Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
08-09-2007 - 18:31:58





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-02-05 11:15 от US Builder.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 22:24:31
Здравейте на всички,

От години изследвам въпроса за строежа на дървени къщи в различните им разновидности, говорил съм със различни строители в БГ предлагащи такива къщи и въпреки това след като изчетох внимателно абсолютно всичко изписано в тази тема почти на един дъх (отне ми часове) мога да кажа че ми беше полезно и научих доста неща.

Ще се опитам да споделя и някои от нещата които аз знам, ако биха били полезни на останалите.

Първо по отношение на спора относно масивни къщи/ дървени къщи ще кажа, че всички защитници на масивните къщи/постройки пропускат може би най-важния недостатък на тези сгради. А именно, факта че железобетонната конструкция екранира естественото магнитно поле на земята и лишава обитателите на сградата от изключително жизнено важни процеси на психическо и физиологическо ниво свързани със физическото и псическото здраве. С други думи железобетона създава стресираща организма и депресираща психиката обстановка, която може да не се усеща внезапно, но действа в дългосрочен план върху здравето на човекар а още оказва влияние върху атмосферата в дома. Железобетонната среда в никакъв случай не е подходяща за живеене, нито за хора нито за животни. Това е една изкуствена БОЛНА среда която е поне толкова вредна за човека колкото изкуствените подсладители, храни и хранителни добавки.

Дома е място за почивка и център на семейния живот. Да се живее в джунгла от бетон и желязо и да се превърне в семейно огнище е меко казано нерзумно и плод на невежеството, което специално в българия бе целенасочено лансирано от комунистическия режим. В момента берем плодовете и се носим от инерцията на това невежество.

Всеки един човек с компас може да се увери в съществувамето на електромагнитна обвивка около земята. Тази електромагнитна обвивка не е нещо което няма общо с човека. Учени вече успяват за засегат мозъчните функции като миниатюрни електромагнитни вълни и импулси. Мнозина са наблюдавали как животните реагират преди буря. Това се дължи на промените в електромагнитните полета и способността на животните да усещат тези промени. Това са факти. Земята е цялостен организъм и всичките и обитатели са в симбиоза. Електромагнитното поле е част от нормалната среда на живота на земята и необходим елемент от тази симбиоза. Ето защо да се блокира това поле с железобетон е кошмарно невежество и всеки един трезвомислещ човек трябва да положи всяко усилие да се изнесе от железобетонната джунгла час по скоро.

Дървените къщи обаче които имат плътна железобетонна основа са почти толкова екранирани колкото и масивните. Ето защо ивичните основи и гредоред на пода е единственото решение (и то не гредите на Нортоп с метални ребра). I-образната конструкция на гредите е много удачна, но вместо метал се използва ребро или ребра от OSB или plywood. Дървени къщи с метално скеле също не са за предпочитане.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 22:40:44
За да не става много дълъг и отегчителен поста ще продължа в нов.

Що се отнася до американското строителство на дървени къщи мога да кажа, че всяка gодина ходя в САЩ за по 10-60 дни и разбира се спя в такива докато съм там. Мога само да кажа, че докато ние сме пъшкали под турски, комунистически и продажни изедници столетия наред и сме се борили за насъщния тези хора са имали свободата и средствата да ТВОРЯТ и да развиват технологии и концепции на живот и строителство.

Аз лично освен всичко друго изучавам съвсем сериозно интериорен и екстериорен дизайн, както и оптимизация на жилищната площ. И мога да кажа че американците са царе на комфорта. Всичко което е нужно на един дом те вече са го измислили. Няма нужда да откриваме топлата вода и да се правим на велики сравнявайки железобетонните си гробници с американските "бараки" дето ги издухвал всеки по-силен вятър. Аз съм виждал стари къщи на повече от 200 години там (дори имам снимка пред една такава) спал съм в къща на над 100 години и мога да кажа, че това не само не са бараки но са ИСТИНСКИ къщи. Старите български строители от преди комунизма са ползвали камък и дърво. Това са естествените материали, които правят нормалния естествен и здравословен дом. В САЩ камъка е много скъп, но в БГ той все още е достатъчно евтин за да се радваме на свойствата му като строителен материал.

Имам приятели в САЩ които строят къщи (като стр. работници) запознах се и с шефа им, бил съм на единия от обектите им. Викам им - елате да строим в БГ, има бум на недвиижми имоти, а почти няма някой на който да можеш да се довериш да ти строи КАЧЕСТВЕНО. Но те са с много деца и едно местене би им било доста тежко. Радвам се че хора като US Builder имат намерение да стъпят на нашия пазар.

Крайно време е за нещо ИСТИНСКО. Крайно време е ние българите да се научим на ЦЕННОСТИ в бизнеса и да надраснем дребния и едрия тарикатлък, насаден ни от комунистическия режим, който ни превърна от един от най-трудолюбивите и кадърни народи в дребни тарикати, мърморковци и мързеливци.

Има мнозина които се пробуждат(и се радвам да видя такива в този форум), но все още мнозинството е в маранята.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-09-11 01:07 от Vallentin.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 22:52:44
По отношение на българските строители имам какво да кажа.

Първо въпреки всички недостатъци споделени в този форум - ИМАТ МНОГО РАБОТА. До степен че връщат клиенти. Има повече търсене отколкото мощности. Те затова и може би не си дават много зор. Може и да има някои които трудно намират клиенти, но фирмите с опит са затрупани с работа.

Тука се споменаха много от фирмите в бранша, много от тях никой не спомена. От всички които знам има една която мисля е с най-голям опит. Над 220 къщи построени в БГ и Европа. Само в момента строят 4 къщи едновременно, само в БГ. Бил съм на техен строеж. Хареса ми обстановката, отношението на строителите. Имаше добра организация и работата вървеше плавно и с рутина. Фирмата се казва Преврен строй и е една от брациговските фирми (мисля първата и най опитната, като изключим държавния завод, който е майка на всички тия фирми в Брацигово и който функционира от комунистическо време). Сайта им е [prevrenstroi.com]

Аз мислех да строя с тях, но имах проблеми с регулацията на парцела и така и до ден днешен не съм построил нищо.

Не ми харесва обаче, че строят със сандвич панели а не с framing конструкция, каквато и аз като US Builder предпочитам. Дори останах изненадан че панелите ги съединяват само със свързваща летва а не и с анкерни болтове, както правят други.

Проблемите на българските производители и строители на къщи обаче не се свеждат само до техническите моменти. Има още няколко изключително важни момента, които са много важни за това една къща да бъде уютен дом и място за семеен живот и почивка. Тези моменти предимно се пропускат и игноритат поради много причини, но предимно поради невежество, нехайство, безхаберие и най-вече поради болната инерция от близкото минало да правим всичко грозно и некачествено, а повечето напъни да се направи нещо красиво завършват с жалки паметници на КИЧА.

Ето някои от тях:

1. Архитектурен дизайн (екстериор).
2. Вътрешен дизайн (интериор).
3. Оптимизация и функционалност на жилищната площ.
4. Оформление на двора и зелените площи (landscaping).
5. Естествена вентилация на сградата.

В продължението ще се спра по подробно на някои от тия моменти.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-09-10 23:03 от Vallentin.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 23:10:28
Я па тоя....
Психолог ли е, психиатър ли е........или трябва да посети някои от тях двамата...

В другия слу4ай - ега ти рекламата !!!

За негово сведение - предпо4итам да си седя в маранята,без да бъда пробуждан от
такива проповедници.

Алилуя
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 23:25:15
По отношение на т.1

Изследвал съм архитектурните дизайни и теченията на различните народи. По професия съм дизайнер и затова има какво да кажа за дизайните. Различните стилове на народите имат своите предимства, но от всичко най ми е допаднало това което съм видял от американците.

Архитектите се предполага да бъдат дизайнери, но в повечето случаи в БГ това не им се отдава. Обременеността от миналото е твърде голяма и малцина изплуват. Да не говорим, че повечето архитекти са добри чертожници, но не и добри дизайнери. Не разбират нищо от комбинации на форма и цвят и им липсва естетическа култура. Комунистическото минало си казва думата. Преди 9.септември имаме прекрасни български дизайни и традиции които са били пречупени целенасочено.

Ето защо препоръчвам да си харесате дизайн от сайтове като www.eplans.com и да насилите архитекта да проектира според някакъв такъв дизайн, като направите само примени по разпределението ако искате, но преди това е добре да прочетете каквото имам да напиша по отношение на разпределението, защото в БГ ни липсва информация за толкова неща които са вече измислени и са изключително функционални.


По точка 2.

Купувам почти всяко списание в БГ за къщи, мебели, обзавеждане, интериорен дизайн и прочие. Сигурно съм похарчил над 1000 лв вече за списания. Внимателно изследвам какво се предлага. Не харесвам студения европейски стил, който е чисто снобски и става за баровци и тежкари дето искат да се похвалят с новия си италиански правоъгълен сандък, наречен шкаф. Привърженик съм на изчистените линии, дори до някъде на минимализма, но това което виждам е прекалено, дори ужасно. Лъха студ и отблъсква с прави и студени линии, да не говорим за студените цветове.

Та интериорния дизайн в БГ клони към копиране на видяното от някое италианско списание и следване на "модни" тенденции без какпа разбиране. Всъщност това е в случая че все пак се обърне внимание на интериорния дизайн, в повечето случаи просто се напълва къщата с каквото има, или ако има пари с каквото е по-лъскаво.

Тук отново трациционния американски дизайн, както и френския ми допадат много повече и се доближават най много до усещането ми за уют. Бих препоръчал изчистени линии с леки и ненатрапващи орнаментални декорации и детайли.

Комбинацията на цветовете е много важна и иска много разбиране на материята, за да се направи както трябва.

Но това което може би най-много прави американските интериори да предизвикват по-различно усещане е така наречения trim work. Нещо което тука почти никой дори не знае какво е и в какво се състои, камо ли да се прилага за интериора и екстериора.

Имам приятел в САЩ който има фирма за мебели, трим уърк и интериор, и винаги съм се възхищавал на нещата които прави. За вдъхновение можете да погледнете сайта му: [artisanwoods.com]

Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 23:46:32
По точка 3.

Като се има предвид високата (за българския стандарт и доходи) цена на кв.м застроена площ и високите цени на кв. м на парцелите за строителство, правилната и функционална оптимизация на застроената площ е не просто желателна а задължителна. Имам приятели живеещи в 400 кв.м къща с функционалност на 3-стаен апартамент. Всичко е просто ужасно измислено. В къщата която гледах че строят Преврен строй ми направи впечатление че площа беше изядена яко от коридори. В апартамента в който все още живея 170 кв.м има толкова много място отделено за коридори, че е да се чудиш къде се е дянала тази квадратура и едвам се побираме в него с жена ми и с малко дете.

Също така добавяне на функционални вградени в конструкцията ниши и помещения (като дрешници и кухненски килери, мокри помещения и прочие) спомага изключително за комфорта и организаираността на един дом. За всички тия неща може да се намери елегантно място, когато проектанта има желанието и разбирането как да направи нещата както трябва.

Като цяло трябва площа която коридорите и стълбищата изяждат да се оптимизира максимално. Ако го направим ще се окаже че малката къща 80-120 кв. никак не е малка и може да се поберат удивително много неща. Отворените пространства - хол-кухня-трапезария, овладяването на сутерена и подпокривното пространство са други помощници в спечелването на скъпоценно място.

По другите точки ще се въздържа да говоря много с изключение на това, че да се насее една камара храстчета купени от фирма за озеленяване НЕ Е ландшафтен дизайн. Той изисква също толкова мислене и оптимизация, дизайнерски способности и умения както и самата къща, и бих казал че си струва защото той е 50% от уюта на дома. Само ще спомена че трябва да се намали до минимум покриването на зелената площ с бетони и пътеките за предпочитане да се изградят с камък като се остави максимално зелена площ да играят децата и да се сложи люлка и пейки, ако има място и малка беседка или дек.

Поздрави и благодарност на всички от форума изнесли полезна информация.

US Bulder-a го чакаме да почва да строи в БГ, аз съм готов да поръчам поне няколко къщета (ако не се науча да си ги правя сам дотогава) smiling smiley





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-09-11 00:00 от Vallentin.
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
10-09-2007 - 23:48:00
Петьо, че на кого правя реклама или какво несмислено или неразумно нещо казах, че да съм за психиатър? Или в маранята думите разум и смисъл губят значение?
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
11-09-2007 - 00:15:01
Ами остава да ни покажеш масивна конструкция в която компаса се върти безпомощно и ще ти повярваме smiling smiley
Re: търся мнения за сглобяемити къщи
11-09-2007 - 00:35:43
Боби питай учителя си по физика какво значи екраниране на електромагнитно поле и как се постига, ако на него не му вярваш, аз няма какво да ти показвам.

Междувпрочем има някаква алтернатива на металната арматура. Моите приятели строители в САЩ ми казаха, да съм ползвал fiberglass армировка.

Опитах се да намеря тука нещо такова и това което открих е че има фирма която предлага синтетични фибри тип FIBERMESH. За които разбирам че заменят структурната армировка (металните заварени мрежи), но не и носещата такава. Не знам за основа дали е задължителна носещата армировка, както при бетонните колони например. Все още го проучвам този въпрос и нямам достатъчно сигурна информация, но е добра посока на търсене за избягване на металната армировка.

Може би US Bulder ще знае повече за fiberglass армировката, и дали тя се изчерпва само с тези фибри или има и арматурни пръчки от стъклопласт които могат да заменят металната носеща армировка.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход