Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кога се плаща комисионна на АНИ?

Публикувано от gogo84 
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 18:29:50
Виждам, че тук се е развилнял голям спор.

Бих искал да задам един въпрос, за да си обясня нещо, което не ми е ясно. Моля брокерите да не ми се сърдят и да не ме нападат, аз просто питам.

Защо 99% (процента е по мои наблюдения, може и да не е толкова) от продавачите на пазара работят с АНИ, след като услугите от АНИ излизат доста солено, биха отблъснали потенциални купувачи и след като АНИ в 90% (пак по мои наблюдения) не дава достатъчно информация за имота (или не я представя в добър вид), което също мисля, че отблъсква голям брой потенциални купувачи.

Толкова ли е трудно даден човек собственик на имот, които иска да продаде да вземе едно фотоапаратче, да удари 5-10 снимки, след това да опише добре, това което предлага и да го пусне в 2-3 от големите сайтове за имоти? Всичко това би му отнело от 30 до 60 минути.

Разбирам, че има хора, които нямат време да се занимават с правене на снимки, пъскане на обяви, показване не апартамента на кандидат купувачи и т.н. В този случай не виждам нищо необичайно да се използват услугите на АНИ, но ако се съди по пропорзията обяви от собственик към обяви от АНИ излиза, че 99% (по мои наблюдения) от собствениците са много заети хора.

И пак моля брокерите четящи темата ми да не ми се обидят на въпроса. Ако има нещо, което изпускам или нещо, което не е точно така както го описвам бих се радвам да го обсъдим спазвайки добрия тон на разговора.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 19:08:10
Quote
bashbroker
Не се прави на интересен, не си никак, отговори ми, виж колко любезно те замолих.

Не се правя аз на интересен, а ти. Може и да ти отговоря, на въпроса, но след като ти започнеш да отговаряш на моите, а именно:
От кои нормални държави заимствахте:
-такса оглед
-преписаване на обяви
-обяви в стил карта от "Острова на съкровищата"
-представляване и на двете страни в една и съща сделка
-целенасочено заблуждаване, че комисиона се разделял от купувача и продавача (тук е мястото да отворя една скоба, че като гледаш телевизии, от които цитираш комисион от купувача 5% може ли да споделиш какви са условията за продавача в този случай). Комисиона се заплаща само и единствено от купувача, защото само той влиза в сделката с пари. Може това да се промени, ако АНИ започнат да приемат като комисон крадратни метри от идеални части, които води до следващата заимствана практика:
- начина на офертиране на площа на жилищата

Мога да продължа списъка, но на първо време е достатъчен, за да получи някои отговори.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 19:23:03
Quote
gogo84
Виждам, че тук се е развилнял голям спор.

Бих искал да задам един въпрос, за да си обясня нещо, което не ми е ясно. Моля брокерите да не ми се сърдят и да не ме нападат, аз просто питам.

Защо 99% (процента е по мои наблюдения, може и да не е толкова) от продавачите на пазара работят с АНИ, след като услугите от АНИ излизат доста солено, биха отблъснали потенциални купувачи и след като АНИ в 90% (пак по мои наблюдения) не дава достатъчно информация за имота (или не я представя в добър вид), което също мисля, че отблъсква голям брой потенциални купувачи.

Толкова ли е трудно даден човек собственик на имот, които иска да продаде да вземе едно фотоапаратче, да удари 5-10 снимки, след това да опише добре, това което предлага и да го пусне в 2-3 от големите сайтове за имоти? Всичко това би му отнело от 30 до 60 минути.

Разбирам, че има хора, които нямат време да се занимават с правене на снимки, пъскане на обяви, показване не апартамента на кандидат купувачи и т.н. В този случай не виждам нищо необичайно да се използват услугите на АНИ, но ако се съди по пропорзията обяви от собственик към обяви от АНИ излиза, че 99% (по мои наблюдения) от собствениците са много заети хора.

И пак моля брокерите четящи темата ми да не ми се обидят на въпроса. Ако има нещо, което изпускам или нещо, което не е точно така както го описвам бих се радвам да го обсъдим спазвайки добрия тон на разговора.

Тъй като се съмнявам, брокерите да ти отогворят ще го направя аз, а те може после да се опитат да ме оборят.
Причината за това, което описваш е именно начина на работа на българските АНИ и факта, че за тях няма правила.
Дори даден собственик да реши да продава имота си сам, пускайки обява, започва един тотален телефонен тероризъм от страна на агенциите, които или лъжат, представяйки се за потенциални купувачи, или директно предлагат на собственика да му "рекламират" имота.
Резултата от това е, че собственика се отказва да поддържа сам обявата си, защото вече я има в десетки екземпляри и тъй като нито една агенция не му е поискала пари за това, което върши, за него е все едно, дори и по-добре, че няма да се занимава с евентуалните огледи.
Да не говорим, че дори собственика на имота да е твърдо решен да продава сам, нищо не го защитава срещу преписване на обявата му от АНИ.

Всичко останало, което си написал е следствие от горното. Има елементарно решение на проблема и естествено всички брокери са против нещо такова. Достатъчно е само да им се забрани да "рекламират", както те се изразяват даден имот, ако нямат договор със собственикът му.
В това естествено, както по-назад писа и една бивша брокерка има достатъчно положителни страни за самите тях, но означава също, че огромен процент от АНИ, ще трябва да прекратят дейноста си.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 20:02:53
brotarius благодаря ти, че отговори на въпроса ми, но пак не намирам логика в поведението на продавачите.

Да вземем трите основни сучая:
1) На продавача се обажда АНИ и иска да предлага имота му срещу процент
2) На продавача се обажда АНИ и предлага да предлага имота му без процент
3) АНИ не се обажда, а направо копира обявата на продавача

А сега и малко размисли по трите варианта:

1) Ако продавачът е решил да продава сам, то той би отказал на АНИ-то.

2) На продавача не му пука какво ще прави АНИ-то щом няма да му иска пари. Но не мисля, че продавачът би забравил за собствената си обява и би спрял да я поддържа - все пак всички знаем какви обяви пускат АНИ-тата, а сигурно и продавачът би проверил какво е писнало АНИ-то за неговия имот. Не знам има ли продавач, който да не иска да има собствена обява с добро описание на имота му, а би оставил само обяви с доста постно описание, които биха отблъснали много потенциални купувачи.

3) В този вариант отново не виждам защо продавачът трябва да отпише собствената си обява и да се надява на непълните обяви пуснати от знайни и не знайни АНИ-та като от горе на всичко в тези обяви за контакти ще е даден не неговия телефон, а телефонът на някой брокер.

Без значение кой от трите варианта може да се случи на продавача, то той осъзнава, че във всеки от тях товари продавания имат с комисионните на някое АНИ, нещо което също би отблъснало купувачи или би ги накарало да се пазарят по-дълго.

Може би има още нещо, с което брокерите омайват продавачите, нещо което ни убягва в момента. А може и продавачите да са си мързели. Все пак имат апартамент, къща, гараж или нещо друго, от което ще вземат много пари. Защо им е да се занимават с отегчителни неща като пускане на обяви *huh*
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 20:13:52
avatar
Quote
brotarius

Колкото до целта на темата, а именно кога се плаща комисиона, зависи от човека smiling smiley. Някои плащат само на адвокат и нотариус, други не плащат дори и на адвокат. Естествено има и малък процент хора, които плащат за запознанство.

И за запознанство плащат хората- в агенциите за запознанства. Като си толкова лев, че не можеш да си намериш половинката, ще платиш на този, който ти предложи избор.
Същото е и в имотите- като не можеш или не искаш сам да си намериш имот, ще платиш на този, който ти предложи избор.
Елементарно е, но не за селски бекове, които най се страхуват да не настинат и да не се минат. И си въобразяват, че може да ползват труда на другите, без да си платят.smoking smiley
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 20:24:30
avatar
Quote
brotarius
Точно така лельо Камелия, но както много пъти си се доказвала, отново полазваш, че не виждаш по-далеч от носа си.
След като тези неща, които спомена наистина станат така, както си написала, ще се отвори вратата на тези, които искат да си продават сами имота, а те няма да са малко, ако сметнат, че комисионната, която им бъде искана не ги удовлетворява.
Ще станеш свидетелка на бум на обявите от тип "FSBO" (for sale by owner- няма да ти го превеждам това, вярвам сама ще се справиш).
А тези обяви, които са през АНИ, ще изглеждат като нормални обяви със снимки, местоположение и колкото се може повече информация за имота, защото АНИ ще си имат договор и ще си получат възнаграждението.

Тези неща не ги пиша за теб, защото знам, че ти няма да ги разбереш, но вярвам, че по-голямата част от четящите форума, ще разберат за какво става дума. Не аз съм измислил топлата вода, подобен вид регулации са се наложили с времето в далеч по-развити пазари от нашия. Аз просто ги цитирам.

А ти, отново показа, че обичаш да пишеш, но не и да четеш, камо ли- да разсъждаваш!

Кой сега е попречил на частните лица да си пускат сами обявите?
Кой им е попречил да си направят снимки и да дадат пълно описание, както и адрес?
Никой.
А, защо, според теб, не го правят, а раздават офертата на която агенция им попадне пред погледа?
Хайде, обясни, разбирачо- ще ми е интересно, пък сигурно и по- голямата част от четящите тук, вече са затаили дъх, в очакване на измислянето на нещо по- велико от топлата вода.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 20:29:17
Quote
камелия
Кой сега е попречил на частните лица да си пускат сами обявите?
Кой им е попречил да си направят снимки и да дадат пълно описание, както и адрес?
Никой.
А, защо, според теб, не го правят, а раздават офертата на която агенция им попадне пред погледа?

И аз очаквам отговор на този въпрос въпреки, че задълбахме прекалено много в него.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 20:42:52
avatar
Quote
gogo84
Quote
камелия
Кой сега е попречил на частните лица да си пускат сами обявите?
Кой им е попречил да си направят снимки и да дадат пълно описание, както и адрес?
Никой.
А, защо, според теб, не го правят, а раздават офертата на която агенция им попадне пред погледа?

И аз очаквам отговор на този въпрос въпреки, че задълбахме прекалено много в него.

Правят го, защото им изнася.
Защото мислят, че колкото повече АНИ работят за тях, толкова по- бързо ще се продаде, пък и оферират имота им безплатно. Както безплатно водят и кандидат- купувачите на огледи.
И купувачи, и продавачи, не обичат да плащат, и според възможностите си извиват ръцете на посредниците.
Ако ти си се обадил по една обява, ако по телефона са ти описали имота сравнително точно и решиш, че искаш да го видиш, ти ангажираш посредника да ти го покаже. Ако ти хареса и решиш да го купиш, той ти прави проверките за тежести, съставя Предварителен договор, осигурява ти всички доказателства за платени консумативи, ако нямаш свой нотариус, те свързва със своя и е до теб докато получиш нотариалния акт.
Разбира се, всички консултации с адвокат и нотариус, или друг специалист, които се наложи да се направят по сделката, са за сметка на АНИ.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 20:53:40
Quote
gogo84
излиза, че 99% (по мои наблюдения) от собствениците са много заети хора.


Другата възможност е че са безпомощни глупаци. Интересно е че често си губят абсолютно същото време за огледи, както и ако си бяха пуснали сами обявата.

За последен път си направих резервация за самолет и хотел през туристическа агенция преди повече от десет години. Оттогава - само онлайн. Но като гледам продължава да е пълно с клиенти по агенциите - кой неграмотен, кой няма кредит карта, кой се чувства просто по-добре ако някой друг му свърши работата. Та за всеки влак си има пътници. А и както вече споменах, струва ми се, че продавачите са все още дапече от отчаянието.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
10-10-2011 - 21:01:01
днес пуснах една обява за продажба на промишлено помещение във Видин. за 250 000 лв. айде на бас с всики форумни брокери че утре всички агенции от Видин ще ми се обадят да си поискат двата процента за да ми го рекламират.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход