Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 07:52:59
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз бих предложил ако е възможно потока с по ниска
> температура да представлява движещисе къси
> прекъснати - сини линии , а потока с по висока
> температура да представлява движещисе къси
> прекъснати - червени линии . Моля достави си това
> удоволствие - ще стане по ефектно , и ако може
> серпентинката да е по изразителна с промяна на
> цвета от червено до синьо .

Нещо такова, но цветно ли?


sunenergy.dnsalias.net
2v6
Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 08:00:24
Quote

optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз понеже нищичко не разбирам, мога ли да попитам
> нещо?
>
> Интересувам се има ли система, която да е и за
> бойлер, и за отопление, на малка вила и дали може
> през зимата(когато не я посещавам) да се поддържа
> някаква минимална температура над нулата в
> радиаторите.

Има такива системи.
Дали ще поддържа над нулата зависи от греенето на слънцето - ако времето е облачно и колекторите са малко радиаторите няма да греят.




Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 09:31:43
Привет на всички,
Един въпрос към специалистите - тръбите от панела към бойлера само медни ли могат да бъдат и ако е така защо?

Благодаря предварително smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 09:54:02
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитатyawning smileyptimistko Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Аз понеже нищичко не разбирам, мога ли да
> попитам
> > нещо?
> >
> > Интересувам се има ли система, която да е и
> за
> > бойлер, и за отопление, на малка вила и дали
> може
> > през зимата(когато не я посещавам) да се
> поддържа
> > някаква минимална температура над нулата в
> > радиаторите.
>
> Има такива системи.
> Дали ще поддържа над нулата зависи от греенето на
> слънцето - ако времето е облачно и колекторите са
> малко радиаторите няма да греят.
>
>
>
>
>


Интересува ме просто да се поддържа някаква температура над нулата в самата къща, не да е топло, но да не зъмръзват тръбите и бойлера.

Ако е облачно няколко дни да разбирам ли, че има опасност от замръзване на инсталацията?

И какво става като натрупа сняг върху панелите?

Простете ако са глупави въпросите ми, но съм абсолютен лаик.



Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 11:31:24
filmatoplo да ти е жив и здрав сина! *drunk* Къде ти е хотелчето?

Geto за какви колектори става въпрос? Цената на пръв поглед изглежда много висока.

optimistko ние имаме такава направена инсталация и работи без проблем. Т.е. дори успява да поддържа някаква положителна температура, била тя и малка (около 10-тина градуса). Клиента ни имаше абсолютно същия проблем. Тогава не знаехме дали ще сработи и беше експериментално, но сега вече мога да кажа със сигурност, че става.

Ivich зависи от слънчевия колектор. В случай, че е от типа с бойлер на покрива, то тогава не само че не е задължително мед, ами дори е препоръчително да се ползва тръба с алуминиева вложка. Ако обаче са самостоятелни колектори (независимо плоски или вакуумни) свързани с бойлер, който е на друго място, тогава за мен е 100% задължително да се слагат медни тръби. Това идва от факта, че се постигат много високи температури, които създават големи проблеми при работа с други тръби. Има и друг вариант - с гъвкави неръждаеми връзки, но тук вече цената скача неоправдано много.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-16 13:03 от syncho.
Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 13:15:58
И ние имаме две слънчеви инстлации, подпомагащи локално парно отопление, описани са на адрес: http://integral2005.com/gallery.html

Но имаме и запис на 16 поредни дни с мъгла и гъста облачност, когато от небето не падат повече от 40-60 вата на квадратен метър. Това са от Януари 2008-ма от календара: http://integral2005.com/results.html

Според мен задължително трябва да има един допълнителен контролер за температура на водата в тръбите на парното, да следи за падане под +2 градуса и да стопля малко до 3-5 градуса.

Много клиенти питат вече за подпомагане на отоплението, но и най-простата сметка показва че значително трябва да се увеличи площта на инсталираните колектори, за да има остатъчна енергия, при това значително количество за отопление. При положение, че отоплението трябва в периода, в който по принцип има най-малко слънчеви дни, а първоначалната инвестиция значително наразства и заедно с нея срока на изплащане - най-добре клиента сам да си прецени дали има смисъл да се прави. Иначе технически всичко е изпълнимно, въпроса е на каква цена.
Re: Слънчеви колектори
16-05-2009 - 17:52:08
Здравейте, на всички твърдениятая са верни .Утре почивка - *beer* .Фокус -моля твоя контролер може ли да се приспособи като обикновен диферинциален термостат за обикновенно поле без въртене . Писна ми от Поморийските - дайте нещо по качествено на разумна цена .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-16 18:01 от filmatoplo.
Re: Слънчеви колектори
22-05-2009 - 12:40:42
Бях обещал да споделя за работата на панелите Висман , мощни са но при първоначално тръгване на помпата сутрин се наблюдава следното - понеже тръбичката в панела е навита на меандър и температурата се качва бавно към горната част на панела където е датчика т.е когато датчика отчете 45 гр и помпата сработи в панела е била скрита по висока температура чак до 80 градуса - после се уравновесява на 60 гр. Даже от фирмата представител го потвърдиха - да монтирам такъв диф термостат на който мога да настроя помпата да сработва на 30 гр понеже в панела се крие вече поне 60 гр . В момента не съм с такъв но ако се наложи ще го сменя - и може занапред да кажа чао на този вид панели ако правят чалъми . *yes* Тръбичката навита в панела е фи-6 много тънка ,не е като на др плоски фи-12 -14 ,прави тръби нагоре и температурата се качва по бързо до датчика .



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-22 13:39 от filmatoplo.
Re: Слънчеви колектори
23-05-2009 - 15:14:43
Монтирахме отново датчика за падаща слънчева енергия.
Моментната стойност се показва на анимацията, а графика за последните 90 минути можете да гледате под графиката за температура.

Нблюдавайте онлайн: http://integral2005.com/online.html
2v6
Re: Слънчеви колектори
24-05-2009 - 12:17:45
Quote

Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Монтирахме отново датчика за падаща слънчева
> енергия.
> Моментната стойност се показва на анимацията, а
> графика за последните 90 минути можете да гледате
> под графиката за температура.
>
> Нблюдавайте онлайн:
> [integral2005.com]

Тази информация е много полезна *ok*
Какво обаче означават тези ватове?
Топлинна, електрическа мощност?

Защото на сайта sunenergy има подобно мерене, но е в друга размерност.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход