Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се изчислява отопление

Публикувано от bulhomes 
LKK
Re: Как се изчислява отопление
20-04-2009 - 21:15:35
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Слаба работа, няма добра топлообменна пита .

Топлообменната пита е от полиамидни влакна, пишат че е с КПД 70%. Предназначен е за една стая, а през определено време се изпира в пералнята, което е еквивалент на смяна на филтрите. Ами за 300 долара, колкото мъжки костюм средна ръка - толкова.

Re: Как се изчислява отопление
20-04-2009 - 21:54:45
LKK ! Това тукси е като ,че ли опит за рекуператор,където въздуха се подава от два вентилатора-горен и долен и между двата потока въздух има плат,който топлообменя.При скорост от 30м3 на час и дължина на прехода около 2 м. едва ли е възможно външната температура да стигне от 0 до 15 гр. на изхода . За тази цел при голяма част от пасивните къщи се ползват зарити в земята въздуховоди с десетки метра дължина!Няма да е голям проблем в края на въздуховода да се монтира бактерицидна лампа 5-10 вата и въздушен филтър от плат или хартия!
Re: Как се изчислява отопление
20-04-2009 - 22:14:34
Изключено е да стане. Нямам никакъв опит, но съм готов да се обзаложа 200000(колкото искате) към 1, че 0,5~1 кв.м. плат ще направи 75% КПД. Не мога да се сетя в коя тема бях пускал идеите ми за собственоръчен рекуператор, които смятам че са по-близо до реалността.
LKK
Re: Как се изчислява отопление
21-04-2009 - 17:23:24
Абе и на мен не ми вдъхва доверие цялата работа, но като направим елементарни сметки излиза, че при въздухообмен от 30 м3 на час елементарен обем от топъл въздух преминава през рекуператора за 5 секунди, а за това време хич не е невъзможно да отдаде 70% от топлината си на движещият се насреща му елементарен обем от студен въздух. Още повече, че няма информация дали има формирани канали в платненият топлообменник, т.е. каква е разгънатата му площ.
Нямам за цел да отричам класическите схеми на рекуператори. Харесами едно такова нестандартно решение и с удоволствие бих се запознал с действащ образец.

Фло, къде ги тия бактерицидни лампи дето трепят спорите на мухъла?
Re: Как се изчислява отопление
21-04-2009 - 18:17:38
Тия UV чудесии са доста рискови,ако не са маркови.Китайските са си чисти озонатори-UV-V спектър.Мухъла мре,ама и помещението не може да бъде обитаемо.При по-голяма дължина на вълната пък мухъла не мре толкова масово...трябват по-високи дози облъчване.

Bacteria UV Dose
Serratia Marcescens 6,160
Legionnella bozemanii 3,500
Legionnella micdadei 3,100
Mycobacterium tuberculosis 10,000
Salmonella enteritidis 7,600
Salmonella typhi (Typhoid Fever) 7,000
Streptococcus hemolyticus 5,500
Virus UV Dose
Influenza 6,600
Infectious Hepatitis 8,000
Adeno Virus Type III 4,500
Rotavirus 24,000
Mold UV Dose
Aspergillus amstelodami 77,000
Mucor Mucedo 77,000
Penicillium chrysogenum 56,000
Yeast UV Dose
Baker's Yeast 8,000
Brewer's Yeast 13,200
UV dose is measured in microwatt seconds per centimeter squared (�W-sec/cm2). The information presented is intended to give the reader a general idea of how UV disinfects, based upon various credible resources. We do not guarantee its accuracy in any way.

Забележи как салмонелата мре на 7 000,мухъла-на 77 000



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-21 18:19 от salvador.
Re: Как се изчислява отопление
21-04-2009 - 22:16:28
salvador *ok*
Направо си фантастичен,макар че някои,като тези:Yeast UV Dose
Baker's Yeast 8,000
Brewer's Yeast 13,200 са дрожди и имат отношение към строителството само като минат през стомаха на бригадата! За въздуховода бактерицидната лампа и след нея филтър е важно да трепят вирусите и някои бактерии, но тези Serratia Marcescens 6,160
Legionnella bozemanii 3,500
Legionnella micdadei 3,100
Mycobacterium tuberculosis 10,000
Salmonella enteritidis 7,600
Salmonella typhi (Typhoid Fever) 7,000
Streptococcus hemolyticus
са главно хранителни замърсители,т.е. не се срещат във входящия въздухопоток на вентилацията, в повечето случай де!

Обикновена бактерицидна лампа /пура/15 W на цена 30 лв/бр. може да се намери в големите магазини за елекрооборудване, а в Практикер имаше и бактерицидна лампа за обеззаразяване на вода 5 W, 3/4 цола към 130 лв..

LKK, има едни оксигенератори,които представляват кутия с етажерки през които се движи въздуха и се отделя в две посоки-едната обогатена с кислород влиза в залата ,най-често при фитнес залите се ползва , а другата се отделя в атмосферата.Използват се свойствата на някои вещества да абсорбират азота и така процента на кислорода във въздуха се увеличава.Тоя кислород не триатомен и опасен,каквито са опасенията при озонирането!
Re: Как се изчислява отопление
21-04-2009 - 22:28:48
Порових се малко за този рекуператор - RylkAir. Производител: MASA THERM - Полша.
Фирмата излиза в доста сайтове за пасивни къщи, като се срещат някакви поделеня (офиси/представителства) в Украйна, Русия, Англия, Швейцария.

За съжаление нищо по-читаво за конструкцията не открих, пък и полският ми е ...
Доколкото схващам се споменават някакви "уникални" свойства на полиамидното платно!? Мяркат се и някакви патенти/запазени марки.
За мен остава открит и един др. въпрос, който си е характерен за всеки рекуператор - конденза на вътрешната влага към изхода на топлия канал - какво и как се случва с това платно!? - веднъж. И второ - дали голяма част от влагата не приминава през него (като пора или вода) - платното да се суши от външния сух въздух, но влагата да се "набутва" обратно в помещението!?
Иначе ме заинтересува. Лесно би могло и да се автоматизира. Не би трябвало да е скъпо - пък и за "направи си сам" май не е сложно.

Мярнаха се материали на немски, който му разбира, но като правило илюстрациите са като в руския сайт.
LKK
Re: Как се изчислява отопление
21-04-2009 - 22:30:35
*bow* *bow* *bow*
Re: Как се изчислява отопление
22-04-2009 - 13:34:50
Здравейте съфорумци!

Става въпрос за отоплителна система на двуетажна куща базирана на термопомпа въздух-вода с конвектори.
Въпроса ми към специалистите е следния: Как може да се включи към системата камина с водна риза така че през зимата в големите студове да подпомага работата на помпата? Проблема е че системата с термопомпа работи в нискотемпературен режим а камината загрява водата доста повече. Предполагам 4е се използват буферни съдове но схемата не ми е много ясна, а наистина нямам много време да чета и реших да попитам тук за разяснение каквото неведнъж съм получавал преди.

Предварително благодаря!!! *bow*
LKK
Re: Как се изчислява отопление
22-04-2009 - 19:53:05
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Порових се малко за този рекуператор - RylkAir.
> Производител: MASA THERM - Полша.
> Фирмата излиза в доста сайтове за пасивни къщи,
> като се срещат някакви поделеня
> (офиси/представителства) в Украйна, Русия, Англия,
> Швейцария.
>
> За съжаление нищо по-читаво за конструкцията не
> открих, пък и полският ми е ...
> Доколкото схващам се споменават някакви "уникални"
> свойства на полиамидното платно!? Мяркат се и
> някакви патенти/запазени марки.
> За мен остава открит и един др. въпрос, който си е
> характерен за всеки рекуператор - конденза на
> вътрешната влага към изхода на топлия канал -
> какво и как се случва с това платно!? - веднъж. И
> второ - дали голяма част от влагата не приминава
> през него (като пора или вода) - платното да се
> суши от външния сух въздух, но влагата да се
> "набутва" обратно в помещението!?
> Иначе ме заинтересува. Лесно би могло и да се
> автоматизира. Не би трябвало да е скъпо - пък и за
> "направи си сам" май не е сложно.
>
> Мярнаха се материали на немски, който му разбира,
> но като правило илюстрациите са като в руския
> сайт.

Почна да ми става интересно.
Все пак в идеалният случай влизащият и излизащ въздух биха достигнали равновесна температура /средноаритметичната им температура/. Понеже рекуператора не е идеален, значи 70% от идеалният случай.
Несъмнено по-топлият въздух излизащ от стаята ще кондензира в долната част на рекуператора и ще се подмокри полиамидната тъкан. Това подмокряне ще способства за увеличаване на топлообмена между влизащият и излизащият въздух!!!
Капилярно влагата ще се качка по тъканта нагоре в по-топлите области на рекуператора и част от нея ще насища по-хладният влизащ въздух, предпазвайки помещението от силно изсушаване. Все пак, като цяло изсушаване на въздуха ще има, както би трябвало тъканта в рекуператора да се напои обилно с вода и да прокапе...., ама това са само разсъждения. *xxx*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход