Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Една сутрин от живота

Публикувано от tihia 
Re: Една сутрин от живота
17-07-2009 - 23:54:05
И аз имам претенцията да съм преживял това онова. Разказващия е поразително прав за много от нещата. Затова си позволих да го предложа на аудиторията. Едва ли иде реч за поучаване. Всеки да си вземе каквото пожелае. Животът е прекрасен!
Re: Една сутрин от живота
18-07-2009 - 00:17:11
Безсмислието на "съветите" е неоспоримо. Съветите пък от хора, които не ги боли като ни ущипят, не им е студено, ако ние мръзнем и не им е и през акъла от какво има нужда друг конкретен индивид е прекрасно представено още от Вонегът ... през 97 и е толкова търкаляно, че ... *xxx*... Но, това не главното от което ти се завива толкова много свят! Повече ти се вие от желанието и неуспешните опити на останалите преподаватели в у-тети да му подражават.


Дами и господа от випуск 97,

Мажете се с плажно масло!

Ако трябва да ви дам само един съвет за бъдещето, той ще бъде този за плажното масло.

Ползата от плажното масло в дългосрочна переспектива е доказана от науката, докато останалите ми съвети са на основата на собствения ми криволичещ житейски опит.

Ето ги и тези съвети:

Радвайте се на силата и красотата на младостта си. Всъщност вие ще разберете силата и красотата на младостта си, едва след като те избледнеят, но не обръщате внимание сега. Повярвайте ми, след 20 години, като разглеждате старите си снимки, ще си припомните по начин, който сега не можете да проумеете, колко много възможности е имало пред вас и колко невероятно сте изглеждали. И въщност изобщо не сте били дебели.

Не се притеснявайте за бъдещето. Или пък се притеснявайте, но знайте, че притеснението ви ще бъде от полза не повече от дъвченето на дъвка при решаване на уравнение по алгебра. Истинските ви проблеми в живота ще бъдат неща, които никога на са ви идвали наум.

Всеки ден правете нещо, което ви плаши.

Пейте.

Не бъдете безотговорни към сърцата на другите хора. Не се свързвайте с хора, които са безотговорни към вашето сърце.

Чистете си зъбите с конец.

Не си губете времето в ревност. Понякога ще бъдете в предна позиция, понякога ще изоставате. Надбягването е дълго и в крайна сметка е със самите вас.

Помнете комплиментите, които получавате. Забравяйте обидите. Ако успеете, кажете ми как сте го постигнали.

Пазете старите си любовни писма. Изхвърляйте старите си банкови извлечения.

Протягайте се.

Не се чувствайте виновни, ако не знаете какво искате от живота.

Най-интересните хора, които познавам, са знаели на 22 години какво искат от живота. Някои от най-интересните на 40 години все още не знаят.

Приемайте по много калций. Бъдете внимателни с коленете си. Ще ви липсват, когато си отидат.

Може би ще се ожените, може би няма. Може да имате деца, може и да нямате.

Може би ще се разведете на 40 години, може би ще празнувате 75 години сватба.

Каквото и да стане, не сe поздравявайте или самообвинявайте твърде много.

Вашият избор е на половина късмет. Както и изборът на всеки друг.

Радвайте се на тялото си. Използвайте го по всякакъв начин. Не се страхувайте от него или от това, което другите мислят за него. То е най-великият инструмент, който някога сте притежавали.

Танцувайте, даже и да няма къде другаде, освен в стаята, в която живеете.

Четете указанията, дори и да не ги спазвате. Не четете модни списания. Те само ще ви накарат да се почувствате грозни.

Опознайте родителите си. Някой ден те ще си отидат завинаги. Бъдете мили с братята и сестрите си. Те са най-добрата връзка с миналото ви и са хората, които с най-голяма вероятност ще ви останат верни и в бъдеще.

Разберете, че приятелите идват и си отиват, но се дръжте за най-ценните от тях. Работете упорито да запълните разликите помежду си в географското разположение и начина на живот, защото колкото повече остарявате, толкова повече ще се нуждаете от хора, които са ви познавали на младини.

Живейте в Ню Йорк, но го напуснете, преди да ви е направил суров човек.

Живейте в Северна Каролина, но я напуснете, преди да ви изнежи.

Пътувайте.

Приемете някои вечни истини. Цените ще се повишават. Политиците ще флиртуват с вас. Вие също ще остареете. И когато това стане, ще си въобразявате, чи когато сте били млади, цените са били поносими, политиците благородни, а децата са уважавали възрастните.

Уважавайте възрастните.

Не очаквайте някой да ви помага. Може би ще имате доверителен фонд. Може би ще се ожените за богат човек. Но никога не знаете кога кранчето ще спре.

Не си играйте твърде много с косата си, защото когато станете на 40, тя ще изглежда като на 85.

Внимавайте чии съвети ще приемете, но бъдете търпеливи с тези, които ви ги дават. Съветите са форма на носталгия. Даването на съвети е изваждане на миналото от мястото му, забърсване, боядисване на грозните части и преработване, за да се представи на по-висока стойност.

Но имайте ми вяра за плажното масло!

Слово на американския писател Кърт Вонегът пред випуск '97 на Масачузетския университет.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
18-07-2009 - 00:30:39
В тази прекрасна страна (САЩ), в която нямаТ Левски, Ботев, Робеспиер, Пушкин и Булгаков си имат Спайдър Мен и Джеймс Бонд, Жената Котка и други измислени герои. Има и по един "пришълец-герой" - автор и после милиард "последователи" и перефразисти.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
20-07-2009 - 00:54:37
Словото на Вонегът е като творбите му - безценно. Един различен ъгъл към твърде еднообразният ни, скучен живот. Благодаря ти!
Re: Една сутрин от живота
20-07-2009 - 10:04:44
tihia Написал:
-------------------------------------------------------
> Словото на Вонегът е като творбите му - безценно.
> Един различен ъгъл към твърде еднообразният ни,
> скучен живот. Благодаря ти!

smiling smiley Тихичък, лято е.
Отпусни душата... и ще видиш живота какво разнообразие от различни ъгли има. При това не задължително скучновати.
Re: Една сутрин от живота
20-07-2009 - 21:32:15
Човек с толкова емоция и изживявания никога не скучае, сигурна съм! Ако имах и най-малко съмнение веднага щях да се включа в разнообразяването на делниците. Било под формата на поезия, песни, танци, положителен или отрицателен адреналин и какво ли още не крия в ръкаваааа! :] :] :] Никога няма да забравя колегата Ненчо (на Ненка) все като ми (и ни) е било нещо напрегнато, скучно, криво или просто "меланж" той се появяваше от някъде в коридорите на тогавашния ни ПУЦ и намираше по нещо в ръкава да ни развесели. На всичкото отгоре успяваше винаги на 100%.

[www.clip4e.com] :] winking smiley

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
21-07-2009 - 15:48:48
Аз съм в прекрасно настроение. Не е задължително да знам защо, но е така. Не искам да се хваля, но работя това което ме кефи и съм свободен да го работя когато и както искам. Как да не бъда щастлив? Надявам се да предам част от настроението си и на вас.
Re: Една сутрин от живота
23-07-2009 - 23:48:45
tihia Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз съм в прекрасно настроение. Не е задължително
> да знам защо, но е така. Не искам да се хваля, но
> работя това което ме кефи и съм свободен да го
> работя когато и както искам. Как да не бъда
> щастлив? Надявам се да предам част от настроението
> си и на вас.

... В този дух! Едно нещо, което няма претенцията да бъде стих, просто едно хубаво настроение ...

В едно начало, наречено живот
времето задъхано е спряло
на малка спирчица „Любов".

Пътят е осеян с неизвестности.
Бъдещето нямо е. Мълчи.
Миговете, цветните се смеят звънко
полянката е шарена, покрита
с цветя от сбъднати мечти.

Миговете дишат. Живи са.
Сливат се душите.
Колко дълго?
Има ли значение! ...
щом някой се усмихна на това?!smiling smiley)

има си и клипче, естествено smiling smiley






--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
24-07-2009 - 02:01:53
Морето само живите обича...


Mорето само живите обича,
а мъртвите изхвърля на брега.
Едно момиче, ах, едно момиче
морето не изхвърли на брега.
Остана само кърпата позната
да се прелива с белите вълни.
Момичето обичаше моряка,
моряка - всички хубави жени.
Остана само кърпата с червени
и лилави ресни като преди.
Ний плакахме безшумни и смутени
и скочихме в студените води...
До дъно преобърнахме морето
със пръсти, посинели от тъга,
да търсиме момичето, което
морето не изхвърли на брега.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
24-07-2009 - 02:17:29
Откъси от « Вини-любимецът на града»

Животът е мечта.

Калдерон

Мечтата е живот.

Вински.

“ Беше един от онези дни на ранната пролет, когато слънцето грее, земята мирише на влага, а птичките в топлите страни пеят възторжено, готвейки са за поход на север. Момчетата прогаряха с увеличително стъкло дупки в кожените си шапки и намираха това за съвсем естествено. Няколко момиченца дори бяха изнесли въженцата си за скачане,но за истинската пролет все пак беше твърде рано да се говори-тя бе по-скоро в детските им мечти.

Описваната пролет настъпваше в града Хьомпстад, за който освен хубави неща,друго няма какво да се каже, ако не се обръща внимание на това, че в него хората говореха прекалено много за цената на някаква херинга, за така наречените наеми и за това, че продавачката в цветарският магазин не бива да се омъжва повторно. Хьомпстад беше град,в който при всички случаи си заслужава да се живее.

По стръмната улица към аптеката слизаше едно момче. Още отдалече се виждаше, че е сравнително малко, а когато дойде по наблизо, пролича че косата му е червеникава, а когато наближи аптеката можеха да се видят и луничките около носа му.

…… Вински,защото така се казваше момчето,отвори вратата на аптеката и се шмугна вътре. Звънчето над вратата издрънка.

- Какво ще обичате? -попита аптекарят .
-Искам да си купя прах за невидими-каза то.
-От кой ще желаете-от по-старият или от патентованият?
-От патентованият естественно. Чух, че бил по-добър. Нали е чуждестранно изобретение.
-Да,разбира се,казва се «Напред към стените». Препоръчвам ви го! Вижте млади господине, при използуване на този прах, човек не само става невидим, но може и да минава през стените. Френско изобретение , от прочутата фирма «Еме».
-Да, да , точно от него търсех.
-Колко ще желаете?
- Едно пакетче … мисля, че ще бъде достатъчно.
-Един момент, моля - каза аптекарят. Той взе една висока стълба,з ащото прахът се намираше в голяма стъкленица на най-горният рафт.

Аптекарят се изкачи толкова високо,че глават му се чукна в таван. След като потрака известно време със стъклениците, той слезе обратно и каза:
-Извинете преди да ви продам от френският прах за невидими, мой дълг е да ви попитам дали знаете как се употребява.
-Вероятно се гълта-отвърна Вински.
-Правилно точно така, само че това не е достатъчно. Много хора смятат, че праховете просто се гълтат и толкова. При праха за невидими обаче, както и при други по-ефикасни медикаменти, е важно човек да вярва в неговото действие. Вие вярвате ли.?
-Разбира се!
-Добре тогава. Ще постъпвате по следният начин. Имате ли търпение да ме изслушате?

-Да,г-н аптекарю.

-Ето така: слагате в устата си прах с два пръста, после настъпвате с десният крак палеца на левият си крак и казвате наум «Напред към стените», а когато отново искате да станете видим правите обратното - настъпвате с левия си крак, палеца на десният.



……… Мъжът спря,остави куфара на земята и извика от високото:

-Хей,ти, рижия! Я вземи този куфар и го занеси до квартирата на учителката, че дъх не ми остана.

Вински не отвърна нищо, той настъпи с десният си крак палеца на левият и каза решително наум: Напред към стените!»

В следващият миг той изчезна .

-Що за чудо, къде се дяна това хлапе?- удиви се Врабеца, (защото всички деца от града го наричаха така ) и успя само да се почеше по мустачките.

В този момент той получи такъв солиден ритник отзад, че свят му се зави. Врабеца се извърна разярен за да види кой го е ритнал, наоколо не се виждаше никой - Сигурно камък е отхвръхнал от колелото на някоя кола-измърмори той и изтупа панталоните си.

Вински, така го досмеша, че трябваше да се хване за корема,но не посмя да се засмее на глас.

Врабеца грабна куфара си и пое към квартирата на учителката. Натисна звънеца на входната врата и учителката му отвори.

-Вече те очаквах!-каза тя с глас, който в училище не бяха чували.

- И цяло лято ще бъдем заедно! - добавиха щръкналите херингови кости.

……… И тъй,Вински седеше под масата на учителката и умуваше какво да предприеме, той затършува из джобовете си. Напипа в единият няколко покривни пирона, които винаги носеше в себе си . Това са извънредно практични пирони, защото могат да стоят прави и с тях могат да се устройват фантастични шеги

Учителката и гостът отидоха в кухнята да направят кафе.

Вински тъкмо изправяше пирона върху канапето,когато дочу глас зад себе си:

- Недейте, моля ви се! Недейте Вински! Като се има предвид,че на канапето може да седне онази мила учителка,цялата ви военна хитрост изглежда много съмнителна. Не смятатате ли ? – каза аптекарят от библиотечният шкаф който също беше взел от праха.

- няма да съжалявате, Вински-обеща аптекарят, потупвайки го невидимо по рамото. Имам нещо друго наум! Но нека най-напред изясним въпроса с мустакатия. Какво мислите за него?

- Че е голям кретен.



..... Боли ли го?

-Боли го,поне той смята ,че го боли и това е най – главното. Боли го почти навсякъде. Когато някой мъж заболее от загубване на ума, той започва да се държи като този госоподин. Купува си зелена шапка-непременно зелена, а в в най-лошият случай и дълъг чадър, започва да вдига прекаленовисоко новата си шапка за поздрав, надява жълти ръкавици и т.н. Странно,много странно, но няма какво да се прави. При извънредно тежки случаи на изгубване на ума болният си пуска мустачки като този в кухнята.

*book* « Вини-любимецът на града»

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-24 02:18 от elissa.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход