Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 18:45:08
Здравейте,

Последната седмица се колебая много какво да правя и моля за съвет....
Сдобих се със малко средства и съм силно разколебан какво да правя.Ситуацията е следната - живея на квартира с приятелката ми, като плащаме общо наем 400 лева.
Мога да си позволя без заем да купя маломерен двустаен или гарсониера..говоря за ЕПК или по-нов панел.Спрял съм се на такъв избор с оглед, че напоследък има добри оферти до 90-95 000 лева...след ремонт и на добри места.Ако избера ново строителство то трябва да чакам поне една година да стане готов и да го взема на шпакловка и замаска, което мисля че не ме устройва - още 6-7000 лева наем и допълнително за доизкарване.
Та въпросите ми са:
Според вас правилно ли съм се насочил?Това добро решение ли е - да купя малко жилище, панел или ЕПК, което да ни върши работа поне 5-6 години и евентуално после да го продам, ако имам възможност за по-ново и по-голямо?!?
Според вас ще мога ли да продам панел 86-та след основен ремонт след 5-6 години, и дали ще може да му се вземат нормални пари?!
Като цяло идеята ми заслужава ли си?
Ето и две оферти на които съм се спрял:

[www.imoti.net]


[www.imoti.net]

Моля кажете си мнението за тези оферти.

Знам, че ще има хора, които ще кажат че нищо не разбирам и съм луд да си търся панелки, но все пак разгледайте ситуацията от гледна точка на нуждите ми и възможностите в момента...
Знам че Камелия е фенка на панелките smiling smiley ...моля и за нейното мнение по офертите smiling smiley
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 18:57:52
Изобщо не става дума дали си луд или не
Тук стои въпрос на необходимост
дали сега , дали на по късен етап ще трябва да купиш
В момента има паника , постоянно се коментира по медиите за финансова криза,банки,данъци и тн....
В такава ситуация наи правилния ход е търпение , не защото някои казал дали ще падат цени , просто търпение великите сили да се понаместят , да си поразпределят света , пък може да остане някоя и друга трохичка и за нас
Реално всички говорят за Нова година , но това не е непременно вярно , аз бих говорил за месец маи....или април
в смисъл такъв , че до тогава пак ще гледам , но тогава ще гледам по сериозно ....
моли се само да не ти вдигнат наема , че с тези нови данъци и цени....дано наемодателя ти да не е много алчен
.....
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 20:02:28
avatar
Pacholv Написал:
-------------------------------------------------------

> Знам че Камелия е фенка на панелките ...моля и за
> нейното мнение по офертите


Не съм им фенка, а ги оценявам реално. Харесва ми този, в Младост. При него имаш 45кв. м. обитаема площ. Стаята е около 22кв.м. Кухня- 9, балкон- лоджия- 5,25кв. м. Голяма баня. Предполагам, че има и голям, четирикрилен гардероб с надстройка в антрето. При новото строителство, за да се "шириш" в тези квадратури и помещения, трябва да си купиш двустаен поне 60кв. м. Направата на една баня с теракот и фаянс,и санитария, ще ти глътне поне 3 бона. За качеството на строителството, инфраструктурата и наличието на детски градини, магазини, транспорт, няма да говоря.
Ако входът е добре поддържан- чист, със заключващ се вход, работещ асансьор, значи хората са читави и се грижат за общите части. Ако пък ти го продават и с обзавеждането- бонусът расте.
С много малко средства можеш да изнесеш кухнята на терасата и да го направиш двустаен с бокс, по разбиранията на новото строителство.
Слез в мазето- виж дали е сухо. Виж дали нямат големи неплатени сметки за парно.
Никой не може да ти каже какво ще стане след няколко години. Важното е от какво имаш нужда сега. Дали можеш да си го позволиш и дали няма да го направиш, а ще оставиш инфлацията да ти изяжда парите и да плащаш наеми, които няма как да не се покачат- и заради това, че хората купуващи жилища намаляват.
А наемите в Младост не падат- твърде много студенти наемат, защото е близо до институтите........
Извади елката и смятай!
Успех!
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 20:20:40
ново строителство твърдо не.

това в младост не е 1986г. малко по възрастно е.
това не е проблем, но няма значение.
поне е обзаведено.
това в дружба като гледам е бл. 2 /на летците се знае/ и радиаторите ги няма
това ме накара да се разровя
и намерих това
[www.toplofikaciasofia.bg]
27 страница - бл.2 задължение 80к лева.
от друга страна 90к х 7% лихва са 6300лв годишно - 4800 за наем остават 1500 чисти

но щом смятате че се нуждаете вземайте.
въпреки че според мен в момента сме на билото.

не е препоръка за вземане на решения



Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 20:52:41
Камелия, благодаря ти за добрия отговор...и мен този в Младост ми хареса много и мисля да отида да го видя, а за този в Дружба видях мнението под теб и се отказах...не ми се живее в блок с 80 000 лева дълг към топлофикация...
Дико, благодаря ти за инфото...знам, че е възможно да паднат много панелите, но аз ти казвам моето положение...парите ги имам кеш и няма да тегля никакъв заем...за това мисля да купувам, а не да продължавам да плащам наем...и мисля за панел, за да се преместя веднага, пък и местоположението на обявата в Младост ми се струва перспективно...Пък и се колебая де...за това пиша ъук и търся съвет и мнение smiling smiley...
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:11:58
Pacholv,
Ако не ти е спешно и належащо, изчакай.

Наемът, може да ти го вдигнат, може би не. Виж само колко заглавия има за съкращения.
Това може да стане сериозна предпоставка за по-голямо предлагане на жилища под наем, което пък ще също ще рефлектира при цените на жилищата...

Късмет!smiling smiley
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:38:44
Бях в ситуация на твоята преди 6 месеца.За мен взех правилно решение.Успокоих се и мислих повече от необходимото - може би.Останах да отшуми емоцията да имам подредено и добре обзаведено жилище - ВЕДНАГА.Та дори и да е панелка.Но след като се успокоих прецених , че жилището освен за живеене е и известна доза инвенстиция.Все пак в него влагаш не джобните си пари а голяма част от доходите си.И те трябва да са защитени в бъдещето за да може когато решиш да повишиш стандарта , да не си загубил парите които имаш сега.А това с панелката определено няма да се случи.Панелките може и да не се сринат като цена , което е по логичното.Но те със сигурност няма да е повишават.

Така , че се успокой , обмисли и вземи правилното решение.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2008-11-13 21:40 от bibise.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:40:52
Камелия ти е дала най-добри съвети.Мога да добява само избягвай апартаменти във високи блокове с много съседи по трудно се вземат общи решения.Огледай около
блока дали има пропаднал бетон в ъгала до стената на блока.В апартамента виж външните стени в ъглите за замаскирани течове.Моят съвет е да изчакаш до март-април.Винаги ще има изгодни оферти.Ще цитирам съфорумник покупката на имот сега е като да си купиш фабрика на 08.09.1944г.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:46:00
avatar
morski Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия ти е дала най-добри съвети.Мога да добява
> само избягвай апартаменти във високи блокове с
> много съседи по трудно се вземат общи
> решения.Огледай около
> блока дали има пропаднал бетон в ъгала до стената
> на блока.В апартамента виж външните стени в ъглите
> за замаскирани течове.Моят съвет е да изчакаш до
> март-април.Винаги ще има изгодни оферти.Ще цитирам
> съфорумник покупката на имот сега е като да си
> купиш фабрика на 08.09.1944г.

Миналата година такава гарсониера беше над 50000Е. Да не стане като във вица за циганина и прясното мляко- докато го варял, гледал надуването на балона и викал "Дай, бащице"!Но не го махнал от котлона и то изкипяло.......... smiling smiley
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 22:00:52
Благодаря за отговорите на всички!
Знам, че е невъзможно някой да знае подобна гарсониера след 6 месеца дали ще струва 40 000 евро...55 000 евро...или др.Затова питам просто за мнение...Знам също , че едва ли след 5-6 години ще мога да взема за такава панелка повече пари...много е вероятно да се обезцени...Но за момента ми изглежда добър и правилен избор...Сега ще си обоснова и моето мнение - защо съм се насочил към подобна оферта:
Панелите на 20 години имат поне още 30 години добър живот...т.е. би трябвало след 5-6 години да не струват много по-малко...Така мисля аз...
Не се знае новото строителство колко е качествено...на какво ще прилича след 5-10 години и колко ще струва...Пак така мисля аз...
Дразня се че новото строителство е с безумна инфраструктура...
Дразня се на новото строителство, че плащам 20%+ общи части на цената на идеалните..
При новото строителство двустаен е еквивалент на посочената от мен гарсониера, но се обяввява за поне 60м2 на шпакловка и замазка след поне година...и цената е като на панелката...
За мен това са доводите, които ме накланят към панелката...
Но не претендирам да съм експерт и затова питам тук да си кажете мнението...
А планивете ми са, ако след 5-6 години нямам стабилен и достатъчно висок доход за да си позволя нормално и качествено жилище от поне 80м2, то ще си дам панелката под наем и ще се махнем от тая държава....
Това може и по-рано да стане...ако Ахмед Доган и прочие боклуци продължават да ни управляват smiling smiley ... но това е друга тема smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход