Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кризата с имотите в България към края си ?

Публикувано от borsi 
Re: : greenbul
14-07-2009 - 13:52:15
kopan Написал:
-------------------------------------------------------
> borsi Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Лятото на 2007 казвах да се излиза от БФБ,
> пък
> > януари тази година казах да се влиза.
..........

> Е и по графиката на БГРЕЙТ този който си
> посъветвал щеше да е загубил от 46 на 40 брей, че
> и печалба.


....

За имоти акъли не съм давал, ама който е купил някой акции по левче, Януари-Февруари то април бе на печалба (с цена 2,50) winking smiley

Имате си мозък ползвайте го.



www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-14 13:53 от borsi.
Re: : greenbul
14-07-2009 - 14:06:02
borsi Написал:


>
> За имоти акъли не съм давал, ама който е купил
> някой акции по левче, Януари-Февруари то април бе
> на печалба (с цена 2,50)
>
> Имате си мозък ползвайте го.

А някой друг от тези дет си посъветвал е загубил всичко, айде сиктир. Акции купувам само от едно предприятие, ако изобщо има кой да ми ги продаде smiling smileysmiling smiley
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 14:07:41
За мен обаче основното е борда. Всичко зависи от това ще издъжи ли той или не.

За себестойността ще кажа следното. Някой не слагат под внимание няколко фактора.

1. БДС стандарт - Когато купихме с жена ми жилище 75 к.м. около 2000 година (имаше вече акт 16), на 15 мин пеш от центъра на Варна, цената му бе 240 $ (18 000 долара), сравнително скъпо.
От строителя зная, че строителството му е дошло около 150-180 долара на квадрат.
Кооперацията обаче няма изолации (строена е по стария БДС стандарт), дограмата бе дървена от старите, жилището го взехме на гола мазилка, в банята и кухнята, нямаше кранове и въобще вземаш една пещера и я започваш от начало. Вложихме доста пари за да го направим обитаемо.
Сега в същия район са около 900-1000 Евро (да ме поправи някой ако бъркам - Между двете Пикадилита съм, на Битоля), а бяха и около 1500 - 1700 по време на балона и психозата ..
Значи смятайте какво покачване беше (лудост), а после колко % е бил спада спрямо него (Покачването)
Сега, за да се вземе акт 16 са нужни много повече неща, от дограма стил "вятър и мъгла" правеня в някое родопско село, гол бетон и гола мазилка.
Слагаме обаче себестойност около 250-350 Евро. Добави към нея цената на парцела или обезщетението за собствениците му и сметайте сами.

2. Инфлацията !

Около 2000 година със 150 $ можеше да се кара някой и друга седмица, ако се свие човек.
Сега, със 100 Евро, максимум 2-4 пъти ще си пазариш в супермаркета или ще налееш няколко пъти бензин в колата.
Факт!
3. Данъците по имота и разходите по живот в него.
Каквото и да се говори те са скочили в пъти за имотите. За скъпите жилища стигат вече до няколко хиляди лева годишно, като ежегоден разход, а за по евтините, една или няколко заплати.

Другите разходи по живеене, също.
Ток, вода, телефон, парно ако има, чистачка ако се наема за стълбище, ремонти и други.

Иначе, цените са паднали и много под 900 , но както казах горе, на някой места и доста далече от центъра.
Днес ми казаха, че е има оферта и за 400 на квадрат за Слънчев бряг, но това е някъде на майна си района и смятай с какво качество е под гипс-картона. На подобни цени, сигурно ще се намери вече и край Варна и София ако се разрови човек по-надалече и някъде съвсем в покрайнините.
Някой ако чака обаче да станат пак 240 долара, мисля нама как да стане.



Желая успех на всички ви и повече сделки.




www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2009-07-14 14:16 от borsi.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 14:48:23
Продавач Написал:
-------------------------------------------------------
Бил ли си днес в нотариата? Аз не съм бил, но така казват колегите не е по инфо на ЕЖК ))
.............................................

Кой "нотариат" ?
Анонимен потребител
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 14:55:51
Ех, Jay Gould
Насметоха те в клубовете на дир-а и ти реши тука да се пробваш.
Продължавай в същия дух, след още няколко форума може и сам да си повярваш smiling smiley

Само погледни графиката как стремглаво тръгна надолу след твоите изказвания.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 14:56:14
borsi Написал:
-------------------------------------------------------

Кризата с имотите в България е към края си, по мое мнение, колкото и еретично да звуча в момента.
..............................................................


Написал си "по мое мнение" а е трябвало да кажеш " по мое неаргументирано мнение".
Лошо няма да вярваш в тая работа. Все пак - само за сведение : в една пазарна икономика покачването на цените винаги е последица от потребителски интерес, надвишаващ предлагането. Както и обратното - превищаващо интереса предлагане сваля цените. Балансът на търсене/предлагане води до стабилизация на цените.
Сам можеш да съобразиш в коя фаза сме днес - на превъзхождащ интерес или предлагане или на баланс.
Успех в съобразяването smiling smiley
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 15:00:15
Инфлацията е много точен измерител за реалните цени на имотите.Някой ще каже един имот струва толкова , колкото купувача е готов да даде за него.Глупости!Това е цена, която конкретен купувач, под въздействието на субективни фактори, точно на този ден е взел едно решение (правилно или неправилно) за закупуване на конкретен имот.Това не значи че утре друг купувач ще реши същото, за същия имот.

Има много икономисти и финансисти, които казват че пазарите по света се водят изцяло от емоцията, настроението на потребителя и т.н.Аз лично не споделям тази теза.
Специално за цените на имотите е напълно нормално да се движат със цената на инфлацията или до 2-3% над нея.Ако този показател бъде надминат изпадаме в една крива, която не отразява реалните цени.Вселедствие на това много хора започват да вземат грешни решения надхвърлящи своите възможности и продължават с по-голяма сила да манипулират кривата.
В един момент тази крива достига пределна точка и започва да се връща и търси нормалната си трендлиния.Тоест тя върви към онова нормално ниво на цената което е натрупаната годишна инфлация до 2-3% отгоре.
Това е фазата на корекция на пазара или срив ако кривата е била прекалено манипулирана.
Да пазара се влияе от манипулации, настроения, но дългосрочния многогодишен тренд е твърд като гранит.Каквито и заклинания и вопли да имаше факт е че цените се киригираха със средно 30% за последните 12 месеца.
Как да намерим къде е дъното.Сметката е сложна, аз лично съм я гледал някъде , не помня къде, но който иска да си поиграе може да го изчисли.Барбарон да даде линк и той май е правил тези сметки.
Вземаме 2000 година.Изчислява се инфлацията, но с натрупване, а не просто!!!
Някой да не събере примерно 2000г- 6% + 2001-7% и т.н.НЕ СЕ ПРАВИ ТАКА.Има формула изчислява се с натрупване.Докато цените се изчисляват с просто натрупване.Да кажем 2000г- средни цени в БГ 300лева на кв/м.2009г- средни цени 900лв кв/м.Имаме 200% ръст на цените за този период.
Инфлацията с натрупване като към официалната инфлация за всяка година добавите 2-3% нормалното изпреварване в цените на имотите.
Получената крайна цена е много вероятно дъно.

Не е препоръка за вземане на решение spinning smiley sticking its tongue out
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 15:07:23
Не съм забелязал някой да ме е насмел smiling smiley (там се изловиха за гушите един друг), ама не обичам да изпадам и в спорове понеже го смятам за безсмислено.
Казах ви, може и да греша и шанса за греша е 1 към 5.
Така, че ще почакаме, ще видим дали съм прав или не.
В голяма грешка си обаче, ако смяташ, че аз смятам, че много хора ще ми повярват!
Напротив!
По-скоро бих се притеснил, ако болшинството бе убедено в това което мисля защото тогава със 100 % щях да съм грешил.

Съфорумеца ivo_1 много добре е обяснил някой неща, макар да имаме леки разминавания относно психологията на тълпата.

За мен тълпата е лишена от инстинкти и здрав смисъл (нямаше да има пирамиди, балони и кредити за глупости, ако хората можеха да мислят). Колективен ум освен при мравките няма, а действията на хората са по-скоро като на цацата и скумрията. Движат се в пасаж понеже другите го правят, а тук-таме някоя акула ги контри и си отхапва най-големите балами.




www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-07-14 15:14 от borsi.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 15:20:57
Колега даже и малки различия нямаме защото и аз съм съгласен че пазара може в краткосрочен и средносорчен план да се движи от тълпата.Обаче в един момент идва времето в което железните пазарни закони изместват овчия фактор при определянето на стойонстта на всички активи.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-14 15:21 от ivo_1.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
14-07-2009 - 15:35:38
Quote

Казах ви, може и да греша и шанса за греша е 1 към 5.


Ако не е нескромно - може ли да ни светнеш за алгоритъма по който пресметна вероятността 1:5?
Че и ние да си пресметнем шансовете, един вид winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход