Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 00:03:47
Към inj
Искам да те питам - Вземи сух дървен материал с 12% влажност и го остави в двора си във Варна и след една седмица измери влажността му. Смяташ ли , че ще е по-малко от 18%?
inj
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 00:38:53
А ти нали не мислиш, че този материал се ползва така, а не се дообработва чрез импрегнанти? Доста добре знам как се държи дървото при различни атмосферни влияния. Но гледам сте си заформили една агитка, затова няма да ви преча да си се надлъгвате и възхвалявате. Оставям на вас специалистите да продължите темата. Аз съм прост инженер и ще си смятам и чертая, кво ли ми разбира главата от такива работи.

Успех!!!

e-mail: inj@injener.net
ICQ: 46741990
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 00:48:49
Не искам да те засегна или обидя. Мисля си - преди сто и повече години как са импрегнирали дървото да издържа до момента? С каква влажност са били конструктивните елементи? Ти какво мислиш по тези въпроси?
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 03:50:17
Някои стойности на влажността на дървесината в зависимост от приложението:

- конструкции изцяло в отопляема среда , затворени от всички страни 9±3%
- конструкции изцяло в неотопляема среда , затворени от всички страни 12±3%
- покрити конструкции отворени от всички страни 15±3%
- кострукции изложени на открито от всички страни 18±3%

Това са стойностите, които дървесината достига, като влажност в конкретните случаи. Желателно е материала да е в тези граници за да се избегнат големи измятания и усуквания в последствие.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 05:03:25
Благодаря icopop за изнесената информация.

Един въпрос. Когато дървената конструкция на стените е обкована от двете страни с ОSB, това по някакъв начин не ограничава/възпира ли осукването при последващо изсъхване?

Oще един въпрос. Тези изисквания за влажността на дървения материал по ЗУТ ли се изискват? В ЗУТ въобще има ли неща писани за дървените къщи и за изискванията към дървения материал?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-09-20 07:36 от Vallentin.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 09:03:05
При достатъчно добре сложена вата в стените и пода говор и звук не се чува, иначе ударния шум е налице, в някои детайли (които се прилагат в белите страни, но не и тук, поради разни други причини) може да се избегне, но най-много да се докара до нивата на панелката, 100% май няма.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 12:01:25
Валентин,
ако дървесината в стената е с по-голяма влажност от равновесната за условията, в които ще се експлоатира, т.е. в стената, след време, когато влажността спадне до тази равновесна влажност (която за различните конструкции си е различна и може да варира от 10 до 30 % - като както си забелязъл над 19% е абсолютно нежелана) - от напреженията при съхнеането дървото ще се усуче, нацепи и т.н., но голямо значение има и структурата на дървото, вида дървесина и най вече как е рязано. Ако е обковано с OSB - няма да се изкриви, може малко да се усуче, но тогава основна част от напрежението при съхнене ще се отрази в евентуални цепнатини, които влияят на здравината му като носещ елемент. Другата причина да се изисква дървото да е под 19%, или 15% (всеки си има някакви стандарти, и те се зависят не от ЗУТ, САЩ или ЕС - а от самата дървесина и опита, който хората са натрупали с годините) е че влажното дърво, заковано, и след това изсъхнало рефлектира върху носимоспособността на пироните (т.е. тя намалява). И не на последно място е че влажното дърво е податливо повече на гниене и дървояди.

А за това какво дърво се използва в БГ - трудно ми е да опиша - в София е доста трудно да намериш склад за дървен материал със суха дървесина, качествена, на нормални цени, не говоря тези от 900 лв/м3 и нагоре. Ходил съм в складове, които твърдят че дърв. материал е от сушилня, а като го измеря - 5-6 талпи са с 16-18%, останалите са от 25-30% нагоре....

Та към въпроса на ARGONAVT - за сухия 12% влажност дървен материал - не знам за Варна (има си таблици за това в какви климатични условия - атм. температура и влажност - каква влажност дървесината ще достигне), но за София съм я мерил и е между 16-18% и то в началото на лятото, когато имаше много валежи и беше влажно - става дума и за сух (12 %) материал и за по-влажен (20%) след 2-3 месеца достига до около тези стойности, а 18% е горе-долу максимума (дългосрочно, иначе може бу има стойности, които кратковременно надвишават тези). А за старите къщи и импрегнирането - просто, когато дървото е сухо, то е трайно. Ако не го нападнат гризачи и не гние, на открито то губи по около 6 мм в дълбочина от повърхността си на 100 години.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 12:06:00
avatar
argonavt Написал:
-------------------------------------------------------
> Не искам да те засегна или обидя. Мисля си -
> преди сто и повече години как са импрегнирали
> дървото да издържа до момента? С каква влажност
> са били конструктивните елементи? Ти какво
> мислиш по тези въпроси?
>

Мисля си,че са имали познания,за които и представа нямаме днес.Огледах гредореда между първия и втория етаж.Гредите са дялани на ръка и явно са монтирани веднага,защото са засукани в точно определени посоки /и ъгли/,ако щеш.Така са ковани и другите елементи.Сега всичко това представлява цяла конструкция в която и пирон трудно влиза,но и не е мръднала над 50г. Вярно,че има дървояди,но ще издържи поне още толкова/част от гредите пък са били ползвани при градежа на предишната къща/
Истината е,че са се проветрявали много повече,отколкото днес.Ние си "запечатваме" жилищата отвсякъде,което дава възможност за по-високо ниво на влагата,а от там-гнилостни процеси,гъби......
Ползвали са истински материали, "взаимодействащи" едни с други........smiling smiley
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
20-09-2007 - 13:24:08
Това са стойности по ДИН . В БГ въобще не ми е ясно как стоят нещата по норматив, поради простата причина , че у нас нормативите не се спазват. smiling smiley
Иначе си има системи за свеждане на шума до приемливи стойности - излиза по-скъпо но поне комфорта е гарантиран , що годе.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
21-09-2007 - 16:58:41
Янко, благодарим за полезното инфо. Знаеш ли от къде да си купим в София влагометър за дървен материал, че да си проверяваме и ние влажността, то е ясно че на търговците и на фирмите които имат сметка да пробутат по влажен материал не може да се вярва.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход