Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Основи

Публикувано от bebeiva 
Основи
10-09-2008 - 20:51:36
Пак ще питам,тези от вас, които са митнали вече през това.По проект ми дават Фузовен на 2,10 дълбочина и пище, че сградата трябва да е вкопана в земята на минимум 0,80см.Аз по проект нямам мазе и това малко ме обърква.Та въпроса ми е с тези фузове дали да не си направя допълнение към проекта и да си направя мазе? И какво значи това да е вкопана в земята, при условие, че нямам мазе? Как да постъпя?
Re: Основи
11-09-2008 - 20:12:35
Имаш непознаване или неразбиране на понятията-казвам го изцяло добронамерено,защото и аз сам се пообразовах последно време,а и с помощта на форума.
Фусове,коти,мазета,фундиране под 80см-това са понятия,чиито смисъл и место сам трябва да научиш,след което ще си отговориш много лесно на въпроса за мазетата,защото така поставен въпроса е ........ confused smiley
Аз изядох с кориците доста проекти на основи,плочи и т.н.,каквито и ти предполагам имаш,и в един момент всичко се подрежда.Но базата данни собствено знание си зависи от теб.Най-малкото за да можеш да контролираш в последствие.В нета има всичко.Успех!!Този форум е също много полезен.
П.С.
Аз също имам фусове,започващи от -2.15,но нямам мазе/а и не искам/



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-11 20:17 от pike.
Re: Основи
11-09-2008 - 21:09:24
Здрасти,Пайк аз също неискам мазе и както казах и по проект го нямам. Прав си нищо не разбирам от проекта, но по пътя на логиката и така като го гледам с тези фусове и бетона дето ще се вложи в него, дали не е по добре да си направя мазе и тогава няма да го правя с фусове,а със пояс основи(ще ме извиниш ако израза не е верен).И без това ще се извади доста земя,която после трябва да се връща, мястото не позволява да я съхранявам на него, а трябва да я карам на друго място, и после да я връщам.Прав си също,че трябва да искарам едно висше за инженер, за да разбирам от проекта или поне техническо.Ама мама като ме караше да уча на времето, а аз неисках :}, сега ще трябва да уча.
Re: Основи
11-09-2008 - 22:03:16
Бебе Ива,
Мазенцето си е хубаво нещо, не го заривай winking smiley
Re: Основи
12-09-2008 - 09:01:49
По принцип направата на мазе задължително е свързана с повече бетон и арматура от това което в момента ти е дадено.Изкопаната земя и обр.насип не са въобще голям фактор.Всичко това в ценово отношение.
Аз впрочем не съм противник на мазетата,но парцела го наследих с много голям гараж и при мен мазето се обезмисли.И въпреки че имам денивелация,която по принуда ще компенсирам с насип в основите,реших че още 10-12000х.лв за мазе са ми в повече.А и подпокривното пространство ми е предвидено доста.Абе место имам,даже ми е в повече.Просто доводи за и против мазе......
Re: Основи
12-09-2008 - 16:12:42
Пайк,
Гараж и таван са за инструменти, вехтории докато мазенцето има малко по-различно предназначение winking smiley
Re: Основи
12-09-2008 - 16:44:05
iva, както всяко нещо, има си плюсове и минуси. Едно е да правиш основи - с тези фусове стигаш котата на фундиране и къщата ти ляга на земята с основата си, а част от вертикалните стени и колони, между които те се изграждат после, , както и противоземетръснат шайба стигат до посочената дълбочина - котата на фундиране.
На строителите им е по-лесно да ти изкопаят изцяло основите, вместо да копнат тук, после там и да правят кофраж в дупките и се приготви да слушаш куп обяснения как тая земя, дето я вадиш после ще се връща... Да, така е, но цената за транспорта е нищо съпоставена с цената за проект на плоча на кота - 2.85 (пода на бъдещото ти маза, плюс скална маса за основа, плюс трамбовка(валяк) плюс арматура и бетон за тая плоча, плюс изолации и дренаж покрай нея, щото ще ти е обитаемо мазето и е добре да е сухо и т.н. операции, които не са евтини.
Ако обаче решиш да си имаш мазе - кеф цена няма, вадиш си парите за поне още един етаж..
В някои случаи СМР до кота нула излизат толкова, колкото после до покрив...

Казваш, че не искаш мазе, ами добре, но и сглобяема къща да строиш, пак ще ти искат бетонова основа - а това е прерязан куб вкопан от четирите страни в земята.
Че иначе току-виж го духнал вятъра.
Без основи са само бараките...
Re: Основи
12-09-2008 - 20:46:48
Благодаря ви,от вас научавам много неща. И занапред дано ми помагате така. Ще си държа на моето - неискам мазе.И Стефан би, прав си като си сметнеш колко пари още ще отидат, дотук дадените на мен ми се струват много за този проект,та тепърва да го преработвам и дадавам още не ми се ще. То вярно, че къща се прави един път, но пък нали я правиш и така както я искаш - без мазе. Поздрави на всички :] :] :] :] :]
Re: Основи
13-09-2008 - 15:16:56
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> Пайк,
> Гараж и таван са за инструменти, вехтории докато
> мазенцето има малко по-различно предназначение
Geto,абсолютно е така.Даже комшиите ми като разбраха,че няма да правя мазе всички скочиха:"ама как без мазе"-едва ли не -будала.Просто в моите представи за близко,пък и не толкова близко бъдеще битовите механи,винарни и прочие приложения на мазето,не фигурират.Впрочем един възрастен съсед ми изтъкна единствения довод,за който може би ще съжалявам някога:"когато навън стане 40 градуса,в мазето е хладно и без климатик,сега си млад,ама някой ден......".Такива работи...

smiling smiley
Re: Основи
15-09-2008 - 04:23:12
Така е Пайк, нали за това бягаме от комуналките! Като ще строиш нека бъде според личните ти желания и представи за хубаво и удобно winking smiley

Желая ти повече радост в новата къща па и без мазе smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход