Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...

Публикувано от Кремена Дойнова 
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 16:17:38
Е, да уточня - нямат вина за ниската раждаемост, която е общ белег на развитите страни.

За емиграцията - там въпросът е по-различен - и там наистина управляващите в БГ нсоят своята отговорност дотолкова, доколкото общо-икономическите условия в БГ са накарали млади и активни хора да търсят по-добра (според тях smiling smiley реализация в други страни. Дали са намерили нещо и какво е то - пак е друга тема smiling smiley

При разглеждане на този въпрос може би е добре да погледнем други държави, минали исторически по подобен път (е, не същия, няма еднаква ситуация smiling smiley - Гърция, например. Доколкото знам, гръцки емигрантски колонии има в САЩ, има и в Германия - стари, отпреди 20-30 години. Но в момента не съм чула един грък (а работя с доста гърци) да е изявил някакво намерение за емиграция. Макар че то няма да е емиграция - познавам гърци, работещи и сега в германия, холандия, австрия, франция. На съвсем равни начала с колегите от тези страни, не като сервитьори и миячи на чинии. Които са там с ясното съзнание, че са си "у дома" и че нищо не им пречи след няколко години да работят същото в Гърция. Та гърците съвсем определено се чувстват европейци и са възприемани като такива. Макар да имат типично балкански и много общи с нас черти smiling smiley Може би и нас това ни чака smiling smiley - надявам се....
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 16:30:56
Казах си, по "гените" не съм специалист. Ей така от обща култура знам, че се казва че от "генетичното предопределение" не можеш да "избягаш"... кога за добро, кога за зло moody smiley

А, иначе и с Джон Атанасов не съм имала честа някога да "разговарям"...логично, за да имам представа какво за него е била България, бил ли е по някъкакъв начин свързан с нея и т.н. А и да не забравяме, че (само) баща му е бил българин, нищо против бащите, но ми се струва, че майките са някакси по-определящи що се отнася до език, принадлежност и прочие. Ама може и да се лъжа. А като говорим за Джон Атанасов, не ти ли се е случвало да четеш, че компютара бил открит от българин. Вече съвсем се обърках........ :}

Права си, права си, права си,, права си............ що се отнася за "ниската раждаемост е проблем не само на БГ, а на целия РАЗВИТ СВЯТ!". Ама проблема в България е сблъскването на 3 ПРОБЛЕМА! Раждаемост, смъртност, имиграция! А още по-драстично за мен е КОГА тези проблеми се сблъскват.
С други думи (малко образно) България има проблеми както на РАЗВИТИТИЯ СВЯТ/раждаемост, така и на РАЗВИВАЩИЯТ СЕ/смътност. Като че ли един не е достатъчен... А масовата имиграция е проблем на всяко правителство, което не може да създаде необходимите условия, които да карат гражданите на една държава да останат. Затова не мисля, че звучиш като "служител на правителствения пресцентър" ама ми се струва, че гледаш на нещата не достатъчно комплексно. Взимаш просто единият проблем, а другите (поне за момента) ги игнорираш.
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 16:36:49
Ops...

много си бърза smiling smiley

"...познавам гърци, работещи и сега в германия, холандия, австрия, франция. На съвсем равни начала с колегите от тези страни, не като сервитьори и миячи на чинии. Които са там с ясното съзнание, че са си "у дома" и че нищо не им пречи след няколко години да работят същото в Гърция. Та гърците съвсем определено се чувстват европейци..." А питала ли си ги някога, тези гърци ТЕ ЗА КАКВИ СЕ БРОЯТ, дори и след 20-30 години работа и живот "навън"? А, че се чувстват европейци, ами логично разбира се... Гърция е в Европа, или? smiling smiley

Неееее, :} :} знам, какво искаше да кажеш :]
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 16:45:04
Кремена - за трите проблема smiling smiley на демографската ситуация у нас:

за раждаемостта вече говорихме достатъчно, мисля;

за смърността - от гледна точка на демографското състояние и последващото икономическо такова вече ти казах, че всъщност това не е проблем, а обратно, е плюс! Жестоко е от морална гледна точка, но е така! Защото представи си какво би станало с пенсиите на хората, ако при този брой работещи и отчисления от тях в момента имахме с 30 % повече пенсионери. Т.е за конкретната ситуация не мога да броя това за проблем. Мисля даже, че ти смата съзнаваш и каза, че "застаряващото население" е основния демографски проблем "на Запад" - а ние поне този проблем избягваме донякъде с високата смърност;

за емиграцията - е, там вече е истинския проблем на БГ, в смисъл, проблем, който може да бъде решен/омекотен с правителствени решения и мерки. Ама вече казах и по този въпрос в предишния си пост - по-горе. Мисля, че с развитието на нещата (икономически и социално) "на Запад" и "у нас" този проблем е много вероятно да бъде решен по някакъв начин (предполагам, че ще е "по гръцкия" начинsmiling smiley в близките 10-15 години.
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 16:56:35
Цитат: за смърността - от гледна точка на демографското състояние и последващото икономическо такова вече ти казах, че всъщност това не е проблем, а обратно, е плюс! Жестоко е от морална гледна точка, но е така! Защото представи си какво би станало с пенсиите на хората, ако при този брой работещи и отчисления от тях в момента имахме с 30 % повече пенсионери. Т.е за конкретната ситуация не мога да броя това за проблем. Мисля даже, че ти смата съзнаваш и каза, че "застаряващото население" е основния демографски проблем "на Запад" - а ние поне този проблем избягваме донякъде с високата смърност;

Най-вече имахме с 30 % повече пенсионери.
Сигурна ли си, че не умират голяма част хора в активна възраст, а не пенсионери? Аз това не го намерих в нито една статистика на НОИ (честно да си кажа не съм търсила) видях обаче една такава на СН-страница. Там числата "избухват" след 80+. Да това е "проблем" така погледнат, както ти го описваш. Ама аз виждам много некролози на млади хора... за огромно съжаление!

(ДА НИ ПРОСТЯТ ВСИЧКИ ВЪЗРАСТНИ ЗА ТАЗИ ДИСКУСИЯ, АМА КАКТО АЗ, ТАКА УБЕДНА СЪМ И JOAN, ЖЕЛАЕМ ОТ СЪРЦЕ НА ВСИЧКИ ДА ДОЖИВЕЯТ ДО ДЪЛБОКИ СТАРИНИ!!!)
За гърците
18-01-2006 - 17:01:10
занчи - аз тези гърци, дето 20-30 години са в САЩ, с тях не съм говорила за това - те си имат някакви бизнеси там и си живеят там и се прибират веднъж в годината да си видят близките в Гърция - а някои и това не правят - искам да кажа - те са си емигранти от Гърция и децата им са вече американци. Познавам грък на около 50 години, живял 20 от тях в Германия (децата му са родени там), който си е продал бизнеса там (в Мюнхен, мисля беше) и е инвестирал парите в хотел на егейско море. Той си е грък по самосъзнание и е изявен патриот - децата му са чисти гърци по самосъзнание, въпреки че са родени в германия. И изобщо нямат намерения да живеят другаде - поне тогава, когато аз говорих с тях - преди 2-3 години беше.

Тези гърци, които цитирах, са млади хора, на около 30 години (+-5 smiling smiley и те определено гледат на пребиваването и работата си в други страни не като на емиграция, а като на живот в дуга, различна среда и разширяване на кръгозора в контакт с различни от тях нации. Не на последно място - като възможност да научат други езици освен гръцки и английски. С тях съм говорила и определено имат намерения да се върнат в Гърция след няколко години - в активна възраст, да работят там. За тях Гърция с нищо не е по-лоша от Германия (като държава smiling smiley макар че мечтаят за германските автомагистрали smiling smiley Но пък купона на гърците в германия не можеш да го имаш :} Е, не може всички хубавини на едно място, нали така?

А колкото до това къде е Гърция - и България е в Европа, нали така! smiling smiley
мога да те уверя, че и АЗ се чувствам европейка !

Един грък (млад човек) преди време ми каза "съзнавам какъв късмет сме имали ние, гърците, че при разделянето на европа между съюзниците през 2 свет. война сме се паднали в англо-американската зона" smiling smiley
Re: За гърците
18-01-2006 - 17:06:34
Неговия късмет (на гръка) е нашто нещастие!!!

А разбира се, че си Европейка, даже може би МНОГО ПО-СВЯСТНА от много ЗАПАДНИ ЕВРОПЕЙКИ! Ама това прави нещата само по-тъжни...
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 17:12:43
Въпросът е уместен - статистиката сочи, че от 112 хиляди умрели през 2003-та около 35 хиляди с над 80 години, около 40 хиляди са между 70 и 79 години, и около 20 хиляди са между 60 и 69 години. Т.е - от 112 000 умрели около 85 процента са над 60 годишна възраст - т.е. средно взето над активна възраст. Кой - работел, кой не работел и т.н., друга тема.

Сега - млади ли са тези хора или стари - пак относителна работа smiling smiley И че има млади хора, които за съжаление умират, е факт. За съжаление, и деца умират. Абе изобщо жалко е, че умират хора!

И се присъединявам към пожеланието ти - нека всички да доживеят до дълбоки старини smiling smiley
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 17:28:25
Аз видях следното (и е НСИ, а не НОИ, както писах)

За 2004
Починали: 110'110
от тях 24,9% в "активна възраст"

За сравнение (и аргумент защо проблема "застаряващо население" е проблем тук, а смъртноста в БГ не е само "разрешение" на този проблем)
Швейцария
За 2004
Починали 60'180
0-19 >621
20-39>1262
40-64>8273
65-79>16'288
80+>33'736

Ако "добавим" и 11.6% детска смъртност числата стават потресаващи. ТОВА Е ПОВЕЧЕ ОТ 1/3 бъдеще или младо, активно население.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-01-18 17:54 от Кремена Дойнова.
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 18:13:52
Ами в Швейцария около 15 % от умрелите са в активна възраст - ако приемем че 65 години е границата на активната възраст

за българия мисля, че средно 60 години е тази граница в момента (57 за жените и 63 за мъжете) - или се лъжа? А ако е 60 години, тогава и за българия 15 % от умрелите са над активна възраст.

ти откъде взе тези 24,9 % в активна възраст ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход