Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панически срив на цените в София

Публикувано от ivo_1 
Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 10:53:15
avatar
милко вълков Написал:
-------------------------------------------------------
> OwnerBG Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > koganev Написал:
> > > Иначе кемпера за 15 години ще е спестил
> над
> > 30 000
> > > Е само от хотели и то по сегашни цени.
> Ако
> > > предвижданията ви, че цените просто са
> ДЛЪЖНИ
> > да
> > > растат, то спестените пари от неплатени
> > > туристически спални ще са ... по
> коефицента
> > от
> > > горе поне 90 000 Е.
> > >
> >
> > С палатка няма ли да спестиш двойно
> повече.Пък с
> > хотел ЗВЕЗДОБРОЙ си е направо
> безплатно.Приятен
> > Торизаммм
>
>
>
>

Милко да започнем с куфарчето, за да стигнем по бръжко до кемпера.Иначе е страхотен.
Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 11:25:44
OwnerBG Написал:
> Милко да започнем с куфарчето, за да стигнем по
> бръжко до кемпера.Иначе е страхотен.

Прав си- куфарчето е в основата на нещата:


smoking smiley smoking smiley smoking smiley
др. иванов
24-01-2009 - 11:49:24
До др. Иванов,

Имам един имот в Пловдив. Към 4 декара е, Смирненски. Колко според Вас мога да го продам и бихте ли се заели да го предлагате?

Благодаря за вниманието.
Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 12:15:09
Имам един имот в Пловдив. Към 4 декара е, Смирненски. Колко според Вас мога да го продам и бихте ли се заели да го предлагате?

Благодаря за вниманието.


Те мога да направя нищо, защото не съм в течение за Пловдив. Но ако искаш ми пусни едно скица, имам един познат кмет в района, може да даде някой акъл.

Вместо в строителство можеш да вложиш и другаде, никой не те ограничава. Но както неведнъж съм казвал - трудно се живее зимата върху акции под моста. Акции може да имаш или нямаш, но без жилеще не може, такъв ни е климата.

Хубаво е и да си купиш кемпер. Но само ако имаш няколко апартамента, които даваш под наем, защото ако не караш някой трошка трябва да знаеш, че автокаското за кола дето струва 15 хил. евро е 2500 на година, а за кемпер от 35000 ще е към 6000 лв. Не стига, че данъкът му висок, а и за паркинг ще ти вземат още 6-700 минимум. Където отидеш пак си плащаш и та яко. Естетствено това не те интересува, ако имаш 3 апартамента, които го издържат.

По света имало 10 мъртви курорта. И какво ни интересува това? Вярно, от години говоря, че зимните курорти са лоша инвестиция но това не значи, че 400 евро не е супер цена, която няма как да има някога. Проблемите на Банско не са в строителството, а в хората, както и в общият проблем за цялото строителство, без това на Сл.бряг, че се строи без да се мисли за развлечения. Дано с времето се оправи.
Re:
24-01-2009 - 13:25:18
..........



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-02-11 08:45 от zalagania.
Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 13:32:46
avatar
zalagania Написал:
-------------------------------------------------------
> не разбирам защо трябва да има данъци въобще аз
> съм за отмяна на всички данъци
> в българия защото няма пътища здравеопазване
> полиция съд образование под ккритика 70% от
> училищата тротоарите са от 40 години не сменяни
> къде отиват данъците учители лекара с мизерни
> заплати и затова учителите и лекарите си гледат
> работта през пръстите


Ти ли беше с къщата в Бояна

Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 17:53:15
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Това не съм го кадал. Казах, че ако му е струвало
> 35 хил. и го продаве за 60 хил. хвърля капа, а
> няма сила, която да го накара да го продаде под
> себестойност.
Проверих и вярно, че тук съм те цитирал неправилно. Извинения, за което. Не съм мотивиран вече да се ровя в подробности из форума, да соча назидателно. Хич не е интересно. Тези наши форумни битки не струват и пукнат грош на фона на задаващото се. Ти категорично звучиш като човек, който твърди - при някои имоти ще има лек спад, при сруги задържане, после скоро и всички заедно - хайде вкупом нагоре.
Търдението ти за невъзможна продажба под себестойност не я възприемам.
Това, което се случи през последните години доведе до състоянието, че специално в строителния бранш (особено когато си и инвеститор) престанаха да се интересуват от себестойноста. Цените се развиваха с такива темпове, че не беше необходимо.
Сметката гарантирано излизаше. Ако все пак някой си е задавал въпроса - колко ми струва на мене това, то при разходите задължително се слагаха и различните видове рекет, но и прахосничеството за личен лукс в най-изкривени и уродливи форми. Тук няма да пояснявам - със сигурност се сещаш за какво ти говоря.
Така е при хората, Иванов, не те ли притиска животът, хъсът пада, ставаш доста по-вял и приемащ и безкритичен.
В бизнеса могат да се случат и хубави времена - когато нещата се случват сравнително леко. Ако се полъжеш и разхлабиш малко захвата, тръгваш надолу и после обикновено няма спирка.
Хайде сага да си насочим и вниманието към въпроса: А с какви средства се финансираше все пак всичко това. Ами с трупане на все по-раздуващ се дълг, в по-голямата си част наливан чрез банки майки отвън и щедро кредитиране тук.
Не малка роля изиграха и разни черни пари, без оглед на това дали отвън идеха наши замаскирани пари или просто тук се разнасяха куфарчета. Това никой не го знае със сигурност.
Официалните статистики може и да говорят друго, но имам и съм споделял тук инфо, че над 75 % от ПЧИ към Бг са били за имоти и строителство. Та, казваш, няма сила, която да ги принуди да продадат под себестойност.
Добре, нека си ги държат тогава - ще има нови паметници на човешката глупост и алчност.
Тяхната себестойност ама въобще не ме интересува!
С тези безумства за пореден път откраднаха бъдещето на много хора, а може би и на страната, така че тяхната себестойност - знаят какво да направят с нея !


> Печалбата е субективно понятие. Ако всички разходи
> на предприемача влезнат в цената на обекта, 20%
> може и да са достатъчни, за някой огромна фирма,
> която строи непрекъснато, но тези фирми си слагат
> по-големи печалби. В строителството не може да се
> работи с 20% печалба. Може ако си правиш
> кооперация за теб и продадеш няколко апартамента
> за да ти излезе без пари, да предвидиш и 20%, но
> иначе не може. Строителството не е производство на
> банички, дето всеки ден пуска и си има пазар в
> квартала. Навсякъде има върхове 3-4 г., след това
> задържане, спадове и т.н. Даже при бум малко
> предприемачи строят непрекъсната, но за сметка на
> това плащат непрекъснато заплати, защото не можеш
> година и половина да държиш 10 специалисти, след
> това за 5-6 месеца да ги уволниш и пак да ги
> назначиш, като намериш парцел.

Не съм сигурен защо употребяваш "субективно". Според мене си е съвсем обективно.
Може би искаш да кажеш, че в Бг е относително понятие.
Не му е сега и тук мястото да се захващаме с проблемите на счетоводство и контрол, че и в световен мащабводата е станала дълбока и много мътна.
Не ти разбирам и тезата, че не можело да се работи в стр. с 20 % печалба.
Аз, колчем съм допирал до строителни услуги, хората насреща ми дават винаги едни еднотипни оферти за количества и цени по видове материали и операции и накрая стоят едни доставно складови и задължително 10 до 12 % "печалба" - както му викат те. Пък и ме убеждават, че за това работели. А пък аз им вярвам.


> Доход на семейство в Българияне значи заплата на
> семейство. Една от причините за скока на цените са
> именно продажбит на имоти. Цените са високи,
> защото бабата на семействопо е измъкнала от някой
> предприемач 2 апартамента за 60 м2 земя, защото
> иначе нямала да подпише.
>
> Колко може да си позволи едно семейство? Мисля, че
> можеше да си позволи 50 хил. кредит срещу 650 лв.
> месечна вноска. за 30 г., както е навсъкъде по
> света. Още повече това е ипотека с времето цените
> скачат, наемите също а вноската намалява.
>
> Освен това на който е скъпо може да живее
> по-надалеч. В селата около София има двустайни по
> 20-25 хил. евро. И ще пътуват до центъра за много
> по-малко време отколкото който и да е американец
> до работното си място.
>
> И защото каза за опит, Смирненски е написал какво
> станало като отишъл един на гости на дявола.
> Животът ме е научил, че каиша опъват тези, които
> искат да го опъват. Затова има "престижни"
> локации. Отишъл си там и си платил 400 или
> 1000Е/м2 отгоре за да се надуваш. А се надуваш
> защото ти искаш. Не може да да си иизбереш скъпо
> място и да се оплакваш,че е скъпо. На такива не
> можеш да помогнеш, скубеш ги колкото можеш.
>
> Заплатите на учителите и на всички се вдигнаха
> именно поради бумът в стоителството. Ниските цени
> на стоки и услуги винаги са водили до ниски
> заплати.


Има и верни думи в последния ти пасаж, но по някаква си твоя причина не желаеш да видиш и признаеш, че у нас (а и не само у нас) развитието на нещата в областа на имотите и строителството доведе до брутално разкъсване на базови икономически и ценови и др. зависимости и съотношения, поради което сега също брутално нещата "трябва" да бъдат върнати обратно. Къде ще спрат при това връщане - животът ще покаже.
Иванов, не ставай апологет на една дефектна и разрушителна практика. Не пледирай, че това трябва да продължава и нищо не се променя.
Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 18:11:29
Търдението ти за невъзможна продажба под себестойност не я възприемам.

Всичко е възможно, на това е нещо което не влияе на пазара. Това, че от десетки хиляди апартамента 10 или 100 ще се продадат така е статистическа грешка. Аз съм изхвърлял стока за по 10-12 хил. долара, защото иначе ми пълни само складовете. Както и всеки търговец. Това което обаче не може да стане е някой да започне да строи за да продава под себестойност, освен ако не върти някоя голяма делавера.

Аз, колчем съм допирал до строителни услуги, хората насреща ми дават винаги едни еднотипни оферти за количества и цени по видове материали и операции и накрая стоят едни доставно складови и задължително 10 до 12 % "печалба" - както му викат те.

Както му викат те. Когато всички разходи на предприемача са в разходите на фирмата - жилище, вили, хотели, коли, самолетни билети и почивки, леки жени, алкохол, хазарт/представителни/, ловни дружинки и т.н. може да си сложи и 10-12%, както навсякъде по света. Но след като си е изплатил заплата от 15-20 бона на месец и премиални/бонуси/ от няколко стотин хиляди на година. Както по света.


развитието на нещата в областа на имотите и строителството доведе до брутално разкъсване на базови икономически и ценови и др. зависимости и съотношения, поради което сега също брутално нещата "трябва" да бъдат върнати обратно. Къде ще спрат при това връщане - животът ще покаже.


Това не го разбрах.

Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 18:40:05
др. Иванов Написал:
>
> Това не го разбрах.

В предишния си пост се опитах да "задам" едни въпроси. Естествено, че не беше необходимо да се възприемат като подкана за задължителен отговор.
Подсказвах (и бях убеден, че ме разбираш), че световният (човешки) опит е наблюдавал и констатирал, че:
1.Пазарната цена на среден жилищен имот следва да стои в някакво "здраво" съотношение към средните доходи (ти им викаш заплати - добре) на домакинството.
2. Ценовото съотношение на цена на имот към брой месечни наеми за същия имот в същия момент следва да стои в някакво "здраво" съотношение.
3. Инвестиране в имот и последващото възвръщане на инвестицията в резултат на управление на имота следва да се случи в рамките на един "здрав" период.
Да не се бърка с т. 2, което си е едно просто ценово съотношение.
4. Процентът от доходите на домакинството, които отиват за обслужване на ипотечен кредит не следва средно да надвишават един "здрав" праг.

Има и други :
- процент на пред- и проектни проучвания и работи. (интелектуалната компонента),
- отношение на стойността на парцела към стойността на брутния готов продукт,
- разходи материали/труд.
- съотношението на темповете на растеж на производителност и цени.
др.

Тези (позволих си да ги наричам икономически съотношения) у нас са разкъсани, някои - брутално.
Re: Панически срив на цените в София
24-01-2009 - 19:00:25
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
Когато всички разходи на
> предприемача са в разходите на фирмата - жилище,
> вили, хотели, коли, самолетни билети и почивки,
> леки жени, алкохол, хазарт/представителни/, ловни
> дружинки и т.н. може да си сложи и 10-12%, както
> навсякъде по света. Но след като си е изплатил
> заплата от 15-20 бона на месец и премиални/бонуси/
> от няколко стотин хиляди на година. Както по
> света.
>

Както е по света, ама съвсем не е както е в така наречения "западен свят". Света иначе може да е и Русия и Колумбия.

В нормалния (за мен поне) свят представителните разходи - бизнес вечери, самолетни билети, хотели, гориво за кола, рент-а-кар, таксита /хазарт и леки жени обикновенно не влизат в тях/ могат да се приспадат като разходи от данъци (за това се пазят фактури, извлечения от кредитни карти и пр. - аз лично го правя и човек трябва да е луд да не го прави), но в никъкав случай не се залагат в себестойността на произведения продукт, какъвто и да бил той - софтуеър, жилища, хранителни продукти и пр. Крайния потребител - купувач тези неща не го интересуват - гледа продукта и цената и си решава дали му е изгодно.

Та така е другарю по "света", а вземи обясни на клиента си купувач, че в себестойността на продукта, който му продаваш влизат всичките ти лични разходи, курви, вечери, почивки и за това е толкова скъпо. Горните неща си ги купуваш и си позволяваш от % печалба след като си продал вече, само не ги вкарвай в себестойността на продукта, че конкуренцията която не ги вкарва ще те изяде.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход