Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Инвестиция или Спекула

Публикувано от baba 
Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 17:48:28
остави го човечеца, този определено има нужда от професионална психиатрична помощ и лечение.
Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 17:55:27
Тука (БГ) също се облагат с данък лицата продали НИ.

"Закон за данъците върху доходите на физическите лица

Необлагаеми доходи

..........................................................................
..........................................................................
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:

1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:

а) един недвижим жилищен имот, независимо от датата на придобиване на имота;

б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
.............................."

Ако продаваш жилище което ти е било основно, не те облагат.Същото е и ако продаваш НИ придобито по наследство.При другите обстоятелства при срок по малък от 5 години ти облагат положителната (ако има такава) winking smiley разлика между цена на придобиване и цена на продажба.Разбира се, че при отчитане на сделката по данъчна оценка такава разлика ще липсва smiling smiley .Момента с коригирането на данъчната оценка в промеждутъка от 5 години малко разваля работата.Работата се усложнява и при преминаване на сумата през баМката( това много ми харесва от форума на ивесторчето). Самото облагане беше по таблицата за годишните доходи но вече е по лесно 10%.
Като повечето закони в БГ ,има ги но не се прилага както трябва moody smiley
Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 18:10:52
не знам защо си мислите,че спекуланта е лоша думичка.не е така.
в бг по комунистическо е превърната в лоша,защото спекулантите са балансьори м/у търсене и предлагане и са много важен фактор за бъдещото развитие на пазара и инвестициите.
когато има дефицит -спекулантите задигат цената,но самото задигане на цената води до инвестиции в този отрасъл и след време цената пада,точно заради спекулантите.
пример с нефта-спекулантите,както вдигат цената,така могат и да я сринат,ако почнат да търгуват шорт позиции.проблема не идва от спекулантите в случая-идва от буш,който прави всичко възможно да ги задържи на своя страна.
друг пример-да речем има липса на жито тази година-спекулантите усещат с анализи първи това и започват да вдигат цената,чрез изкупуване на фючъри-тогава цената се вдига и фермерите догодина засаждат повече жито,защото цената е по висока.
а,ако има прекалено голямо производство на жито,тогава спекулантите шортват и предварително смъкват цената,от което фермерите засаждат по малко жито.

спекулантите са балансьорите на маркета и са даже много важни-те убиват дефицита и свръх производството.а дефицит и свръх производство са най опасните неща за отворен капитален маркет.

спекулантите,не само могат да вдигат цените,както си мислите,но могат и да свалят драстично цените.

проблема в бг не са спекулантите,а са управляващите,които не прекъснаха спекулата с имоти,а е поощряваха,с НЕприемане на важни закони.както и таксуване на пречалбите от препродажба.
ако имаше данък печалба от 30%,върху реалните цени,а не в/у регистриращите,в бг нямаше да има такъв абсурд.
и всички щяха да са хепи-дори и държавата,защото щеше да печели от данъци,за сметка на спекулантите.
и обратно-когато цените почнат да падат-тогава този данък можеше да се премахне,за да се стимулира спекулата и падането да не е толкова голямо.

запомнете-спекулантите са играчи на даден маркет,но законите на маркета се пишат от собствениците-в случая БНБ,МФ и народното събрание.
те,със закони и такси и данъци могат да управляват маркета и спекулантите,с цел последните да не го дисбалансират.
Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 19:20:59

Драги ми Compass-чо

тъй като съм сред заподозряните от теб да говорят глупости и да не мислят с главите си, ще използувам правото си на отговор.
Това за данъците и в частност в първите 5 години не съм го измислил аз. Преди време излязоха данни за една средностатистическа мутра (вече в отвъдното, затова и е възможно публикуването на данни, предполагам)която е препродала 200 апартамента за за 2 години. Може би това е добро за бизнеса , или за държавата? -съмнявам се.
Колкото до прогнозата ти за 3000 евро/кв. м ако се сбъдне , обещавам ти да те намеря под дърво и камък и да почерпя, защото имам два апартамента в повече-наследство, какво да го правиш- идва и не пита.

Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 19:54:03
Спиридон Тепавичаров,
ако са на подходящото място и сега апартаментите може да струват 3000 Е/кв.м.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 20:06:28


Не , не са. В София не са много местата с тези цени и доколкото знам(все пак не съм брокер) тези места не са в сферата на интереса на масовия клиент. Имам впредвид "Московска", Бул "Руски" , набедената Докторска градина. Но не мисля че те определят пазара

Re: Инвестиция или Спекула
25-06-2008 - 20:15:00
Направо си си брокер winking smiley
Re: Инвестиция или Спекула
26-06-2008 - 05:11:55
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> не знам защо си мислите,че спекуланта е лоша
> думичка.не е така.
> в бг по комунистическо е превърната в лоша,защото
> спекулантите са балансьори м/у търсене и
> предлагане и са много важен фактор за бъдещото
> развитие на пазара и инвестициите.
> когато има дефицит -спекулантите задигат
> цената,но самото задигане на цената води до
> инвестиции в този отрасъл и след време цената
> пада,точно заради спекулантите.
> пример с нефта-спекулантите,както вдигат
> цената,така могат и да я сринат,ако почнат да
> търгуват шорт позиции.проблема не идва от
> спекулантите в случая-идва от буш,който прави
> всичко възможно да ги задържи на своя страна.
> друг пример-да речем има липса на жито тази
> година-спекулантите усещат с анализи първи това и
> започват да вдигат цената,чрез изкупуване на
> фючъри-тогава цената се вдига и фермерите догодина
> засаждат повече жито,защото цената е по висока.
> а,ако има прекалено голямо производство на
> жито,тогава спекулантите шортват и предварително
> смъкват цената,от което фермерите засаждат по
> малко жито.
>
> спекулантите са балансьорите на маркета и са
> даже много важни-те убиват дефицита и свръх
> производството.а дефицит и свръх производство са
> най опасните неща за отворен капитален маркет.
>
> спекулантите,не само могат да вдигат
> цените,както си мислите,но могат и да свалят
> драстично цените.
>
> проблема в бг не са спекулантите,а са
> управляващите,които не прекъснаха спекулата с
> имоти,а е поощряваха,с НЕприемане на важни
> закони.както и таксуване на пречалбите от
> препродажба.
> ако имаше данък печалба от 30%,върху реалните
> цени,а не в/у регистриращите,в бг нямаше да има
> такъв абсурд.
> и всички щяха да са хепи-дори и
> държавата,защото щеше да печели от данъци,за
> сметка на спекулантите.
> и обратно-когато цените почнат да падат-тогава
> този данък можеше да се премахне,за да се
> стимулира спекулата и падането да не е толкова
> голямо.
>
> запомнете-спекулантите са играчи на даден
> маркет,но законите на маркета се пишат от
> собствениците-в случая БНБ,МФ и народното
> събрание.
> те,със закони и такси и данъци могат да
> управляват маркета и спекулантите,с цел последните
> да не го дисбалансират.


Асене,
Прощавай, но не мога да се съглася с теб:

1. Хайде да не намесваме квалификациите на БКП за това явление и само защото си мислим, че сега политическият строй е друг значи и квалификацията трябва да е обратната. Ми не е така.

2. Спекуланта е точно обратното на балансьор. Той е движещата сила, която причинява и засилва флуктуациите на цените. Той от това печели. Флуктуациите на цените пък причиняват свръхпредлагането и дефицита. Спекулата е причината за кризите (и по-тежките им варианти) (виж wiki).
А балансьора всъщност е държавата със закони, подобни на тези описани от Спиридон Тепавичаров. Там, където работят такива закони, там спекулата е ограничена и сътветно цените не "играят" толкова много, а се определят от нещатата наречени себестойност и печалба.
Спекулата е паразитно явление на пазара и всички нормални държави взимат мерки за ограничаването и.

То всичко това и ти си го написал, само не мога да разбера от къде си вадиш извода, че спекуланта не е мръсна думичка confused smiley
Re: Инвестиция или Спекула
26-06-2008 - 06:29:59
баба,знам,че повечето от вас няма да се съгласят с мен.и аз нямаше да се сългася с мен преди 10 години.
точно държавата е балансьора-правилно.и ако не провежда правилна политика,дългосрочните инвеститори се превръщат в краткосрочни спекуланти.

ето от там идва и разликата в нашите мнения.
пример с буш-само едно изказване на буш е достатъчно всичката спекула в петрола да се обърне и спекулантите да обърнат на шорт,което ще доведе до срив на цени до 50$ в момента.
кой е виновен?спекулантите,или буш?
същото и с бг политиците-ако бяха приели правилни закони,инвеститорите в бг щяха да са дългосрочни,а правителството на станишев ги направи краткосрочни спекуланти.кой е виновен?

разбери,че управляващите управляват маркета,както и инвестиционните похвати-и ако са аматьори или лакуми,както папазовчетата на БФБ,всичко се обръща наопаки.
Re: Инвестиция или Спекула
26-06-2008 - 19:47:08
асене форума е за имоти не за петрол , но така и така си отворил дума
ако падне петрола на 50 долара както казваш имаш от мен подарък 7 дневна почивка в 5 звезден хотел -чесно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход