Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Струва ли си такава покупка при моята ситуация?

Публикувано от Pacholv 
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 22:18:19

Pacholv,

питането ти е толклва актуално, че тази вечер отложих психотерапията (нали ти ме изпрати на доктор преди време) и се понапънах ти пошепна това-онова.

Най-голямата и нагла лъжа , която се шири в пространството е че панелите ще рухнат. Това са поръчани статии от предприемачите след 2000 година-предимно мутри, шарлатани с европпейски фондове, бивши спортисти, които до преди 5-6 години не са различавали мистрия от хаспел и.т.н.т. Тези изроди органнизирано съсдадоха истерията против панелното строителство. Тук навиканите брокери нямат участие. То има своите слабости, разбира се, но категорично е не по-малко сигурно от другото ,ако блока е поддържан. Критичното място са заварките. Една заварка гарантира вечно качество и здравина , ако е гаранирана изолацията и от влага. В комплексите има безброй блокове и входове , които са поддържани перфектно от собствениците, т.е няма течове от покрива. Това се постига елементарно-при
всеки възнникнал теч собственика от последния етаж проплаква светкавично пред домсъвета(мълчанието е изключено), събират се пари и теча се отстранява. Така поддържани панели са вечни. Първото нещо, което трябва да направиш преди да влезеш на оглед е да се качиш на последния етаж и да огледаш тавана (на коридора) за следи от теч.).Ако няма такива , това значи че блока е 100% надежден. Прословутите разходи по предстоящото саниране ще са колкото едногодишния ти наем. Но един саниран блок е вече супер-виждал съм ги на Запад.
Все пак не сме племенници на Рокфелер, нали така? Да , има и панелни блокове , които изглеждат трагично и именно този недостатък можеш да превърнеш в предимство, защото ще ти даде въаможност да прециниш и избереш съседите си. Наемът който ще спестиш за 5-6 години ще ти покрие с положителност евентуален спад като цяло на цените, но ти остава удоволствието да живееш в собствен дом като бонус. Все пак като казаното горе и на мен ми се струва че ако изчакаш 3,4 месеца няма да сбъркаш.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 22:23:40
Братко,съветвам те най-искрено-недей да правиш такава съдбоносна грешка.Плащай си наема още 6 месеца и тогава прецени.Апартаментите няма да поскъпнат със сигурност,да не говорим,че могат да поефтинеят.както казаха по-горе,изгодни оферти винаги ще има.Не си струва за 6 месеца наем,които ще си спестиш,ако купиш сега,да гагубиш 10 000 евро.желая ти късмет.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 22:31:49
Спиридоне,

Много ти благодаря за мнението...
Не си спомням да съм те пращал на доктор, но се извинявам ако съм те обидил някога...
В началото се чудех и малко дразнех на изказванията ти, но сега може би вече разбирам изцяло сарказма и иронията ти...за жалост положението като цяло в държавата не се променя...
Стоиле, не разбирам точно какво искаш да кажеш?Че ще направя грешка ако купя панел...или че ще сбъркам ако купя каквото и да е сега...
Ясно е че в момента на пазара е хаос и опитите за манипулация и пропаганда са безумни и нагли, но едва ли някой знае какво ще е след 6 месеца...и всеки си преценява според нуждите и възможностите, ако има мозък в главата де...
Може и да не е подходящо за купуване...но според мен за в бъдеще едва ли ще има такъв период - подходящо за купуване...
Пък и може да не са много парите но не искам да заминат покрай безумната инфлация(която е много над обявените около 10 процента на годишна база).

Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 23:06:52
Аз съм в друг вид търговия...вярно,търговия в широк смисъл...но достатъчно,за да имам поглед върху нещата.Навсякъде е едно и също.Замразени проекти,неизползвани кредитни линии,всичко де що искаше да инвестира в БГ 2 години назад и да си лепне с гордост емблемата made in EU,се разбяга като пилци.Особено руснаците.За тях БГ се очертаваше като идеална база по пътя към ЕС пазарите.Лесни доставки,евтин труд,пазарът ни е почти сходен с руския,силно занижени екоизисквания...Това всичкото изчезна като с магическа пръчка в средата на септември месец.Просто се изпари,няма го.В самата Русия е същата работа-особена,тягостна атмосфера...всички знаят,че нещо ще се случи,но никой не знае какво.Изчезна доверието.Защо пиша за Русия...ами защото от там е по-голямата част от вноса и най-големия разход на конвертируема валута.
Според мен се случи най-страшното,което може да се случи на един пазар.Хората изгубиха надежда.Изчезна желанието за риск.Всички са се смотали в храстите-кой с пари,кой без...и чакат да видят какво ще се случи.В това време в Германия вече говорят за рецесия...Идея нямам колко години ще трябват да се възстанови всичко това.Но няма да се месеци.За години говорим.Тук в БГ още никаква идея си нямаме що е то криза и има ли тя почва у нас.
При това състояние на пазара...и кокошка не бих си купил,да не говорим за жилище.Ей на...сега ми трябваше кола...ама супер много ми трябва.Вместо да си взема нова на изплащане,си взех "нов внос".Просто не знам какво ще се случи утре и като гледам какво става наоколо,не бих поел никакъв риск,свързан с даване на бъдещи,все още неизкарани пари.Даваш пари-получаваш стока,услуга и т.н.Но недей да излизаш отвъд това,което е джоба ти.Никой не знае какво предстои.Ако тръгнат нагоре нещата-добре.Но никой не може да гарантира дали е приключил полета в дупката.Според мен БГ сега е на ръба и...аха да пропадне.С единия крак вече е в нищото и е въпрос на време да влезе и с другия.Номера е не дали ще влезе,а кога и на какво ще паднем-на крака или на главата си...Тук вече е ролята на правителството и финансовите регулатори-да направят така,че да се пада на крака.Постижимо и възможно е.Пазарите имат инерция.По-ликвидните на година по пет пъти изпадат в криза и по пет пъти излизат от нея,без никаква инерция в едната или другата посока.Недвижимостите обаче са страшно инертна и много слабо ликвидна стока.Бавно се засилват нагоре и още по-бавно падат.Обаче инерцията им е...невероятна...и в двете посоки.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 23:24:32
Според мен, цените както на панелките , така и на новото строителство ще падат най-малко още една година. Друг е въпроса , къде да държиш парите си , така че да не ги изгубиш.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
14-11-2008 - 01:21:26
1 Първо в Младост2 има много малко нови панели. Покрай Малинов със сигурност няма нито един. Много вероятно е този да е на около 30 години. Съответно и квадратурата му е малко по-малка. Може би около 42 кв.м. При малки квадратури 3 квадрата са си много. Може и този блок да дължи пари на топлофикация. Това можеш да го провериш след като го видиш.
2 В ЕПК блоковете най-големия проблем е създаването на организация. Има ли я всички разходи са по-малки. Ремонт на покрив разделен на 12 и повече етажа излиза по-малко. Асансьорите се поддържат по-добре или поне един от тях /има 2-3/. Квадратурите обикновено са малко по-големи. В този конкретен случай е така. Дори е вероятно да е по-голяма от рекламираната. Има и по 56 кв.м. гарсониери в ЕПК. Банките третират ЕПК строителството наравно с тухленото - дават по-висок процент от оценката. Когато някой ден ще се продава, ще е по-достъпно за купувачи с кредит.
3 Младост е по-добър квартал поради редица съображения, излагането на някои от тях би нарушило Конституцията на страната.
4 Ново, на зелено, твърдо не. Вероятността да не ви го завършат поради финансови проблеми е реална при тази ситуация. Това плюс всички други недостатъци, които са широко дискутирани.
5 Дали да се купува сега или да се живее под наем още известно време. Тук има съвети да се чака 6 месеца. ОК. И ако 6 месеца цените само падат изкушението да се чака още ще е голямо. В това няма нищо лошо, но ако сте сигурни, че цените ще падата още 10-15 години, ще чакате ли дъното. Все пак човешкият живот от дипломирането до пенсионирането е около 40 години. Освен това сигурност колко бързо, колко дълго и до какви нива ще паднат цените няма. Човек никога не може да бъде сигурен дали чакането още 6 месеца ще е печелившо или губещо.

Има в момента гарсониера в 310 блок /ЕПК/ в Младост3 на 51500. Вижте я и нея.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-11-14 07:50 от dragula.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
14-11-2008 - 08:45:43
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
5 Дали да се купува сега или да се живее под наем
още известно време. Тук има съвети да се чака 6
месеца. ОК. И ако 6 месеца цените само падат
изкушението да се чака още ще е голямо. В това
няма нищо лошо, но ако сте сигурни, че цените ще
падата още 10-15 години, ще чакате ли дъното. Все
пак човешкият живот от дипломирането до
пенсионирането е около 40 години. Освен това
сигурност колко бързо, колко дълго и до какви нива
ще паднат цените няма. Човек никога не може да
бъде сигурен дали чакането още 6 месеца ще е
печелившо или губещо
.


КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА
ТЕРЕНА.

Стара военна аксиома



Редактирано 3 пъти, последният път 11/14/08
07:50AM от dragula.

------------------------------------------------------
с твое позволение - дори 40 год са много,активният (градивният,конструктивният) живот е след вероятното осъзнаване (25-тата -30 - тата год) - до момента , в който половите органи се превърнат в отделителни !
българинът обикновен стига до желан жизнен статус на финала - за да има къде да отделя и да стисне китката!
това е безупречен съвет (не те знам брокар ли си,т.е. спекулант) , това е едно от малкото разумни мнения clap:
и както винаги - хубавото върви с лошото.........
човек,който търси ИНВЕСТИЦИОНЕН съвет във форум няма да те разбере какво му казваш,или по-точно какво НЕ му казваш !
рекламният слоган на БАКБ е: онова което НЕ знаеш ще ти струва почти/или всичките пари !!! *angel*
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
14-11-2008 - 09:01:19
Хайде и аз, като жител на Младост 2, да си кажа мнението:
Отлично планиране на застрояването, голям и наскоро основно благоустроен парк,"100 години София", перфектни комуникации и най-големите търговски вериги на една ръка разстояние. Винаги имам къде да си паркирам колата, високо, изглед към Витоша, чист въздух. Страшно съжалявах, че купих апартамента, когато синът ми вече беше голям, защото е отлично за гледане на малки деца...
Когато купувах, 2001г., всички ми казваха, че съм луда да купувам панелка, защото цените щели да падат, взела съм я била много скъпо /9500 долара/, брокерите убеждаваха продавачите, че това е върховата цена на имота и оттук насетне следва само спад и т.н. Щели в най-скоро време да ги взривяват. После тези хора горчиво съжаляваха за продажбата, вярвай ми.
В Инвестор.бг има една безкрайно поучителна тема, която се казва "Имотите са свръхнадценени" - тя датира от 2003г. и няма ден, в който там да не твърдят всички, че от утре цените се сриват. В отговор на туй цените все растяха - на моя апартамент в частност - над 7 пъти.
Апартаментът е хубав, виж го, провери нещата, които те съветват относно течове и сметки, купувай си го и си живей спокойно.


Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
14-11-2008 - 09:22:30
Sagitta,
само за паркирането не съм съгласен. И в Младост е трудно, и в Люлин, и май няма място, където да е лесно.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
14-11-2008 - 09:43:25
Е може би само при нас няма проблем, не знам за целия квартал.
Аз съм под РУМа, близо до спирката на 306
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход