Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
02-03-2009 - 14:36:32
Благодаря за отговора! В момента разглеждам даденият сайт! Ще дерзайме! sad smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
02-03-2009 - 17:18:49
Добър ден,много интересен форум !
Проблемът ми е че котелът се пали и гаси доста често - 3 мин работи,5 почива !
инсталацията е:
Аристон Genus 24FF двуконтурен edit2:некондензен,30 ребра на Н500,25 ребра на Н300+лира,към котела няма никакви външни у-ва/външни вътрешни термостати и т.н.т./ ,радиаторите са подвързани с обикновени спирателни кранове тип долу-долу !

След четенето тук,установих, че ще е добре да намаля мощността на котела-намерих упътване на читаем език от интернет/оригиналното което ми дадоха е само на италиански!!/ и в момента съм го пуснал на 10% от максималната мощност,индикатора на горелката показва 1во деление от 6 възможни- по графиката в упътването излиза че е на около 8кв/ч,но разлика в циклите палене-гасене почти няма няма -може би 1 минута по-дълго гори.
Разхода на газ преди да го бъзикам беше 1 кубик на час при топлина на водата 60 градуса,сега все още нямам много точни наблюдения, но да е паднал до 0.8 м3/час,което все още ми се струва доста !

Също така колектора и тръбите около него са горещи-60 градуса има със сигурност,същото обаче не важи за радиаторите- някъде 40-50 градуса са .
Диаметъра на тръбите от колектора към котела е грубо външно 25мм,на тръбите към радиаторите-16мм

edit1:Всеки радиатор е вързан с отделни тръби към колектора-няма последователно включени,жилището е 95 м2,София.


С удоволствие ще прочета съветите ви -добававяне на глидери,периферия към котела и др.!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-02 17:48 от dogramata.
Re: Моля за съвет за газови котли
02-03-2009 - 23:44:14
Здравейте на всички,искам да си сложа стаен термостат със седмичен програматор.Котела ми е МОТАН.Какво ще ми препоръчате?Благодаря предварително.
Re: Моля за съвет за газови котли
03-03-2009 - 17:40:44
Докато се включат специалистите ще споделя наблюденията си :
Котелът го пуснах на 5 %- което е около 10квч по данни на производителя,превключих на ръчно управление функцията anti-cycling /режим защита от чести включвания/задавайки максимална възможна стойност -7 минути,покачих температурата на водата на 65 градуса - разхода на газ падна до към 0.6м3 на час ,което разбира се ме радва.Явно въпросният уред е забит на стената и пуснат БЕЗ никакви настройки /първоначално беше на 50% мощност/ -за сега още ме е страх да го отварям и да въртя винтовете и следя вградения манометър с които се настройва спрямо типа газ,вид комин т.н.т но и това време ще доиде.
Друго, което установих е ,че връзката на радиаторите ми тип долу -долу САМО от едната страна на радиатора /мисля че се нарича Н вентил/ е крайно не-ефективна!
Вентилите са горещи-радиатора съвсем не,когато източих половин литър от пробкта разположена в срещуположния край на радиатора,последния стана горещ както ми се иска но само за 10на минути,явно циркулацията с тези вентили почти я няма,в най-скоро време ще си ги подвържа човешки на кръст.Това ,предполагам ,е и една от причините котелът да загрява- съответно се охлажда толкова бързо-не стига че са ми малко глидерите а и не циркулират на 100 процента !
С нетърпение очаквам отпочинали специалисти да се включат по темата,благодаря предварително !

п.с. Назад в темата видях че е ставало въпрос за моя тип котел-Ето от тук, благодарение на украинските ни братя,имаме тех. документация на Ariston Genus 24FF на руски език:
http://www.ariston.ua/products/36/techdoc/



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-03 18:06 от dogramata.
Re: Моля за съвет за газови котли
03-03-2009 - 18:56:57
Дограмата , ако тръбите се топлят , а не радиаторите наи-вероятно е притворени изходни кранове на радиаторите или оставен напълно отворен бай-пасен кран....
Това че радиаторите мойе да не са вързани както трябва , влияе но не е фатално.....
Пък и в отоплителния сезон не е лесно за такъв ремонт ...
Ако си техничар мога да ти кажа къде да погледнеш.....ама е трудно по нета....
Re: Моля за съвет за газови котли
03-03-2009 - 19:12:57
ами имам тръбен ключ- значи требе да съм техничар smiling smiley ,така чи казвай-още тази вечер ще го разкулача,а за студеното-ми вече свикнах -с тия ладни радиатори повече от 18с не съм видял!
Но съм решил твърдо да разкарам тази връзка долудолу от едната страна и да ги подвържа срещуположно горе-долу- намерих познат водопроводчик за подкрепа .
Re: Моля за съвет за газови котли
03-03-2009 - 19:40:00
Първо прибери ключа в килера че е празник.... smiling smiley *beer*
-предполагам че всички темоглави на радиаторите са на мах...(провери дали те са ВХОДА на водата в радиатора)...важно е
-ИЗХОДА да е отворен 30-50%
-близо до бойлера или в края на системата между ИЗХОД и ВХОД трябва да са свързани с кран който трябва да е отворен на 1 оборот(5-10%)...
Идята му е да осигурява винаги циркулация дори при "затворени" радиатори(иначе опасно за бойлера) но и да е по-голямо съпротивление за системата за да прекарва повече вода през радиаторите....
Лично за мен там е проблема (говоря за правилно инсталирана система)....
Ако имаш въпроси питай....
Re: Моля за съвет за газови котли
03-03-2009 - 22:28:58
joro varna, не обърквай човека с термини като "бойлер", "байпасен кран" и др. Такова животно като "байпасен кран" със сигурност няма при него и в това няма нищо опасно, както твърдиш!
dogramata, малко са ребрата за този котел, че човек. Инсталацията ти е около 8кВт при 90°С, а при 60°С - не повече от 5кВт. Минималната мощност на този котел е 9кВт - нормално е да прегрява и да изключва често. При това положение у Вас ще е студено, а сметките ще са големи, нали?
Re: Моля за съвет за газови котли
03-03-2009 - 22:40:53
Извинявам се , аз работя навън и не съобразих че терминологията има друго значение в българския......
Добре тогава-вместо бойлер-котел , а бай пас имам предвид връзката между ВХОД и ИЗХОД която се прави на минимум 2 метра от котела.....
Как го казвате в БГ?
Re: Моля за съвет за газови котли
04-03-2009 - 07:07:29
Здравейте отново! Бих искал да помоля за съвет за следното нещо: Възможно ли е при панелните радиатори в следствие на съприкосновението на стоманата с водата да се получи корозия и ръждата да се разнесе по цялата система и евентуално да нанесе някакви щети на помпата и т. н. Знам, че имат съответното покритие но все пак... Това нещо не може да се случи при алуминиевите радиатори нали? Предварително благодаря.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход