Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Как се изчислява отопление
25-04-2009 - 20:06:38
Има един пиниз,при който в един и същ въздуховод на края му се получават две температурни зони-гореща и студена и това е тогава ,когато въздушната струя се вкарва по спирала с висока скорост,периферната зона на движение и централната зона на движение са с огромна температурна разлика!Зоните се разделят на изхода с два канала по предназначение,ползва се горещия и студения въздух,но тоя платнения рекуператор не е май на този принцип щом няма спирални водачи!
Re: Как се изчислява отопление
25-04-2009 - 22:32:16
автоматчик написал:
------------------------------------
Tермо помпата трябва да грее водата в буферен съд от който храниш конвекторите. Камината се връзва също към буфера, паралелно на термопомпата. Имай в предвид че ако прекараш вода нагрята над 50 * С през термопомпата, ще я прецакаш.
--------------------------------------
Системата ми се вижда доста инертна ако конвекторите се захранват от буферния съд. Може ли водата от термопомпата да минава през серпентината на буферния съд и после да захранва колекторите а през другата серпентина да минава водата от камината? В този случай си представям трипътен кран с датчик за температура който да байпасира термопомпата при температура над 50*С т.е. термозащита на термопомпата. Идеята ми е когато температурата от камината е достатъчна термопомпата да изключва сама. Изобщо ме интересува дали в тази идея има нещо практично или по добре да си сложа обикновенна камина или такава с въздуховоди. *xxx*
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 02:26:49
velitone когато водата в термопомпата водата достигне заданието тя не се включва. Серпентината се ползва когато искаш да разделиш водните кръгове. Това се налага ако имаш външен хидромодул и се налага в термопомпата да се ползва антифриз.
Буфера се ползва именно за да има инертност на системата и е задължителен. Колкото една система е с по-малко вода по-бързо се променя температурата и по-често ще включва и изключва термопомпата.
Не ти препоръчвам камина с водна риза и термопомпа заедно. По добре обикновена или с въздушна риза. Пак ще помага защото ще намали топлинния товар. Ако държиш на водна риза гледай да е максимум 1/2 от мощността на отоплителната инсталация. Погледни пелетните камини или някакво газово котле, понеже те си имат управление. Ако няма котле или камина може в буфера да тикнеш ел. нагревател за резервация и го насртой на 35*С, т.е. 5 *С под заданието на термопомпата. Самия буфер да не е висок и тесен, за да не се получи разлояване на топла и студена вода.

Малко забележки относно тръбите за термопомпата:
Често ползват помпата на хидромодула за циркулационна помпа на цялата инсталация. спестяват 100-200лв, но най-често има проблеми с термопомпата поради недостатъчен дебит на вода през нея. Правилно е да има един кръг между термопомпа и буфер и втори кръг между буфер и конвектори. термопомпата да засмуква вода от тръбата на връщата на конвекторите, като има и връзка с буфера за изравняване на дебитите на двата кръга. В този случай ти трябва и трета помпа за камината или може да я сложиш между буфера и конвекторите, като има и байпасни кранове за да не се охлажда и кондензира през лятото.
Трипътния кран го монтирай така, че потока през термопомпата да байпасира буфера ако температурата на водата от буфера се сгрее над допустимото. Термопомпата не трябва да остава без циркулация. За трипътен ползвай саморегулиращ за подово. не се занимавай с ел. задвижки.

П.П. Към каква термопомпа си се насочил? Мощност? Цена?
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 10:27:54
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Да помислим малко за тия проценти. ...
Ако рекуператорът използва насрещни потоци студен и топъл въздух, той се държи като "безкраен брой" елементарни топлообменници.
LKK
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 11:52:02
Ами Юзер май има право. Съжалявам ако съм подвел накого.
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 13:57:43
Сега като се замисля, май наистина е така
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 15:20:07
автоматчик Написал:
-------------------------------------------------------
> velitone когато водата в термопомпата водата
> достигне заданието тя не се включва. Серпентината
> се ползва когато искаш да разделиш водните
> кръгове. Това се налага ако имаш външен хидромодул
> и се налага в термопомпата да се ползва антифриз.
> Буфера се ползва именно за да има инертност на
> системата и е задължителен. Колкото една система е
> с по-малко вода по-бързо се променя температурата
> и по-често ще включва и изключва термопомпата.
> Не ти препоръчвам камина с водна риза и термопомпа
> заедно. По добре обикновена или с въздушна риза.
> Пак ще помага защото ще намали топлинния товар.
> Ако държиш на водна риза гледай да е максимум 1/2
> от мощността на отоплителната инсталация. Погледни
> пелетните камини или някакво газово котле, понеже
> те си имат управление. Ако няма котле или камина
> може в буфера да тикнеш ел. нагревател за
> резервация и го насртой на 35*С, т.е. 5 *С под
> заданието на термопомпата. Самия буфер да не е
> висок и тесен, за да не се получи разлояване на
> топла и студена вода.
>
> Малко забележки относно тръбите за термопомпата:
> Често ползват помпата на хидромодула за
> циркулационна помпа на цялата инсталация.
> спестяват 100-200лв, но най-често има проблеми с
> термопомпата поради недостатъчен дебит на вода
> през нея. Правилно е да има един кръг между
> термопомпа и буфер и втори кръг между буфер и
> конвектори. термопомпата да засмуква вода от
> тръбата на връщата на конвекторите, като има и
> връзка с буфера за изравняване на дебитите на
> двата кръга. В този случай ти трябва и трета помпа
> за камината или може да я сложиш между буфера и
> конвекторите, като има и байпасни кранове за да не
> се охлажда и кондензира през лятото.
> Трипътния кран го монтирай така, че потока през
> термопомпата да байпасира буфера ако температурата
> на водата от буфера се сгрее над допустимото.
> Термопомпата не трябва да остава без циркулация.
> За трипътен ползвай саморегулиращ за подово. не се
> занимавай с ел. задвижки.
>
> П.П. Към каква термопомпа си се насочил? Мощност?
> Цена?


Да поясня малко: Първоначалната идея беше отоплението на къщата да е с котле на пелети и радиатори като камината с водна риза е свързана последователно в системата. БГВ се осигурява от бойлер с две серпентини-едната е захранена от котела/камината другата от слънчеви колектори. Охлаждането през лятото от климатици. В последствие идеята еволюира вместо климатици да се постави термопомпа въздух-вода като съответно радиаторите се заменят с конвектори така отпадат климатиците и котела на пелети. Доколкото разбирам с буферния съд има шанс да се включи и камината в кръга. Термопомпата ще е отвън така че вероятно неиния кръг ще е с антифриз(ако съм те разбрал правилно) и ще тече през едната серпентина на буфера. Втория кръг е от буфера към конвекторите с отделна циркулационна помпа и в него мога да включа камината. Ще имам предвид съвета за байпаса на камината и трипътния кран за буфера/термопомпата.

За термопомпа не съм се насочил още макар че съм разглеждал някои. Сега трябва да се изчисли от специалист каква мощност ми трябва за къщата. Два етажа по 120м2(120м2 общо за двата етажа без стълбища,тераси,стени и бани),поротерм тухли, 10см ЕПS, PVC дограма Salamander, 32mm 3 слоен стъклопакет. Исках да съм в час дали това което искам е възможно и затова попитах тук. Благодаря ти за отговора! Ще видя и финансовата разлика м/у вариантите и ще взема решение! Поздрави!
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 16:22:27
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Сега като се замисля, май наистина е така

Е, ти ме разби Тъкмо мислех да благодаря за картинките, че уж започнах да схващам и пак ме върнахте в началото.
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 17:44:48
Картинките са така, ако приемем че в топлообменника влиза входящ и изходящ въздух, остават вътре, уеднаквяват си температурите и излизат при средната температура. Представи си обаче, че топлообменника е дълъг да кажем 50 метра. Входящия и изходящия се движат в противоположни посоки. Какво пречи да получим температури по-високи от средната. Всъщност най-много средната температура (т.е. моите схеми) ще получим ако са в една посока. Благодаря на Юзер, че ме изведе от заблуждението ми. *beer*
Re: Как се изчислява отопление
26-04-2009 - 22:42:43
Твоята отопляема площ изглежда близка до моята - 390 м2 със стълбища, коридори и стени (външни и вътрешни) но без външните тераси, също с 10 см ЕПС и 30 см вата на тавана, троен стъклопакет с К стъкла, терасите са изолирани с 5 см XPS. Освен това всички потенциални термомостове лично съм ги надзиравал и изпълнявал, а изолацията на окачения таван на третия етаж я правих само аз. По ОВ проект беше сметнато 20-35 кВ отоплителен товар, като горната стойност беше за стандартно изпълнение - 5 см ЕПС и т.н. Аз сложих 20 кВ термопомпа и навсякъде с водно подово за максимална ефективност при ниска температура на водата. Мисля че ще е достатъчно, според Коликовски който прави термопомпата също. Мой приятел пък сложи 10кВ термопомпа, но затворен цикъл (тя е малко по неефективна), и освен това сбърка за мен със замазката на първия етаж - сложи само 4 см фибран под тръбите както е над нормален етаж но това е над насип. Не е имал никакви проблеми тази зима (първата), отопляема площ около 160 м2. Виж си ОВ проекта, посъветвай се тук там.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход