Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...

Публикувано от Кремена Дойнова 
Re: По повод реалноста...
11-01-2006 - 09:29:05
Кремена, понеже нямам много време, ще чета и отговарям на части:

"Та, как дойде до това заключение "Съответно от -4 000 става на + 10 000 прираста на населението за тези 6 години.". Не че те проверявам, просто искам да следя мисълта ти.... "

Това не е заключение, а преразказ на данните от ТВОЯ линк за Швеция (първия, посочен от тебе и единсвения, който аз набързо зачетох) в графата population surplus точно тези данни са посочени.

Следа малко пак, сори
Моля НЛО-тата да се приземят ако е възможноsmiling smiley
11-01-2006 - 10:12:27
avatar
[[size=16px]size=8px]"Сега ще се върна малко назад, когато аз бях дете. Аз просто не бях едно „рядко срещано явление” а едно от многото. И всички ама всички майки на моите съученици и приятели работеха – ДО ЕДНА! Всички имаха прфесия, желанието за образование и ценз винаги е било силно развито у Българката, а не едва с идването на „демокрацията”! И печелеха пари, е не като днес .., ама не си спомням тогава някой да се оплакваше, че парите не му стигат. По-скоро хората се чудеха какво да купят с тези пари, тъй като предлагането беше... е, спомняте си. Децата или бяха самостоятелни или бабите се грижеха. Тук говорим за 70-те, началото на 80-те години.

А кажете ми сега ако погледнем нещата само от тази оптика
Повече стоки... Хубаво, ама смятам че тези дето могат да си ги позволяват, могат да си позволят и бавачка (ако баба няма)...
И още нещо: Баща ми почина 1983, млад, при катастрофа. Поради тази причина съм ходила както преди, така и след великата дата (1989) на гробища. И изумявам всеки път когато сега се вглеждам в некролозите! Не само броя им, а най-вече възраста на хората ме потриса... "
[/size][/size]


Не си спомняш някой да се е оплаквал, че парите не му стигат ли??? Незнам къде си живяла преди 89г., но аз пък по-мизерно никога не съм живял по тошово време. Време в което не само, че не можеше да се оплачеш за каквото и да е било, но и нямаше да има кой да те чуе освен тези дето пращаха хората в Белене.
Това сериозно ли го говориш или и по тошово време си живяла в Швейцария???
Защото моя баща и моята майка работеха по заводите и взимаха заплати, но те не стигаха за нищо. А с тях трябваше да изхранват мен и брат...да ни обличат...
да изплащат панелката...просто парите растяха по дърветата тогава, но трябваше да можеш да ги стигнеш :} :} :} :} :}

"КАКВО ТОЛКОВА СЕ Е ПРОМЕНИЛО?" - и този въпрос го пишеш с големи букви!?
Всъщност ти май идвала ли си скоро в България!? Спомням си преди седмици написа някакво нелепо изказване и за люлин...smiling smiley Може би като си била малка и си живяла в София е било някъде в центъра?
Всичко се е променило и няма да ми стигне времето да ти обяснявам колко много са нещата с промени - има и лоши, но има и добри.


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Моля НЛО-тата да се приземят ако е възможноsmiling smiley
11-01-2006 - 10:22:15
Продавач, Кремена в България бедни българи в смисъла на световните разбирания за бедност (не на тези на развитите страни) не е имало поне от 40 години. Никой българин не е умирал от глад, никой не е живял на улицата. Нито по Тошово време нито след това. Може и да изпитваме финансови трудности, но това не е бедност. Бедност е да живееш на улицата и да няма какво да ядеш. А аз не си спомням да се е умирало от глад в България.
Може би е нужно да поговорите с хора живели в Южна Америка, Африка и Азия да ви обяснят какво значи бедни. На европейския континет бедни няма.
Re: Моля НЛО-тата да се приземят ако е възможноsmiling smiley
11-01-2006 - 10:26:58
avatar
Е да чак такива неща не е имало естественоsmiling smiley Не сме Сумалия...

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: По повод реалноста...
11-01-2006 - 10:56:26
Кремена, с риск да се повторя - опитвам се обясня феномена "ниска раждаемост" и причините за неговото съществуване. При това е признат феномен в развитите страни. Опитвам се да ти кажа, че застаряването на населението е ПРОБЛЕМ на онези страни, независимо какво мислиш ти по въпроса (как ги ухажвали и прочие). Опитвам се да ти кажа, че по-високата смърност е всъщност благоприятен демографски феномен при така създадена ситуация и особено за по-бедна държава.

Изобщо не искам да бера грижата на онези на Запад. Неговите проблеми са си негови.

Е, като се запитаме ЗАЩО напускат емигрантите България и до какъв отговор стигаме, според тебе?
Защото тук е гнусно, гадно, мръсно, кочина, имаме некадърни и продажни управници и тъп и скапан народ, и пр. и пр. А "там" е чисто, светло и хубаво, имат кадърни управници, грижещи се за народа, вкл. и за тези, дето сега емигрират, и пр. и пр. И какво от това?

Аз изобщо не оспорвам, че имаме проблеми. Оспорвам само непрекъснатото мрънкане по тези проблеми, при това от страна на хора, които със собственото си поведение са допринесли за съществуването им (независмо кога са емигрирали - това какво занчение има?). И които и сега само мрънкат. Кажи ми, какъв е смисълът на това мрънкане?

Ами като не знаеш как да ни помогнеш, моля те, гледай си собствените проблеми. Щом за тебе сме "ние" и "ти" там на хубавото, какъв ти е прблема? Мъчно ти е за нас, 'щото си милосърдна християнка и патриот. Ами мъчи се тогава smiling smiley Това е положението! smiling smiley

Аз лично не изпитвам нужда от твоето, пък и ничие съчувствие. Каквото и да е развитието на БГ, аз съм ТУК и правя нещо за него. А не плача и не страдам за "бедните българи".

Щом си убедена че НИКОЙ НАРОД не би търпял това, интересно какво смяташ, че би направил този който и да е народ. И как мислиш - например австрийският народ дали би търпял 500 години да е под турско робство? И какъв според теб е изводът за ТОЗИ НАРОД, който 16 години търпи това?

Изобщо не искам да се връщаш ти или който и да било друг в БГ. Всъщност бих казала, че ми е напълно безралзично дали ти или който и да е било друг ще се върне или ще си стои там, където е, или ще емигрира тепърва... Това си е негова/нейна работа -въпрос на лично решение. Едиственото, което исках да кажа е, че според моето разбиране един човек, който е загрижен за даден проблем, би следвало да прави нещо САМИЯТ ТОЙ за неговото решаване. Ако не може или не иска да прави, просто няма моралното право да кара другите да правят нещо или да им сочи с пръст проблема и да вика "имате проблем". Ама явно ти имаш друго отношение към нещата и си мислиш, че самият факт, че си се родила и израснала на тази територия те прави автоматично българка. Ами добре, твоя си работа.

Колкото до връщането назад - ами промени се това, че при социализма жената и майката имаше "социален чадър", за да може хем да работи, хем да ражда и си гледа децата.
А после решихме, че социализма е много лошо нещо и е крайно време да минем към "капитализъм" и така започнахме "прехода", който доведе до това работодателят да предпочита жена без деца (заради болничните и факта, че умът й не е изцяло предан на работата), а жената да се старае с нокти и зъби да учи и придобива разни квалификации, които да я правят конкурентна на мъжа въпреки перспективата да има деца и да носи "две дини под една мишница". И да отлага този момент възможно най-далеч в бъдещето, за да не й пречи на конкурентността.
Re: По повод реалноста...
11-01-2006 - 13:22:08
Кремена, пак зачетох постинга ти - в частта за пенсиите.

Цитирам те:

„Застаряването на населението от икономическа гледна точка е по-голям проблем от отриц. естествен прираст - защото то означава пасивно населелние на социални помощи (пенсии) за сметка на активно работещо население, което създава продукт. Затова и пенсионните системи в западните страни изпитват все по-големи притеснения - и все повече намаляват облагите им.” Защо наричаш пенсиите социални помощи? Действитлено старите са пасивни що се отнася до създаване на продукт, затова пък са изключително активни в консумирането на продукти. Затова не съм съласна с теб, че на запад това крие един икономически проблем. Може би в България, ако човек има щастието да доживее пенсионна възраст. Напротив на запад, икономиката си търка със задоволство ръцете и се радва на богатите старци и ги ухажва до омайване. Понякога дори повече отколко активното, работещо население. Та единствен е проблема на държавни пенсионни институции, които са създавани при една друга демогравска реалност. Но, аз тях не ги мисля... Ами виж Япония, там пенсионно осигуряване не съществува...

Ами тук има и други колеги икономисти - нека те да кажат как се наричат плащанията на пенсиите. Доколкото се простират моите скромни познания, навсякъде се наричат "социални плащания". И разбира се, си имат съответните особености. Главната е, че те са вследтвие на създаден продукт от някой друг в момента на извършването на това плащане. Сега, има го момента с това, че по правилата на ик. логика би следвало настоящите работещи да правят отчисления, които се трупат във фондове (дали държавни, дали частни, друг въпрос), които пък управляващите тези фондове да влагат в доходоносни дейности и да умножават тези средства. И като дойде ден работещите да се пенсионират, съответните фондове да им аоткъде да правят тези плащания на пенсиите.

Дори и да приемем, че това е механизмът, по който са се развили нещата в западна европа ('щото в БГ със сигурност не е така smiling smiley, инвестирането на тези събрани пари изисква наличието на активни (работещи) хора, достатъчно на брой, които да умножават тези пари. Т.е ако се раждат все по-малко деца и се наблюдава застаряване на населението, под проблем е и умножаването на парите, от там - наличието на средства за плащане на пенсии. Всичко това са процеси, разтеглени във времето, и не искам да се разбира като "свършиха парите, няма пенсииии..". Просто застаряването на населението води до по-трудни и по-малко в сравнение с предишната демографска ситуация (при по-младо население) изплащане на пенсиите.
И пак се повтарям - вносът на работна ръка (имигрантите) е едно от лекарствата срещу този процес - двупосочно - и чрез използване на труда на тези емигранти в момента, и чрез използване на факта, че те раждат по повече деца (идвайки от страни с друга култура и манталитет в това отношение).

Колкото до консумирането - ние в БГ сме царе на него smiling smiley Тук говорим за другата страна на медала - производството smiling smiley , което не се прави от пенсионерите, а от "младите".

Какво да видя в Япония - като няма пенсионна система? И в САЩ, доколкото знам, пенсионната система е доста различна като принцип от европейската. В Европа отчисленията за пенсии от работещите са задължителни - със закон. В САЩ са на доброволен принцип. И какво от това? Просто различните общества са решили по различен начин проблема с неактивното население - пенсионерите.

Re: Моля НЛО-тата да се приземят ако е възможноsmiling smiley
12-01-2006 - 22:58:03
Мооомент :!: :!: :!:

Продавач, чети, моля те, всичко! А не си изваждай просто някакви части, които така откъснато погледнати, са разбира се безсмислени!

Та аз съм живяла в София (пише дори до кога) и моите близки и приятели не са били членове на Политбюро. cool smiley С други думи не сме се ползвали с никакви особени привилегии. Незнам какви заплати за взимали твоите родители, и моите бяха на заплата и това (малкото) което можеше да се купи, го имахме. С други думи не сме "мизерствали" за тогавашният "стандарт". И около мен също никой не се "лишаваше". И за какво "изплащане на панелки" говориш confused smiley , тогава?!? Някъкви смешни суми!

А въпроса "КАКВО ТОЛКОВА СЕ Е ПРОМЕНИЛО?" е в съвсем друг контекст. Прочети!

И пак ще напиша с големи букви ЕСТЕСТЕВЕНО ЧЕ МНОГО, ДА НЕ КАЖЕМ ВСИЧКО СЕ Е ПРОМЕНИЛО В БЪЛГАРИЯ! Друг е въпроса дали към по-добре или към по-зле.
Re: Моля НЛО-тата да се приземят ако е възможноsmiling smiley
12-01-2006 - 23:27:36
Човек

Сигурен ли си че днес хора в България (Б-Ъ-Л-Г-А-Р-И-Я, НЕЕЕЕ СОФИЯ!!!) не умират от мизерия? Аз не съм! Днес има хора на улицата, хора които не си дояждат, хора, които не могат да си заплатят лечението -> умират, хора които не могат да подсигурят дори учебници на децата си....

Всичко това съществува! Слава богу не в обхвата като в Африка... но с това ли да се "успокояваме"?
"На европейския континет бедни няма", а това е едно от НАЙ-СМЕЛИТЕ твърдения, които съм чувала от дълго време насам. То тук има БЕДНИ!!! "Working poors" това случайно нещо да ти говори? Това са хора, които въпреки работни доходи, не са в състояние да покриват с тях наличните си нужди! Та ако на запад такива има и техният брой НАРАСТВА, то какво да си говорим за Българияconfused smiley Колко работят на мизерни заплати, за да не започваме да говорим за безработните! И не почвай пак да ми обясняваш за "неизползвани шансове" дето са над път и под път! Не ми го обяснявай не заради мен, а от (малко) уважение и такт към хора, които би могъл да засегнеш!

Ти или "спиш и сънуваш" или се "друсате" с Joan заедно... :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-01-13 00:29 от Кремена Дойнова.
Re: По повод реалноста...
13-01-2006 - 00:16:28
"Ами като не знаеш как да ни помогнеш, моля те, гледай си собствените проблеми."
Joan, аз не казах "Не знам" аз казах "Не мога". Това са ДВЕ РАЗЛИЧНИ НЕЩА - помисли - и ще видиш! Ами представи си за момент, че аз "собствени проблеми" нямам или поне не в един размер, който заслужава внимание. Но ако искаш да говорим за МОИТЕ проблеми, ако това ще те успокои. Например тук един "простак" от AHV (приеми просто, че е дълго да ти обяснявам какво е това) ме нервира МНОООГО декемрви. Абсолютен примитивен швейцарец без връзка с главния мозък (и тук има такиваsmiling smiley) . Та аз се опитах да се разбера с него като с човек, ама той не та не. Ами какво да си губя времето, дадох случая на адвоката ми, да се оправя! Проблема решен... Друууг.... confused smiley , а да, времето МЪГЛА от мин. три седмици. ПОМОГНИ МИ МОЛЯ ТЕ! Защото тук съм безсилна sad smiley .

"Мъчно ти е за нас, 'щото си милосърдна християнка и патриот. Ами мъчи се тогава Това е положението!" Кога казах, че съм християнка confused smiley . Кой знае winking smiley Патриот confused smiley , също не бих се нарекла. Трябва да ти кажа, че аз съм един доста рацонален човек, за мен важи на първо место моето и това на семейството ми благоденстие, всичко друго идва след това! И когато не ми е по нрава, "не се мъча" ами взимам мерки, ако мога, ако не мога "спасявам кожата си". Така че за патриотизъм ми е малко пресилено да говоря, иначе сега нямаше да си пиша с теб, а щях да обикалям българските гори с пушка на рамо и да събирам хайдути...

Аз лично не изпитвам нужда от твоето, пък и ничие съчувствие. Ооооо, аз не ти "съчувствам" аз ти се чудя понякога... И не плача и не страдам!

"Щом си убедена че НИКОЙ НАРОД не би търпял това, интересно какво смяташ, че би направил този който и да е народ. И как мислиш - например австрийският народ дали би търпял 500 години да е под турско робство? И какъв според теб е изводът за ТОЗИ НАРОД, който 16 години търпи това?" Какъв е извода ли? Извода е че си го заслужава! И аз смятах, че в България (поне на хартия) е демокрация, а не робство. А да са ви тогава честити следващите 484 години! При положение че е всеизвестна истина че Българският народ е отвратен от правителството си, от беззаконието и т.н. смятам че пътя е един! Ха да видим сега дали ще отгатнеш confused smiley

"Едиственото, което исках да кажа е, че според моето разбиране един човек, който е загрижен за даден проблем, би следвало да прави нещо САМИЯТ ТОЙ за неговото решаване. Ако не може или не иска да прави, просто няма моралното право да кара другите да правят нещо или да им сочи с пръст проблема и да вика "имате проблем". "Може би ТИ си някой, който НИКОГА не се занимава с проблемите на другите winking smiley. Вярвам ти winking smiley :} Освен това аз не ви карам да правите нещо, или прочете някъде пароли и призиви? Ама, моля те, живейте си, пък аз ще си плача и ще страдам :}

"и си мислиш, че самият факт, че си се родила и израснала на тази територия те прави автоматично българка." А ти какво мислиш, каква ме прави този факт? :]

Joan, не взимай мнението ми толкова навътре, че ме ласкаеш smiling smiley . На теб ти е хубаво, на мен ми е хубаво, другите да му мислят :}
Re: По повод реалноста...
13-01-2006 - 00:26:18
Пък според моите скромни познания "Социални помощи" и "социални плащания" са две различни неща. Ако на изпит по социални затраховки бях нарекла пенсиите "помощи" щях доста да развеселя комисията, а те пък щяха доста да ме натъжат smiling smiley

Другите ти твърдения могат относително да се приемат. Винаги е решаващо за каква система точно говорим, според мен, ти смесваш нещата!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход