Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...

Публикувано от Ivo.NovDom 
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 21:05:36
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------

> Фло, какво ти е мнението за варианта:
> бетонна конструкция, външни стени иззидани наравно
> с бетона и отвън 10 см. изолация от вата или
> стиропор.


Моето мнение съм го споделял много пъти и винаги е имало остра дискусия! А то е,че външната изолация е подходяща за горещ и слънчев климат -за нашия географски район с 4 сезона най-подходяща е изолацията в средата на зида,дори заради това,че не е изложена на атмосферно влияние и ще има общ експлоатационен срок с цялата сграда и не е без значение физиката,която твърди,че топлинния пренос е само в посока от по-висока,към по-ниска температура тоест преведено на прост език топлото през зимата излиза от къщата,а не влиза студа!
Всеки строителен материал в контакт с атмосферните условия се подлага на тест за цикличност-цикли на замразяване и размразяване.Обикновенно броя цикли по разните сертификати е около 50,но е добре да се знае,че това не са 50 години ,защото има зими с по няколко цикъла.Та една замазка може да се изрони за няколко години и да цъфне стиропора,който се влияе от слънчевата радиация и заплаква за ремонт заедно със стопанина!
Съвсем друго нещо е полистиролбетона и аз съм му фен!

Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 21:39:16
фло, там където има зид ок - правиш сандвича, но като стигнеш до шайби и колони? там отиваш задължително от външната страна. Това попитах всъщност. Затова писах и за вата, която няма да се изрони както стиропора например. *beer*
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 21:59:44
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> фло, там където има зид ок - правиш сандвича, но
> като стигнеш до шайби и колони? там отиваш
> задължително от външната страна. Това попитах
> всъщност. Затова писах и за вата, която няма да се
> изрони както стиропора например.

То пълно щастие няма! Но може да се помисли и за вариант на изолация на колоните отвътре с оставащ кофраж от стиропор,а пък да слагаш вата отвънка си е живо набутване. Ватата си е за вътрешното разпределение при сухото строителство!Колоните и шайбите трябва да се мислят доста преди самия процес на проектиране.Например допуска се разстояние от колона до колона 7 метра,а пък шайбите могат и да са вътрешни ,а не на външния ограден зид.В моя проект на двуетажна къща няма нито една шайба!Всичко започва със задание за проектиране към архитекта.Там се описват идеите и целите на бъдещия обект и после стиковката с проектанта е лесна.
*beer*
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 22:35:52
От доста време при обществените сгради във външните стени няма колони.Изтеглени са малко по-навътре и външните стени са само зидове.Това е влязло и в стратегиите за сигурност-носещата конструкция на сградата да не е досегаема директно отвън.Айде...самолети в сгради катастрофират рядко,ама коли редовно се бутат из първите етажи.За това скелета на сградата се крие вътре в нея,при някаква евентуална случка да не е досегаем диретно отвън.

Друг е вече въпроса,че при такова решение на конструкцията...архитекта ще го облее три пъти студена пот само при споменаването на идеята за стърчаща от стената колона.
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 22:39:56
Досега не съм ползвал вата, но гледам и че я слагат все по често по фасади, попадах и на къща с каменна вата по фасадата и мин мазилка отгоре - екстра си е. Като цена е почти като фибрана, като ТИ мисля е малко по-добра (ще си направя справка, че може и да греша), само че не гори и не се разлага, а под окачените фасади задължително пълнят с вата - по-лесно е.
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 23:11:01
avatar
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Досега не съм ползвал вата, но гледам и че я
> слагат все по често по фасади, попадах и на къща с
> каменна вата по фасадата и мин мазилка отгоре -
> екстра си е. Като цена е почти като фибрана, като
> ТИ мисля е малко по-добра
(ще си направя справка,
> че може и да греша), само че не гори и не се
> разлага, а под окачените фасади задължително
> пълнят с вата - по-лесно е.


Цената на ХПС е почти два пъти по-евтина от каменната вата-последната оферта за ХПС ми е 94лв/м3 при 38кг/м3,а за каменна вата цената за м3 в зависимост от плътността(145-170kg/m3)тук използването на по-малка плътност е несериозно,освен ако не е под сайдинг,е 192-220лв/м3.
А термоизолационните качества на каменната вата са МНОГО по добри

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
24-08-2009 - 23:56:22
Благодаря Марк, спести ми ровичкането в нета. *beer* *drink1* Значи ако се търси по-малка дебелина на слоя изолация - отиваме на вата, а цената колкото-толкова, в съчетанието с дълговечност и ТИ свойства, може и да е на печалба. разликата е 10 лева на квадрат. Сметнато да речем за къща с 250 кв.м. за изолация (350-400 РЗП) ще се плати 2500 лева в повече.
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
25-08-2009 - 14:29:54
markk Написал:
-------------------------------------------------------
> А термоизолационните качества на каменната вата са
> МНОГО по добри

Да не "разлайвам кучетата" за друго, но не съм срещал основания за горното твърдение - навсякъде ЕПС, ХПС и вати се дават с близки Ламбди - ок. 0,04, с леки (10%) вариации от марките, ако се вярва на търговците.
Нещо повече - с нарастване на плътността, влажността и др. експлоатационни фактори, Ти-свойствата се влошават.

"Наредба No 7 от 2004 г. за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради - Приложение 4"
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
25-08-2009 - 19:38:57
avatar
Любо Написал:
-------------------------------------------------------


- с нарастване на плътността,
> влажността и др. експлоатационни фактори,
> Ти-свойствата се влошават.



Точно това имах предвид.
Ефективността на една ТИ система освен всичко останало,се определя и от дълговечността-за разлика отEPS и XPS,каменната вата почти не старее и поради тая причина не се налага периодичното и подменяне...

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: С какво да зидам с тухла 4-ка или с ...
25-08-2009 - 19:53:19
Марк,
Съгласен за ватата, НО докато е суха, обаче пък е най-капризна по този показател.
Отделно, че Иво взимайки повод от коментирания израз, си прави тънки сметки за дебелините (според мен необосновани). *beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход