Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...

Публикувано от Кремена Дойнова 
Re: Apropos пенсиите...
15-01-2006 - 17:54:21
Пенсиите...
И аз се зачитам в твоите изказвания smiling smiley

Виж сега
1. По въпроса как се наричат пенсиите, мисля, че сме единодушни
2. В зависимост от системата, пенсиите, могат
а) да се осигуряват от активното население, под формата на отчисления от заплатата, които ВЕДНАГА се изплащат на неактивното под формата на пенсия. Тук НАДЕЖДАТА, че винаги ще има достатъчно активно население, което да осигурява необходимото ниво на средства, е най-голяма. Само и САМО в тази система ОПАСНОСТА от СРИВ поради намаляване на раждаемоста е ОГРОМНА! Тъй като, феномена "намаляване на раждаемоста" е факт, също е факт, че тази система, рано или късно че "умре" и ще направи место на други! Дори и високата емиграция и раждаемост в тези кръгове, не е, или няма да бъде в състояние да "умекоти" последствията от наличието само на тази система, това вече не веднъж математически е доказано.
б) да се осигуряват от внасяне на собствени средства във фондове. Тук има два подвида: полуаутономни 50/50 работодател/служител и аутономни 100 лични средства. Тези средства от своя страна се влагат на принципа на дългосрочни влогове до дотигане на официалната пенсионна възраст. Дали чрез олихвяване (по-сигурно, но по слабо печелившо) или чрез влагане в ценни книжа (обратното) те увеличават стойноста си с годините. Сега, специално в тази форма, опасност, че ХОРА няма да има, които да ги управляват тези влогове, практически не съществува! Дори и теоретично да приемем, че хората-специалисти, които са в състояние (активно) да управляват такива фондове и да взимат "правилните" инвестиционни решения, с времето ще намалеят, мисля, че ще дойде времето, когато тези (инвестиционни) решения няма да се вземат от човешки, а от електронни мозъци. Така че тук ПРОБЛЕМА НЕ Е "намаляване на раждаемоста", а съвсем друг. А ИМЕННО, че от момента когато си си вложил парите и някой специалист е решил, колко пари и колко дълго да ги вложиш, за да имаш след това (примерно) 35 години доход Х, до момента да започнеш да ги получаваш, продължителноста на човешкия живот (нещо което лежи в основата на пенсионното осигуряване) значително се е увличила . Или с други думи в тази система, за разлика от предишната проблема не е "малко млади" а "много дълголетници".
с) смесица на двете системи (както е в СН), което до известна степен се опитва да уравновеси нещата. Защото нито някога активното население абсолютно ще изчезне, нито пък всеки "доживява" дълбоки старини.
д)да ги наречем "други". В тази категория поставям например "пенсионото осигуряване" на развиващите се страни: много деца, които после се грижат за възрастните си родители.

Като казвам "виж Япония" и ти с право добавяш Америка, то искам да кажа, че съществуват и държави, в които дефакто на "организирана база" не се полагат "никъкви" грижи за финансовото осигуряване на неактивната част от населението. И въпреки това тези страни функционират (е поне Япония smiling smiley) ! Аз лично съм на мнение, че тази "незаинересованост" от страна на държавата има известни предимства: флексибилтет, развиване на чувството за собствена отговорност, право на собствено решение до каква степен да се вземат мерки за осигуряването, възможност за реакция при промяна на ситуацията (много по бърза от ако чакам, някой друг да го вземе) и т.н. Разбира се една такава система е допустима само при една действителност, която ако не за "пасивното", то поне за "АКТИВНОТО" население създава необходимите предпоставки..
Re: Моля НЛО-тата да се приземят ако е възможноsmiling smiley
16-01-2006 - 10:32:48
Има една огромна разлика между Западна Европа и България. Поради по-късния старта на индустриализацията , последвала национализация и реституция след 45г. в България собствеността върху земята не е така концентрирана както в Западна Европа. А човек със собствена нива все ще има шанс и в най-голямата криза (такава като от 97-98г.) да се изхрани. Ако такава криза недай си боже тресне някоя от развитите страни там наистина ще умират от глад.
И като не сме виждали хора дето не си дояждат в България как така ПРЕДПОЛАГАМЕ, че ги има. А че има хора дето бъркат в кофите- има. Ама не съм сигурен, че всички те са опитали да си набавят прехраната по друг начин. И няма какво да говорим за единици. В България засега н есе гладува.
Относно качествената храна - 90% от хората в развитите страни не си позволяват да ядат качествени храни. Но то е ясно - за да са нахранени всички и да може да си позвалят и нещо друго освен храната тя трябва да е изкуствена (високотехнологичен цикъл за производството и). В старите научно- фантастични романи писателите предполагаха, че в 21 век ще се храним от тубички и хапчета - е не са познали, правят ни храната така, че по вид да наподобява истинска, даже доста често и на вкус дакарват нещо що годе приличноsmiling smiley
Re: E ok
16-01-2006 - 10:43:35
Ближенето на задници го има във всяко общество. Дори и в най-иделното некорумпирано пазарно общество, най-малкото ще трябва да ближеш задника на платежоспособния клиент за да просперираш.
За да не остана неразбран - не желая да се връща предишния модел - не го харесвам, не беше хубав, не беше прогресивен. Мен повече ме притеснява, че Западът върви натам откъдето ние се връщаме.
Re: Apropos пенсиите...
16-01-2006 - 13:07:28
За пенсиите - това което го описваш, е така. Само че аз не говорех за липса на хора, които да вземат решения за инвестирането на пеонсионните фонодве, а за липса на хора, които да изработват продукта от инвестирането. Т.е при застаряване на населението намаляват работещите в който и да е отрасъл, вкл. и този, къдто пенсионния фонд е инвестирал. Това от една страна - защото все пак продукт и стойност се създава от "младите" или активните, независимо от източника на средства за инвестицията - дали ще е пенсионен фонд, частен капитал, банкови заеми и прочие. Да не говорим за риска от това да повериш средствата си на частните пенсионни фондове - т.е. дали тези които вземат решенията за инвестиране, няма да сбъркат (неволно или с користна цел). Вероятно и това се случва. И тогава оставаш без пенсията, която си очаквал.

От друга страна, ти казваш "Или с други думи в тази система, за разлика от предишната проблема не е "малко млади" а "много дълголетници". Именно! Затова ти казвам, че високата смъртност омекотявя именно тази страна от неблагоприятната демографска ситуация вследствие ниска раждаемост. Защото при нея няма "много дълголетници". И защото и в БГ пенсионната система в момента е смесена.

Сега, това, че в САЩ и Канада, и Япония са възприели друг подход при решаване на проблема с неактивното население - добре. И двата подхода си имат предимства и недостатъци, според мен. Ккато всяко нещо на този свят smiling smiley Но който и подход да се възприеме, ниската раждаемост е основният проблем в основата на всички други проблеми (и застаряващо население, и отрицателен естествен прираст, и недостиг на пари в държавните пенсионни фондове, и недостиг на възможности за инвестиции на частните пенсионни фондове). А ниската раждаемост е феномен на развития свят - и го има и в Швейцария, и в Белгия, и в Германия, и в България. И имиграцията е основният подход за решаването на този проблем в Западния свят. Мисля, че и за БГ ще бъде той - проблемът ни в момента е, че имаме емиграция (за разлика от Задана Европа). Т.е. имаме освен ниската раждаемост (характерна и за тях, и за нас) и още един начин за "загуба на кръв". Което за момента прави ситуацията още по-неблагоприятна. Но пък мисля, че няма да ни подмине имигрантска вълна - дали ще са кюрди, или афганистанци, или пакистанци, или ливанци, или....., все тая.

Това се опитвам да кажа, дано да е станало ясно.....
Re: По повод реалноста...
16-01-2006 - 13:33:01
Кремена, не знам какви асоциации събуждам у тебе и не мога да ги коментирам... Ако ти изглежда, че у мен има нещо "неосъществено", ами добре - така ти изглежда smiling smiley. Лично аз никога не съм искала да живея другаде, даже си мисля, че общо взето няма българин, поискал това, да не го е постигнал. Но няма да те убеждавам в тези неща.

Проблемът ни (на мене и тебе), според мен е, че ти си чужденка вече в БГ. Искам да кажа - ти за хората в БГ си чужденка. И когато си дойдеш, съвсем нормално те посрещат като чужденка, при това идваща от страна с много по-висок стандарт на живот, страна, където вечеря в ресторант за 100 евро/човек не е нещо необичайно. Докато за БГ е, все още.
Искам да каж а- ти им изглеждаш на тези българи "богатата леля на Запад" - все още много разпространено и битуващо мнение, че който живее в Швейцария, непременно се къпе в пари и направо си е грехота да не му се "смъкне" нещичко. Малко бай Ганьовска реакция, ама си я има smiling smiley

Опитвам се да ти обясня защо ти виждаш различно нещата в БГ. Не казвам че нямаме проблеми, никога не съм го казвала. Казвам, че нашите проблеми много се преувелчиават и от медии, и от политици (тези, които НЕ са на власт, до момента, в който доойдат на власт - тогава пък всичко става ок изведнъж smiling smiley. И от хората около теб в стремежа си да "изкрънкат" нещо от "богатата леля". Грозно е, съгласна съм, но е факт, повярвай ми! Нещо като просяците по витошка, много от които (по непотвърдени данни smiling smiley си имат всичко и поддържат висок стандарт благодарение на "милостивите минувачи". Във всеки случай за разните фондации, събиращи помощи за болни деца и такива разни, "от вътре" съм разбрала такива неща, че косата ми настръхна - как и за какво се използват средствата.

Докато аз съм си "наше момиче" - и когато отида в провинцията, пак си оставам такова. Никой не очаква от мен "благотворителността на богатия" smiling smiley. А и тъй като имам много роднини и приятели там, хората споделят с мен.

Това за учебниците го писаха по медиите smiling smiley. Обаче аз имам лични наблюдения по въпроса сред мои роднини и познати, и не съм видяла някой наистина да е имал проблем. Всички си накупиха и учебници за децата си, че и помагала всякакви, че и дрешки и ранички. Аз, между другото, вече почти не чета ежедневниците като Труд и Стандарт. Не защото много знам замата аз, а защото съм се убедила, че пишат изцяло на принципа на "жълт печат", т.е. гонене на тираж чрез сензация, а малко внимание на достоверността. Това го установих, четейки публикации на теми, които професионално са ми близки, и съм установявала смайващо изкривяване на нещата, без направо да лъжат. Както и да е, ням ада те убеждавам в това. В края на краищата, всеки си има право да си вярва в каквото си иска smiling smiley

А като ти казвам, че в "глухата провинция" не гладуват, ами си хапват като за световно свински и телешки мръвки и луканки с домашни туршии, можеш спокойно да ми вярваш smiling smiley И не само те, ами и близките роднини в градовете (деца, внуци).



Re: По повод реалноста...
16-01-2006 - 14:48:10
Само да добавя - това за "богатата леля на запад" лично го наблюдавам по отношение на моя брат. Аз вече съм споменавала тук във форума (може би ти не си го чела), че имам брат, живеещ "зад океана", при това с хубава и добре платена професия, която си упражнява. Та като си дойде в БГ и отидем насам, натам - същата работа - стигнали сме дотам да не казваме (където е възможно, разбира се), че живее "в чужбина", 'щото веднага у околните се появява желание да бъде "оскубан".

За учебниците - като казвам, че не са имали проблем, това значи, че децата си имат необходимото да учат (стига да го искат smiling smiley. А че на родителите не им е лесно да осигуряват на децата си тези неща, не споря. Но както самата знаеш, никъде няма лесно и е борба за хляба.
Да изкореним монархията и феодалите от всякакъв вид - да върнем силата и градивността на републиката - свобадата на индивида, авторските права - на авторите - подлеците и лицемерите - в гробищата. Тогава ще има място за Вашите грамотни и интелигентни деца! Републиканските нрави - сега - не на скапаната мързелива , блудкава аристокрация!
За "вината"....
18-01-2006 - 10:26:00
Кремена, понеже няколко пъти се връщаме на темата "вина", макар че аз го нарекох "лична отговорност" smiling smiley, но няма да спорим по термина..., та за вината:

Аз самата имам такава "вина", защото имам само 1 дете (засега smiling smiley. И за да нямам, трябва да имам поне още 2 деца, за да има разширено възпроизводство на нашата двойка. Затова и не коментирам като теб "циганизацията", защото чувствам личната си отговорност за нея. И ми се струва безпредметно да обвинявам когото и да било за тази моя вина - държавата, правителството, политиците, икономиката, кризата..... Интересно как на ромите НИЩО от това не им пречи да раждат по 5-6 деца, че и повече. В същата държава, при същите общи условия (индивидуални даже много по-лоши). Затова и говорех за обратната зависимост между стандарта на живот и раждаемостта.

Колкото до твоята "вина" - оценявам обстойните ти обяснения по темата, но фактът е един - ти си българка по произход и възпитание (долкокото си израснала и си станала съзнателна личност в БГ), а твоите гени/деца НЕ са българи. Ясно ти е, че щом са родени и израснали в CH, за тях ТАМ е родината и те няма да се чувстват българи. И няма да дойдат в БГ, какото и да стане с нея - и стандарта да се повиши, и политиците да се "поправят". Истината е това - твоята "генетична пътека" е излязла от БГ и няма да се върне, т.е. със своите действия (независмо кога и по какви причини) ти си допринесла да неблагоприяната демографска ситуация в момента.

Далеч съм от мисълта да съдя теб или когото и да било за тази ситуация - само се мъча да изтъкна очевидното (за мен) - човек, ако иска нещо да се промени към по добро, първото нещо е да види какво самият той прави за това. Другото просто е "празни приказки".
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 12:29:04
Здравей Joan

Интересна оптика. А "вина" пиша в преносен смисъл, разбира се, че за търсене на вина няма място, поне не при емигрантите, както и не при тези които в БГ взимат решение на тази тема, каквото и да е то. ВИНА имат само тези които създават условията и предпоставките едно или друго да се случи!

Та за гените. Може би трябва да уточня. И бащата е БЪЛГАРИН! Аз не съм "наясно" и с гените, но незнам защо ми се струва, че в нашия случай ТЕ СА БЪЛГАРСКИ :] . А децата, един път вече писах, незнам какво ще направят след години, честно! Имам тук обаче една позната, чиято дъщеря е на 20 години и за нищо друго не мечтае повече отколкото да се върне в България... в момента е още в обучение, смята веднага щом завърши ще се върне в БГ. Така че, това са неща които по една или друга причина се случват или не, как ще е при моите деца нямам представа. За мен е важно да не се създава в тях една негативна представа от България. И трябва да ти кажа, че смятам за сега това да ни се отдава... И много интерсено, но е имало случаи в които те дори също са казвали че са Българи, въпреки че дори не са родени там.

Виждам или по-скоро чувствам, че те интересува дали и какво конкретно правя за "нещо да се промени към по добро". Може би правя, според възможностите, вижданията и разбиранията си... Надявам се някога да имаме възможноста "без съпричастници" (все пак сме във форум) да говори и на тази тема...


А какво иска Софи да каже confused smiley , не мога да "стопля". А ти?
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 15:47:57
За Софи - не знам smiling smiley.... освен, че е републиканка и антимонархист smiling smiley

Не съм чак толкова любопитна smiling smiley - щом ти правиш нещо (ако правиш) - хубаво! Прави си го!

Ей с тия гени! smiling smiley Аз изобщо не съм си и помисляла, че бащата не е българин smiling smiley. Тази работа с гените е много относителна. Основното за етническата и национална принадлежност на даден индивид е това как САМИЯТ ТОЙ се самоопределя. Не какви гени носи или кои са майка му и баща му. Той и Джон Атанасов имал български гени (по баща) - пък не знам някога дали му е хрумвало да си дойде да развива наука в БГ smiling smiley и дали изобщо някога се е замислял за тези неща.

Ако твоите деца смятат, че са българчета, но решат целия си живот да прекарат и да работят и създават продукт ДРУГАДЕ, това не се брои smiling smiley Поне според аспекта, в който с тебе разглеждаме демографската криза в България. А ако моето дете (макар че то си Е българче) реши един ден да прекара живота си другаде, и моето няма да се брои като принос smiling smiley - то и така си е скромен принос..... Така че и двете с тебе сме доста под въпрос със своя принос към решаването на демографската криза в БГ :}

Това, че се стараете да създавате хубава представа у децата си за БГ е чудесно - мога само да адмирирам подобно отношение smiling smiley Наблюдавам го у много емигранти и наистина ме радва. Това, обаче, какото вече казах, не допринася за решаването на демографската криза в БГ ОСВЕН ако не е подплатено с реални действия от страна на тези деца (които, съгласна съм, са си тяхна работа един ден).

Накрая пак за отговорността smiling smiley ти казваш "ВИНА имат само тези които създават условията и предпоставките едно или друго да се случи!". Аз пък с това не съм съгласна smiling smiley, защото ниската раждаемост е проблем не само на БГ, а на целия РАЗВИТ СВЯТ! И заради това ти цитирах данни за раждаемостта в страни от Европа: в Гемания 8,7 на 1000, в БГ - 8,6 на 1000... И затова ти казах, че българката не ражда по същите причини, по които и швейцарката не ражда (е, хайде - ГЕРМАНКАТА не ражда) . Ако приемем, че вина имат тия, които създават условията за това (по принцип е така), значи, вина имат всички правителства и управляващи на развитите страни smiling smiley И съдейки по световния опит, рецептата е да ни се снижи драстично стандарта на живот (и в Германия, и в БГ smiling smiley, да ни отнемат правата (на нас, жените), да забранят абортите и поривозачатъчните средства, да ни затворят в къщи без право да излизаме без придружител от мъжки пол smiling smiley, и т.н., т.е., да станем типична отродоксална мюсюлманска държава smiling smiley . Друга рецепта можем да търсим от Индия, например. А, и полигамията също ще помогне :}

По този въпрос са изписани сигурно томове.... За това защо и как повишаването на стандарта на живот води до намаляване на раждаемостта....

Не искам да ти звуча като служител на правителствения пресцентър smiling smiley, обаче нашите управляващи си имат достатъчно грехове и вини, че да им вменяваме като вина и нещо, което определено не е, според мен.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход