Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 07:57:23
joro varna Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинявам се , аз работя навън и не съобразих че
> терминологията има друго значение в
> българския......
> Добре тогава-вместо бойлер-котел , а бай пас имам
> предвид връзката между ВХОД и ИЗХОД която се прави
> на минимум 2 метра от котела.....
> Как го казвате в БГ?
Интересно ми е къде работиш (в коя държава), защото явно освен разлика в терминологията има и разлика в изискванията. Тук при газов котел не се слага байпас, може евентуално при котел на твърдо гориво, но не е задължителен. А ако се прави се ползва не обикновен кран, а диференциален байпас клапан:

А пък за котела знам, че му се вика бойлер на много места, но може да останеш неразбран.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 08:23:21
sashuncho, няма проблеми - средата е безкислородна!
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 11:04:03
Благодаря за отговорите,в интерес на истината не съм пипал ключ на празника,сърце не ми даде smiling smiley !
Нещата ,които трябва да направя мисля ,че ми се изясниха-добавяне на 30тина глидера,премахване на връзката тип долу-долу едностранно/нямам термоглави,само класически вентили с кранове/и подвързвам на кръст срещуположно-това ще го правя сам с малко помощ от познат водопроводчик и другото,което ми се иска е пълна настройка на котела-възможностите му са много разбрах от тех. документация,за това ще трябва да намеря човек навътре в нещата.
За сега с намаляне на мощността на 5% и превключване на ръчно управление защитата от често палене/7 мин/ успях да редуцирам наполовина консумацията на газ-първоначално беше 1м3 на час при 60 градуса на водата в отоплителния кръг- понастоящем е 0.5м3!
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 13:47:54
dogramata Написал:
-------------------------------------------------------
> За сега с намаляне на мощността на 5% и
> превключване на ръчно управление защитата от често
> палене/7 мин/ успях да редуцирам наполовина
> консумацията на газ-първоначално беше 1м3 на час
> при 60 градуса на водата в отоплителния кръг-
> понастоящем е 0.5м3!

Мощността може да се намалява на не-повече от 30%.Тези 5% са сигурно печатна грешка или нещо друго. Но общо взето - добре си се ориентирал да действаш.


Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 14:12:50
By-Pass
Some boilers require a bypass to be fitted to prevent local boiling, which gives rise to a continuous singing noise, known as "kettling" so called as it sounds like a kettle coming to the boil. indeed it is the same thing causing the noise, as very small bubbles of steam are produced. A by-pass, adjusted to ensure sufficient flow rate through the boiler, will help to prevent this phenomenon. Manufacturers normally give information if a boiler requires a by pass and / or a pump over run. A by pass should be:
15mm for boilers up to 18 Kw
22mm for boilers over 18Kw
A lock shield valve should be fitted in the bypass, which should be connected between the main flow and return immediately after the pump but before any control valves. By passes should also be fitted to systems with thermostatic valves on all the radiators, to ensure a minimum flow rate when all the valves are satisfied and therefore shut off.

Извинявам се че не е на български...
Това имах предвид.....но не го натрапвам.....
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 14:46:34
LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> dogramata Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > За сега с намаляне на мощността на 5% и
> > превключване на ръчно управление защитата от
> често
> > палене/7 мин/ успях да редуцирам наполовина
> > консумацията на газ-първоначално беше 1м3 на
> час
> > при 60 градуса на водата в отоплителния
> кръг-
> > понастоящем е 0.5м3!
> Мощността може да се намалява на не-повече от
> 30%.Тези 5% са сигурно печатна грешка или нещо
> друго. Но общо взето - добре си се ориентирал да
> действаш.
>
>
>
В електронното меню на у-ние на котела има следните параметри:
1. абсолютна максимална мощност в режим отопление
и
2. максимална установена мощност в режим отопление

За първото в упътването пише че е само за специалисти и се ползва при смяна на платката или типа газ,него не го пипам,аз бъзикам второто,и на двата параметъра стойностите могат да бъдат от 1 до 99 .Според приложената графика в упътването,при 5% от второто меню,котела е малко под 10квч.
Това имам предвид ,като споменавам процентите-вероятно е да не съвпада с реалните стойности на мощност.





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-04 14:50 от dogramata.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 15:07:36
joro varna, да съгласен съм, особено както пише там в случаите, когато всички радиатори са оборудвани с термовентили. Газовите котли обаче обикновено си имат вграден байпас и не се поставя външен.
dogramata, така съм съгласен и с тебе, само не знам какво трябва да значат тези проценти, щом не е процент от номиналната мощност. Иначе 9-10кВт си е 40% от номинала, което е нормално.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 15:23:37
Струва ми се, че са проценти от възможната регулируема мощност.
*drunk*
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 20:02:52
Благодаря за бързия отговор LazarG. Но като се замисля щом се слагат обезвъздушители значи е възможно в системата да влезе въздух, което от своя страна ще доведе до "разваляне" на безкислородната среда. А не е ли възможно да се получи и кавитация около помпата?
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 21:19:37
Сега пък кавитация! В системата си има статично налягане, което пречи на кавитацията. Обезвъздушителите се слагат за първоначално обезвъздушаване, при пълнене на системата. После няма откъде да дойде въздух.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход