Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Термопомпи

Публикувано от casper84 
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 18:29:46
Кой лъже? Това е силно твърдение. Според мен трябва да започнеш оттам че явно топлообмена не е добър щом водата излиза недостатъчно охладена. Или има друг проблем в настройките. Извикай си фирмата и поискай да ти нагласят по-правилно системата. А и не каза как точно се отдава топлината? Ако тази вода с 50 градуса минава през обикновени радиатори топлообмена няма да е добър.
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 18:44:05
Радиаторите са обикновени, не са конвектори. Според мен топлообмена във вътрешната инсталация е добър, щом като Т в стаите е 20-21 при намалени радиатори. Както казваш ти, проблемът е в топлообменика, който е кожухотръбен. Може бе планчестатите са по-добри. "Тревата на съседа е по-зелена".

Щом търся помощ тук, значи фирмата не може да се оправи.
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 20:09:26
vesi1

преди известно време четох в една стара тема в която г-н Коликовски обясняваше, пластинчатите не са най-удачния вариянт, но не спомена той с какви работи. Аз съм се ориентирал към неговата фирма за ежентуално закупуване на такъв агрегат, но все още съм на фаза обмисляне на варианта дали има полза от такава инсталация. Много ще се радвам ако продължиш да споделяш какви са сметките от контролния електромер особено ако дойдат по-студени месеци (ако споделиш и колко са дебели стените на къщата и дали са измазани за да се ориентирам за загубите нашраво няма да имам думи).

п.п. Последно: когато правехте сондажа правихте ли предварително проучване за наличието на подпочвена вода?
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 21:28:53
Обяснението на Коликовски беше че пластинчатите са с по-добър топлообмен и по-скъпи, но за съжаление имат проблем при песъчинки във водата - бързо се износват. А това определено има голямо значение при отворен кръг - моята вода със сигурност има фини песъчинки, както и повечето води от сондаж. Той работи с кожухотръбни. Съотношение 1:2 определено е слабо, аз с моя инвертор постигам по-добро, а термопомпата вода-вода по условие е много по-ефективна и работи в много по-благоприятни условия.
Загубите в неговия случай със сигурност са доста големи при липса на изолация особено ако другите етажи не се отопляват, още не е казал каква е постановката. Освен това не знам защо пускат тази вода през обикновени радиатори, не съм инженер по топлотехника но мисля че се изисква около 70 градуса входна температура при тях или да се компенсира с примерно 3 пъти по-голяма площ на радиаторите. Всички фирми за геотермални термопомпи с които съм говорил казват че трябва да се използват или конвекторни радиатори или подово отопление. Коя е фирмата в случая?
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 21:44:41
boby,
познаваш ли хора с монтирани вече термопомпи, доволни ли са от избора си. Много мисе иска да разбера колко ел.енергия изразходват, защото всички производители казват, че има коеф. на трансформация 4.5, но никой от хората които са си монтирали термопомпа не го потвърждава или пък отрича, общо взето няма много информация по темата. Цената на системата е доста висока затова се питвам да разбера дали си заслужава инвестицията.
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 21:54:51
Познавам непряко. По-миналата есен един клиент на конструктора в Драгалевци ми тъкмо слагаше, и я гледахме - беше от затворения тип, като фреона тече направо по серпентините в земята. Каза че се решил да сложи след като негов приятел си сложил в къщата в Горна баня (пак затворен тип, но вертикално, така че да го обливат и подпочвени води). Въпросната къща мисля че беше около 120 квадрата отопляема площ и сметките на ток паднали от ~450 лв. на ~120 лв. месечно за зимните месеци. Освен това Коликовски води при предишни негови клиенти и можеш да попиташ. Аз още не съм стигнал дотам да правя отоплението така че не съм ходил но ще го помоля да ме заведе, в Костинброд имало негов клиент като наближи времето. Досега не съм чул още някой да е недоволен, но инсталациите са сравнително малко - неговите мисля че бяха около 40, предполагам и на другите фирми които произвеждат в БГ са в тоя порядък. Вносителите едва ли имат и 5 инсталации сумарно за всичките, като се имат предвид безумните им цени.
Някъде бях срещал и описания на самоделки по форумите - използван обикновен климатик тип въздух въздух, който е приспособен да работи в режим вода-вода...
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 22:03:12
Тези самоделки не6то не са ми по сърце все пак трябва да си се изчисли точно. Съквартиранта ми учи топлотехника и ме светна че ако топлообменниците не са избрани точно няма никакъв смисал. А иначе много съм се навил за термопомпа, защото сега вкъщи се отопляваме с печки на твърдо гориво и не си е работа. Само се чудя дали да се ползва сондажна вода или затворена система, проблема е че мястотот е много малко и ако е затворена трябва да е с вертикални тръби, което би оскъпило инсталацията. Ти как смяташ? Как мога да разбера дали под нашия терен има подпочвена вода?
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 22:15:44
Ако терена ти е в Софийското поле - отговора е да в 99% от случаите, и то много. Лесно можеш да разбереш като разпиташ съседите наоколо колко е водата, на каква дълбочина, пресъхва ли в сушави години и т.н. А жилата ще я хванеш с помощта на някой, който има радиастезични способности или както там се казваха. Ако ползваш сондажна вода трябва да има къде да я изкарваш - например канализация. Иначе така системата е най-ефективна и е по-евтино. Със сигурност сметките са много важни и на мен ми се струва че грешката не е толкова в топлообменника, той сигурно вече е сметнат или копиран от някъде правилно, а по-скоро в употребата на обикновени радиатори - това също е топлообменник и също има значение ефективността му. Може и друг проблем да има. Коя ли е фирмата...
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 22:26:14
Ами за съжаление не се намираме в софийско поле, по принцип живея в гр. Айтос обл. Бургас, в близост до нас има градска чешма намира се на около 200 метра и има много хубав дебит но не знам каде й е каптажа затова се интересувам от фирми които правят проучвания за наличие на вода. Иначе аз съм се ориентирал към вентилаторни конвектори (поради проблема че жилището е отдавна завършено и няма възможност за подово отопление), а за таванското помещение на което предстои ремот скоро време (че още е на груб строеж) подово. Въпроса е че за момента не разполагам с парите необходими за инвестицията и затова разпитвам наляво и надясно дали да събирам парите, даже малко досаден ставам май.
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 22:33:45
Ами не знам защо търсиш фирми за проучване - ако ти правят сондажи за да търсят вода ще излезе дявол на магаре. По-добре потърси в Айтос и околните села за някой дядо, известен с радиастезичните си умения - да ти каже къде са жилите с пръчките си.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход