Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 19:16:32
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Булхоуме, тази която аз показах, беше първата
> която намерих в нета.
> Сподели как е печката върши ли работата - хем да
> готви, хем да отоплява, как е с нагара отвътре?
> Кюнците? Сажди? Често ли я чистят?

Честно казано нямам идея. И одеве им се обаждах да ги питам дали си готвят на нея, но сега телефона ми е в колата....
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 21:37:20
За Камелия, схемата, която качих (на 17 страница от темата) е това което и трябва. Трябва да се добавят още 2 клапана, един комбиниран манометър/термометър, и един термостат и ще стане най-безопасната и най-добре работещата печка в цялата околия. *ok*
Даже ще може да намаля притока на топла вода до радиаторите докато готви. И обратното, да грее повечко стаите за сметка на по-студена печка. Системата няма да завира, няма да се налага да я допълва,1 няма да хваща нагар, като понамалее огъня и мощността и падне ще може да отоплява поне хола, там където е печката...абе става, (но няма да е гравитачна и ще затворена си-ма)
LKK
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 21:38:41
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> ...да си довърша обяснението за безопасността на
> различните ОИ. Отворените системи, точно така ги
> правят ПРЕСТЪПНО НЕОБЕЗОПАСЕНИ, без предпазни
> клапани "защото са отворени и не било нужно".
> Когато спре ток, спре помпа изхвърля водата ...но
> ако се забрави затворен кран или замръзне водата
> по тръбите, ОТВОРЕНАТА СИСТЕМА СТАВА ЗАТВОРЕНА и
> ГЪРМИ!!!
>

Иво, правилно си забелязал, че когато отворената система стане затворена, ГЪРМИ!!! :]

По-рано беше писал, че на предпазниятклапан по налягане нямало какво да му се развали. В инструкцията за експлоатация пише, че работоспособността му се проверява поне веднъж годишно. Това че в БГ никой не го прави, го чуваме отвреме навреме по новините, когато съобщават за поредният гръмнал бойлер. Такъв клапан на отворената система е проектантска грешка.

Много добре, че си постнал таблица с цените на буферните съдове /топлинни акумулатори/ за затворените системи. Цифрите наистина са отчайващи, поне за повечето от четящите форума.
При отворената система буферният съд е направо жълти стотинки. Чаро, например ползва от 1000 литровите бидони, които струват до 250 лв парчето. Аз имам малки резерви към тях при високите градуси, над 65, но не е невъзможно да се намери някакъв метален резервоар на приемлима цена.
Искам да обърна внимание, че изграждането на нискотемпературна отоплителна система /с конвектори или подово отопление/ е с много по-малки топлинни загуби от стандартната с температура на топлоноситела 85/90 градуса на входа. Тогава ограничението от 65 градуса на ефтините пластмасови резервоари не е никакъв проблем.
Изглежда не си схванал и идеята на Чаро, с серпентината в такъв буфер, вместо буферите с вградена серпентина от постнатата от теб таблица.
*beer* и нека всеки направи и слугува на такава система, която му е по сърце.

Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 21:50:27
ЛКК, днес бях на гости на Чаро, пихме бира. "Буфера" го е разкачил, до момента му струва 500 лева, а докато заприлича на истински буфер, с изолация и прочие ще похарчи още толкова и пак не сигурно в крайния резултат. С неговия бидон, повече от 45 градуса не може да нагрява...иначе бая се наговорихме...Интересно е че ми каза че е опитвал колко ще държи отоплението само на буфер - с 1000 литров буфер...само за около час!!! Питай го, тогава пак ще говорим. *beer*
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 21:59:10
LKK Написал:
-------------------------------------------------------

> В
> инструкцията за експлоатация пише, че
> работоспособността му се проверява поне веднъж
> годишно. Това че в БГ никой не го прави, го чуваме
> отвреме навреме по новините, когато съобщават за
> поредният гръмнал бойлер. Такъв клапан на
> отворената система е проектантска грешка.

ЛКК, ама ти си мислиш за възвратен клапан като на бойлерите. Не бе човек, бъркаш. Това за което си мислиш отваря, ако не се лъжа накъде на 6 бара и служи да не връща топла вода във вик-то...такова не се слага по камините и др. Постнал съм картинка даже...
Има някои бунаци, които си махат въпросните клапанчета, защото капят. Обикновенно това се случва когато налягането във вик-то е много високо. Нещата се оправят не с демонтаж ами с редуцир вентил...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-27 22:09 от Ivo.NovDom.
LKK
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 22:07:19
Иво, завиждам ти за сладката приказка, дето сте я дръпнали с Чаро. *beer*
Беше писал, че го е нагрявал до 60 градуса и че е топлоизолиран. Не съм твърдял, че бидона е идеалният буфер за отворена система, казвам че става до 65 градуса.
Ако някой знае нещо за големи по обем отворени съдове, които да издържат нагряване до 110 градуса моля да сподели.
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 22:24:39
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Иво, завиждам ти за сладката приказка, дето сте я
> дръпнали с Чаро.

Споко, разбрахме се Чаро скоро ще върне визитата - поканен си и ти, ще бърбориме заедно, ако пиеш бира де winking smiley smiling smiley ще ти звънна за да се уговорим!




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-27 22:25 от Ivo.NovDom.
LKK
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 23:06:59
О, мерси за поканата, с удоволствие ще дойда.
За бирата, ще се справим. *beer*
LKK
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 23:12:13
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> ЛКК, ама ти си мислиш за възвратен клапан като на
> бойлерите. Не бе човек, бъркаш. Това за което си
> мислиш отваря, ако не се лъжа накъде на 6 бара и
> служи да не връща топла вода във вик-то...такова
> не се слага по камините и др. Постнал съм картинка
> даже...
> Има някои бунаци, които си махат въпросните
> клапанчета, защото капят. Обикновенно това се
> случва когато налягането във вик-то е много
> високо. Нещата се оправят не с демонтаж ами с
> редуцир вентил...

Не си ми прочел правилно мислите.:]
Освен възвратният клапан, който служи за да не се върне затоплената вода по тръбопровода, ако има спад на налягането, на всеки бойлер се монтира предпазен клапан по налягане /масово разпространени с фабр. настройка на 6 бара/. За такъв ти пиша, а иначе си прав, че проблемите с повишеното налягане във ВИК мрежата се решават с редуцир вентил.
Re: за камината - "отрано"
27-09-2009 - 23:31:39
avatar
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> За Камелия, схемата, която качих (на 17 страница
> от темата) е това което и трябва. Трябва да се
> добавят още 2 клапана, един комбиниран
> манометър/термометър, и един термостат и ще стане
> най-безопасната и най-добре работещата печка в
> цялата околия.
> Даже ще може да намаля притока на топла вода до
> радиаторите докато готви. И обратното, да грее
> повечко стаите за сметка на по-студена печка.
> Системата няма да завира, няма да се налага да я
> допълва,1 няма да хваща нагар, като понамалее
> огъня и мощността и падне ще може да отоплява поне
> хола, там където е печката...абе става, (но няма
> да е гравитачна и ще затворена си-ма)

Дълбоки благодарности!
Копирам всичко, барабар с картинката. А за цените на буферните съдове, специален поклон.............щото, тя мойта стана като жабата, дето видяла че коват коня........... :]
Така, значи ще трябва и UPS?
За лятото хич няма и да го мисля- такава лятна кухня с камина, газов котлон, друга печка съм замислила- да има само кой да готви..... smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход