Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...

Публикувано от Кремена Дойнова 
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 18:42:31
От починалите за 2003 112 000 души 1 (ЕДИН ПРОЦЕНТ) са деца - ама ха, може да не сме Швейцария, ама не сме и Занзибар, я !!!!!!!!
Re: За "вината"....
18-01-2006 - 18:46:07
Дааа грешката е моя, числата са числа
Корекция
18-01-2006 - 20:32:19
НИС: През 2004 г. в страната са умрели 814 деца на възраст до една година, а коефициентът на детска смъртност е 11.6‰.

Абсолютно си права. Грешката е моя и тъй като другият показател е в % (24.9) направих "глупава грешка". Но както ти каза два, три поста по-горе жалко е за всеки човек който умира... а какво да говорим за дете... и 1 дете НЕЗАВИСМО КЪДЕ Е МНОГО! Въпреки, че за съжаление винаги ще има....
Re: За гърците
18-01-2006 - 21:01:19
А още по-важно е БЪДЕЩЕТО... :]

А, чакай сега: "Винаги е по-добре да си в страна в която от 100евро заплатата става 150, отколкото ако от 2000евро стане 1950." Това го казваш така "образно" или как? Защото 100 х 1.95=195 лева (а до 5'000 eye popping smiley ) :} , а пък недей и да смяташ, че от 2000 да направиш заплатата на 1950 е "детска работа".... winking smiley
Тук заплати така не се "намаляват", има - но много редки случаи - в които когато фирмата е пред фалит (сериозни затруднения), като последна мярка може да се предприеме и такова нещо, ама е рядкост. А и като се стигне до там в една фирма "то колата се е счупила, та пътищата са много"... По-скоро заплатите не се увеличават всяка година (което само допреди няколко години беше съвсем нормално), и така погледнато реалният доход намалява. Но да не забравяме, че и тук последните 7-8 години не бяха най-леките smiling smiley . Сега обаче започва плахо да се надига една "икономическа надежда": числа, потребителско настроение, "барометри" и прочие всичко сочи - плавно ама - нагоре. Това рано или късно се отразява и на заплатите!
Имотко
Re: За гърците
18-01-2006 - 21:35:47
Гърците са нещастници, без съмнение. Но наскоро бях в Атина и се учудих от улиците, сградите, магазините и други неща, явно доста пари са потрошили за олимпиадата. Другата половина от парите естествено са я откраднали. Още дълго ще ги гоним, за съжаление, не по кражбите, а за икономиката. Но най-жалко е, че сега инвистират масово в България в производство и в недвижими имоти и източват парите на българите, т.е. прибират 50-те евро от поста на 4овек.
Re: За гърците
19-01-2006 - 09:45:06
Намаляват се и още как - достатъчно е да не я увеличаваш с темпа на инфлацията.
Re: За гърците
19-01-2006 - 10:06:53
Какво значи източват? Аз не мисля, че е зле, че купуват имоти на високи цени. Въпросът е какво ще ги направим тези пари. Затова казвам - имаме шанс и то толкова голям, че въпреки идиотиите де то правим в момента пак ще се развиваме.
Re: Корекция
19-01-2006 - 10:18:53
Кремена, искам наистина да спрем с дискусията по демографските проблеми, защото, както и преди казах, числата трябва да се гледат и осмислят взаимосвързани, което пък предполага елементарен демографски и икономически анализ, което пък предполага наличие на време за това smiling smiley, а все пак ми плащат за други неща winking smiley

Накратко - съжалявам, че допуснах да бъда въвлечена в демографско сравнение между БГ и не кой да е, ами Швейцария ! Страната с най-голям БВП/човек в света и един от най-високите стндарти по разни критерии на авторитетни икономчиески издания (дали не е и с най-високия). Което е пълна глупост! Няма да коментирам най-малкото елементарните и всеизвестни исторически факкти, че дори Хитлер не я пипна, тъй като е "световен трезор". А БГ за 100 години е водила 4 (поне) войни, от който - две световни. И е била обезкървявана многократно и от тях, и от робство (преди това) и от смени на политически системи, и от "икономически експерименти",... абе направо е чудно как изобщо има жив българин smiling smiley

За демографията - споря с тебе, защото съжденията ти, макар и да имат някакви основания, са крайни и неверни. Не твърдя, че имаме стандарта и начина на живот на швейцария (тогава нямаше да имаме Емиграция към западна европа, а Имиграция от там - швейцария е далеч напред по ик. показатели в сравнение с ЕС-15 дори) Ако вземем дори само БВП/човек, за 2003 в CH той е над 33000 долара, а в БГ - малко над 2000 долара, т.е. повече от 10 пъти по-нисък.

За смърността - ние разглеждаме честотни разпределения на умрелите ПО ВЪЗРАСТ (съответно в БГ и CH) - т.е. две разпределения, и те, колкото и странно да ти е, са БЛИЗКИ по крива. Процентът на умрелите деца за CH e е също 1 %, както и тези за БГ (от данните, които ти изнесе - около 600 умрели 0-14 години от 60000 умрели). Естествено, у нас средната продължителсност на живота е по-малка (мисля, за БГ е 72 години, за CH не знам, ама е поне с 5 години повече) от тази в Швейцария, и етстествено, "старците" у нас умират по-млади. Но да твърдиш, че 1/3 от населението в БГ умира "младо", това е АБСУРД. Все пак не мога да се съглася, че човек на 60 и над години е "млад" или даже че е "активен", макар и да познавам хора, дето работят и след тази възраст.

Ако наистина те интересува, в стат. годишник има разпределение на умрелите по пол и възраст - аз извадих само данните за тези над 60 години. И те показват, че САМО 15 % от умрелите са под 60 годишна възраст, а децата от тях са 1 %.

Сега малко за смърността и бремето на пенсионерите - БГ има безработица 13, 5 %, а CH - 4,1 % . БВП/човек, за 2003 в CH е над 33 000 долара, а в БГ - малко над 2 000 долара, т.е. повече от 10 пъти по-нисък. При тези ик. показатели прави сметка как би ни се отразила на нас, работещите, като социално бреме една средна продължителност на живота като в CH. Това имах предвид, като говорех за високата смърност като омекотяване на проблема. И тази смърност (вече ти доказах и с числа) е ПРЕОБЛАДАВАЩО сред пенсионери (дали е 85 % или 75 % зависи от възрастовата граница, но си е преобладаващо) - което е АБСОЛЮТНО нормално демографски.

Последно - има си коефициенти на смъртност, които точно това отразяват - брой на умрелите съотнесен към населелнието (но не отразяват възраството разпределение на умрелите). За БГ за 2003 той е 14, 3 на хиляда (мери се в промили), za CH е 8,6 на хиляда. За ЕС-15 е 9,5 на хиляда.

Както се вижда, коефициентът на смъртност за БГ по-висок от CH и това също е АБСОЛЮТНО нормално предвид икономическата и политическа среда и история на двете страни. Само че ако забелязваш, ако пренесем автоматично съотношенията от ик. показатели (БВП ), би следвало коеф. на смъртност в бг да е 86 на хиляда - десет пъти по-висок. Само че така би направил някой като тоя, изказал се в статията, която ти даде за пример - т.е. някой АБСОЛЮТЕН ЛАИК в демографската и ик. статистики. ЕТО ТОВА Е, ЗАРАДИ КОЕТО СЕ ДРАЗНЯ от такива статии/изказвания и от постове на тези теми! Не защото съм неосъществена като личност (както ти се струва на теб), а защото не понасям ВОЙНСТВАЩАТА некомпететност.

Моля те, в БГ си имаме предостатъчно проблеми, обаче да твърдиш, че масово измират дечица и млади хора от недояждане и мизерия, е направо СМЕШНО! 4ovek съвсем правилно ти каза, че в Европа НЯМА такава държава!

И се извинявам на занзибарците smiling smiley (ако могат да четат български) - сигурно и там няма детска смърност 12 на сто.
Re: Корекция
19-01-2006 - 10:52:55
Права си Joan

Мисля, че ние толкова я "задълбахме", че темата прилича по-скоро на "научен реферат" отколкото на дискусия в обикновен форум. За това - поне на мен - ми липсват и необходимите познания, моята сфера не е демографията... Аз говоря като един "обикновен човек от улицата" и може би правя грешки в заключенията си. Едно обаче се надявам да усети/разбра: заключенията ми (правилни или грешни) са все пак продиктувани от ДОБРОНАМЕРЕНИ ЧУВСТВА към България, а не от стремежа да кажа на някой "Хей, ама много сте зле, вие завалиите". Аз поне НАДЕЖДАТА НЕ СЪМ Я ЗАГУБИЛА, ЧЕ НЕЩАТА НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ПРОМЕНЯТ! Може би никога няма да стане (точно) като тук, но в това няма нищо лошо, ВСЯКО КОПИЕ Е СМЕШНО И ЖАЛКО! Аз ще се радвам, ако хората станат по-доволни от условията: това ще успокои много "невралгични пунктове" и много неща ще се подредят от само себе си...
Имотко
Re: За гърците
19-01-2006 - 20:12:18
Източват, уважаеми приятелю, означава не че купуват имоти скъпо, а че купуват земя евтино и продават жилища и къщи скъпо, като естествено ги продават на българи. Печалбата си заминава за Гърция, а ние изплащаме кредитите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход