Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
27-09-2007 - 22:00:01
galsteg,
Поясни моля, какво представляват панелите, за които говориш, че са чудесни за живеене.
Може и да си го казал, ама имам проблем с темата и не го намирам.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
27-09-2007 - 22:05:11
Това , което аз намирам във форума е следното:
- човека задал въпроса "търся мнения за сглобяемитИтИ къщи" е стоял във форума точно два месеца.
- Всички мнения и въпроси тук се въртят около това , с какво качество трябва да е дървото , с каква влажност и т.н. / защото сглобяемите къщи са предимно дървени/
- темата продължава повече от две години и половина и е актуална.

Това , което искам да кажа в отговор на daraia е следното:
Според мен темата трябва да бъде перефразирана - Може ли да се построи дървена къща днес/ било сгломяема или не/ и това би ли задоволило желанията за съвременно жилище? Дървото може ли да се конкурира с бетона и защо?

Отговорите на тези въпроси биха определили по-нататъшните : Има ли днес екип , който може да ми проектира дървена къща по моя идея или няма? кое е по-добре - да си наема фирма да ми построи дървената къща или бригада? Да участвам ли в строителния процес или не?

Тук мисля , че ще се сблъскаме с проблема на много архитекти и инженери , които ще отхвърлят възможността за такова строителство , понеже дървото е ненадежнден материал и ще остане единствено възможността за сглобяема къща.

Нека участниците в темата разгледат други две теми във форума "някой, който вече има сглобяема къща" и "Събарям стари селски къщи и ги построявам отново във възрожденски стил!" и двете са в Строителство/ Ремонти.

Следващия логичен въпрос е - Може ли новата къща да бъде построена във възрожденски стил ? Има ли предимства възрожденската архитектура пред съвременната?

Ето моите отговори на по-горните въпроси.
Дървото е също толкова надежден материал колкото и бетона. Дървената конструкция има предимства пред стоманобетоновата/много от тях са казани в темата/. Човек като строи е вече участник в строителния процес /защото е инвеститор / следователно диктува условията . Дори да си наемеш фирма последната дума е твоята. Може да се строи ново строителство във възрожденски стил и е за предпочитане.

Проследете хронологично темата и мисля , че ще се уверите в развитието на строителството към дървени конструкции и възрожденска архитектура. Тази закономерност е друга тема.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
28-09-2007 - 03:45:47
Да се твърди, че няма никаква фирма, която да свърши свястно работата и да направи дървена къща качествено е необосноваемо с друго освен с типичното българско черногледство, негативизъм и хроничното отричане на българина, като годен за каквото и да е било (нещо като национален мазохизъм).

Ако българина не е годен да направи дървена къща или каквото и да е както трябва, ами да вземем да си уволним всички български специалисти и работници и да си наемем немци и японци тогава?

Проблеми с българските фирми има, особено в строителството, но според мен проблема не е в неспособността да се направят нещата както трябва а в дребния български тарикатлък. Той обаче може да се преодолее по два начина, които аз считам, че са РЕШЕНИЯ на създалата се ситуация и дилема в тази тема:

1. Кучето скача според тоягата. Строителите тарикатеят само на базата на невежествтото на клиента. Ето защо считам, че клиента трябва да се запознае обстойно с материята (да за съжаление се налага), със съответните изисквания, кодове (няма да е лошо клиента да е запонат с американцките строителни кодове, ако не за друго поне да има база за сравнение. В епохата на интернет, това отнема 5 минути с дядо гугъл да се открие).

2. След като е запознат, клиента трябва на базата на знанията, съвети от независими специалисти да изиска всичко да бъде подробно и недвусмислено описано в договора, без да се дава възможност за шикалкавене на строителя. Ако трябва наемете адвокат да прегледа договора за клопки и вратчки.

3. Оказване на постоянен контрол в процеса на работата. За целта може да се наеме независим специалист или специалисти, или ако клиента има време да контролира сам нещата поетапно.


При горе описаните условия считам, че всяка средностатистическа фирма, която има над 10 къщи опит с тази сфера ще свърши прекрасна работа от която няма никой да се оплаква и да съжалява. За предпочитане би била онази фирма, която няма да се ПЪНЕ да си изпълни договора и ще бъде по лесно да се изисква спазването на договора с минимални съпротиви от тяхна страна.

Тази ситуация би вдигнала незначително разходите, но би гарантирала един много по-добър и удовлетворяваш краен резултат. В днешно време клиентите имат по-добра законова защита от всякога и ако биха били добре информирани за правата си като клиенти, това би спестило доста нерви и би улеснило контрола над изпълнителя.

Предполагам обаче че ако се поставят такива условия на строителя, той ще се опита да ги оправдае с голямо повишение на цената. За целта препоръчвам, непременно архитекта да направи 3Д модел на къщата и да сметне всички площи и всички материали. Има софтуери които го правят това.
Аз без да съм архитект си купих софтуер за 100 долара, който ако не друго може да ми сметне всички площи и материали. И след като се запознаем с цените на материалите и сме наясно с количествата е много лесно да се види дали изпълнителя ни ТОВАРИ в цената или ни дава реалистична и приемлива оферта. Обикновенно в договора със строителя се прави поетапна разбивка на процеса и всичко се калкулира и записва в договора.
Ако за даден етап - например покривни покрития, или външна изолация не сте доволни от предложението, можете лесно да кажете, чакай моя покрие е 134,5 кв.м - покритието което съм избрал струва 35 лв/кв.м (случаен пример незадължително имащ връзка с реалните цени) работата по поставянето върви по 6-7 лв на кв. метър, значи ориентировъчно това трябва да струва 5700 лв, ти що си ми писал 11,500 лв в калкулацията? И изискваш обяснение. В крайна сметка можете и да се съгласите на 7000-8000 лв smiling smiley По същия начин за подови покрития, изолации, мазилки, боядисване и прочие.

Така с добра информираност и контрол, човек може да постигне оптимални резултати, та дори и да спести пари. Поне това е до което аз съм достигнал. Аз мисля, че ако българина е под подходящия контрол може да бъде превъзходен работник и изпълнител, и може да се очакват стабилни и надежни резултати от него.

И така за да обобщя, този контрол се реализира на базата на информираност за технологиите и изискванията, цените на материалите и законовата защита на потребителя. И мисля, че именно в тази насока е ползата от този форум и именно натам трябва да развиваме дискусиите. Верно фактора доверие липсва. Колко по-лесно би било да подпишеш договора, преведеш парите и направо отидеш да се нанасяш :loveu:

Ако и да не можем да се радваме на подобна привилегия все още в БГ, пак решение има, и мисля, че по-горе съм го нацелил поне до някъде.

Аз засега залягам над книгите, които си донесох от Хамериката.... :ami:



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-09-28 08:30 от Vallentin.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
28-09-2007 - 15:53:50
moody smiley е вие направо ми обрахте точките ,лелеееее, особено Валентин.

Мила Родино, ти си земен рай ...

А по градацията на US Билдер може и да сам нa най-ниското ниво, но ти какво предлагаш US билдер и кога? Не стана ясно.

То е ясно че българинът за всичко става ама е и ясно защо: именно заради това - на нас ни се налага да се справяме сами с всяка новопоявила се ситуация и нужда. Това че си плащаш не значи че разчиташ.

И сега накъде? По пътя на Валентин?
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
30-09-2007 - 09:41:50
Ето добро начало за това човек да схване поне малко от малко какво представлява строителството на тия къщи.

[home.howstuffworks.com]

Това е по-скоро с образователна цел, но пак ще е от полза на начинаещите.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
30-09-2007 - 10:22:07
Vallentin Написал:
-------------------------------------------------------

> Ако българина не е годен да направи дървена къща
> или каквото и да е както трябва, ами да вземем да
> си уволним всички български специалисти и
> работници и да си наемем немци и японци тогава?
>

Ако можехме да си го позволим, то всичко щеше да е перфектно. Жалко че нямаме нефт колкото Кувейт...
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
30-09-2007 - 11:55:39
Но това са илюзии, не може да стане всеки да се образова в тази област защото не на всеки му се отдава. на мъжете може би да и то не на всички а на жените да не говорим: не можеш да накараш музикант да стане инжинер, нито инжинерат да стане лекар, нито писателят да стане строител, защото всеки човек си е роден с някакви наклонносто и не е възможно и е антинатурално всички да разбираме от всичко. Така че или има или няма ФИРМА, а ако нещо горе-долу знаем и разбираме ще го имаме в предвид, ако ли не В КРАЙНА СМЕТКА МАА МУ СТАРА ( ИЗВИНЯВАМ СЕ ЗА ИЗРАЗА) АМА НАЛИ ЧОВЕК ЗАТОВА СИ ПЛАЩА И ЗАТОВА ИМАМЕ НУЖДА ОТ ФИРМИТЕ И УСЛУГИТЕ.... иначе какъв е смисълът от всичко ако ще ставаме като африканците и племената които сами си cтроят къщите от кал като се задомят,.....

а и по таяа логика значи услогата която аз например предлагам и онова от което аз разбирам също би се обезсмислило т.к. всички ще си го знаят и могат и няма да имат нужда от мен.

смисълът на обществото е ВЗАИМОПОМОЩ срещу заплащане или срещу друг вид услуга. ТАка е било и така ще бъде. Всеки се специализира в нещо и това може и това предлага.

Re: търся мнения за сглобяемити къщи
30-09-2007 - 16:19:16
avatar
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Vallentin Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Ако българина не е годен да направи дървена
> къща
> > или каквото и да е както трябва, ами да
> вземем да
> > си уволним всички български специалисти и
> > работници и да си наемем немци и японци
> тогава?
> >
>
> Ако можехме да си го позволим, то всичко щеше да е
> перфектно. Жалко че нямаме нефт колкото Кувейт...

Много елементарно мислене и много невярно. Кучето скача според тоягата.А тя е на различна височина в Япония и в България.
Да си се запитал,как японската фирма,която строи метрото ,си позволи да изостане половин година от графика? И дали подобно нещо би могло да се случи в Япония?
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
30-09-2007 - 17:19:45
E, Kamelia aide da ne izdrebniavame sega i da ne prevrashtame spora za tova dali ima godna FIRMA v tova dali iaponcite mogat ili ne mogat da rabotiat dobre i dali balgarite biha mogli ..... Daite da gledame prosto balgarskata realnost momenta, a ne kakva tia bi mogla da bade.

polozenieto e iasno
inj
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
30-09-2007 - 18:48:08
Като гледам какви генерални заключения хвърляш, направо тогава аз да си хвърлям дипломата, както и моите колеги и да се махаме от тук. Значи, когато сте построили къща с дадена фирма и не ви е харесало или ви е харесало, тогава коментирайте некадърността на българския производител. Фирмите са над 20 в този бранш. Не може да се правят генерални изводи за работата на 3-4 от тях.

e-mail: inj@injener.net
ICQ: 46741990
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход