Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвет на седмицата

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: Поправям се
16-07-2007 - 23:49:35
avatar
Abu,
Третият вариант е най-логичния за всеки коректен човек.Имам поставени условия от страна на продавача,за да ми даде изключителни права върху продажбата.Затова работя само с частен клиент.От момента,в който този клиент се появи,върша стриктно всичко,което бих свършила и ако той се е обадил не по тази оферта,а просто ми е звъннал,за да попита дали имам да му предложа имот с едикакви си параметри.За което,разбира се той е нормално да си плати,при положение че иска да го купи.Къде виждаш лошо чувство и къде виждаш

"нищо, че не го заслужава - имотът го заслужава!"? smoking smiley
Анонимен потребител
Re: Поправям се
17-07-2007 - 06:18:36
Тука говорим за твоя професионализъм, не за моя сън. Та да се върнем на въпроса:
Как защитаваш интересите на продавача, сключил договор с теб за изключителни права, който иска да получи максималната възможна цена за имота си след като не го срещаш с купувачи готови да платят тази цена, а го срещаш само с купувачи, които са готови да платят по-ниска цена, но да работят с теб?

Може да си избереш измежду отговорите:
1) Аз не съм професионалист и не зачитам интересите на страната, която представлявам, а замо моите
2) Пазара ми налага да работя така, защото всички са маскари, но при нормален пазар ще се държа както трябва


Abu
Re: Поправям се
17-07-2007 - 07:13:06
Малко по малко взе да ми се изяснява,
обаче не мога да разбера как договорът с продавача ти връзва ръцете и не можеш да отстъпиш при клиент като Тинки (той твърди, че не си заслужаваш комисиона, мен не ме набърквай). Разбирам как договорът ти ПОЗВОЛЯВА търсенето на процент от купувача, но той не те ЗАДЪЛЖАВА - преценката е твоя. Значи:
Ако Тинки си плати процента - сделка
Ако ти отстъпиш и не му искаш % - сделка
Ако Тинки не иска да ти плати и ти не отстъпиш - няма сделка
Четвъртият вариант е излишен - ако Тинки си плати, пък ти не му искаш парите...
Аз, за разлика от Тинки, приемам, че основното изискване в договора с продавача е сключването на сделка за продажба, а не търсенето на максимална цена. Затова (може би погрешно) все ме тегли към реализирането на сделката и "нагаждам" участниците към този резултат. В този смисъл, сключването на сделка е успех за всички страни и би трябвало всички да са доволни, макар да остава усещането, че още полза е можело да се извлече.
Анонимен потребител
Re: Поправям се
17-07-2007 - 08:37:28
Quote

той твърди, че не си заслужаваш комисиона

Tука не става въпрос за това дали някой заслужава нещо или не. Аз твърдя, че след като не съм искал услуга няма смисъл да плащам за нея. Ако аз поискам услуга и приема тя да бъде извършена на определена цена, за което подпиша договор, значи ще си я платя без да мисля това заслужено ли е или не.

Пак казвам за мен най-чистия вариант е двете страни да бъдат представени от различни АНИ. От това работата, съответно приходите на АНИ няма да намалеят. Ако досега АНИ1 и АНИ2 държаха да вземат "двойни" комисиони от това, че са продали имотите на Иванчо и Драганчо, просто сега АНИ1 ще вземе комисиона от Иванчо, а АНИ2 от купувача на Иванчо, АНИ1 от купувача на Драганчо, а АНИ2 от Драганчо. В крайна сметка и двете АНИ пак събират по две комисиони, колкото бяха и в първия случай, ама никой няма да поставя въпроса "за кого работи АНИ". Продавача ще знае, че като работи с една АНИ тя няма да "пропусне" клиенти, които са готови да купят имота му ама не харесват тази АНИ, с която той работи. Купувача пък ще може да иде в една АНИ, да каже - "търсете ми имот" и да е сигурен, че ще има достъп до всички оферти, а няма да пропуска разни от сорта "само за ч.л.". В резултат продавач и купувач ще се намерят по-бързо, което ще минимизира разходите на АНИ.
Re: Брокер на ... картофи
17-07-2007 - 09:05:18
Само не разбрах защо не ти изнася да платиш 400лв. на тон картофи, като 380 платиш по един договор , а 20 по друг. Като това е начин да не се наложи да плащаш 420лв. за тон, защото посредниците гледат да вземат още.
Тинки още не мога да разбера, защо се натискаш да платиш две комисионни, като едната е скрита?
Нали ти обясних - държа ти да платиш не повече от обявената цена от 400лв. за картофи, ако ще и целия китайски народ да рекламира и да посредничи.
Сигурно не си водил достатъчно разговори от типа "ама така не можем да работим с колеги" и чак викат шефа на офиса да ми обяснява, че ако има две агенции комисионата трябва да е двойна, та ми се и сърдят даже като ги питам, а ако работят десет агенции десеторна ли трябва да е? Не било правилно да си делят това.
Аз държа това, което е обявено да е ОБЩАТА цена на сделката и за да е сигурно, че КУПУВАЧЪТ знае - да се пише отделно с друг договор. На който не му изнася да не рекламира имот, който не харесва схемата - да не купува.
Анонимен потребител
Re: Брокер на ... картофи
17-07-2007 - 09:34:18
Аз плащам за картофите. Не искам услуги от сорта на някой да ми ги превозва, да ми покаже как да си ги фактурирам и т.н. Т.е. аз 400 лева ги давам за картофите и за нищо друго и искам да имам фактура за тях. Ако нещо се издъни и катофите са кофти аз ще си искам 400 лева които съм платил за тях. При твоята схема мога да си искам само 380.

Не е въпроса колко плащаш, важното е за всичко, за което плащаш да имаш документ за реалната му цена. Аз реално за катофи съм платил 400 - други услуги от никого не съм искал.

Да се върнем на примера с телевизора:
[forum.imoti.net]

Значи, ако аз получа касова бележка за телевизора за 3000 лева и касова бележка от девойката на входа за 150 лева, ако случайно телевизора се повреди, аз за какво мога да претендирам - 3150 колкото съм платил за телевизора реално, или само за 3000?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-07-17 10:03 от Тинки Уинки.
Re: Поправям се
17-07-2007 - 09:50:13
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз, за разлика от Тинки, приемам, че основното
> изискване в договора с продавача е сключването на
> сделка за продажба, а не търсенето на максимална
> цена. Затова (може би погрешно) все ме тегли към
> реализирането на сделката и "нагаждам" участниците
> към този резултат. В този смисъл, сключването на
> сделка е успех за всички страни и би трябвало
> всички да са доволни, макар да остава усещането,
> че още полза е можело да се извлече.

Abu,

Аз пак мисля, че има и подварианти. По принцип съм съгласна с теб, че сключването на сделка е "крайната цел". Обаче зависи какъв имот се предлага. Ако имотът, който е заявен при Камелия с изключителни права, е наистина хубав, тя може да си позволи да чака купувач, който е съгласен да й плати втора комисиона на нея, т.е., да не работи с колеги и да вземе 2 комисиони (което пък на нея е "програмата максимум"winking smiley. Защото вероятността е много висока такъв купувач да се появи скоро и да е съгласен на това (след като е ходил по мъките да търси нещо хубаво).

Ако имотът не го бива особено, тогава мисля, че би трябвало да е склонна на компромис да работи и с колеги, само и само да има сделка и поне една комисиона за нея.

Виж, ако няма изключителни права, ще се надбягва с другите АНИ кой да го продаде и ще е съгласна и на 1 комисиона.

Продавач, разбра ли защо продавачите не искат да сключват договори за изключителни права, ами го заявяват в n на брой агенции? smiling smiley

Наскоро търсих едностаен в Иван Вазов - освен "само за ч.л." стоеше и изискване "без кредит" - т.е. очаква се някой да извади 60 000 евро кеш. Предвид нищожното предлагане в този квартал, особено на малки жилища, не ми се стори чак толква странно.
Re: Поправям се
17-07-2007 - 10:00:56
avatar
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Малко по малко взе да ми се изяснява,
> обаче не мога да разбера как договорът с продавача
> ти връзва ръцете и не можеш да отстъпиш при клиент
> като Тинки (той твърди, че не си заслужаваш
> комисиона, мен не ме набърквай). Разбирам как
> договорът ти ПОЗВОЛЯВА търсенето на процент от
> купувача, но той не те ЗАДЪЛЖАВА - преценката е
> твоя. Значи:
> Ако Тинки си плати процента - сделка
> Ако ти отстъпиш и не му искаш % - сделка
> Ако Тинки не иска да ти плати и ти не отстъпиш -
> няма сделка
> Четвъртият вариант е излишен - ако Тинки си плати,
> пък ти не му искаш парите...
> Аз, за разлика от Тинки, приемам, че основното
> изискване в договора с продавача е сключването на
> сделка за продажба, а не търсенето на максимална
> цена. Затова (може би погрешно) все ме тегли към
> реализирането на сделката и "нагаждам" участниците
> към този резултат. В този смисъл, сключването на
> сделка е успех за всички страни и би трябвало
> всички да са доволни, макар да остава усещането,
> че още полза е можело да се извлече.

Кой казва,че ми връзва ръцете?Утежнява от една страна работата ми,но пък ми дава предимство пред другите АНИ.Продавачът има специфични изисквания.Трябва да намеря точния купувач.Затова и го търся сама-за да науча всичко,което ми трябва. Свикнал си,може би,да смяташ че за всяка агенция най-важното е сделка НА ВСЯКА ЦЕНА. Ми,не е така.Или поне за тези,които са вече 15 г. на пазара.
Така че, сделка ще има,ако
-купувачът отговаря на първоначално поставените критерии
-подпише си договора и коректно си върви по пътя на сделката
Такива авантаджии като Тинки,дето уж нищо не искали,пък те ангажират и за огледи и за среща със собственика,като "благородно" се отказват по-нататък от услугите на АНИ,просто не обсъждам вече........... smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Поправям се
17-07-2007 - 10:16:00
Quote

-купувачът отговаря на първоначално поставените критерии
Какви са първоначално поставените критерии и кой ги поставя? Според мен ги поставя продавача. Примерно продавача иска определена сума за имота си, иска да му се плати по определена схема - кеш, в брой, на ръка или с банков превод в определена банка, може да иска сделката да мине при точно определен нотариус и т.н. В тези първоначално поставени критерии никъде няма изискване от страна на продавача евентуалния купувач да работи със същата АНИ.

Quote

-подпише си договора и коректно си върви по пътя на сделката
Предполагам имаш предвид купувача, а не продавача. Сега пита се в задачата - това условие кой го поставя - продавачът или АНИ. Аз не вярвам да има продавач, който да постави подобно условие. Ако условието се поставя от АНИ тогава се пита, то залегнало ли е в договора с продавача. В смисъл на продавача обяснено ли му е, че ще му бъдат предоставени само оферти от купувачи отдоварящи на горното изискване?

Quote

Такива авантаджии като Тинки,дето уж нищо не искали,пък те ангажират и за огледи и за среща със собственика
Не аз те ангажирам за срещи и огледи - продавачът те ангажира да му водиш клиенти и да му уреждаш срещи. Аз ще съм те ангажирам ако ти се обадя и кажа - търси ми това и това. Ако ти се обадя и кажа - искам да видя ето този имот, който ти рекламираш - ангажиментът е на продавача да му водиш клиенти.
Re: Съвет на седмицата
17-07-2007 - 11:18:59
Тинки, не си губи времето. Камелия не приема мнение различно от нейното. Тя нарича клиентите "авантаджии" и "андрешковци", което говори само за възпитанието й. С какво съм авантаджия, като си имам брокер и си му плащам. Предполагам че знае колко нередно е да изнудва двете страни, но просто така й отърва. Клиентите можем да направим две неща:
1. Да не се обаждаме на обяви "за ч.л."
2. като продавачи да искаме имота ни да е достъпен за работа с други АНИ.( така не изпускаме клиенти и не губим време, което е ценно както знаеш)
Аз съм бил и продавач и купувач в доста сделки и не съм пристрастен. Не отричам и нуждата от АНИ. Дразнят ме само брокери като Камелия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход