Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани

Публикувано от камелия 
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:05:44
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> vivic Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > браво, крайно време беше!
> >
> > винаги съм твърдял че мястото на безработни
> > брокерки без образование е в кухнята да
> готвят и
> > да режат салата щото за друго не стават.
> надявам
> > се ти не си от тази категория.
> >
>
>
> Интересно, къде ли е мястото на "образованите",
> които дори не знаят, че изреченията започват с
> главна буква и нищо не са чували за препинателни
> знаци?
> И защо ли, независимо от неколкократните ми
> подканяния, не смееш да кажеш какво работиш?


обикновено във форумните дискусии когато човек няма какво да каже се хваща за граматиката :} е, аз не съм на контролно по литература, нито във форум за български език и граматика, така че ще си пиша както си искам spinning smiley sticking its tongue out считам че въпреки всичко правописа ми е достатъчно добър като за тук spinning smiley sticking its tongue out

а колкото до работата ми - никога не си ме подканяла да кажа какво работя, нито съм го крил. даже някои форумци знаят точно с какво се занимавам.

но това което аз работя има същото касателство към ипотечните кредити както температурата на сянка в мароко, цената на царевицата в бразилия или броя шамари които си изяла от мъжа си :}
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:30:49
От дотук написаното разбрах 2 неща :
Първо ипотечните кредити (според някой) са смешно малко, лошите от тях още по-малко. За други 1 200 000 = 2 000 000 ( добро закръгляне smiling smiley ).
Аз нямам статистики за това няма да коментирам това, но ще дам информацията, която аз имам. Миналия месец кредитният отдел на една от големите банки на Бг пазара е работил извънредно, за да преструктурира кредити, за да не излязат те лоши поне до септември. Тук сами си правете изводите!
Имам и един въпрос. Някъде тук във форума засякох тази статистика от АВ за ипотечните кредити (сега не ми се търси къде е), но ми направи впечатление, че за периода 2005-2009, който беше даден имаше над 250 000 ипотеки, от които около 200 000 бяха закрити в този период. Въпросът ми е какви са тези ипотеки, които са закрити с тази скорост? Не се заяждам просто наистина ми е интересно. Обикновено ипотечните кредити са с доста по-дълги срокове. Не мисля, че са закривани предсрочно, заради наказателните лихви. Единствения вариант, който допускам е да са теглене през 90те години, но това е изключително невероятно.
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:39:28
brotarius, предполагам голямата цифра отпуснати и заличени ипотеки се дължи на огромния брой сделки с цел спекулация и агресивната политика за рефинансиране на ипотеки от банките до преди 2 години. аз лично за периода 2005-2008 имам 2 изтеглени и 2 погасени предсрочно ипотеки, при това без да съм участвал кой знае колко активно на пазара.
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:40:13
Извинявам се за грешката ми. Кьорав карти не играе. Даже няма да редактирам - да ми е за поука smiling smileysmiling smiley

1 200 000 са закупените имоти за 2005-2009, ако наистина са 50 000 ипотеките, то значи излиза 4.2%.
Исках да кажа нещо друго. Дори и банките да започнат пак кредитиране, както преди покупките на имоти, няма да скочат с повече от въпросните проценти.
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:41:51
avatar
brotarius Написал:
-------------------------------------------------------
Някъде тук във форума засякох
> тази статистика от АВ за ипотечните кредити (сега
> не ми се търси къде е), но ми направи впечатление,
> че за периода 2005-2009, който беше даден имаше
> над 250 000 ипотеки, от които около 200 000 бяха
> закрити в този период. Въпросът ми е какви са тези
> ипотеки, които са закрити с тази скорост? Не се
> заяждам просто наистина ми е интересно. Обикновено
> ипотечните кредити са с доста по-дълги срокове. Не
> мисля, че са закривани предсрочно, заради
> наказателните лихви. Единствения вариант, който
> допускам е да са теглене през 90те години, но това
> е изключително невероятно.


В отчетите на АВ има графа и за заличени ипотеки. Отдолу са сумирани продажби, ипотеки и заличени ипотеки за цялата страна.
За цялата 2005г. данни за заличени ипотеки няма. Просто извадих всички договорни ипотеки за периода 2005- 2009 и от тях извадих всички заличени..........
Доколкото си спомням и данните при ЧСИ са за периода от 2006г. до днес.
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:48:38
kopan,
при отпускане на кредитиране от банките има и косвена връзка с имотите, не би трябвало да гледаш само отпуснатите ипотеки. например ако банката ми кредитира бизнес-начинание с 300к евро и аз спечеля първата година 40к евро чисто аз тия пари мога да ги дам за гарсониера в софия. пряко банката не е участвала в покупката на имота - ипотека отпусната няма. но косвено тя е осигурила на практика парите като е наляла в бизнеса ми. по принцип банките ако започнат да кредитират (за каквото и да е) това ще доведе до покачване на платежоспособното търсене за всякакви стоки и в частност - имотите. затова и купените имоти с банково участие ще са много повече от отпуснатите ипотеки. затова и при спиране на кредитирането всичко замря, вкл и сделките с НИ, макар и официалните ипотеки да са 4.2% като ти казваш.
kid
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 13:59:51
Ками,
много сериозно го раздаваш. Разпусни малко. Наистина ли си мислиш, че някой интелигентен човек би се вързал на глупостите ти. Опитваш се да представяш нещата розови с разни безмислени теми. Изкопала си някакви данни, които едва ли са достоверни. Вече никой не вярва на нищо - най-малко пък на пропаднали брокерчета. Не, не казвам, че ти си от тях. Общо взето мнението ти е доста плитко и плоско - винаги прозира елементарна манипулация от рода:
"Това, че те биха те нарекли мързел и циганин, местещ катуна си цял живот и превиващ врат пред капризите на собственика".
Обиди към хора, които са запазили достойнството си и не са направили глупостта да
вземат кредит. Теб те е яд и се сцепваш от завист, защото не са ви напълнили гушките, а пък и няма шанс в бъдеще това да стане. И сипеш обиди към хората.
Всеки, които иска да постигне нещо стойностно в живота, ти е трън в очите, защото самата ти няма с какво да се похвалиш, освен с пропадащия ти бизнес, които и без това не се е ползвал с уважение между хората.

Изпадна много ниско. Разбирам, че не можеш да се държиш на положение, но тогава не пиши във форума - излагаш се.
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 14:04:38
vivic :
Тъй, като съм теглил инвестиционен кредит, ще ти кажа че ипотека има smiling smiley Няма кой да ти даде 300к евро за едни сини очи.

edit:
Освен ако не искаш адски високи лихви smiling smiley

Ето ти един пример:

[msp.rbb.bg]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-07-10 14:14 от kopan.
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 14:13:14
Quote

Спирам дотук.
*ok* *yes*
Само не забравяй да се извиниш... *write*
Re: На днешна дата, при 42 909 ипотеки, само 1% необслужвани
10-07-2009 - 14:18:48
kopan,
разбирам те, примера ми беше прекалено общ само за да щрихирам момента при който завишеното кредитиране от банките повишава паричната маса като цяло и от там идват и "скрити" жилищни кредити.
и пак към общият ми пример - хайде, теглиш инвестиционен кредит. ипотекираш фабриката (предполагаме че имаш малък производствен цех за нещо). от там нататък ти можеш при добро желание от твоя страна да купуваш апартаменти и къщи по селата всяка година с печалбата си. бизнеса ти върви, назначаваш управител за 5-6к заплата. на края на годината и той купува малко апартаментче. и то е без ипотека. да, но ако банката не ти беше отпуснала кредита срещу ипотеката на фабриката в началото нито ти щеше да купуваш имоти с печалбата всяка година, нито твоя служител. реално те не са взети с ипотека, но са реализирани главно заради парите които банката е наляла за да задвижи инвестиционния ти интерес. и обратно - ако банката вдигне лихвите и ти фалираш твоите имоти които си купувал без ипотека изведнъж ще трябва да се продават за да покриват задължения или за да поддържат социалния ти статус. макар че те не са ипотекирани към банката ти, тяхното съществуване като твои имоти е в корелация със взаимоотношенията ти с банката.
това ми е идеята - при наличие на банково кредитиране имотите закупени с помощта на няко банка са много повее от отпуснатите жилищни ипотеки. и обратно - при спиране на кредитирането на пазара ще излязат много повече от ипотекираните официално имоти.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход