото предстоящия спад, които има много индиции че ще приключи през Q2 na 2010, едва ли ще надхвърли 20% от текущите нива.
А и вие не сте инвеститор целящ препродажба, а купувате за цял живот, за живеене, така че ако нещо ви хване окото и си кажете това е моя апартамент, мога да го платя без да се набълбукам (тук разбирай кредит макс. 30-40% от месечния доход), смело напред *beer* .
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 22:24:08
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Ех, мечти-и-и-и, мечти за втори бум на пазара!
> Луд на шаренко се радвал, а инвестиционен ипотекар
> на нови балами след него.
>
> Това, което бе хич и не го чакайте в близките
> десет години (крайно оптимистичен вариант)
>
> По-добре прочетете, какво мислят хората с парите,
> някой бе дал линк към тях.
> Българският имотен пазар е анатемосан за 20 години
> напред от тях!


Според колегата, значи дъното ще е след 19 години, 11 месеца, 29 дни, 23 часа и 59 минути ...

Броенето започва сега ! eye popping smiley
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 22:30:13
avatar
Така, като те чета, май нищо не си чувал за различните типове кризи?
Брокерите чакат да е V-образна и вече да сме минали през дъното й.
Големите спекуланти от ранга на Сорос, казват уверено, че е W-образна, което се потвърждава от новите данни за американската икономика и ударната вълна на фалити през банките им.

А за нашият пазар, защо ли напоследъка все по-често той е сравняван с японският?
Е, аз си го говоря това от началото на годината, но гледам че и по-сладкопойни птички взеха да ми припяват нещо,а?

А там кризата е ... L-образна.

Символът L да ти говори нещо или да помагам, ако е нужно??!
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 22:49:46
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Символът L да ти говори нещо или да помагам, ако е
> нужно??!


Да не би.....ХХХL да е предположението?!
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 22:52:24
Чувал съм аз...
Бъди рахат !

А Сорос, ако не печелеше от такива теб и които му вярват, щеше да е продавач на бели листчета пред стената на плача в Израел...
Сорос, друже, не прави новини, а прави слухове...

Разбира се, аз уважавам твоето мнение, както и на всички тук и навсякъде ...

Авторът не темата, попита нещо съвсем конкретно, ти отговори, а аз просто го конкретизирах във времеви параметри...

Досежно Япония-мисля барбарон беше пуснал една графика за цените им на недвижимите имоти от век насам... Погледни я пак и виж къде е L-то.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 23:00:52
avatar
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> valsodar Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> >
> > Символът L да ти говори нещо или да помагам,
> ако е
> > нужно??!
>
>
> Да не би.....ХХХL да е предположението?!


Фло, нямаш си и идея колко си близо до истината, но ... за разлика от нечии снимачни площадки, миналата година спря вазелина и сега някои ще го поемат на сухо!

И виковете няма да са симулирани, а съвсем истински!
Просто, цирка ще е... невероятен.
Това, което бе до момента е една много нежна прелюдия, към това което си иде.

А то, си върви изцяло като по книга.
Или, ако трябва да сме малко по конкретни - по една пророческа статия, промъкнала се незнайно как през един зимен месец във вестник Капитал преди толкова години, колкото и ще гоним дъното у нас! winking smiley
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 23:04:00
avatar
Наска, аз нямам притеснения, че ще изтърва дъното, защото не него търся на пазара.
Ако бях спекулант по душа, може би да, но в случая аз много добре знам какво точно търся, както и как да разпозная момента, в който да си го взема. winking smiley
Re: Да купя или да изчакам дъното....
02-11-2009 - 23:39:19
Хм...до автора на темата: не всичко е рационално в живота, то даже в много случаи рационалното не е интересно. Ако наистина много ти харесва имота и имаш парите в брой - купуваш. Ако трябва да заемаш някъква част вече иска малко повече мислене (зависи и каква част ще заемаш).

Ако гледаш само рационално - ако цената е под 120-150 РЕАЛНИ месечни наема е добре. Над това ниво е завишена.

Мое лично мнение и не е препоръка.
Re: Да купя или да изчакам дъното....
03-11-2009 - 01:16:15
иво, ти пак не си разбрал човече.

крашът на имотите в Бг тепърва предстои.
такова нещо като плавно спадане на цените на имотите го имаше само в Япония и то само защото по това време нямаше световна рецесия/депресия и японците изнасяха здраво.

точно защото времената са тревожни човек трябва да е изключително внимателен при решението да тегли кредит. че дне си на работа а утре - на улицата.
имота е твой до момента в който не можеш да платиш 2 последователни вноски по ипотеката.

и при очертаващата се безработица от поне 25-30 процента за Бг (съвсем сериозен) особено в момент в който държавата съкращава разходи и служителу не бих препоръчал на никого да тегли какъвто и да е кредит. за каквото и да е.

ако си имаш пари които си откраднал и не ти дреме логиката ти може и да проработи. обаче трябва да си много прост да купуваш при падащ маркет на имотите. потърси и намери статистики как се възстановява пазарът на имоти след краш. спадът обикновено (особено при сериозно балониране) е рязък и кратък, след това се стига плато и започва (изключително бавно) растеж или флуктуации надолу-нагоре с по 1-2 процента. дъното е ясно забележимо и който има пари ще се възползва.

при падащи цени бърза само продавачът.



*write*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход