Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?

Публикувано от Wilson 
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
04-11-2010 - 22:25:21
avatar
Quote
Muza
Я, кого "виждам"! Ками и Уилсън... smiling smileysmiling smileysmiling smiley*rose**drink1*

И къде сте се скрили в този раздел, но... от обяд до сега - 7.стр. :]*ok*smiling smiley

Надявам се, че сте добре? smiling smiley

smiling smiley*rose**drink1*

Привет, Муза!:loveu:
Чудесно се чувствам след пет месеца в Балкана......*drink1*smiling smiley
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
04-11-2010 - 23:10:49
Quote
kris66
Пенсионери под наем - мноооого яко. Виждал съм! Вечеря кисело млекце с чесън и счукани орехи, хляб. Закуската чайче без захар с бисквитки. Хич не са депресирани. Направо живи да ги оплачеш. Може да са нямали възможност или са живели на принципа квото хапнеш и квото намажеш на оная работа това ще ти остане, знам ли, и са решили да живеят по наем.

А сметките са за статистите. Кое е по изгодно сега, според зависи от човека и неговата сметка. Като се взема кредит е добре сметките да не са на косъм, а въпреки кредита да се живее нормално, да се ходи на почивка. Това предполага и възможност за предсрочно частично погасяване. Който си е направил такава сметка обикновенно кредита го изплаща за половината срок.

А за наема, ами живял съм 17 г. от студентските години, докато стана ипотекар. На кой хазаин сина му се оженил, другия му трябвали повечко пари, плати ми за 6 месеца, третия продава....

Да и аз съм виждал, само че картината е малко по-различна: Двама пенсионери на 65 год. преди 3 год. продадоха 3-стайният си апартамент в кв. Изток за има няма 130 хиляди. Сега плащат наем 250 Е. парното е на 6, хладилника ще се пръсне по шевовете. То са екскурзии, то са почивки, кафенета и кротки развлечения. И когато им дойде времето пак ще има и за внуците по нещичко. Така че ако ги питаш едва ли ще се оплачат. Разбира се знам и за такива дето 2 възрастни живеят в едната стая на огромен апартамент и мизеруват. Последните са за ожалване, но това си тяхен избор.

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Jim
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 01:22:16
Предполагам 130 000 евро. Което ще рече, че освен пенсии взимат от лихва 1600 - 1700 лв, разбира се че ще ходят по екскурзии и почивки. Ама не бива да се говори за такива неща в тема с толкова ипотекари - горди собственици. А, и ще оставят имоти на деца и внуци, които може и да не ги погледнат, като остареят. Всъщност дали има един ъпър с 2 деца, поне един.
Тази тема е като много други, в които математическата логика се оборва с аргументи от рода на "друго си е да си собственик'. Но има и една разлика - за толкова написани страници един не посочи като аргумент бъдещото покачване на цените. Или вече няма ъпъри?
Ама не съм съгласен и с тезата на Злостър - ако имаш 90% от парите може да теглиш кредит за имот. Да, ако ти е абсолютно наложително. Но иначе е по добре да се изчака 1 година - тези пари ще се увеличат с 8% а имотите ще паднат с 2% (много скромно) и ще можеш да си купиш имота без кредит. Ако на става дума за започване или разширяване на бизнес, почти няма случай, да е по-добре да купиш нещо с кредит, а не със спестени пари. А пък ако сте смели и теглите кредит, поне си напишете адресите, да може пенсионерите по-горе, които обикалят света с пари от лихви, да ви пращат отвсякъде по една благодарствена картичка. И аз бих ви пращал картички от различните места, на които ходя всяка година - от лихви получавам 6-7 пъти повече отколкото от наеми на имотите ми.
Така че давайте смело, взимайте ипотеки, иначе как ще взимам една от най-високите лихви в цивилизования свят от влоговете си.
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 07:36:24
avatar
Quote
камелия
Quote
zlostyr
И на кого ги разправяте тези приказки за пенсионерите под наем? Колко такива сте виждали? В България 90% от хората са собственици или наследяват имот от родителите си. Под наем обикновено живеят такива, които са отишли да работят в София, Варна или друг голям град. В последствие винаги могат да се върнат.

Тъй, де!Ще се върнат в домовете, с които родителите им са "имали глупостта" да се заробят, вместо да си живеят безгрижно под наем , а собствените им деца вече няма да има къде да се върнат..........

Както казва един мой приятел - никакъв смисъл не каза :] Ама то на теб не ти е за сефте. Родителите на тия, които сега живеят под наем са си придобили имотите по време на социализма (в 90% от случаите). Някой може ли да ми посочи случай за 10-12% ГПР с 30 годишна ипотека тогава? Защото аз познавам хора, които са теглили 5 000 лева и след 10 години са върнали около 5 500. И това са обикновени хорица, не членове на БКП. При тия условия всеки може да тегли. Вярно, че в много случаи се налагаше да се чака с години докато се сдобиеш със собствено жилище, но такива зверски ипотеки не е имало. (Не съм агитатор на БСП, както предполагам на някой ще се стори, просто фактите бяха такива.)

Пак повтарям - не казвам, че трябва вечно да се живее под наем - просто трябва да се внимава с момента за покупката и размера и условията на ипотеката. А не да се приема максимата - под наем не е живот, давай да скачаме на 25-30 годишна ипотека за хол с бокс и спалня независимо от обстоятелствата.
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 08:39:45
Наистина дежаву!

В предишната тема някой много добре беше отговорил, че да теглиш кредит сега е все едно някой да ти продва москвич за 10 000 лева, защото поршетата в Германия струват 200 000.

Относно кой ще е собственик и кой ще е профукал парите те съветвам да прочетеш:

Жилище под наем или покупка на жилище?

точно обратното е в момента.

Дали е възможно когато фактите говорят, ъперите да мълчат или все ще си пеят стари хитове от переди 2-3 години?
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 09:50:05
avatar
Quote
zlostyr

Както казва един мой приятел - никакъв смисъл не каза :] Ама то на теб не ти е за сефте.

Пак повтарям - не казвам, че трябва вечно да се живее под наем - просто трябва да се внимава с момента за покупката и размера и условията на ипотеката. А не да се приема максимата - под наем не е живот, давай да скачаме на 25-30 годишна ипотека за хол с бокс и спалня независимо от обстоятелствата.

И на теб не ти е сефте все да не си схванал и да чукаш на отворени врати. Кога и къде съм настоявала, че сега е удобния момент за кредит и че сега трябва да се тегли на всяка цена?
Или първо си създаваш опоненти, пък после почваш да ги громиш?
Щом так ти отърва- карай. Коя съм аз, че да ти преча.........:]
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 09:54:15
avatar
Quote
greenbul
Наистина дежаву!

Само за сведение:

Deja vu = вече видяно
Дежа вю- така се пише и произнася на български.*yes*
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 10:48:09
avatar
Quote
камелия
Тъй, де!Ще се върнат в домовете, с които родителите им са "имали глупостта" да се заробят, вместо да си живеят безгрижно под наем , а собствените им деца вече няма да има къде да се върнат..........

Quote
камелия
Quote
zlostyr

Както казва един мой приятел - никакъв смисъл не каза :] Ама то на теб не ти е за сефте.

Пак повтарям - не казвам, че трябва вечно да се живее под наем - просто трябва да се внимава с момента за покупката и размера и условията на ипотеката. А не да се приема максимата - под наем не е живот, давай да скачаме на 25-30 годишна ипотека за хол с бокс и спалня независимо от обстоятелствата.

И на теб не ти е сефте все да не си схванал и да чукаш на отворени врати. Кога и къде съм настоявала, че сега е удобния момент за кредит и че сега трябва да се тегли на всяка цена?
Или първо си създаваш опоненти, пък после почваш да ги громиш?
Щом так ти отърва- карай. Коя съм аз, че да ти преча.........:]

Както обикновено не се опитваш да следваш някаква логика, а просто да пишеш за спорта.
Спорът тръгна от историята за "поробването":

Какво според теб значи първото удебелено, което си написала? За мен значи - старото поколение се е заробило, за да има за децата. Затова в последствие ти обяснявам, че никакво поробване не е имало и че трябва да се внимава с покупката(да не се заробиш), а не просто да се хвърляш на ипотека, защото живота под наем не бил живот.

Къде и кога съм казал, че настояваш, че сега е удобния момент за кредит и че сега трябва да се тегли на всяка цена, къде? (второто удебелено)
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 10:53:23
avatar
кредитите са извратено нещо...
кредит трябва да се вземе само при наистина огромна нужда от него...
но тези които имат такава нужда, много трудно ще го получат smiling smiley
В ерата на кредитите имаше и професия кредитен посредник...
урежда човека кредит за 10 000 лева срещу 30% от кредита за него...
та кандидата взема 10 дава 3 на посредника дава и още 1000 за такси
и получава 6 000, а връща 15 поне smiling smiley
бах тая далавера
кредит взех преди 9 години... то не кредит а да путито искаше един телефон за недостижимите тогава за мен 300 лева в брой...
купихме и го и после 1 година връщахме не помня колко но май 20-25% беше ..
от тогава казах че повече кредит няма да взема, така и сторих. Не знам какво би ме принудило да взема кредит и дано не се налага да разбирам. не познавам човек взел кредит, който да е доволен от него...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: НАЕМАТЕЛ ИЛИ ИПОТЕКАР, КОЕ ДА ИЗБЕРЕМ?
05-11-2010 - 11:59:09
отговорът е много прост - представи си ситуацията станал си на 75 години и се налага да се изнесеш от квартирата или нещо подобно. Наемите са временни решения за по-млади хора. В България живеенето под наем е изключително несигурно. По всяко време могат да те изхвърлят. В този смисъл при всички случаи е много по-добре да плащаш ипотека, защото при благоприятно развитие на нещата ще имаш собственост някой ден, та била тя много изстрадала и оскъпена от лихви и т.н. При наемите нямаш нищо.... след теб остават само стари дрехи и вещи, които никой няма да иска и заминават на боклука.....всеки си преценя сам.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход