Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността

Публикувано от mobiman 
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 16:30:50
Брат ми купи 2005 за 650 евро на квадрат и беше 'изгодна' сделката според него. Всичко над 400 евро за Бг е изхвърляция.

По същата логика може да обявиш цени от 3000 евро утре, без да има продажби и да кажеш: ей тези дето не са купили на 1000 са се прекарали.

В София рентват хората от провинцията и на нивата на доходите 400 евро е макс сума която могат да платят. София не си струва да плащаш повече. По добре да се изнасяш по широкия свят вместо да си налягаш парцалите цял живот за заветния коптор.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2008-04-05 16:40 от kuku987.
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 16:42:38
Здравейте,
Наскоро имаше повод да отговоря на колега от друг форум на въпрос, който питаше примерно следното : Защо "искате" да спаднат цените на имотите ?
Другият начин да се зададе този въпрос за страна като Бг, това би могло да се формулира така: Защо искате криза ?

Аз специално отдавна казвам, че не ща криза, но не виждам, как да се избегне.
По-надолу ще копирам един леко редактиран вариант на отговора ми до колегата, който струва ми се ще се вписва и в тази тема.


"Аз лично не съм изненадан, че се поставя въпрос от вида: Защо „искате” спад на цените на имотите. Безспорно растежът на цените в определени граници и за определени периоди играе без колебание една положителна роля. Дори много често периодите на излизане от икономическа криза са характеризирани с бум на строителството и бърз ръст нацените на имотите.
Нямам нищо против – дори бих се радвал, ако някой от колегите „Ъп” вземе да напише в другата тема (примерно) каква е положителната роля на растежа на цените.
Тук, изглежда, е по-подходящо да се коментират негативните аспекти на това ценово повишение. Нещата със сигурност вече са казвани в редходните страници, но по всичко личи, че има необходимост от припомняне на отделни моменти.
Понятно е, че ще изложа свои субективни виждания, които са без претенции за изчерпателност и вярност. Допълненията ще се адмирират.

Уводни забележки:
Цените растат вече цяло десетилетие – от 1998 до 2007. Бавно и несигурно в периода до 2002 г. Значителен ръст се констатира от 2003 г., особено след средата на годината.
Напълно разбираемо и допустимо е да има хора, които вярват, че привърженицити на понижението са мотивирани само и единствено от яд за изпуснати изгодни сделки и от желание в бъдеще да си купят евтини имоти. Написаното не е предназначено за тях.

Защо все пак не е добре !?
Пазарът не работи за удовлетворяване на човешките потребности. Разберете, пазарът работи заради печалбата. Пазарът работи също за това, щото така алокираната печалба да се трансформира в собственост, а оттам и във власт.
И така трябва да бъде. Без печалба и най-добрият и съвършен продукт е обречен – и той и създателите му. Удовлетворяване на потребности, качество, обем, ефективност - това са все подчинени на главното, съпътстващи ефекти (сурогати), които обслужват главната цел.

Трайно и значително покачване на цените в дадена стопанска област води до засилен приток на капитал, който по естествен начин търси печалбата.
Колкото по-дълго тече този процес, толкова повече ресурси се привличат, но едновременно с това по естествен начин и все повече непрофесионалисти от всякакъв вид се стичат на трапезата. Така си е било от време оно. Търсенето на Елдорадо никога не е преставало.
В конкретната ситуация се стига до положение, че масово се строи от хора, които нито по занятие, нито по образование имат нещо общо със строителство.
Това не може да не доведе и задължително води до похабяване на обществени ресурси, загуби, драми. (Ваканционни имоти – добър пример).

Вместо да търси някаква своя специфична ниша с поне няколко високотехнологични продукта (и услуги), страната ни е абдикирала от естествените функции на всяка държава, пуснала се е по течението и дори насърчаваше (дейно и бездейно)строителството на бетонени кутийки, голф игрища и други, но за съжаление и като правило нискокачествени обекти.

Привлеченият ресурс в атрактивната област лишава от ресурс както други отрасли, така и други географски региони. Това е особено валидно за Бг, където поради ред особености огромното строителство е съсредоточено основно в няколко по-големи града. Столицата ни вече не е място, където може да се живее нормално. Тя и без това никога не е била нещо особено красиво и уютно, но сега е просто ужасна.

Зейват сериозни структурни проблеми, стопанските баланси погиват, качеството на живот пада, природата и въобще околната среда страдат. Инфраструктурата колабира – никой не желае да харчи пари там. Няма келепир.
Уродливата и без това разлика голям град и останалата страна се увеличава.
Обезлюдяване на цели райони.На макроикономическо ниво се задълбочават диспропорции и дисбаланси. Само това е цяла вселена, която дъвчем ежедневно във форума.

Дори и във вида на производствени помещения, имотите си остават един необходим, но да го наречем за яснота пасивен актив, дори би могъл да се нарече
актив-условие за реализиране на основните процеси (не говоря за хотели и др. Сродни). Може да се случи, че затвореният в тях ресурс е мъртъв.

Когато това се пренесе при физ. Лица става още по-неприятно. Не случайно Кийосаки наричаше собствения дом пасив. От счетоводна гледна точка, той не би трябвало да е пасив, но един дом обременен с ипотека фактически се превръща задължително в такъв. От едната страна имаш един дом, който въобще не е ясно дали би се приел от пазара и за колко, а от обратната страна на баланса, при източниците имаш един банков кредит, който е ясен, безспорен и тежък като воденичен камък.

Нека обърнем внимание и на характеристиката на имотите като типични нонтрейдъбъл активи. По естествен начин те са безалтернативно обвързани с мястото си. Произвеждайки (генерирайки) трейдъбъл стоки и услуги винаги си по-маневрен и имаш възможности да реагираш и търсиш нови възможности при възникване на тежки икономически периоди. Обратно – тръгнат ли при криза и имотите надолу, може и спиране да няма.

Няма да се спирам на това, какво и защо преживя Бг в годините на прехода. След стабилизацията неоправдано ниската цена на всички активи (естествено и на имотите) следваше да потърси нови и „по-справедливи” нива. В тази връзка ръстът на цените при НИ в периода 2003 – 2005 беше естествен, необходим.
Особено след очерталите се перспективи пред страната, продължаващото сериозно нарастване ще е основа на един сериозен крах, който ще дойде неминуемо..
Както е нормално да се очаква, от него по-силни и по-богати ще излязат малцина, а обществото ни за пореден път ще бъде скандаално разтърсено. Аналогиите с борсата тук биха били крайно неудачни. Инвестирането и борсата си остават все още екзотика за средния Бг. гражданин. Кризата с имотите ще влезе във всеки Бг. дом. Няма да влизам в дълбоки води, но едно общество има необходимост от някаква що-годе ясна визия (още по-добре консенсус) за мястото и ролята на отделния индивид. Не съм сигурен какво ще стане, ако за пореден път най-широки кръгове от населението разберат, че са родени с лоши карти и са изтеглили късата пръчка.

Няма пазари, които вървят само нагоре. Колкото по-рано бъде научен този урок, толко по-безболезнено ще бъде. Хората са късопаметни и за съжаление имат необходимост от постоянно напомняне.

Сега всичко живо се товари с кредити. Натоварени са като магарета. Бързат да купят заветните квадратни метри в София, защото: Нали знаете – по телевизията казаха, че ще поскъпва!!! Пък и инфлацията !!!
Всичко живо вярва, че засмукването на кредити и покупка на жилище е голяма далавера, защото цените ще растат, заплатите ще растат и те и утре с инфлационни левчета ще си плащаме. Ерго, ще прехвърлим Черния Петър на банките, които са толкова глупави, че дават днес скъпи пари, а са готови да вземат утре евтини такива. Да, да – ама не !
Ако в дългосрочна перспектива заплащането (възнаграждението) не е обвързано с промяната в производителност на труда, то неизбежно ще дойдат проблеми.

Много предприемачи и спекуланти спечелиха от имоти в БГ. Само едно мога да им кажа : Браво на вас, така трябва. Пазарът е за това – да се печели! Могли сте, знаели сте, можели сте – Браво !
Какво се случи, обаче. През 2003 г. ралито на цените в София тръгна от цени, които бяха в интервала 200 до 500 на м2. Да уточним, че става дума за Бг. м2 и той е доста по-различен от световните аналози. Няма да е голяма грешката ако сложа ей така на ангро котата 40 %. Ерго, ако искаш 60 м2 светли като помещения - то купи си имот от 100 м2.
Твърдя убедено, че към отзи момент предприемачи и строители не се били вписани в регистрите на благотворителните организации. И при онези цени – ТЕ СА ПЕЧЕЛЕЛИ. Това им е работата в крайна сметка и така трябва да бъде. Не забравяйте, че при сложилата се крайно дефектна практика да се обезщетяват собственици и другото де се продава „на зелено” можещият предприемач е в състояние да реализира много сериозна доходност (печелба) от проекта. Защото се работи с "кожа на клиента", както викаха едно време в комбинатите за услуги :-))) На практика се стига до ситуация, при която всяко повишаване на цените води до взривно покачване на рентабилността. Често предприемачът ангажира само много малък собствен или привлечен ресурс. Останалото са обещания на хартия. Масова е практиката да се стои на един предварителен договор. Той не струва и цената на хартията, на която е написан.

Умишлено отказвам да коментирам, какви са цените в момента, как са били констатирани и какво точно се случва в този момент. Нека всеки за себе си да си проучи, какво се случи с цените на материалите, енергията, труда, лихвите и т.н.
Това, което твърдя е, че цените на имотите разкъсаха естествените връзки и зависимости с други икономически явления и категории. Прекъсна се връзката с фундамента.
Говорено е за отношението на цените на имотите към :
брой годишни възнагражденията на домакинствата,
наемите,
лихвата.

В годините нещата се промениха, но бавно. Помните – нямаше дори ДДС до скоро.
Носеха се едни пари в торби и се даваха срещу ПКО. С бума на кредитиране уж имаше индикации, че нещата ще се променят към по-модерни способи, но Бг банките бързо разбраха, че не е наложително да се държи на целеви преводи от тях към продавача и се съгласяваха поетапно да връчват парите на купувачите. И пак се понесоха торбите.
В процеса на реализирането на проектите болшинството разходи се разплащаше на черно от торбата, официалният разход беше натъкмяван малко под данъчната оценка, по която се прехвърля и така ..... оркестърът си свиреше. Плащаше се дори корпоративен данък. При това говоря за т.н. предприемачи професионалисти.
А имаше и далеч по-гадни хипотези. Строителството започна да засмуква в големи обеми мръсни пари - от проституция, наркотици, трафик и какво ли още не.
Там се случваше обратното - вадят се големи печалби от строителните проекти, но далеч по-важно е това, че мръсните парички вече излизаха избелени и чистички.
Защото просто строителството е един отрасъл, където всъщност винаги и навсякъде е имало безброй възможности за пране на пари. И това е обществена тайн!
И всички се правят на луди, че не занят. И има защо.

В голяма степен нещата си вървят така и до сега. "Неразбиращите" не намаляват, а за реформи само се приказва.

Тези цени доведоха до оставането на сериозни пари в торбите (безотчетни пари). Какви последици породи това ?

И най-качественият предприемач и професионалист когато не е притиснат от проблеми и несгоди се поддава. Вместо фанатично и твърдо следене за съотношението разход – резултат, ставаме по-спокойни и отпуснати. Контролът пада. Такава е човешката природа.
Оттук нататък пътят към бездната може да е изненадващо кратък.

Към трапезата почват да се присламчват всякакви икономически и неикономически агенти и заявяват желание да участват в преразпределението :
- семейство,
- роднини,
- любовници,
- откровени престъпници,
- корумпирани държавни служители с участие в процеса,
- всякакви други власти, а оттам и
- партии,
Забелязахте ли, че не посочвам майсторите. Нарочно. Те поне имат „право” да искат. За възнагражденията на големите специалисти се говорят вече митични истории. При това не става дълъг, напрегнат и кой знае колко качествен труд. Но се дават пара, щото вече дори високоплатена работа в старите Евро държави не е привлекателна.

Това развращава и действа деструктивно на цялото общество. Нали хората искат не само жилища, а качествено образование за децата и качествени мед. Услуги.
Искат, ама няма ! Не се чудете, че един лекар в тази обстановка започва да гледа на болния човек като на лесна сделка, която при това му е дошла на крака.

Трябва да приключвам, но не мога да не споделя и за още една линия на траен дефект, който се породи от високите цени на имотите.
Огромен ресурс отива и в ръцете на една особена категория хора – собственици на парцели. Оттам по веригата отново се завърта един порочен кръг – разхищения, луксозно потребление, корупция и т.н. Това често са хора, които не знаят какво да правят с парите.

Колко още може да продължи това ?!
При това туй далеч н е е всичко. Ще допълните, надявам се!"







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-05 16:50 от nacheff.
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 18:22:12
ако човек има малко пипе в главата и в готов да бачка (а не само да лежи по цял ден и салатката, ракийката) си струва да опита. И за себе си и за децата си.

Има един познат, работеше в столична банка, вдигна си шапката на 50 и замина при сина си в УС. Преди 10 години и не мислеше да заминава. Като му пораснаха децата и заминаха му се промени мнението. Друг мой познат лекар си вдигна шапката и замина за Испания. Предната седмица синът на съседите замина със зелена карта за щатите. Компютърен спец. Да се чуди чувек защо след като има толкова търсене на ИТ кадри в Бг според всички разбирачи тука във форума и плащат едни големи пари... Според мен ако човек има деца или иска да има такива и е отговорен изборът е лесен.

А иначе заиграването със желанието на хората да имат дом и подлъгването им да си купят заветната кутийка (от банката, брокера, спекулантите) дето искат цял живот да живеят на негов гръб е просто гнусно. Никой от тук пишещите радетели за високи цени не мисли за нищо друго освен да напълни джоба.
Което по принцип е същината на всеки маркет. Когато обаче нещата излязат извън контрол и се прекали както в случая с имотоите в Бг работата става лоша.

МакКейн например каза че няма никакво намерение да се намесва на пазара на имоти в УС и да подпомага безотговорниците давали кредит (банките) и теглили кредит без да мислят. Всеки човек трябва да отговорен за действията си. Това е пазара.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-05 18:22 от kuku987.
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 18:25:31
вторичния ефект от безумието с имотите в Бг е концентрирането на всичките капитали в една (абсолютно безперспективна) област (строителството и финансирането ми) за сметка на всичко друго и по-горе Начефф е описал много добре картинката. Последствията ще ги видим всички.
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 20:11:43
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> Радена, съгласен съм. На всеки 50-100 години
> колелото на историята се завърта. Народът
> обезглавява графовете и изнасилва графините. Ама
> сега какво да се притеснявам, ние сме още в
> първите 10 години от цикъла. Сега е дошло време на
> цикъла на недвижимите имоти, като стане време за
> социализъм ти обещавам, че ще стана първи комунист
> и детайлно ще изчета Маркс и Енгелс. Брокоерите са
> същата работа, лапат защото сега им е времето,
> после ще станат нещо друго според това къде има
> балъци дето с лека ръка да продават живота си.
> Иначе по темата - да наемите са гадно нещо в БГ.
> Кой каквито карти изтегли в този живот. Който няма
> имот и е под наем не е трудно да се подлъже да
> вземе заем. Това са изтерзани и изстрадали хора.
> Такъв им бил късмета, това акоето ги чака е още
> по-страшно. Ако за нещо ми е жал, то е за хилядите
> абортирани зародиши, бъдещите деца на България,
> които не се появиха на бял свят защото мама и тати
> не можаха да остискат 1-2 години и решиха да се
> поробят и самоскопят в името на тотема - Имотен
> Балон.



На 50-100 години нещата се обръщат там, където има графове и графини. При нас не е обръщане, а обиране на едни и същи от едни и същи и не е на всеки 50-100 години, ами на всеки 10-15 години.

Кога бяха фалитите на банките? Сега говорим падане на борда, при което ще бъдат обрани хората до голо и ще последва абсолютно оскотяване на останките от тоя народ.

И ти чакаш от тях да ти вярват, че трябва да работят честно, да градят, да правят... Неееееееее! Че те да не са идиоти?!?!?! Единственото, което може да се прави в тая ситуация е да имаш имот- къща, в която да живееш и земя, от която да се храниш. Това е! И в следващия момент на теб ти тегли една яка майна и не ще да те знае! Нито теб, нито банките ти, нито прогнозите ти, нито начинът ти на живот.

Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 20:25:17
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
> Наскоро имаше повод да отговоря на колега от друг
> форум на въпрос, който питаше примерно следното :
> Защо "искате" да спаднат цените на имотите ?
> Другият начин да се зададе този въпрос за страна
> като Бг, това би могло да се формулира така: Защо
> искате криза ?
>
......

> Колко още може да продължи това ?!
> При това туй далеч н е е всичко. Ще допълните,
> надявам се!"
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 04/05/08
> 04:50PM от nacheff.



Ето го типичния представител на хората, които обират останалите! Неговата философия е: Не им оставяйте много средства, за да не се покварят! Оберете ги за тяхно добро!

Да оставим настрана бисерите от рода на "пасивен актив".



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-05 20:29 от radena.
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 21:16:05
Всъщност тази теза: "Не им оставяйте много средства, за да не се покварят! Оберете ги за тяхно добро!", звучи много добре, не сте ли забелязали :}
Виждали ли сте бедни по принцип, ама бедни защото са мързеливи, глупави, завистливи и т.н., какво става когато изведнъж се видят в много пари? Напоследък освен реститутите лесно многат да се видят такива и в околософийските села, където нивите се разпродават на цени 20-30 евро и нагоре на квадрат при среден размер минимум няколко десетки декара? Много хора получиха по няколко стотин хиляди евра, а някои и няколко милиона, и лесно се вижда кой знае цената на парите и кой не. Мнозинството хора по света не знаят какво да правят с парите, ако са им в повече, това е истината.
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 21:57:04
Евала nacheff , респект!!!
Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 22:42:48
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> Всъщност тази теза: "Не им оставяйте много
> средства, за да не се покварят! Оберете ги за
> тяхно добро!", звучи много добре, не сте ли
> забелязали
> Виждали ли сте бедни по принцип, ама бедни защото
> са мързеливи, глупави, завистливи и т.н., какво
> става когато изведнъж се видят в много пари?
> Напоследък освен реститутите лесно многат да се
> видят такива и в околософийските села, където
> нивите се разпродават на цени 20-30 евро и нагоре
> на квадрат при среден размер минимум няколко
> десетки декара? Много хора получиха по няколко
> стотин хиляди евра, а някои и няколко милиона, и
> лесно се вижда кой знае цената на парите и кой не.
> Мнозинството хора по света не знаят какво да
> правят с парите, ако са им в повече, това е
> истината.


Че защо? От всички такива т.н. от теб реститути, знам само една, която влиза в твоята категория. Продаде 20 дка нива на магистрала Хемус и с парите си купи Мерцедес С класа, купи по една кола на синовете си, заведе си дружките на екскурзия в Италия и парите свършиха. Мерцевес пред 30 годишна селска къща, представете си! :}

Всички други си учат децата в чужбина с тия пари, или си ги влагат в бизнес, или който има нужда се лекува с тия пари и т.н. Даже и първото поколение да не знае какво да прави с тях, второто ще знае, така че въпросната теза си остава нищо друго, освен нескопосан опит за предаване на някакъв морален елемент и оправдаване на нагла и цинична кражба.



Re: Левон Хампарцумян: Кризата при имотите ще доведе до преразпределение на собствеността
05-04-2008 - 23:18:08
Всъщност НАЧЕФФ по горе засегна някои въпроси, които имат фундаментален характер, но ми се струва, че остана донякъде неразбран!

Днес имах спор с един приятел, доколко подоходното и корпоративното данъчно законодателство с последните промени е станало по-справедливо - мнението му беше, че няма по справедливо от действащото - 10% за всички. Доколкото разбирам, това е и преобладаващато мнение и не мисля да го коментирам - още римляните са облагали различно богатите и бедните - на другия полюс е османската империя.

Но въпроса ми всъщност и, ако някой не го мързи да го коментира, как това данъчно облагане се отразява на цените на имотите и валутните притоци в нея? Доколко, то дава възможност за превръщането на страната в международна пералня и доколко би повлияло на финансовата и стабилност и незбъдването на прогнозите на Куку по отношение на борда?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход