Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Струва ли си такава покупка при моята ситуация?

Публикувано от Pacholv 
Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 18:45:08
Здравейте,

Последната седмица се колебая много какво да правя и моля за съвет....
Сдобих се със малко средства и съм силно разколебан какво да правя.Ситуацията е следната - живея на квартира с приятелката ми, като плащаме общо наем 400 лева.
Мога да си позволя без заем да купя маломерен двустаен или гарсониера..говоря за ЕПК или по-нов панел.Спрял съм се на такъв избор с оглед, че напоследък има добри оферти до 90-95 000 лева...след ремонт и на добри места.Ако избера ново строителство то трябва да чакам поне една година да стане готов и да го взема на шпакловка и замаска, което мисля че не ме устройва - още 6-7000 лева наем и допълнително за доизкарване.
Та въпросите ми са:
Според вас правилно ли съм се насочил?Това добро решение ли е - да купя малко жилище, панел или ЕПК, което да ни върши работа поне 5-6 години и евентуално после да го продам, ако имам възможност за по-ново и по-голямо?!?
Според вас ще мога ли да продам панел 86-та след основен ремонт след 5-6 години, и дали ще може да му се вземат нормални пари?!
Като цяло идеята ми заслужава ли си?
Ето и две оферти на които съм се спрял:

[www.imoti.net]


[www.imoti.net]

Моля кажете си мнението за тези оферти.

Знам, че ще има хора, които ще кажат че нищо не разбирам и съм луд да си търся панелки, но все пак разгледайте ситуацията от гледна точка на нуждите ми и възможностите в момента...
Знам че Камелия е фенка на панелките smiling smiley ...моля и за нейното мнение по офертите smiling smiley
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 18:57:52
Изобщо не става дума дали си луд или не
Тук стои въпрос на необходимост
дали сега , дали на по късен етап ще трябва да купиш
В момента има паника , постоянно се коментира по медиите за финансова криза,банки,данъци и тн....
В такава ситуация наи правилния ход е търпение , не защото някои казал дали ще падат цени , просто търпение великите сили да се понаместят , да си поразпределят света , пък може да остане някоя и друга трохичка и за нас
Реално всички говорят за Нова година , но това не е непременно вярно , аз бих говорил за месец маи....или април
в смисъл такъв , че до тогава пак ще гледам , но тогава ще гледам по сериозно ....
моли се само да не ти вдигнат наема , че с тези нови данъци и цени....дано наемодателя ти да не е много алчен
.....
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 20:02:28
avatar
Pacholv Написал:
-------------------------------------------------------

> Знам че Камелия е фенка на панелките ...моля и за
> нейното мнение по офертите


Не съм им фенка, а ги оценявам реално. Харесва ми този, в Младост. При него имаш 45кв. м. обитаема площ. Стаята е около 22кв.м. Кухня- 9, балкон- лоджия- 5,25кв. м. Голяма баня. Предполагам, че има и голям, четирикрилен гардероб с надстройка в антрето. При новото строителство, за да се "шириш" в тези квадратури и помещения, трябва да си купиш двустаен поне 60кв. м. Направата на една баня с теракот и фаянс,и санитария, ще ти глътне поне 3 бона. За качеството на строителството, инфраструктурата и наличието на детски градини, магазини, транспорт, няма да говоря.
Ако входът е добре поддържан- чист, със заключващ се вход, работещ асансьор, значи хората са читави и се грижат за общите части. Ако пък ти го продават и с обзавеждането- бонусът расте.
С много малко средства можеш да изнесеш кухнята на терасата и да го направиш двустаен с бокс, по разбиранията на новото строителство.
Слез в мазето- виж дали е сухо. Виж дали нямат големи неплатени сметки за парно.
Никой не може да ти каже какво ще стане след няколко години. Важното е от какво имаш нужда сега. Дали можеш да си го позволиш и дали няма да го направиш, а ще оставиш инфлацията да ти изяжда парите и да плащаш наеми, които няма как да не се покачат- и заради това, че хората купуващи жилища намаляват.
А наемите в Младост не падат- твърде много студенти наемат, защото е близо до институтите........
Извади елката и смятай!
Успех!
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 20:20:40
ново строителство твърдо не.

това в младост не е 1986г. малко по възрастно е.
това не е проблем, но няма значение.
поне е обзаведено.
това в дружба като гледам е бл. 2 /на летците се знае/ и радиаторите ги няма
това ме накара да се разровя
и намерих това
[www.toplofikaciasofia.bg]
27 страница - бл.2 задължение 80к лева.
от друга страна 90к х 7% лихва са 6300лв годишно - 4800 за наем остават 1500 чисти

но щом смятате че се нуждаете вземайте.
въпреки че според мен в момента сме на билото.

не е препоръка за вземане на решения



Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 20:52:41
Камелия, благодаря ти за добрия отговор...и мен този в Младост ми хареса много и мисля да отида да го видя, а за този в Дружба видях мнението под теб и се отказах...не ми се живее в блок с 80 000 лева дълг към топлофикация...
Дико, благодаря ти за инфото...знам, че е възможно да паднат много панелите, но аз ти казвам моето положение...парите ги имам кеш и няма да тегля никакъв заем...за това мисля да купувам, а не да продължавам да плащам наем...и мисля за панел, за да се преместя веднага, пък и местоположението на обявата в Младост ми се струва перспективно...Пък и се колебая де...за това пиша ъук и търся съвет и мнение smiling smiley...
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:11:58
Pacholv,
Ако не ти е спешно и належащо, изчакай.

Наемът, може да ти го вдигнат, може би не. Виж само колко заглавия има за съкращения.
Това може да стане сериозна предпоставка за по-голямо предлагане на жилища под наем, което пък ще също ще рефлектира при цените на жилищата...

Късмет!smiling smiley
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:38:44
Бях в ситуация на твоята преди 6 месеца.За мен взех правилно решение.Успокоих се и мислих повече от необходимото - може би.Останах да отшуми емоцията да имам подредено и добре обзаведено жилище - ВЕДНАГА.Та дори и да е панелка.Но след като се успокоих прецених , че жилището освен за живеене е и известна доза инвенстиция.Все пак в него влагаш не джобните си пари а голяма част от доходите си.И те трябва да са защитени в бъдещето за да може когато решиш да повишиш стандарта , да не си загубил парите които имаш сега.А това с панелката определено няма да се случи.Панелките може и да не се сринат като цена , което е по логичното.Но те със сигурност няма да е повишават.

Така , че се успокой , обмисли и вземи правилното решение.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2008-11-13 21:40 от bibise.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:40:52
Камелия ти е дала най-добри съвети.Мога да добява само избягвай апартаменти във високи блокове с много съседи по трудно се вземат общи решения.Огледай около
блока дали има пропаднал бетон в ъгала до стената на блока.В апартамента виж външните стени в ъглите за замаскирани течове.Моят съвет е да изчакаш до март-април.Винаги ще има изгодни оферти.Ще цитирам съфорумник покупката на имот сега е като да си купиш фабрика на 08.09.1944г.
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 21:46:00
avatar
morski Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия ти е дала най-добри съвети.Мога да добява
> само избягвай апартаменти във високи блокове с
> много съседи по трудно се вземат общи
> решения.Огледай около
> блока дали има пропаднал бетон в ъгала до стената
> на блока.В апартамента виж външните стени в ъглите
> за замаскирани течове.Моят съвет е да изчакаш до
> март-април.Винаги ще има изгодни оферти.Ще цитирам
> съфорумник покупката на имот сега е като да си
> купиш фабрика на 08.09.1944г.

Миналата година такава гарсониера беше над 50000Е. Да не стане като във вица за циганина и прясното мляко- докато го варял, гледал надуването на балона и викал "Дай, бащице"!Но не го махнал от котлона и то изкипяло.......... smiling smiley
Re: Струва ли си такава покупка при моята ситуация?
13-11-2008 - 22:00:52
Благодаря за отговорите на всички!
Знам, че е невъзможно някой да знае подобна гарсониера след 6 месеца дали ще струва 40 000 евро...55 000 евро...или др.Затова питам просто за мнение...Знам също , че едва ли след 5-6 години ще мога да взема за такава панелка повече пари...много е вероятно да се обезцени...Но за момента ми изглежда добър и правилен избор...Сега ще си обоснова и моето мнение - защо съм се насочил към подобна оферта:
Панелите на 20 години имат поне още 30 години добър живот...т.е. би трябвало след 5-6 години да не струват много по-малко...Така мисля аз...
Не се знае новото строителство колко е качествено...на какво ще прилича след 5-10 години и колко ще струва...Пак така мисля аз...
Дразня се че новото строителство е с безумна инфраструктура...
Дразня се на новото строителство, че плащам 20%+ общи части на цената на идеалните..
При новото строителство двустаен е еквивалент на посочената от мен гарсониера, но се обяввява за поне 60м2 на шпакловка и замазка след поне година...и цената е като на панелката...
За мен това са доводите, които ме накланят към панелката...
Но не претендирам да съм експерт и затова питам тук да си кажете мнението...
А планивете ми са, ако след 5-6 години нямам стабилен и достатъчно висок доход за да си позволя нормално и качествено жилище от поне 80м2, то ще си дам панелката под наем и ще се махнем от тая държава....
Това може и по-рано да стане...ако Ахмед Доган и прочие боклуци продължават да ни управляват smiling smiley ... но това е друга тема smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход