Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кога се плаща комисионна на АНИ?

Публикувано от gogo84 
Кога се плаща комисионна на АНИ?
06-10-2011 - 18:12:19
В бурните години на строителство и продажби знаех, че АНИ прибира комисионна от купувача и от продавача въпреки, че реално работи само за продавача.

Чудя се сега след кризата дали има промени?

Ако да речем сам си избирам апартамент, гледам обяви, ходя на огледи и т.н. и реша да купя някой апартамент трябва ли да платя комисионна на АНИ-то на продавача (което в случая нищо няма да е направило за мен)?

А ако си хвана брокер, който да ми търси апартамент и реша да купя, тогава трябва ли да платя комисионна и на АНИ-то на продавача (което пак няма да е направило нищо за мен) и на моя брокер?
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 12:52:51
Quote
gogo84
В бурните години на строителство и продажби знаех, че АНИ прибира комисионна от купувача и от продавача въпреки, че реално работи само за продавача.

Чудя се сега след кризата дали има промени?

Ако да речем сам си избирам апартамент, гледам обяви, ходя на огледи и т.н. и реша да купя някой апартамент трябва ли да платя комисионна на АНИ-то на продавача (което в случая нищо няма да е направило за мен)?

А ако си хвана брокер, който да ми търси апартамент и реша да купя, тогава трябва ли да платя комисионна и на АНИ-то на продавача (което пак няма да е направило нищо за мен) и на моя брокер?


Нищо не се е променило.

winking smiley
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 16:06:35
В бурните години на строителство и продажби знаех, че АНИ прибира комисионна от купувача и от продавача въпреки, че реално работи само за продавача.
---------
Глупост, голяма глупост.
-----------
Ако да речем сам си избирам апартамент, гледам обяви, ходя на огледи и т.н. и реша да купя някой апартамент трябва ли да платя комисионна на АНИ-то на продавача (което в случая нищо няма да е направило за мен)?
---------------
Тъп въпрос.
-----------------

А ако си хвана брокер, който да ми търси апартамент и реша да купя, тогава трябва ли да платя комисионна и на АНИ-то на продавача (което пак няма да е направило нищо за мен) и на моя брокер?
------------
Изключително тъп въпрос.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 16:33:06
bashbroker, моля да не пишеш в моите теми. Според мен въпросите са зададени много точно и ясно. Ако не можеш да ги разбереш, проумееш или осмислиш, не виждам причина да пишеш глупости в темата ми.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 17:28:54
Има обяви в които си пише " Без комисионна за купувача". Във всички други случаи трябва да платиш комисионна. Кой, какво, на кого и защо трябва да плаща е обсъждано стотици пъти тук. Може пак да се обсъжда и това няма да промени практиката на пазара.
Най-добре е да се договориш с брокер. Той да ти търси апартамент и с него да се договориш какво да му платиш.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 17:32:17
АНИ прибира комисионна от купувача и от продавача въпреки, че реално работи само за продавача.
---------
АНИ не "прибира", ПОЛУЧАВА договорен предварително комисион от всеки, за когото работи, другото са глупости.
-----------
сам си избирам апартамент, гледам обяви, ходя на огледи и т.н. и реша да купя някой апартамент трябва ли да платя комисионна на АНИ-то на продавача
-------------
Като не ти харесва да ти кажа, че въпросът ти е тъп, искаш да кажа, че ти си тъп ли ? Не може мъъъъничко поне нормален човек да задава такъв въпрос, ти дължишфкомисион само на твоя брокер, другото са глупости. Големи.
Приеми това и като отговор на последния си изключително тъп въпрос. На твоите въпроси би трябвало да отговарят брокери, аз съм такъв, кое те притеснява ?
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 17:47:28
bashbroker, не ми харесва как се изразяваш. Виж dragula как хубаво ми обясни как стоят нещата.
Изключително грозно е от твоя страна да квалифицираш въпроси зададени от човек, който няма нищо общо с брокерската практика за тъпи. Всичко е въпрос на възпитание.
Сигурен съм, че ти ако се наложи да задаваш въпроси в сферата, в която аз работя ще зададеш далеч по тъпи въпроси.

На въпроса:
> АНИ не "прибира", ПОЛУЧАВА договорен предварително комисион от всеки, за когото работи, другото са глупости.
Прибира, получава все тая. По-скоро понятието "за когото работи" се талкува по различен начин от различни хора.

Ето четирите варианта, които аз виждам при покупка на имот:

1) Намирам си имот, който се продава от частно лице, харесва ми, купувам го - аз и продавачът не плащаме никаква комисионна, защото никъде в сделката не участва АНИ.

2) Харесва ми дадена обяви, отивам, гледам, харесва ми, купувам го - собственикът плаща на АНИ-то договорената комисионна, аз не плащам нищо.

3) Харесва ми дадена обяви, отивам, гледам, не ми харесва, АНИ-то, което ми показва апартамента ми предлага друг апартамент или ми се обажда след няколко дни да ми покаже друг имот. Другият имот ми харесва, купувам го - собственикът плаща на АНИ-то договорената комисионна, аз също плащам на АНИ-то договорената комисионна, понеже брокерът ми е намерил жилище.

4) Хващам си брокер, той ми показва апартаменти, харесвам апартамент и го купувам - плащам на брокера договорената комисионна.

Ако правилно съм разбрал вие искате да ми кажете, че по точка 2) също трябва да плащам така ли?
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 18:03:09
Харесва ми дадена обяви, отивам, гледам
------------------
А тази обява кой я е платил и защо ? "Сам" си намираш имот само в първия описан случай, във втория АНИ го е намерила и ти го е предложила в реклама.Комисиона се дели между двете страни и е от порядъка на 5-6 %, да твърдиш, че АНИ работи само за продавача е нелепо, основната работа по всяка сделка е за купувача.
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 18:48:03
Може би съм в грешка. Както казах не съм запознат с материята. Все пак не купувам всеки месец имот.

> във втория АНИ го е намерила и ти го е предложила в реклама
Това не ми е ясно. Нали АНИ се свързва с продавача, подписва договор с него, че ще продава имота му (срещу съответната комисионна) и поради тази причина АНИ-то прави снимки, пуска обява и т.н.

> Комисиона се дели между двете страни и е от порядъка на 5-6 %
Както казах и по-рано - това не го разбирам защо е така.

> да твърдиш, че АНИ работи само за продавача е нелепо, основната работа по всяка сделка е за купувача.
Това също не го проумявам. Ако даден брокер не е нает от мен, а е брокер за даден продавач, то той какво прави за мен?
Re: Кога се плаща комисионна на АНИ?
07-10-2011 - 19:25:47
Тази тема е дъвкана, дъвкана, обяснявана, не ми се повтарят десетки пъти писани неща, разрови е назад и попрочети.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход