Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кога се плаща комисионна на АНИ?

Публикувано от gogo84 
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 21:05:41
Quote
камелия
Ако ти си се обадил по една обява, ако по телефона са ти описали имота сравнително точно и решиш, че искаш да го видиш, ти ангажираш посредника да ти го покаже. Ако ти хареса и решиш да го купиш, той ти прави проверките за тежести, съставя Предварителен договор, осигурява ти всички доказателства за платени консумативи, ако нямаш свой нотариус, те свързва със своя и е до теб докато получиш нотариалния акт.
Разбира се, всички консултации с адвокат и нотариус, или друг специалист, които се наложи да се направят по сделката, са за сметка на АНИ.

Много е хубаво, че агенцията прави всичко това за купувача, но някак си половината неща ми се звучат като услуги за балъци.

Под тези така наречени услуги за балъци визирам - "той ти прави проверките за тежести, съставя Предварителен договор, осигурява ти всички доказателства за платени консумативи, ако нямаш свой нотариус, те свързва със своя и е до теб докато получиш нотариалния акт".
Колко наивен трябва да е човек, за да се довери на агент, когото не познава, който може би се опитва по някакъв начин да защитава интересите на продавача, който гледа сделката да приключи само и само, за да си вземе комисионната дори и да вижда някакви проблеми.

Разбира се не искам да обидя никой брокер. Сигурен съм, че много от тях вършат услугите съвестно и работят наистина за продавача. Просто в случая не знам как човек може да прецени на какъв брокер е попаднал, за да му се довери за толкова важни неща, като договори, проверки за тежест и т.н.


Quote
analog
А и както вече споменах, струва ми се, че продавачите са все още дапече от отчаянието.
Съгласен с това изречение.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 21:12:09
е няма що големи услуги . като че ли е много сложно да си провериш сам за тежести или да дадеш на някой адвокат 100 лева да ти напише договора.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 21:39:22
Quote
gogo84
brotarius благодаря ти, че отговори на въпроса ми, но пак не намирам логика в поведението на продавачите.

Да вземем трите основни сучая:
1) На продавача се обажда АНИ и иска да предлага имота му срещу процент
2) На продавача се обажда АНИ и предлага да предлага имота му без процент
3) АНИ не се обажда, а направо копира обявата на продавача

А сега и малко размисли по трите варианта:

1) Ако продавачът е решил да продава сам, то той би отказал на АНИ-то.

2) На продавача не му пука какво ще прави АНИ-то щом няма да му иска пари. Но не мисля, че продавачът би забравил за собствената си обява и би спрял да я поддържа - все пак всички знаем какви обяви пускат АНИ-тата, а сигурно и продавачът би проверил какво е писнало АНИ-то за неговия имот. Не знам има ли продавач, който да не иска да има собствена обява с добро описание на имота му, а би оставил само обяви с доста постно описание, които биха отблъснали много потенциални купувачи.

3) В този вариант отново не виждам защо продавачът трябва да отпише собствената си обява и да се надява на непълните обяви пуснати от знайни и не знайни АНИ-та като от горе на всичко в тези обяви за контакти ще е даден не неговия телефон, а телефонът на някой брокер.

Без значение кой от трите варианта може да се случи на продавача, то той осъзнава, че във всеки от тях товари продавания имат с комисионните на някое АНИ, нещо което също би отблъснало купувачи или би ги накарало да се пазарят по-дълго.

Може би има още нещо, с което брокерите омайват продавачите, нещо което ни убягва в момента. А може и продавачите да са си мързели. Все пак имат апартамент, къща, гараж или нещо друго, от което ще вземат много пари. Защо им е да се занимават с отегчителни неща като пускане на обяви *huh*

Първо да кажа , че съм от тези , които смятат , че брокерите на НИ в България са най - некомпетентните и нискообразованите кадри.Може би само след таксиметровите шофьори.

Но основната грешка в твоите разсъждения е в дейността на АНИ.Те не само ти намират имота , но и би трябвало да те представляват при изповядване на сделката.И тук е грешката ти , независимо дали те са ти намерили имота или не , ако си свършат работата по изповядване на чиста сделка - са си заслужили комисионната.Но и тук е най големия проблем.Те са длъжни да проверят имота за тежести , да се разровят около него.Но НЕ НОСЯТ отговорност ако не са направили нужното или ако са допуснали грешка.Да не говорим за случая , когато представляват и продавач и купувач.Тогава на кой интереса защитават - най вероятно на .................................... сам си отговори.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 21:49:18
Quote
камелия
Кой сега е попречил на частните лица да си пускат сами обявите?
Кой им е попречил да си направят снимки и да дадат пълно описание, както и адрес?
Никой.
А, защо, според теб, не го правят, а раздават офертата на която агенция им попадне пред погледа?.


Защото, лелке Камелке, никой не е луд да се подлага доброволно на телефонен тероризъм (организиран от самите агенцийки), при положение, че всяка агенцийка, която му попада пред погледа е готова да вдига телефона безплатно вместо него.
А далаверата на агенцийката е, че тя като вдига телефона, отсреща я чакал клиент, който дължал комисиона. smiling smiley, да се разплаче човек от умиление.

А кой пише, без да чете си личи, защото на това вече отговорих, но нали си ми слабост, слабоумните, специално за теб отговорих.

Аз все още чакам отговори, от къде сме заимствали всичките прекрасни практики на нашите агенцийки, описани по-назад!
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 22:13:22
avatar
Quote
gogo84

Много е хубаво, че агенцията прави всичко това за купувача, но някак си половината неща ми се звучат като услуги за балъци.

Под тези така наречени услуги за балъци визирам - "той ти прави проверките за тежести, съставя Предварителен договор, осигурява ти всички доказателства за платени консумативи, ако нямаш свой нотариус, те свързва със своя и е до теб докато получиш нотариалния акт".
Колко наивен трябва да е човек, за да се довери на агент, когото не познава, който може би се опитва по някакъв начин да защитава интересите на продавача, който гледа сделката да приключи само и само, за да си вземе комисионната дори и да вижда някакви проблеми.

Разбира се не искам да обидя никой брокер. Сигурен съм, че много от тях вършат услугите съвестно и работят наистина за продавача. Просто в случая не знам как човек може да прецени на какъв брокер е попаднал, за да му се довери за толкова важни неща, като договори, проверки за тежест и т.н.


Напротив, искаш да обидиш, но няма значение.
Защото, работата на брокера не се състои само в показване на обекта. Тя е комплексна и обхваща всичко това, което съм ти изброила.
На въпроса ти: Щом не искаш да се довериш на агент, когото не познаваш, просто не се доверяваш.
Търсиш си имот от частно лице, доверяваш се за всичко по сделката на когото намериш за добре и проблем няма.
Просто, трябва да разбереш, че не може да се доверяваш докато ти изнася някой да ти работи безплатно, а когато опре работата до заплащане, да губиш вяра........
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 22:18:30
Госпожо Камелия не съм искал да ви обидя. В случая се получава така, че агенциите натрапват на хората услуги, които те не желаят. Точно заради това натрапване зададох и въпроса - защо продавачите не си пускат имотите сами, за да спестят главоболията на евентуалния купувач.

Мисля ще се съгласи с мен, че когато продавач предлага имота си чрез АНИ той създава проблеми на купувача.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 22:29:07
avatar
Quote
brotarius

Защото, лелке Камелке, никой не е луд да се подлага доброволно на телефонен тероризъм (организиран от самите агенцийки), при положение, че всяка агенцийка, която му попада пред погледа е готова да вдига телефона безплатно вместо него.
А далаверата на агенцийката е, че тя като вдига телефона, отсреща я чакал клиент, който дължал комисиона. smiling smiley, да се разплаче човек от умиление.

А кой пише, без да чете си личи, защото на това вече отговорих, но нали си ми слабост, слабоумните, специално за теб отговорих.

Аз все още чакам отговори, от къде сме заимствали всичките прекрасни практики на нашите агенцийки, описани по-назад!

Лелиното, докато се правиш на интересен и се гордееш с липсата на първите седем години, стана чичко за тия, по на 15г.:]
Което, обаче не те кара да се замислиш какъв е извода от писанията ти.
А той е очеизваден- продавачите имат интерес да не се въведат така мечтаните от теб, задължителни ПИСМЕНИ договори, защото, за твое сведение и устният договор, е договор.
А, тъй като клиентът винаги има право, агенциите ще търпят и ще работят по 10 за един продавач или купувач. Ще продължават да харчат куп пари за реклама и огледи.
Но няма да пускат гювеч на селски тарикати като теб, които се чудят какви претексти да намерят, за да не си платят.
Никой не е длъжен да ти отговаря на тъпите питания.
Ти твърдиш, че в другите страни не се работи така- давай доказателства, давай примери, ако въобще имаш идея за някакъв смислен разговор, което силно ме съмнява.confused smiley
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 22:36:35
avatar
Quote
gogo84
Госпожо Камелия не съм искал да ви обидя. В случая се получава така, че агенциите натрапват на хората услуги, които те не желаят. Точно заради това натрапване зададох и въпроса - защо продавачите не си пускат имотите сами, за да спестят главоболията на евентуалния купувач.

Мисля ще се съгласи с мен, че когато продавач предлага имота си чрез АНИ той създава проблеми на купувача.

Разбира се, че му създава проблем- трябва да си плати за услугата, а на някои хора манталитетът е такъв, че най- много се боят да не настинат и да не се минат.
Като под минаване, разбират да платят за работата, която някой им е свършил.
Агенцията, публикувайки нечия оферта, защото това й е работата- да посредничи, не ти натрапва нищо.
Дава ти възможност да узнаеш какъв имот предлага и АКО ИСКАШ, да се обадиш, да си уговориш оглед, да те заведат на огледа и да ти окажат пълно съдействие при изповядване на сделката.
Ако си направиш труда да прочетеш каква е "длъжностната характеристика" на посредника, описана в закона, ще разбереш.
Там са описани и възможните начини на заплащане.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 22:40:32
avatar
Quote
bibise

Първо да кажа , че съм от тези , които смятат , че брокерите на НИ в България са най - некомпетентните и нискообразованите кадри.Може би само след таксиметровите шофьори.

Че кой си ти, та се заблуждаваш, че мнението ти има значение?:]
Стиска ли ти да кажеш, каква е твоята професия, че да я поразнищим малко, или основното ти занимание е да се изживяваш като тесен специалист по всичко в широки области?

Мозъчните гънки не се виждат, ама като ги няма,си личи!

За прост човек и силен вятър, прегради няма ...
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 22:48:47
Quote
камелия
Quote
brotarius

Защото, лелке Камелке, никой не е луд да се подлага доброволно на телефонен тероризъм (организиран от самите агенцийки), при положение, че всяка агенцийка, която му попада пред погледа е готова да вдига телефона безплатно вместо него.
А далаверата на агенцийката е, че тя като вдига телефона, отсреща я чакал клиент, който дължал комисиона. smiling smiley, да се разплаче човек от умиление.

А кой пише, без да чете си личи, защото на това вече отговорих, но нали си ми слабост, слабоумните, специално за теб отговорих.

Аз все още чакам отговори, от къде сме заимствали всичките прекрасни практики на нашите агенцийки, описани по-назад!

Лелиното, докато се правиш на интересен и се гордееш с липсата на първите седем години, стана чичко за тия, по на 15г.:]
Което, обаче не те кара да се замислиш какъв е извода от писанията ти.
А той е очеизваден- продавачите имат интерес да не се въведат така мечтаните от теб, задължителни ПИСМЕНИ договори, защото, за твое сведение и устният договор, е договор.
А, тъй като клиентът винаги има право, агенциите ще търпят и ще работят по 10 за един продавач или купувач. Ще продължават да харчат куп пари за реклама и огледи.
Но няма да пускат гювеч на селски тарикати като теб, които се чудят какви претексти да намерят, за да не си платят.
Никой не е длъжен да ти отговаря на тъпите питания.
Ти твърдиш, че в другите страни не се работи така- давай доказателства, давай примери, ако въобще имаш идея за някакъв смислен разговор, което силно ме съмнява.confused smiley

Лелке Камелке, за тези, които за разлика от теб четат, съм давал примери. Това с писмените договори също не съм го измислил аз, а е такъв пример за регулация от друга държава. Който може да ползва търсачката във форума, знае малко английски и му е интересно ще се оправи (естествено това не се отнася до теб) smiling smiley, няма да му е и особено трудно, защото за разлика от теб аз имам около 100 мнения на година.

А агенциите ще продължават да харчат парите на купувачите за реклами и огледи, докато те са склонни да им ги дават.
За един нормално интелигентен чоевек има десетки начини да си свърши работата без да използва непоискани "услуги", защото ако самите брокери бяха малко по-умни сами щяха да осъзнаят, че всъщност да имат договори с продавачите е в тяхна полза.

Работейки безплатно за продавача, те индиректно работят безплатно и за купувача, защото продавача с нищо не им е задължен и може да продаде, на когото си иска. winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход