Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защитените територии и незащитената Природа

Публикувано от Motion 
Re: Защитените територии и незащитената Природа
08-03-2007 - 10:33:12
Честит празник на всички дами, които имах удоволствието да срещна в този форум! smiling smiley

Цветятата и мястото - от мъжете, усмивките и почерпката - от жените winking smiley

Важното и да си изкарате хубаво, пък ако трябва и с разменени роли за цветята, мястото, усмивките и почерпкате winking smiley))



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-08 10:34 от Motion.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
08-03-2007 - 10:55:56
4ovek,

Това беше добър опит за един антропоморфологичен поглед върху темата winking smiley

Естествено, че има връзка между човешките инстинкти ... но аз не бих искал да влизам в ролята на Павлов и да си правя експерименти за това кой над кои надделява в определена ситуация. Оставил съм тези опити на хората, които се занимават с това професионално (или би трябвало).
Човешкото съзнание е сложна материя, която не подлежи само и единствено на схематизираното медицинско описание, което така или иначе винаги е било правено, и което несъмнено има своето практическо приложение – като се започне от анатомията и се стигне до психологичните модели/типове индивидуалности и общности.
За мен това, обаче, е само научна литература, а аз не се задоволявам с научното обяснение на нещата. Ще попиташ ли защо?
Веднага ще ти дам отговора – защото съм се убедил, че науката – КОЛКОТО И СТРАННО ДА ЗВУЧИ НА СРЕДНО ИЛИ ВИСОКО ИНТЕЛЕКТУАЛНИТЕ – ужасно много си прилича (в това отношение) с религията.
Казва много, но не доказва всичко.

В областта на екологията нещата не биха могли и не стоят по различен начин – и по време на война, и в отношението си към Природата, човек търпи метаморфози на състоянието (външно и вътрешно).
Факт е, че екстремните условия причиняват реакции, които понякога са изненадващи за анализиращия ги.
Факт е, че и в мирно време, и по време на война, се правят експерименти с живи човешки същества, с описание и научно (логично, рационално) обяснение на максимален брой от наблюдаваните реакции. Но е факт и, че въпреки всичко това, остават неподдаващи се на изследване области.

А аз определено съм привлечен от тях.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
08-03-2007 - 11:43:25
nacheff,

Ами жалко, че нямаш възможност да развиеш някоя от темите, които искаш да споменеш, но щом нямаш достатъчно време smiling smiley ...
Времете винаги е било изключително интимен ресурс (термина мой), който лично аз ценя изключително много, а виждам – и ти!

Въпроът с образованието и способността му като част от общественото развитие да помогне за промяната в мисленето и поведението на хората е резонен.
Дотолкова, че ще си позволя да напиша следното ... ако днес или за в бъдеще продължаваме да очакваме, че създавайки подходящи условия за ограмотяване и впоследствие – за едно по-сериозно ниво на образование, на обикновеното население, нещата ще се променят радикално, това трудно може да се случи.
Това е така, защото външното образование (визирам това, което получаваме чрез семейната среда и тази на училището/ВУЗ-а), въпреки очевидно фундаменталната си роля за развитието на индивида, носи със себе си и негативите от това „да знаеш”.
Филисофията отдавна е известна с това, че носи преди всичко ... печал. Това е не просто умората от познанието, но и преградите, които то създава в нашето съзнание.
Извън контекста на философията, обаче ...
Научаваш много неща, които невинаги са ти необходими, за да останеш „нормален”, но по линия на възприетите социални, културни и прочие обществени представи, те са изискуеми. За да бъдеш „някой” в обществото, за да получиш желаното работно място, за да създадеш своята среда от приятели и познати ...
Този социално обясним и (донякъде) оправдан натиск води със себе си не само позитивите на успеха, но и разочарованието след него. Защото всеки успех (било в личен, или обществен план) е като преследвана и постигната цел – изпитваш страхотно задоволство, когато стигнеш до края, но след това настъпва фазата на празнотата.
Остава пространството след целта – и ти трябва или веднага да го запълниш с нова(и) цел(-и), или трябва да вкусиш от напрежението, страха и нещастието на покоя.
В днешно време, разбира се, нямаме достатъчно „време”, за да усетим разликата, но спокойно мога да кажа, че специално това време аз го имам. Ерго, вярвам, че го има всеки – стига да пожелае истински това. Може би ще попиташ дали тук не става дума – вече – за някаква форма на мазохизъм (в смисъл, „защо да си причинявам това, след като мога и да не си го причинявам?”) Ами да, вероятно това е необходимост при някои индивиди smiling smiley
Макар че абстрактно (и не толкова) и пак малко филисофски погледнато, може да се твърди, че човек не би могъл да не бъде мазохист спрямо себе си. Всеки наблюдателен човек знае какво е да приближиш границите на удоволствието и болката ...

Да се върнем само за момент на циганите (умишлено употребявам тази дума, а не роми, защото дори семантологично погледнато те не биха могли да бъдат роми). Приемам примера, който си дал, но не мисля, че почива изцяло на достоверни данни. Но дори да има такова (свястно) изследване, нека прозвучи успокоително, че все пак говорим за не-основната популация у нас, която освен това, към настоящия момент, няма достатъчно сериозно влияние върху общественото развитие.

По-интересно, лично за мен, би било едно друго изследване, което обаче никога няма да може да претендира за фундаментални заключения, по простата причина, че съвременния човек не изпитва нужда от духовност. А в редките случаи, когато тя се появи, веднага му се предлагат комерсиализирани сурогати ...
Става дума за КПД-то на интелекта, който имат днешните млади, т.е. бъдещото поколение.
(Използвам неправилно този измислен термин като „КПД на интелекта” също умишлено – за да покажа нарушената връзка между това, което е полезно за човека като такъв, и това, което е полезно за обществото. Това са две различни вселени, които трябва да съжителстват непрекъснато в една и съща среда (не коментирам отшелничеството, което обаче - също - няма как да не бъде повлияно от действителността на обществото, най-малкото защото изразът „оттегли се в отшелничество” достатъчно ясно обрисува коя е отправната точка на тази доброволна самоизолация))
Казано по просто – знанията, които младите ни потомци очевидно притежават по рождение (или както го наричаме в разговорния език – гени), и развиват по линия на интензивните програми с всевъзможни предмети, чужди езици и т.н. ... съвместими ли са с духовните ни измерения?
На мен често ми се е случвало да разговарям с такива деца и юноши, от които струи много интелект, но и се усеща осезаема вътрешна празнота.
Въпросът е ... ако „обеля” този интелект, какво би останало от (в) тях.

Стигам пак до началната точка – защо в общия случай нямаме хуманно отношение към Природата.
Интелектът няма как да има хуманно отношение, защото той се ръководи винаги от рационални мотиви и има рационални цели (това е негова импилицитна черта). Затова аз бих заложил на естествения ни интелект, ако мога така да се изразя (за разлика от горния, който е придобит) – всеки го има, но явно, през големия брой наслоени знания, представи и материални желания, е изключително трудно да се ръководим от него.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-08 11:43 от Motion.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
08-03-2007 - 11:53:47
Позволете ми да предложа на вниманието ви един текст, който отново онагледява отказът да се предприемат радикални действия за опазване на бг горите.
Самото споменаване на абревиатурата ДПС е напълно достатъчно, за да се добие реална представа за последиците от продължаващото нежелание на управляващото правителство да направи нещо наистина полезно за това, което ще остане за бъдещите поколения ...

"Аграрният министър Нихат Кабил ще продължи да има правото да подписва заповедите за замени на държавни гори с частни, макар и ограничено. Това става ясно от приетия от ведомството му онзи ден проект на нов закон за горите, изготвен от експерти на Националното управление по горите (НУГ). Той ще трябва да мине и през кабинета и парламента.
От проекта става ясно, че когато държавата заменя до 25 дка свои гори срещу частни, заповедта за това ще се подписва от министъра на земеделието или оправомощено от него лице по предложение на НУГ.
Над този праг замените на гори ще се извършват след решение на Министерския съвет по предложение на аграрния министър. По сега действащия закон замени на държавни гори с частни, независимо от големината им, стават след подписа на аграрния министър. Самият Кабил заяви през октомври м.г., че вече не подписва такива заповеди.
Заради многобройните скандали и съмнения около замените през октомври 2006 г. Кабил заяви, че ще поиска промяна в Закона за горите, според която всички разпоредителни сделки с държавния горски фонд, независимо от размера на площта, да стават след решение на МС. Вчера от земеделското министерство не можаха да отговорят дали е имало такова искане към авторите на проектозакона или просто експертите не са му обърнали внимание.
В проекта е заложено още, че до 10 години след замяната предназначението на земята не може да се променя. Това означава, че през този период там не може да се строи. Многобройните случаи на замени през последните години доведоха до възникване на хотели най-вече в парцели до морето и по планинските курорти.
В проекта обаче няма никаква забрана да се заменят апетитни парцели по морето или курортите. В блокирания от ДПС проектозакон за горите, внесен от БСП депутата Васил Калинов, се забраняваше извършването на замени с държавни гори в 5-километрова зона от брега на морето, от границата или от национален курорт. Миналата година стана известно, че държавата е дала на частници над 8000 дка свои гори - главно по Черноморието и планинските курорти, почти на безценица.
Ограниченията в новия проект са заложени само за горите, които са включени в екологичната мрежа "НАТУРА 2000". Предвидено е още, че частната гора не трябва да е с по-ниска стойност от държавната и трябва да граничи с имот от държавния горски фонд. Държавата не дължи заплащане, ако частната гора е по-скъпа.

Препъникамък
За блокиране на законопроекта на БСП между двете четения в парламента от ДПС се оправдаха с предвиденото в него възстановяване на фонд "Българска гора". Заделянето на пари в този фонд щяло да повиши риска за бюджета през първата година от членството в ЕС, ако държавата се лиши от приходите.
Създаването на фонда целеше парите от дърводобива да не потъват в държавния бюджет, а да се пренасочват за възстановяването на горите и за инвестиции в нови пътища. В новия проектозакон на агроведомството е предвиден фонд "Българска гора". Шеф на управителния му съвет ще е министърът на земеделието. Средствата в него ще се съхраняват по отделна сметка в БНБ. Финансиране отново се предвижда и от бюджета - препъникамъкът за проекта на БСП. Текстът е еднакъв по смисъл и в двата проекта: ежегодна субсидия от държавния бюджет, определена в процент спрямо размера на брутния вътрешен продукт за съответната бюджетна година, но не по-малко от 0.1%.
Проектът на Кабил предвижда горският сектор да остане към аграрното ведомство, като стопанските функции в горите ще се извършат от 16 държавни предприятия, регистрирани по търговския закон, които ще са под шапката на НУГ. Тези 16 структури всъщност са сегашните регионални управления по горите. Към тях ще се прибавят и дивечовъдните станции, които вече ще се наричат ловни стопанства."

Статията е от в-к "Сега".




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-08 11:55 от Motion.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
14-03-2007 - 11:17:51
[www.segabg.com]

От въпросната статия бих искал да акцентирам най-вече на последното изречение:
"В края на миналата година кметът на Царево Петко Арнаудов заведе съдебно дело, в което настоява парк "Странджа" да бъде закрит, защото пречи на инвестиционния интерес към общината."

Уви, без коментар ...
Re: Защитените територии и незащитената Природа
14-03-2007 - 13:58:43
Motion,

Не се "познаваме" отдавна, та може и да не знаеш, че съм си признавал за привързаността ми към южното Черноморие. Но ... от миналата година вече не съм сигурен дали ще отида пак там. Трудна тема. Знам, че застъпвам спорни позиции, упреквали са ме в прекаляване (може би резонно).
Причитайки за направеното от кмета Арнаудов усетих раздразнение.
После (след няколско минути усетих, че започвам да мисля по-трезво) започнах да си задавам въпроси :
- какво дело?
- срещу кого?
- чий е инвестиционния интерес?
- редно ли е да се очаква, че един кмет ще дръзне подобна стъпка (която по същество е срещу държавата), при условия, че няма политическа подкрепа от много високо място.
- а редно ли е да очакваме и искаме от един кмет (все пак мажоритарно избран от хората в точно този район) да следва сляпо (да няма право на мнение, да не възразява) някакви решения, които са в противоречие на икономическите интереси на хората, на района и на него лично.
- кой точно орган и с какъв акт е определил Странджа за природен парк.
- а тези игрички с "уж" неясните граници на парка по чия инициатива се заформят.

С това си действие кметът Арнаудов демонстрира собствения си формат, но на дали е реалистично да очакваме, че той може да сложи на преден план някакви абстрактни (за него вероятно) стратегически държавни и други интереси.
За тези последните интереси трябва да се грижи държавата и съм любопитен, какъв ще бъде нейния ход.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
14-03-2007 - 20:03:05
nacheff,

Разбирам теsmiling smiley Югът винаги е по-топъл (и в двата смисъл на думата), затова аз също го харесвам повече.

Този кмет, вече съм го писал при откриването на темата, е един разочароващо посредствен характер, но не това е важното. Ще се опитам да ти отговоря кратко и стегнато на въпросите, които си поставил (признавам, че са уместно зададени, но съм убеден, че ти имаш и част от отговорите – затова ще си позволя само да допълня информацията) ...

Изборът на един кмет е ИЗЦЯЛО политически, а не обществен акт.
Конкретно този район винаги е бил подчертано оцветен в червено, а СДС опитът за упражняване на власт се оказа пълно фиаско – продуцирано, между другото, не без помощта на самия тогавашен кмет.
Но по същество.
Изборността в бг не е обвързана с обективна, социално ангажирана и отговорна функция, която се предполага, че избраният субект ще реализира след заемането на съответната длъжност. Това е гротескната действителност на т.нар. демокрация, като у нас тя показва почти всички свои недостатъци и деформации.

Следователно г-н Арнаудов е бил и ще си остане фигурант, който изпълнява желанията на онези, които не са фигуранти. В това се състои и с това се изчерпва неговата състоятелност като представител на местната власт – той го знае със сигурност, и бъди спокоен, че това няма да се промени.

За икономическите интереси се говори много, но обикновено, както се досещаш, става дума не за интереси, а за пари.
Всеки кмет, идвайки на власт, поема ангажименти, които не може да не изпълни. Въпросният кмет също е донесъл със себе си определен кръг от такива „отговорности”, което са съвкупност от големите бг и чужди инвеститорски апетити и дребноеснафските мераци на местните, които в момента имат характерните черти на конските мухи (т.е. разчитат на реализацията на тези големи пари, за да направят своите по-малки). Някъде вече писах за това, което на практика ще се получи, когато тези проекти приключат, затова тук няма да се повтарям.

Странджа е обявена за природен парк със Заповед N РД-30 от 24.01.1995 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 15 от 1995 г.)
Проблемът не е в границите на парка, които изрично са упоменати (това е задължителен атрибут за този вид документи – вж. ЗЗТ) – и в този смисъл позоваването на неточности от такъв характер е нелепо.
Проблемът е в плана за управление, който поради типичната за соц. епохата недовършеност и мудност, е останал неприет – и точно на това основание почива настъплението на бизнеса срещу Странджа. Обобщено - изтъква се тази неуточненост на границите на парка - което не би трябвало да издържи в никакъв нормален съд - освен в българския.

Политическата подкрепа от „много високо място” винаги е имало за големите проекти. Южното Черноморие не прави зиключение – за да стигнат големите проекти до вратата на този кмет, преди това се преминали през вратите на няколко други политици, които стоят по-високо от него.

На въпросите какво дело, срещу кого, и чий е инвестиционния интерес, бих те насочил към проучването на bTV, което донякъде осветлява как стоят нещата във връзка с емблематичния вече проект на “Краш 2000” край Варвара – един христоматиен пример за това как стават нещата (държа да подчертая, че тук е действано наистина през просото – но това е типично за тази община):

„ ... Единствено инвеститорът отказа да застане пред камерата ни ...
... Малена Филипова, наблюдаващ прокурор от ВКП: “Разрешенията за строеж са издадени в нарушение на три закона” ...
... До ноември миналата година на това място до брега на морето се е строяло с пълна сила. Комплексът “Златната Перла” е трябвало да бъде завършен до лятото. За това са си платили около 90 инвеститори от Великобритания, Белгия, Ирландия и Индия ... (тук очевидно е употребен неправилно термина „инвеститори”, всъщност става дума за обикновени купувачи)
... Еколозите от дирекцията на парка обаче не са получили известие от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите за такава сграда. Според директора на парка това винаги се е случвало, когато някой има намерение да строи в защитената територия ...
... “Краш 2000” започват да строят без да имат ОВОС. Не са счели и за необходимо да предупредят дирекцията на парка да отдели въпросният терен от защитената територия. Според РДНСК и Прокуратурата в началото селището не е имало план за канализация, електрификация и инфраструктура. Нямали са и одобрението на Басейновата дирекция за заустване на отпадните води. Това обаче не е попречило на кмета и главния архитект на Царево да издадат разрешителните за строеж ...
... Още първите няколко дни, когато комплексът все още е на изкоп, директорът на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в Бургас издава заповед за спирането на строителството. Министърът на екологията Джевдет Чакъров също иска спирането на строежа (това е друга неточност от страна на журналистите). Въпреки това година по-късно “Златната перла” е почти готова. Инж. Милен Ненчев, директор на РДНСК - гр. Бургас: “Колегите от РИОСВ Бургас издадоха своя заповед за спиране на строежа, тоест има такава заповед на директора на РИОСВ. Тази заповед също беше обжалвана от възложителя и тя влезе месеци по-късно в сила.” ...
... Въпреки че заповедите на властите са издадени през февруари, строежът спира през ноември. Жалбите на фирмата срещу тези, които пречат на дейността й, стигат до Върховния административен съд. На първото дело тричленен състав преценява, че претенциите на институциите са неоснователни и всичко в документацията на “Златната Перла” е наред. Но на следващото заседание, пет членна комисия, начело с председателя на ВАС, напълно отменя решенията на колегите си. И така заповедта на Бургаската екоинспекция влиза в сила. През това време на строителите им остава само да сложат изолация, дограма и да обзаведат апартаментите ...
... След решението на ВАС, Регионалната инспекция за строителен надзор също издава 10 заповеди, с които отнема десетте разрешителни на “Краш”. Инж. Милен Ненчев, директор на РДНСК - гр. Бургас: “Към настоящия момент заповедите, с които ние сме отменили излезналите 10 броя разрешения за строеж, възложителят се е възползвал от своето право по Закона за устройство на територията и съответно чрез Бургаския окръжен съд ги обжалва и така моя лична позиция е, а и така е редно, че трябва да приключи делото в Съда.” ...
... Как Златната Перла получава разрешителните за строеж? Това се опитва вече повече от половин година да установи Бургаската окръжна прокуратура (без коментар). Самите разрешителни са издадени от главния архитект и кмета на Царево. Те смятат, че документите на инвеститора са били изрядни, защото сред тях е имало писмо от Министерството на околната среда и водите. То ги освобождава от така важната ОВОС. Писмото е подписано от заместник-министър Йордан Дардов и има печат на екологичното ведомство.
Петко Арнаудов, кмет на Царево: “Когато издадохме разрешителните приехме, че обектът е законен, тъй като има необходимото съгласувателно писмо. При нас практиката е, когато инвеститорите дойдат, да изпратим молба за съгласуване на въпросния терен от Министерство на екологията. В случая има писмо от зам.-министър Дардов, с което е казано, аз мога да ви го предоставя, че не се налага извършване на оценка по въздействието и опазването на околната среда. Поради, което ние издадохме съответно решение.”
Йордан Дардов обаче отрича да е подписвал такова писмо. От Министерството на околната среда и водите обясниха, че от тяхното деловодство не е излизал такъв документ. Нещо повече - дирекцията, от чието име е издадено - Национална служба за защита на природата, няма свое собствено деловодство и не може да дава изходящи номера. Такъв, какъвто има на писмото, което освобождава “Краш” от най-важното - екологична оценка ...
... Нормалният ред, по който би трябвало да мине едно такова писмо, ако то е издадено от МОСВ, е първо да бъде изпратено в Регионалната инспекция за опазване на околната среда. Писмото се оказва, че е отишло направо в общината. В РИОСВ то никога не е постъпвало по официален ред. От инспекцията обясниха още, че преди да започне строежа, фирма “Краш” три пъти е искала становище за ОВОС. И трите пъти й е било отказано ...
... Петко Арнаудов, кмет на Царево: Може да се спори дали въпросната територия попада в самия парк, тъй като още с обявяването на парка Странджа през 1995г. в края на януари се обявява в заповед на министъра на екологията, че до една година трябва Министерството, съвместно с общината да нанесат с ясни видими граници за територията на парка Странджа. Трябвало е в тригодишен срок Министерството на екологията да изработи и утвърди и приеме план за управлението на парка Странджа, което да регламентира включително и разрешаването на строителството.” Паркът наистина все още няма план за управление. От Министерството на околната среда и водите обаче обясниха, че границите са съвсем ясни. Те дори са залегнали в специален регистър. И всеки инвеститор, който иска да строи в Странджа, може да провери там дали номерът на имота му попада в защитените територии ...
... В преписка с името “Златна Перла” Върховната касационна прокуратура обвинява длъжностните лица, които са нарушили служебните си задължения като са издали разрешенията за строеж, и онези, които не са го премахнали. Малена Филипова, наблюдаващ прокурор от ВКП: “За всеки български гражданин е ясно, че такива тежки нарушения се вършат срещу много пари.”
... Въпреки прокурорските обвинения от администрацията в Царево смятат, че защитената територия ограничава развитието на общината. Причината е, че в териториите на парка попадат много частни земеделски земи, които техните собственици почти не могат да използват. Освободени са само онези, които попадат в урбанизираната част. Другите, чиито земи са в парка, трябва да преминат сложна процедура. И в повечето случаи екологичните власти не им дават разрешения.
Петко Арнаудов, кмет на Царево: “Пренебрегнат е тоя много важен момент от правата на гражданите. Не искам община Царево да се превърне в една маймуна в клетка, поставена да чака някакви подаяния. Ние странджанци сме трудолюбиви хора, можем да добиваме, да се изхранваме като развием съответната територия.”...
... За да защити частните собственици на земи, кметът е завел дело срещу обявяването на природния парк. То ще бъде разгледано от ВАС на 19 март ...
... Докато у нас се умува дали да се даде зелен коридор на природата или на бизнеса, в Европейския съюз отдавна са признали значението на парка Странджа. През 1992 година той е обявен за една от петте приоритетни за опазване територии от Централна и Източна Европа ...”

И така - факт е, че държавата отдавна не се грижи за своите интереси. Затова ще цитирам Стефан Златаров, директор на Природен Парк Странджа, който казва: “Този случай е много важен от гледна точка на стремежите на останалите инвеститори, които образно казано си точат зъбите за Черноморското крайбрежие. Съответно и начинът, по който ще приключи - или ще спаси Черноморието, или ще отприщи една вълна на подобно строителство и за нула време ще бъде застроено това, което в момента не е застроено.”
Re: Защитените територии и незащитената Природа
15-03-2007 - 14:23:25
А ето този текст (авторството не е мое) ще ви „разкаже” колко невинно, нормално, бизнес и делово изглеждат престъпните намерения срещу една защитена територия ...
Това е и, което в действителност се случва, в бг вече години наред.
(забележка – там, където се споменават времеви периоди от рода на „тези дни”, „четвъртък” и прочие, не означава буквално дните около 15.03, нали разбирате; информацията е сравнително стара – аз просто я цитирам)

„Курорт, надвишаващ по размер Златни пясъци, ще бъде изграден на морския бряг в Шкорпиловци, съобщи авторът на проекта арх. Симеон Саралиев. Комплексът ще бъде разположен на 2500 декара площ край селцето и ще разполага с над 25 000 легла, разпределени в хотелска и апартаментна част. Вече започва проектирането на 5-звезден хотел с 500 стаи и на около 1000 жилища, уточни архитектът.
Той определи изграждането на курортната зона като най-крупната инвестиция в България от 1960 г. насам. От тогава не е проектирано комплексно и поради липсата на архитектурна критика в България всичко се прави на парче и резултатите са Златни пясъци и Слънчев ден, смята авторът на проекта.
Заданието за курортната зона е изработено по поръчка на община Долни чифлик с финансова подкрепа на групата ДЗИ. За авторството си арх. Саралиев не е взел нито стотинка.
Макетът, който стои на бюрото му, включва 5 км дължина по протежението на плажната ивица в Шкоприловци и 2500 декара земя от резервата "Камчия" до границата с община Бяла. Проектът, който е приет от общинския съвет на Долни чифлик и вече е публикуван в "Държавен вестник", донесъл и още един ефект за собствениците на земи в района. От 5 евро за квадратен метър сега цената е 50 евро.
Курортното селище ще бъде изградено на няколко етапа и след приключването си ще се простира на разгърната застроена площ от над 1,3 млн. кв. м. Към нея посетителите ще могат да ползват обширна плажна ивица и водни площи. Предвижда се терасовидно и нискоетажно строителство, като сградите ще са основно на 2 и 3 етажа. По-високи постройки са предвидени в централната част на комплекса към плажа, където ще бъдат вдигнати няколко хотела и ще се разположат търговски обекти.
На първа линия арх. Саралиев планира прокарването на воден път, който ще бъде нещо като вътрешен път в курорта. Изкуственият водоем ще взема вода от морето, ще бъде плитък и така тя ще се затопля по-бързо, отколкото морската и ще позволи сезонът в района да бъде удължен с два месеца. Той ще служи и за аткракции и ще утрои плажната ивица.
Предвиждам и едно английско село, както го наричам заради интереса на англичаните към имоти в България. То ще бъде разположено в горския фонд и ще бъде застроено с къщи на не повече от три етажа, обясни арх. Саралиев.
Луксозен петзвезден хотел, разположен в две тела, ще даде така търсеният лукс от почиващите. Той ще бъде 5-6 етажен и ще бъде изграден по изискванията на веригата "Иберостар".
Устройственият план на района предвижда курортната зона да бъде разделена на четири относително самостоятелни части. На юг тя ще се развива на базата на почивните станции в местността Мечо ухо, а на север ще се простира към лонгозните гори на Камчия и границите на резервата. Теренът между южната и централната част, около терасата на река Фъндъклийска, е предвиден за спортна зона, в която ще бъдат изградени яхтено пристанище, рибарско селище, голф игрище и стадион. Наличието на минерални извори край Шкорпиловци ще бъде оползотворено с изграждането на балнеоложки център, който ще позволи целогодишна експлоатация на курортното селище. В околностите му има каптажи с температура на водата до 60 градуса.
Тези дни се очаква да бъде финализирана сделка за 100 дка земя, която ще купи английски фонд. Български собственик на авиокомпания вече притежава предприятието "Камчийска гора" и той също ще инвестира в грандиозния проект. Основната част от земята - 2000 декара, са собственост на държавата, но досега никой държавен фактор не е проявил интерес към тази собственост.
На среща с президента Георги Първанов в четвъртък авторът на проекта дал идея тя да се включи в бъдещ холдинг, който да инвестира в курортното селище. Предложих му да използваме примера на кмета на Техеран, който построи магистрали, без да даде и долар. Държавата може да влезе в бъдещия холдинг със земята, която да бъде оценена на 25% от капитала. При умело управление, без лев инвестиции, тя ще стане собственик в проекта, който по мои изчисления ще надхвърли 1 млрд евро, разясни той. Инвеститорите няма да дойдат наведнъж, но ако им предложим всичко - комуникации, ВиК, и без бюрокрация ще строят в този курорт, смята арх. Саралиев.”
Re: Защитените територии и незащитената Природа
15-03-2007 - 14:29:57
Motion,

Много ти благодаря за информацията. Не съм сигурен, че бих могъл да я ползвам директно за нещо конкретно, но поне е много категорична отправна точка за формиране на мнение.

Разчитам, че по-голямана част от поста ти е копирана, че не бих си чувствал комфортно аок съм те "накарал" ад сътвориш всичко това. Правилно си усетил, голяма част от въпросите ми са риторични, на друга част, обаче, намирам и конкретен отговор в писмото ти.

Нещо не е добре положението (и странната отколешна "надежда", че само у нас е така и като дойдат "добрите" нещата ще се оправят, все повече издиша), но предпочитам да спра до тук, че току-виж пак ме упрекнали в негативизъм.
Re: Защитените територии и незащитената Природа
15-03-2007 - 15:14:27
nacheff,

Да, основната част в поста ми са цитати – винаги отбелязвам този факт с кавички winking smiley
Просто се опитах да покажа няколкото гледни точки по този проект, и се радвам, че успях да бъда поне малко полезен.

А положението наистина няма как да бъде добро и за в бъдеще.
Защото всеки инвеститор в НИ започва своя нов проект с два основни въпроса:
1. Колко ще спечеля?
2. Колко ще ми струва?
Плюс и минус. Всичко останало са „некои съображения”, с които той би могъл да, но би могъл и да не, се съобрази при постигането на заложените цели.
Моята вътрешна тъга е, че именно в тази obscure zone попада и Природата …
Никой бизнесмен няма да се съобразява с нея, докато не му бъде наложено отвън, т.е. докато не приеме, че нейното опазване струва пари, и че част от тези пари трябва да бъдат неговите – и ако се съобразява със законодателството, и ако го наруши.

Проблемът ОЧЕВИДНО не е в инвеститора, а в държавната власт, която не прави почти нищо, за да:
- създаде ЯСНИ ИМПЕРАТИВНИ РАМКИ за това къде, колко и как може да се инвестира на територията на страната;
- наложи и прилага СТРОГ И ЕФЕКТИВЕН КОНТРОЛ за спазването им.


В момента продължаваме да плуваме в блатото, което икономическите теории определят като „първоначално натрупване на капитала”, а лично аз наричам с думата БЕЗВРЕМИЕ.
Спряло е времето вътре в нас - живеем по инерцията на времето, което ни налагат хората с много пари.

П.С. Не се страхувай от своя негативизъм – просто не оставай безразличен срещу негативизма, който влагат или пораждат в нас тези хора ...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход