Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Една сутрин от живота

Публикувано от tihia 
Re: Една сутрин от живота
17-09-2009 - 14:11:54
[vbox7.com] smiling smiley

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
18-09-2009 - 15:49:45
Re: Една сутрин от живота
18-09-2009 - 15:53:06
Re: Една сутрин от живота
20-09-2009 - 18:13:04
Главозамайващ свят, нищожен и безкраен
с душичка като жичка в самото му кълбо на този необят стои човекът смаян
по малък от мушичка
и по голям от бог.
Г Константинов
Re: Една сутрин от живота
20-09-2009 - 21:12:45
Далеч от делничния бит,

далеч от думи неразбрани -

шосето като черен бинт

превързва тихите ми рани.

Един разлюшкан автобус

извън мъглата ме извежда...

И слизам на завоя пуст,

повикан от една надежда.

Сега със себе си вървя.

Не нося шапка. Нито шлифер.

И дъжд по моята глава

почуква със потаен шифър.

Той може би ще разбере

защо се лутам без причина -

дъждът, роднина на море,

на горди облаци роднина...

Аз също искам да летя.

А все на дребно се пилея -

между небето и пръстта,

загледан в делника, живея.

Нагазвам в меката трева.

Ръце размахвам сред простора...

И уж към себе си вървя,

а хора търся, други хора.

Г. Константинов, стихосбирка "Общителен самотник"

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
20-09-2009 - 21:15:22
Към звездите ще тръгна пеша.

От браздите ще тръгна, от хълма,

от дълбокия шум на ръжта,

от светулка в тревата ще тръгна.

Ще изляза на хребета чак,

ще отмина скалите заспали

и ще стъпя в космичния мрак

със обувки, от кал натежали...

Ще вървя към звездите без сън,

ще протягам с надежда ръцете...

И ще стигна

до същия хълм.

И светулка в тревата ще свети.

Г. Константинов

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
23-09-2009 - 01:31:28
..... Доста време се мина оттогава, откогато чичо Денчо седеше колено до колено със своя големец гост и го канеше:
- Де-де - чашка ми е, чашка ти е, - да живее партията!...
Мина се доста време, па преминаха и много бели през главите на хората: колко обирници минаха, колко рабуши резаха, колко пътнини събираха, колко пътища разваляха... Бог да ги съди! Караха, караха, докато удари кремък на железо!... Настана немотия, па ха: ни насам, ни натам; дошло, та се некак заякнало, па де, върти го, ако можеш!...
Замисли се, загрижи се свет, па се замислиха и загрижиха и глуховчане, а с них и чичо Денчо.
Едни опрели очи у земи, други подпрели длан на чело, а трети делят по некоя клечка и всички чекат да им каже чичо Денчо каква би тая работа с неговия дост министър, дето едно им думаше, а пък друго върши... Дъжд чекаха, а оно градушка им доде!... Мъчи се чичо Денчо да кандърдисва селяните, хортува божем, ама хич не му върви некак из гърлото, запиня му гърлото, като че е глътнал една капа зелени скоруши. Най-после, като виде, че удари на запримчуване, а он им каза, че кандисва да иде на селски есап у София, за да види със своя дост как да нареди тая работа, за да отлекне на селото.
Кандисаха глуховчане и се поусмириха.

...............................................................................................................................................
- ...Натиснало ни зло и патило, па ако душа носиш, молиме те, селски, куртулисвай ни от беля, че пропаднахме вече! Цело село гине, па друг колай нема, освен да се изследваме... дотам е допрело!...
Нарежда чичо Денчо, хубаво нарежда човекът, хортува, като кога из книга чете, ама каква полза, какъв селямет?... Като се опнал оня министър, като берберски каиш, па си знае все едната: не може, та не може!...
- Ама какво да не може бе, джанъм, нали божем беше думата, че ти ще му намериш колая да се поотслаби малко, да поолабавее... оти ни е много притиснало, много ни е назорило, па сме пощурели от чудо какво ще правим и що ще чиним, като требва от една овца да се дерат две кожи: и ланската, па и сегашната!... Така дума обирнико: "Ще дерем, каже, и по две, па и по три, оти ако я вазе, каже, не дерем, а оно министро мене ще одере, па моята кожа, дума, ми е по-свята от вашата!..." Така дума, вервай ме, те, един кръст имам, ако те лъжем. Он дума, а селяне се узвериле, вси наред, па от чудо забравиле и кой е от них мъжко, и кой е женско! Та ще те молим, дай некоя хартия да му носим на тоя обирник, та да куртулишеме селото... Като кум те молим, дай ми две-три лакърдии нишан на една хартия да му носим, та хем он да миряса, хем село да отдъхне.
................................................................................................................................................

Чичо Денчо се поспре, като че се двоумеше как да подбере по-убедителни думи, та да спечели благоразположението на министра. Той изтри с ръкав потта от челото си, пристъпи неколко пъти от единия крак на другия, па опре очи у земи и продължи:
- Една работа видох, що прави човек, и, право да ти кажа, такава работа хваща окото на човека и, нека да си го кажем, баш ми остана мерак на нея; та ако си държиш на лакърдията, а оно, като бъде за нея, ще кандиша!... А инак, да речеш, много сгодна дошла пущината: ни требва да скиташ, ни требва снага да кършиш, ни пък требва при нея да се писува. Жива сгода... вервай ми, таман като за мене.
Сенката от досада, що бе засенила лицето на министра, се загуби и се замени от едно любопитство, та запита чича Денча каква е тая работа, за която му останало мерак на сърцето.
Чичо Денчо се усмихна и пошавна с десния си мустак, а това значеше за него, че единият крак му е вече в зенгията. Той се изстъпи некак по-тържествено и почна със сияюще лице да разказва как неговото остро око е могло да направи цело откритие:
- Оня ден, като минувам през Градската градина, гледам, набрал се свет в един куп, а бандата на войниците засвирила, па свири-свири, та перчинът да ти се разиграе. Приближим се, па гледам как свирят. Има едни, коджамити зор виждат, еле ония с големите бурии... Мани, брате, то да си издухаш и джигера. На тупанджиите по им е лесна работата, ама пък тупанете са големи, та и това не е малка беля, да мъкнеш толков тупан. Един с тупан, друг със свирка, трет с тремпе, всеки по нещо на зор турнат. Ама, гледам, един стои пред них, па хванал една клечка, на, такава така, нема ни колко две педи, па ни духа, ни у тупан бие, а само си върти така на ветър клечката, божем и он нещо върши. Гледам го, гледам, па си мислим: "Ех, весела му майкя, тоя да знае, че живот живее - без мъка печалба!..." Та ако можеш да ме туриш уместо него на тая работа, баш бих ти казал сполай!... А, право да ти кажем, знам, че ще въртим по-харно от него клечката, та затова, санким, и толкова мерак имам на тая работа...
.........

откъси от "Меракът на чичо Денчо" Михалаки Георгиев

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
23-09-2009 - 02:02:25
Вятъра и Съня
Братя Грим

Всички знаем колко страшен и силен е Вятъра и колко тих и нежен е Съня. Веднъж те започнали да спорят. Вятъра поискал да се похвали и казал на Съня:

— Хей, Сънчо, отвори сънливите си очи и ме погледни. Никой не е по-силен от мен. Аз засипвам с пясък градове и села, пресушавам реки, изтръгвам от корен столетни дървета.

Съня лениво отворил едното си око и отвърнал:

— Засрами се, не се хвали. Аз съм по-силен от тебе.

Дълго се препирали така, докато на Съня му омръзнало и казал на Вятъра:

— Защо напразно се караме? По-добре да изпитаме своята сила. Ето, виж, по пътя върви момиченце с ябълка в ръка. Хайде всеки от нас да се опита да му я вземе. Така ще разберем кой от нас е по-силен.

Вятъра се съгласил, хвърлил се към детето, започнал да се върти и да фучи, да го бута, но детето не се уплашило и не изпуснало ябълката. След като Вятъра не постигнал нищо, дошъл ред на Съня да покаже силата си. Той тихо се приближил до детето, помилвал го по главичката и му дал малка захарна пръчица. Вятъра се усмихнал и си помислил: „Детето не ми даде ябълката, захарта ще даде още по-малко“. Момиченцето започнало да хрупа захарната пръчица и изведнъж сладко се прозяло и заспало. Ръката му се отпуснала, пръстите се разтворили и изпуснали и ябълката, и захарната пръчица.

— Е, кажи сега кой от нас е по-силен? — попитал Съня.

Навел глава Вятъра и рекъл:

— Признавам, че ти си по-силен от мен.

После силно засвирил и зафучал от завист и полетял към планината. Така слабият Сън победил силния Вятър.


Никой не е по-силен от съня *tired* confused smiley *pardon* ...

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-23 02:05 от elissa.
Re: Една сутрин от живота
27-09-2009 - 14:51:38

Ще вали… Приклекна отгоре небето
черно и сиво, рошаво, диво и страшно.
Птичи ята неспокойно се стрелкат
нагоре-надолу, търсят скритото слънце.
Клатят дърветата изгорелите клони
и се сипят листа… есен приижда.
Ето че лъхна — мирише на мокро и буря
проблесна, но няма го още гърма.
Тичат на някъде угрижени хора,
даже пъстри цветя — чадъри се зърват.
Вестник разлисти страници шумно
празната чашка ги прегледа набързо.
И пак полетя… Лавнаха псета и бебе
От количка проплака… Дядо един
тегли след себе си малката внучка.
Тя пък се дърпа за своята кукла…
Прах и листа… направо вихрушка! —
вдигат се горе, а после се сипят.
Притъмня… прогърмя.
Ей сега ще закапе!
Усмихнат очаквам дъжда
седнал на малката пейка.

***

Денят
е съня на звездите,
ето, че вече са будни.
В твойте коси
прозорецът плъзга сребърна сянка.
Тихо е.
Просто седя.
И те гледам.

Св. Иванов





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Една сутрин от живота
27-09-2009 - 15:09:53
За лиричните отклонения ... с уважение! *angel*

В бездарното многозвучие понякога на нощите,
в хладното и шантавото
ме избива на лудост от радост,
че дишам благополучно и кашлично,
че долавям в звук тишината,
когато барабани само вятърът…

Тогава си мисля,
че душата ми е пансион на бездарни величия,
остра заплата на тъп депутат
и скъп залък евтино балканско самочувствие.
В безразличието на неоновите вечери
някаква безизходност ме гони,

преследва
и смачква,
сякаш нямам право да зная съдбата си.

И като необмислена тийнейджърска рожба
си тананикам поредното стихоплетство,
в оправдание на горецитираното оптимистично
черногледство…

"Не гледам непременно с радост на бъдещето, но ОПТИМИСТИЧНО!"
К. Кларк





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход