Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?

Публикувано от Продавач 
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 16:33:27
avatar
имате ново лично съобщение

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 17:12:07
avatar
Все пак, според мене, не е добре продавачът да работи само с една агенция. Много НИ (да не кажа повечето), когато имат изключителни права, решават на всяка цена да вземат двойна комисионна. Ако купувачът е през друга НИ, имотът се оскъпява с малко над тяхната комисионна (в повечето случаи е 2.56 %). Не са рядкост оферти от типа цената е за частни лица, за колеги е по-висока.
Или друг срещан вариант: Когато продавачът работи само с една агенция, последната е спокойна, защото комисионната е сигурна. Или не си дава зор, или непременно търси купувачът да е частно лице, като лъже колегите, отлага огледите и т.н., което неминуемо води до забавяне на сделката.

По изброените причини,
ако си купувач най добре е да си свършиш работата сам, без да обзвързваш с никоя НИ. Искам да кажа да си търсиш сам имоти, а да платиш на агенцията на продавача. Тогава си с едни гърди (=2.5%) напред.

Анонимен потребител
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 17:28:57
и пак стигаме до това колко ще е хубаво:
1) цените да се обявяват с включена комисиона за да се отпуши пазара и да спрат офертите "смо за ЧЛ" и т.н.
2) когато човек си търси сам да не се налага да плаща на АНИ
3) когато продавач/купувач наеме АНи да му продава/търси имот да се сключи договор който:
- има срок
- уредено е какво става ако за срока на договора няма сделка. Примерно ако агенцията е закарала 5 купувача готови да платят цената, а продавача се е дърпал ами да си плати разходите по рекламата на агенцията - а да видим ще ходи ли да си дава имота на 10 агенции. Или пък ако купувач е бил закаран на 10 места които точно отговарят на изискванията му пък той се е дърпал - да си плати за разходките. А да видим тогава ще има ли туристи. Ако обаче АНи не е намерила нищо при положение че параметрите на офертата са били в началото обсъдени с нея и тя ги е приела за "нормални" да си плати че е губила времето на клиентите си - а да видим тогава ще си клати ли краката аганцията и ще иска ли само на ЧЛ да продава.

Та така, големия проблем е, че няма никакви договори, всеки работи на халос и обикновено иска пари не от когото трябва.
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 17:35:18
avatar
Е точно така ще стане ама тцsmiling smiley

"Когато продавачът работи само с една агенция, последната е спокойна, защото комисионната е сигурна. Или не си дава зор, или непременно търси купувачът да е частно лице, като лъже колегите, отлага огледите и т.н., което неминуемо води до забавяне на сделката."

Няма такъв филм! Когато си с изключителна права правиш всичко възможно за да не се стигне до въпрос след три или и шест месеца - "КАКВО СТАНА?"
Освен това винаги можеш да си включиш комисиона в цената и тогава да отново да работиш с колеги какъв е проблема?

Другото нещо е, че да работиш сам е най-голямата глупост на българския пазар ако си частно лице. Защо? - Защото в 99% от случаите се искат 3 или 2% върху цената от купувача когато е ч.л., а когато е с негов брокер тогава не се искат и купувача си се "оправя" с неговия брокер.

Да купуваш сам - хем плащаш пак толкова хем се гърбиш със задачки, които не разбираш. Ето за това и виждам във форума въпроси от сорта на "Кажете ми строителна фимра еди коя си коректна ли е?"



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 17:36:19
avatar
Прав си Тинки и даже от време на време се чудя кога изобщо сядашsmiling smiley winking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 17:43:34
то ако питаш брокерите - отговора е ясен - много стабилна фирма (може и да не са чували за нея ама ако е да ти продат нещо)

Погледни обявите за ново строителство:
супер лукс, утвърден строител и то на всички обяви. Ако се обадиш и питаш за други сгради на утвърдения строител се започва мънкане. Е как хората да не питат по форумите
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 17:49:25
avatar
Е аз не ги пускам такива бисериsmiling smiley))

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 18:33:20
avatar
Продавач Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Няма такъв филм! Когато си с изключителна права
> правиш всичко възможно за да не се стигне до
> въпрос след три или и шест месеца - "КАКВО
> СТАНА?"

да ама 3 -6 месеца за този пазар си е много време, цената ще се вдигне яко. Обикновено при хубавите оферти е въпрос на дни и даже часове. Така купувач, който работи с друга НИ спокойно се протака няколко дни и той може да намери друг имот


> Освен това винаги можеш да си включиш комисиона в
> цената и тогава да отново да работиш с колеги
> какъв е проблема?

Ето точно това е проблема - продавачът е коректен и ти гласува доверие само на тебе, а ти го товариш двойно. И как без съгласие на продавача ще си включиш комисионната в цената.

Една проста сметка, направена по истинска обява от този сайт с 2 цени за ЧЛ и колеги показва следното:

с изкл. Права с поне 2 агенции
нето за продавач 26325 26325
обявена цена за ЧЛ 27000 27000
цена за колеги 27700
комисионна НИ купувач 692.5 675
Общо платено от купувач 28392.5 27675
оскъпяване от комисионни 7.85% 5.13%

оскъпяване от комисионни, ако работиш само с една агенция в е 2.73% 717.5 евро


> Другото нещо е, че да работиш сам е най-голямата
> глупост на българския пазар ако си частно лице.


> Защо? - Защото в 99% от случаите се искат 3 или 2%
> върху цената от купувача когато е ч.л., а когато е
> с негов брокер тогава не се искат и купувача си се
> "оправя" с неговия брокер.

Купувачът винаги ще си плати комисионната, защото така е устроен пазара. Продавачите не си рекламират сами имотите, макар че стойността на рекламата ще е много по-ниска от комисионната за НИ.

говоря от скорошен опит като купувач. Изгубих 2 месеца, през които исках да съм коректна към една НИ, ама то е много дълго за разправяне. Защо да не си търся сама - НИ къде ги намират обяваите в нета и вестници, хем мога да чета, хем и с нета се оправям.
Накрая из форумите прочетох съвет, че съм по-атрактивна, ако работя сама. Много благодаря - така успях много бързо.

> Да купуваш сам - хем плащаш пак толкова хем се
> гърбиш със задачки, които не разбираш.

Е, да не би всички купувачи да са малоумни (имаше статистика за образованието им в този форум)л

А за плащането в моя случай - така е безумие, но нямаше как. Какво получих за тези 2,5 %? Агентката извози няколко колеги с голямото закъснение за уговорени огледи, за да ме пусне първо мене (щото лапа пари по 2) и аз понеже съм готина взех решение на момента, тя ги изгони. Загубиха и време и доверие на купувачите, които имаха вина, че не се оправят сами.
Освен това получих договор за комисионни услуги (обещавам да го кача, като имам повече време, като задраскам имената от коректност) - най некадърното нещо, което съм виждала - на 1.5 страници имаше поне 50 правописни грешки и беше неоправяем - в нарушение на поне 3 закона и не знам колко члена. Абе голяма мъка.
Предварителния договор го издраскахме на място (единствения компютър беше зает) допълвайки поне 4-5 важни за мене неща. Ако знаех че са толкова зле сама щях да го напиша - хем да ме защитава, хем да не ме е срам какво подписвам.



Добре, че дойде управителя и видях, че все пак някой е в час, щото се бях отказала и от апартамент и от стоп капаро.


Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 18:48:39
Аз малко да се отклоня от темата, но понеже говорите за коректността на брокерите, искам да ви покажа какво се случва:
[www.imoti.net]
[www.imoti.net]
Имотът - един и същи. Агенцията - една и съща. Цената? Искам да уточня, че с брокера е договорена по-ниската цена и той своеволно е решил да качи отгоре 50% без да уведоми собственика. Как се процедира в такъв случай? Собственика естествено няма нищо против да вземе с 50% отгоре, но начина, по който това се случва, навежда на неприятни размисли какви може да са причините брокерът да действа на собствена глава без да пита собственика, като например:
- дали брокера не иска по някакъв начин да прибере голям дял от парите, като се изплати на собственика предварително говорената по-ниска цена?
- дали брокера няма да остави само по-скъпата оферта, която е нереално висока и купувачите няма да проявяват интерес към нея?
Re: Един имот се продава от 10 агенции - класика в жанра или максимална простотия?
11-01-2007 - 18:51:26
avatar

"Ето точно това е проблема - продавачът е коректен и ти гласува доверие само на тебе, а ти го товариш двойно. И как без съгласие на продавача ще си включиш комисионната в цената"

Ehooo Евгения аз кога точно казах, че ще си включа комисиона БЕЗ знанието на собственика???!!!

За другите писания утре ще отговарям, че отивам да пия бира не мога вечно да съм тукsmiling smiley)

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход