Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се изчислява отопление

Публикувано от bulhomes 
Re: Как се изчислява отопление
22-04-2009 - 20:22:26
LKK,
И на мен, както е видно ми стана интересно - най-вече заради простотата.
Тези разсъждения за равновесната температура и 70% от нея нещо ме притесняват, както изобщо и твърденията, че 20о/15о са достижими с тази конструкция, но ... защо пък не, до доказване на противното.
Ако горното е вярно, платното би се овлажнило до към 50% от височината при 50% ОВВ вътре. Вече дали кондензът ще се стече, просмуче, ще се вдигне капилярно нагоре или ИМА система за отвеждането му е въпрос?
Вчера не срещнах и цени - да вземем един и резгледаме.
Апропо, имам приятел с перфектен полски (там живее над 20год.)- ако някой попадне на нещо читаво, ще го помоля за коректен превод.
LKK
Re: Как се изчислява отопление
22-04-2009 - 21:45:44
Любо, мисля че някъде в украинсски форум мернах че цената е около 300 долара. Устройството тежало около 4 кг.
Разсъжденията за температурите пояснявам с примерче:
Вътре 20º, отвън 0º, равновесна температура 10º при кпд 70% по паспорт в помещението влиза въздух с 7º. Не е кой знае колко и надали ефекта струва 300 долара, но е по-добре от нищо. Поправете ме ако бъркам.:]
Иначе и аз имам познат с фирма за международни превози, включително и Полша.
Re: Как се изчислява отопление
23-04-2009 - 14:28:41
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Разсъжденията за температурите пояснявам с
> примерче:
> Вътре 20º, отвън 0º, равновесна
> температура 10º при кпд 70% по паспорт в
> помещението влиза въздух с 7º.

Нещо не ти чета цифрите, но май са 20о, 0о, 10о и 7о.
Тази равновесна 10оС (разбирам средна вътре/вън) откъде следва?


LKK
Re: Как се изчислява отопление
23-04-2009 - 17:00:44
Правилно си прочел цифрите, не съм обърнал внимание, че вместо знака за градус е излязъл кода му.
Според мен равновесната температура от 10 градуса следва от идеализиране работата на рекуператора, а именно: равни обеми топъл и суден въздух постъпват всеки в своят канал и след известно време, вследствие на ентропията температурата ще им се изравни. В реалният случай не успява да се изравни, а имаме частичен топлообмен от 70%. Поне аз така си представям нещата при рекуператорите.
Re: Как се изчислява отопление
23-04-2009 - 17:47:16
Е, ако е така, както го обясняваш, не са ли както го пишат на картинката 15оС - ~70% от разликата 20оС, което е хипотетичния недостижим идеал при 100% ефективност?

Не опонирам, опитвам се да вникна в съществото, с твоя помощ. *beer*
LKK
Re: Как се изчислява отопление
23-04-2009 - 18:22:16
Ами според мен не са 15, защото 15 бихме имали ако студеният въздух отвън контактува с безкрайно голям обем топъл въздух отвътре, който го затопля без да се охлажда при това. Тогава при 70% ще получим 14 градуса.
На практика определен обем от топлият въздух напуска помещението и се замества с равен обем студен въздух идващ отвън. Тези два обема /топъл и студен/ си обменят топлинната енергия за времето за което сменят местата си. Ако това време е много голямо обема с топлият въздух ще отдаде част от температурата си на обема със студен въздух и тяхната температура ще се изравни, това е наричаната от мен равновесна температура от 10 градуса /все едно смесваш литър вода с 20 градуса с литър вода с 0 градуса/. Тъй като в реалният случай времето за взаимодействие между двата обема е крайна величина, процеса на топлообмен протича на 70% от теоретично достижимата величина. Така получаваме и 7-те градуса, за конкретният пример. това е накратко обяснението ми.
п.с. не съм гледал картинката, сега ще вниквам в нея.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-23 18:48 от LKK.
LKK
Re: Как се изчислява отопление
23-04-2009 - 18:35:40
Сега погледнах картинката с градусите и не мога да я асимилирам. Получава се противоречие на закона за съхранение на енергията или пък моята трактовка на топлообмена в рекуператора ползвайки статично приближение на процеса издиша принципиално???? *xxx*
LKK
Re: Как се изчислява отопление
23-04-2009 - 18:45:18
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-23 18:48 от LKK.
Re: Как се изчислява отопление
24-04-2009 - 03:30:39
velitone Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте съфорумци!
>
> Става въпрос за отоплителна система на двуетажна
> куща базирана на термопомпа въздух-вода с
> конвектори.
> Въпроса ми към специалистите е следния: Как може
> да се включи към системата камина с водна риза
> така че през зимата в големите студове да
> подпомага работата на помпата? Проблема е че
> системата с термопомпа работи в нискотемпературен
> режим а камината загрява водата доста повече.
> Предполагам 4е се използват буферни съдове но
> схемата не ми е много ясна, а наистина нямам много
> време да чета и реших да попитам тук за разяснение
> каквото неведнъж съм получавал преди.
>
> Предварително благодаря!!!


Tермо помпата трябва да грее водата в буферен съд от който храниш конвекторите. Камината се връзва също към буфера, паралелно на термопомпата. Имай в предвид че ако прекараш вода нагрята над 50 * С през термопомпата, ще я прецакаш.


Тея платнените рекуператори нещо не ми изглеждат работещи. Малко като разработките за free energy. Истински рекуператор с алуминиеви ламели дава 50% а тоя платнян чувал 70%????? *xxx* *xxx* *xxx*
Re: Как се изчислява отопление
24-04-2009 - 20:05:50
Да помислим малко за тия проценти. Ако рекуператора има 1 идеален топлообменник, то имаме следния случай при 20о в стаята и 0о навън:



При 2 идеални топлообменника:



3 топлообменника:



4:




Дотук можем да си спретнем една графика

от която се вижда, че 100% топлообмен ще имаме при безкраен брой топлообменници.




Нарочно използвам думата топлообменници, защото един рекуператор трябва да има няколко серии от топлообменници за да има високо КПД. Мен обаче ме съмнява, че %, които дават на различните марки рекуператори са % на ефективност на 1 топлообменник, тъй като той никога не може да е 100%. Тоест ако ни рекламират 75%КПД на рекуператора (състоящ се от 1 топлообменник) ние ще получим в действителност едва 25 % използваемост на температурата на изходящия въздух:

Някой има ли представа как е в действителност?



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-04-24 20:13 от bulhomes.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход