Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Термопомпи

Публикувано от casper84 
Термопомпи
14-01-2007 - 16:41:17
Здравейте,
преди време имаше теми за термопомпите, но от тогава не се говори нищо за тях има ли вече повече хора които са си монтирали такива устройства, доволни ли сте, какви са сметките за ток, според Вас заслужава ли си инвестицията. Това са вапросите които ме интересуват.

Благодаря предварително!
Re: Термопомпи
14-01-2007 - 18:04:30
Здравейте, може да потърсите в комплекс Бокар /София/ - къща № 10 - д-р Димитър Петров - той монтира термопомпа в земята до къщата си още преди години. Може би ще Ви осветли по тези въпроси smiling smiley Успех!
Re: Термопомпи
14-01-2007 - 20:16:13
Изведнъж хората на които вече е монтирана термопомпа си глътват езиците и никой не дава такава информация - дали е доволен , колко харчи и цена на системата . Миналата година несе появи човек да разкаже , едвали сега някой ще остиска . sad smiley sad smiley
Re: Термопомпи
15-01-2007 - 18:37:04
Много съжалявам че не се намират добри хора да ни просветлят. Това изглежда много добра система поне на теория надявах се да има някои да каже как е и на практика.

п.п. Основния въпрос който ме вълнува е колко енергия изразходва (дали достига теоретичния максимум на коефициента на трансформация 5-5.5), но ако може цифрите да са реални защото съм се наслушал вече на изказвания от сорта: отоплявам се с три климатика и плащам по 120 до 140 лв. ток на месец включително БГВ, два хладилника, два телевизора, компютри и какво ли о6те не (като знам че жилището на човека не е изолирано)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-18 20:49 от casper84.
Re: Термопомпи
28-01-2007 - 19:39:34
Здравейте,мога да ви запозная с дестина човека на които са монтирани термопомпи (вода-вода)в началото на сезона 2006-2007г.във Софийски квартали(села).
Valdino@abv.bg
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 17:54:13
От нова година вече се отопляваме с термопомпа вода-вода, трифазна, 16,8 KW(отоплителна мощност по документи). Още не ни е дошла сметката, но сме монтирали контролни електромери и по предварителни сметки ще е около 160 лв. Отопляваме 65 кв.м. етаж от къща. Нямаме външна изолация, с двукатна дървена дограма сме, уплътнена с лепящи се ленти (нещо като пореста гума), което за нас е добро уплътнение (не духа и не се чува отвън). Инсталацията ни е с радиатори.
Настройките са й да включва на 40 градуса и изключва на 50 за подаващата вода в отоплителната инсталация. При такъв режим на работа държи 20 градуса в стаите. Вкарва 11-12 градуса от сондажа и изхвърля 6-7 градуса....струва ми се, че не охлажда достатъчно водата (по документи трябва да изхвърля вода с 2-3 градуса).
Самата термопомпа не шуми, но хидрофора шуми, така че е по-добре да е или навън или с потопяема помпа.
Който има допълнителни въпроси да пита smiling smiley
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 18:00:43
160 лева за 65 квадрата ми се вижда доста. Дай информация как сте се отоплявали досега и какви са били сметките горе-долу. Все пак месец януари беше доста топъл - за сравнение аз отоплявам същата площ но в апартамент с един инвертор и обикновена духалка включвана чат пат сметката за декември за отопление е около 40 лв, и за януари ще е толкова ако не и по-малко.
Освен това ми се струва бая сериозна мощността 17 киловата за 65 квадрата отопляема площ. Като съдя по този параметър може би си сложил термомпомпа на Коликовски. Той ми препоръча същата за 250 квадрата отопляема площ, макар и с изолация...
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 18:10:53
За съжаление (може би) не е на Коликовски.
Предвижда се разширяване на отопляемата площ до 200 кв.м, затова купихме голяма.
Досега се отоплявахме с маслени радиатори, като сметката беше почти двойна.
Имаш ли представа, какви са оптималните параметри на работа - температура на входящата и изходящата вода.
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 18:15:46
Според мен разликата би трябвало да е поне 3 пъти, дори 4 пъти, както твърдят производителите, а и хора които ползват са споделяли такова съотношение. По принцип при по-висока температура на изходящата вода ефективността намалява, но при 50 градуса пак е около 1:4 според техните данни. Как точно се отдава тази топлина - с подово отопление или конвекторни радиатори. И другите етажи отопляват ли се сега?
Re: Термопомпи
01-02-2007 - 18:23:22
ЛЪЖАТ.
Прочети първата ми публикация (три поста по-нагоре).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход