Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Видове Тухли? С какво да зидам???

Публикувано от Geto 
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
18-09-2008 - 22:49:40
Петър,
Не го отричам този перлит - сигурно може да се насипе и без "бетонните екстри", тогава и като шумоизолация сигурно ще е по-добър.
Заглеждам го за сухите (плаващи) подове, главно заради шумоизолацията, ама нещо ме притеснява. Струва ми се хигроскопичен, опасява ме "слягане" и подобни, което може и да е напразно.
В това отнош. някакво "слепване" с "бетон" би помогнало, но изчезват добрите показатели.
Засипан в стена, ако се слегне най-горе, където е най-гадно откъм загуби, ще се намали топлоизолацията. Сигурно може да се предвиди някакво "дозасипване" след време, ама ако не...? Нещо подобно съм виждал за някаква насипна целулоза в амер. къщи.
Тези клинкерни ли (какви бяха) тухли, дето ги мислиш за отвън какво представляват?
Тяхната дебелина също (според мен) се губи за каузата топлоизолация, ако има възд. междина.
Ватата само с въздушна междина ли я дават в случая? И каква - вентилационна или др. - напр. "дренажна"? В англ. къщи, където май яко се ползва този вар., бая дребни и малко ми се виждат отворите за да е "вентилационна" - имаше някакви обяснения в темата за "Сглоб. къщи" преди 1-2 год. И май с вата бяха - потърси, ако си на този хал и време, като туриш едно на ум, че там Гълфстрима ги топли.
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
18-09-2008 - 23:52:19
Допълнение за двойната (или тройна) стена.
Как се закрепи външният зид:
1. Превръзката всъщност е ред тухли единична дебела зидария (с външна или вътрешна изолация), и ми седи половинчато - три реда двойна стена, един ред обикновена, после пак така.
2. С метални П образни фиби, които да държат двата зида, но все си мисля че те позволяват 1-2 мм луфт за вибрация, съответно отлепяне.
3. Перлитобетон или пенобетон само като превръзка е идейно, но пък е термомост.
4. Бетона от колоните и плочата, ако се излее върху и около зидарията. Но това е съвсем друга дискусия, която предполагам се е вихрила.

Изолацията по средата не може да се подмени лесно и според мен трябва да е "вечна" (т.е. 50 год. живот):
1. Обикновен EPS е най-изолиращото (ламбда 0.03), евтино и леко решение. Единствения проблем е колко дълъг живот има? Който знае, да каже!
N.B. Между зидовете той е защитен от слънце, вода, лед, а дори и да се деформира, пак си върши работата.
2. XPS - по-скъпо от EPS. Има смисъл, само ако има значително по-дълъг живот от него, и няма опасност от задържане на влага. Мнения!?
3. Перлита е по-скъп, малко по-слабо изолиращ и тежък от EPS. Ватата май е скъпа и трудна за поставяне. Но пък са "вечни" решения.
4. Интересно! онази канадска пяна (полиуретан?), хем изолира, хем крепи двата зида. Колко ли струва у нас?

Други:
1. Не виждам причина вътрешният зид да е повече от 12 см. По-добре сложете по-дебела изолация по средата.
2. За външен зид най-добре Поротерм на 12 см (+ мазилки). Единици само за фугирана зидария.

Всъщност в Германия Винербергер правят тухли със стиропор в кухините и ламбда 0.06-0.10 (т.е. с вградена изолация), вижте сайта. Това май решава всички проблеми.
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
18-09-2008 - 23:54:00
Любо
Интересувам се живо по следната причина - чакат ме над 250м2 външна изолация другата година,която вече съм решил каква ще е, тоест като на онази стена дето ти дадох да прецениш ( гипс.шпакловка- ВЦМ 2см-Поротерм 25см-3см ВЦМ- Неопор 6см -силиконова мазилка). Цоклите до 1м.височина с 5 см фибран.
Обаче имам около 35м2 от тях външни стени на дневната на 1 етаж, дето са под еркер и тераса (демек на сухо)и сериозно съм се замислил там за 4-5 варианта малко по-различна ТИ. Понеже са по-малко квадратите евентуално мога да си позволя и малко повечко левчета....
Общото при тях е че съм се спрял на високоплътна каменна вата над 130кг/м2 като ТИ материал,който най-добре отговаря на изискването ми за устойчивост във времето. Дотук -добре. Ама как е най удачно да се положи ?

1/ каменна вата + шпакловка отгоре +мазилка (силиконова)
2/ каменна вата + фолио (водонепропускливо/паропропускливо) + клинкерни тухли
3/ същото като 2 ,но с въздушна междина поне 3 см за аерация/осушаване на евентуална влага във ватата
4/ същото като 2 или 3, но финиша да е от обикновени (по евтини) тухли + мазилка и клинкерни плочки (тънки) залепени на последната.
5/ същото като 2 или 3, но вместо тухли - 10-15см Итонг +теракол4е и хидроизолация+пак клинкерни плочки.

Да не говорим че има и други варианти - изграждам плътно до Поротерма 1 стена с Итонг 30см + ХИ и клинкер и съм готов - U=0.41

Та това ми са чуденките........
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 14:20:30
mooner,
По твоята т.4 - Май пяната не "крепи" зидовете - там се виждат едни скоби за целта.
По памет подобно полиуретаново нещо беше ок. 25лв./м2 тук (за 5см.)

Петър,
На вдявам защо искаш на 35м2 да сменяш системата - само за идеята ли или др.?
Притеснителни са си тези варианти с мазане в/у вата. Май не се прави често. Що не си го продължиш с Неопор - сметките изглеждаха читави?
А и тези вар. с 50-60см стени - не ги разбирам. На дядо ми са такива, ама без изолации.
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 16:15:11
Цитат:Та, според същия източник - Ламбди на дискутираните материали.
Перлит - 0,06
Перлитобетон - 0,26 !!!
Газобетон - 0,16-0,

Ето това е пример за фриволно отношение на "топлоизолационните специалисти"
Да сте чували за плътност/относително тегло/? Как решихте ,че изведнъж перлита с ламбда-0,06 ,като се приготви на перлитобетон ламбдата му става 0,26??Знаете ли колко вида перлитобетон има ,според относителното му тегло?
А тука, в тоя форум се правят изчисления на стени от хора,които не знаят какво е клинкерна тухла и раздават акъли наляво и надясно!! :g:

Давайте тука само мнения от вашия опит:направих такъв зид,правил съм такава изолация,такъв-онакъв ефект!Хората ще си направят изводи,а не да ви гледаме наукоподобните напъни,щото от смех,смех,смееех :} работата отива към трагедия!!
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 17:04:19
фло Написал:
-------------------------------------------------------
Как решихте ,че изведнъж перлита с ламбда-0,06 ,като се приготви на перлитобетон ламбдата му става 0,26??Знаете ли колко вида перлитобетон има
> ,според относителното му тегло?

Аз не знам - при твоите методи вероятно безкрайно множество.
Вярно пропуснал съм една стойност - би трябвало да бъде според плътността и :

Нар.№7, Прилож. №4, към Чл. 10, ал. 5:

Пор.№ 2.7: Перлитобитон - 0,14-0,26 (плътност 450-800 kg/m3)
Пор.№ 2.9: Газобетон - 0,16-0,26 (плътност 500-800 kg/m3)
Пор.№ 6.2: Перлит - 0,6 (плътност 150 kg/m3)

И какво?
Просто си кажи, че мразиш да четеш нещо повече от заглавията.
И забрави личните отношения - в случая спориш с Държавен вестник.
Това не те прави по-малко велик, разбира се. smiling smiley
Не че ги считам за перфектни нормативите, ама ти беше този, който въстана "срещу", когато споделих възмущението си от грешките в тях. Ако се обосновеш, ще приема, че и това е грешка.

фло Написал:
-------------------------------------------------------
> За топлата вода и колелото.......
>
> ] Приложение № 6 към чл . 18, ал . 3 и чл . 20, ал
> . 4File Format: PDF/Adobe Acrobat - View as
> HTML
Така и не разбрах, това нескопасан опит да се вмъкне Линк ли беше или др.

фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз нищо не обяснявам ! Просто припомням някои
> елементарни закони на физиката,когато забелязах
> свободни интерпретации по темата за конденза и
> критики по отношение на научната мисъл в
> строителството и неговата нормативна
> уредба!


Е, аз си взех бележка. Вземи си и ти - погледни, прочети. Или се обяви за "велик успешен практик", че тук те водят друго - някой ги заблуждава. winking smiley smiling smiley
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 18:55:13
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
Изпратено от: фло (IP съхранено)
Дата: September 19, 2008 04:15PM

Цитат:Та, според същия източник - Ламбди на дискутираните материали.
Перлит - 0,06
Перлитобетон - 0,26 !!!
Газобетон - 0,16-0,

Ето това е пример за фриволно отношение на "топлоизолационните специалисти"
Да сте чували за плътност/относително тегло/? Как решихте ,че изведнъж перлита с ламбда-0,06 ,като се приготви на перлитобетон ламбдата му става 0,26??Знаете ли колко вида перлитобетон има ,според относителното му тегло?
А тука, в тоя форум се правят изчисления на стени от хора,които не знаят какво е клинкерна тухла и раздават акъли наляво и надясно!!

Давайте тука само мнения от вашия опит:направих такъв зид,правил съм такава изолация,такъв-онакъв ефект!Хората ще си направят изводи,а не да ви гледаме наукоподобните напъни,щото от смех,смех,смееех работата отива към трагедия!!

Кои сте тука дето нещо ме водите?Досега видях един с три ника-да няма още?Чети горното бааааавно и със затворена уста! :}
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 20:45:16
avatar
Нима ще живеем с орлите,та искаме тотална топлоизолация?
Поставете си нещо стандартно и няма да съжалявате...
Установих,че нито един бетонов възел във Варна не прави перлито бетон- поради високата цена,а и заради липса на рецептури...Някой да има нещо оригинално като рецепта?

Чест и почитание
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 22:29:06
Цитат:Re: Бетон + перлит - достатъчно ли е?
Изпратено от: pepo (IP съхранено)
Дата: September 17, 2008 08:07AM

Аз направих 5см замазка с перлит - 2 торби цимент по 25кг, 100 литра перлит и 75 пясък.

Ето един чудесен пример-човека казва: аз направих!!!! Ето това е ,браво!!

На мен може да не ми харесва толкова много пясък,но това си е мой проблем!Затова харесвам споделения опит-всеки може да си прави извод сам,и пак апелирам към многознайкото с трите ника-спри да афишираш мозъчните си напъни по въпросите за топлоизолацията щото подвеждаш форума!! :}
Abu
Re: Видове Тухли? С какво да зидам???
19-09-2008 - 22:59:35
Абе Фло, ти сметна ли какво съотношение се получава? Че това си е бетон, не замазка. И топлопроводимостта му ще е същата...
Ти говореше нещо за 20%. Аз почнах замазката от 15% (обемни) и свалях, свалях... все не ставаше. Накрая намерих рецептата - трябвало да е 5% циментът. Не че нещо те убеждавам, ама от опит знам, под 10% трябва да е циментът в перлитената замазка.
А какво чудо е докато излъжеш топчетата да не бягат и да не изплават... ама не искам да се повтарям, доста я бистрихме тая тема другаде!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход