Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

чии интереси защитават брокерите

Публикувано от въпросец 
Re: чии интереси защитават брокерите
11-08-2010 - 16:21:53
avatar
Quote
filmatoplo
Какво образование трябва да има брокера по закон , и може ли всеки да е брокер от вкъщи .

По време на един лют спор през 2008 г бях проверявала за образователни изисвания за тази професия.

Та към онзи момент установих, че всъщност за професията "брокер на недвижими имоти" няма абсолютно никакви изисквания, дори няма изискване да може да чете. Но за професии като "пиколо" имаше изисквания и лицензирани от НАПОО програми. Даже мислех за бъзик да назнача съвсем официално и законно 8 годишно дете като брокер, с всички разрешения и за 1 час на ден и срещу заплащане, разбира се. (става дума за Брокер-барби, ако някой помни). После да пусна инфо до медиите, за да стане ясно, че просто няма изисквания. Отказах се, не си заслужаваше загубата на време. Ако АНИ искат - те да търсят регламентация.

Блондинка по душа



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-11 16:29 от evgenia.
Re: чии интереси защитават брокерите
11-08-2010 - 16:28:57
Quote
tino76
1.Според мен брокерът не трябва да защитава ничия страна, а напротив - трябва да е безпристрастен в мнението си тоест по това прилича по-скоро на медиатора. 2.Интересите се защитават от адвокат. Това е негопвата работа, а брокерът е посредник. Принципно нуждата от брокери нараства тогава, когато пазарът е по "грапав" така да се каже т.е. какъвто беше след 95г до 2007г. Тогава наситина на един обикновен човек му бе трудно да се ориентира в морето от информация и административни проблеми и затова си наемаше професионалист. Спокоен пазар като сегашния няма нужда от посредници в по-голямата част от сделките каквито са тези с градските имоти, а те преобладават. 3.Хората в момента недоволстват от комисионните, защото не осъзнават за какво дават 4000лв примено(което си е едно обзавеждане на малък апартамент) само за да те заведат някъде и да те запознаят с някого. Според мен на сегашния пазар 4.брокерите трябва да променят малко ценообразуването на услугите си и да спрат с тия комисионни от 3-10%, а да вземат една твърда такса примерно 300е на сделка. Така ще имат повече клиенти и ще печелят повече от сегашното положение, при което хората правят всичко възможно да не ползват услугите на брокер или да го заобиколят. Дето се казва vox populi vox dei.... smiling smiley Който е гъвкав оцелява останалите си заминават....

Здравейте,

Ще си позволя да отговоря на няколко момента в изложението Ви:
1. Абсолютно сте прав! Брокера по НИ е посредник и като такъв той не защитава страна в дадена сделка, а самата сделка!
2. Вашите интереси се защитават от адвокат в съда! Брокера по НИ, ако е необходимо, обслужва конкретната сделка с адвокат, т.е. адвоката се явява подизпълнител на брокера. По правило адвокатът в сделката с НИ се занимава с юридическото (или част от него) обслужване на сделката. Не са негова работа: търсенето на контрагент, схемата на сделката, търговската страна в т.ч. търговската тайна, преценката за имота от строителна и градоустройствена гледна точка, както и евентуалното кредитиране.
3. Длъжен съм да отбележа, че "услугата": доведи/заведи и запознай страните по сделката, представена като покупко-продажба на информация, представлява само част от ангажимента на брокера по НИ. Този тип услуги в посочения обем са основна грижа на агентите по НИ. Ето защо клиентите имат известно право да недоумяват как така "само за част от пълния пакет услуги" по една сделка им се иска възнаграждение в пълен обем!
4. Варианта, който предлагате за "твърда такса", уви не е съизмерим с услугите, предлагани от брокера по НИ. Той е по-приложим за агентите по НИ.

Надявам се, да съм Ви бил полезен!

*black eye*
Re: чии интереси защитават брокерите
11-08-2010 - 16:46:13
avatar
Тогава защо като попитам брокера какво получавам срещу комисионната той ми отгоаря
че в цената влиза проверка пълна вадене на документи и проверка на имота назад по собственици и дори един ми каза и преглед на бъдещо развитие за поне 10 години напред? казаха ми че защитават моите интереси за да не ме прекарат?
що не ми казват ми ти си плати на адвокат нашата цел е да вземем 3-те процента?

Трябва да въведат закон вспоред който щом ти си посредник на сделката трябва да си солидарен и да отговаряш за всякакви измами при тази сделка...

Пак да дам пример .. посредникът търговец който купува стоката от производителя и я продава на клиента е длъжед да даде 2 години гаранция нали ?
значи той отговаря за тази стока - ако е некачественна законът го задължава да отговаря за това?
вие също продавате - е къде е гаранцията която давате за тази продажба ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-11 16:51 от ASSETION.
Re: чии интереси защитават брокерите
11-08-2010 - 17:00:01
tino76 , твое право си е да си имаш мнение, въпроса е как си го изградил ?
-------------------
" Никой не ви иска мнението или "професионализма" при сделките и затова стоите с наведени глави и си мълчите, "
--------------
Явно познаваш прекрасно пазара, брокерите, отношенията им с клиентите, щом правиш такива нетърпящи възражение генерални изводи. Които всъщност са идиотски.
---------------
"правилната дума е "упълномощен", ама човек със средно образование няма как да го знае" - питай някой по - учен от мен за значението на "оторизиран".
--------------
като ти дойде времето за пенсия ще го духаш
----------------
Явно си и простак.
-------------
Вие плащате единствено режийните си разходи. За данъци да не говорим. Предполагам все сте на нула лева печалба. Та кое му беше скъпото на бизнеса?
--------------------
Представа нямаш, злобчо. Аз имам.
Re: чии интереси защитават брокерите
11-08-2010 - 18:39:43
Quote
ASSETION
Тогава защо като попитам брокера какво получавам срещу комисионната той ми отгоаря
че 1. в цената влиза проверка пълна вадене на документи и проверка на имота назад по собственици и дори един ми каза и преглед на бъдещо развитие за поне 10 години напред? казаха ми че защитават моите интереси за да не ме прекарат?
що не ми казват ми ти си плати на адвокат нашата цел е да вземем 3-те процента?


2. Трябва да въведат закон вспоред който щом ти си посредник на сделката трябва да си солидарен и да отговаряш за всякакви измами при тази сделка...

Пак да дам пример .. посредникът търговец който купува стоката от производителя и я продава на клиента е длъжед да даде 2 години гаранция нали ?
значи той отговаря за тази стока - ако е некачественна законът го задължава да отговаря за това?
вие също продавате - е къде е гаранцията която давате за тази продажба ?

Здравейте,

Ще се постарая да отговоря на Вашето изложение:
1. Брокера по НИ (по-високото ниво е брокер-консултант по НИ) няма право да извършва действия, които са задължения на страните по сделката. "Ваденето" на документи не е негова работа. Той извършва (или организира и контролира изваршването на) всички възможни, допустими от закона проверки. Управлявайки сделката с НИ, брокера решава конкретния случай и с постигане на "оптимален вариант" де факто косвено защитава страните по сделката. Вие може да си подсигурите собствен адвокат за част от работата, но това не снема отговорността от брокера по извършваната сделка. Ако Вие извършвате сделка, която противоречи на указанията на брокера, то тогава сте длъжен в писмен вид да го освободите от отговорност. Освобождаването на брокера по НИ от отговорност по конкретната сделка не означава, че възнаграждението му ще бъде намалено. Просто ако не искате по сделката Ви да се работи в пълен пакет услуги, вместо фирма за НИ (респективно брокер по НИ) потърсете услугите на агенция за НИ (АНИ).

2. Брокера по НИ не носи отговорност за това дали страните по сделката ще пожелаят тя да стане факт или не. Той (брокера) не е страна по сделката. Дали страните ще сключат сделка или не - си е тяхно решение. За изпълнението на задълженията си по сключените помежду им договори - страните по сделката отговарят пред закона.
Примера,който сте посочил с посредника търговец, няма нищо общо с брокера по НИ, защото последния не е прекупвач на стоката.
Накрая: брокера по НИ не е гарант за това дали ще бъдете измамен или не. В сделките за НИ винаги има риск. Брокера е длъжен "да Ви отвори очите" за сделката, но той не може да носи чужда отговорност или да гарантира чужда некоректност
.

Надявам се, да съм Ви бил полезен.

*black eye*
Re: чии интереси защитават брокерите
11-08-2010 - 22:41:31
Quote
dicho
tino76 , твое право си е да си имаш мнение, въпроса е как си го изградил ?
-------------------
" Никой не ви иска мнението или "професионализма" при сделките и затова стоите с наведени глави и си мълчите, "
--------------
Явно познаваш прекрасно пазара, брокерите, отношенията им с клиентите, щом правиш такива нетърпящи възражение генерални изводи. Които всъщност са идиотски - познавам го достатъчно добре.
---------------
"правилната дума е "упълномощен", ама човек със средно образование няма как да го знае" - питай някой по - учен от мен за значението на "оторизиран" - думата "оторизиран" е чуждица и е непозната на българското право. Буквалния и превод е упълномощен, но в англосаксонската правна система има доста по-дълбоко значение..
--------------
като ти дойде времето за пенсия ще го духаш
----------------
Явно си и простак - като дойде време да се пенсионираш ще се сетиш за тоя простак, гаранция.......
-------------
Вие плащате единствено режийните си разходи. За данъци да не говорим. Предполагам все сте на нула лева печалба. Та кое му беше скъпото на бизнеса?
--------------------
Представа нямаш, злобчо. Аз имам - надали......аз съм се занимавал с частен бизнес и имах по около 4000лв на месец разходи без непредвидените и без данъците. За един 100лв са много за друг са джобни пари. Като използваш подобни прилагателни дай малко цифри щото иначе не значат нищо - само въпрос на твоята гледна точка са

Що се касае за заплащане и че предложената от мен такса от 300е на сделка и това, че не била съизмерима с труда на брокера - според мен за едното ръкостискане не си струва да се дават повече пари. Я си помислете селскостопанските производители за да изкарат един тон продукция колко вложения правят и колко труд полагат? Това че на брокерите това, което вършат им се вижда много си е тяхна гледна точка. Със справка 10 години назад и не знам си какви проучвания можеше да се впечатли някой средностатистически българин през деветдесетте години на миналия век. Сега едно 10 годишно може да влезне в Агенцията по вписванията и да направи въпросните справки през лаптопчето си. Що се касае до набраните оферти - ми те са копи пейст от някой сайт а като цяло болшинството имоти не са проверени. Аз като си търсех квартира и се влачех с брокери от няма и къде на такива мизерии са ме водили, че ми е идвало да ги заритам по стълбите мизерните посредници. Просто няма начин един полуграмотен брокер да взима повече от адвокат, който е учил 5.5 години + 2 още стаж. Пак казвам да се платят подобни пари от 3-10% си струва само когато става въпрос за имоти в съсобственост с много хора, които трябва да се намерят и убедят да сключат сделка или при липсващ съсобственик или някакви парцели с тежести и т.н.
P.S. В заключение искам да кажа, че семейството ми за последните 4 години извърши 5 сделки с градски имоти и 2 със земеделски земи, абсолютно без никакви посредници, сделките минаваха за около 3 дена всяка и сме дали на адвокат около 3000лв общо за всички, а проблеми никакви не е имало.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-11 22:46 от tino76.
Re: чии интереси защитават брокерите
12-08-2010 - 09:06:36
tino76, отново показваш, че си злобчо и че нямаш идея от нашата работа. На всичкото отгоре даваш поредните си тъпи сравнения -

"Я си помислете селскостопанските производители за да изкарат един тон продукция колко вложения правят и колко труд полагат?", как ли мразиш Бербатов, който за седмица взима колкото един професор за цял живот ? Всичко написано от теб досега / а ти не пишеш тук от вчера/ показва липса на няколко основни неща, ще се огранича до основното - нямаш ниво.

"Просто няма начин един полуграмотен брокер да взима повече от адвокат, който е учил 5.5 години + 2 още стаж. " -

наистина ли смяташ така ? Ако да, иди се прегледай, може пък и нищо да ти няма.
Анонимен потребител
Re: чии интереси защитават брокерите
12-08-2010 - 09:22:10
Quote
iciltd
но това не снема отговорността от брокера по извършваната сделка

Като се говори за отговорност (т.е. задължения) то съответно трябва да има предвидени и неустойки.
Би ли посочил едно по едно какви са отговорностите и какви неустойките?
Примерно брокера по твоите думи ако е забравил да организира или проконтролира някоя допустима от закона проверка какво следва?
Re: чии интереси защитават брокерите
12-08-2010 - 09:33:44
iciltd,
прекрасно си описал какви не правят "БРОКЕРИТЕ".
Ами да те питам кво правят - какви задължения имат (разводач само) и да приберат 3% и от двете страни, нали и двете развеждат.
Че то ТРАФИКАНТИТЕ НА ХОРА ПО МАЛКО ВЗЕМАТ ЗА РАЗВЕЖДАНЕ ....
"Асетон", вземи си една МОМА - може и твоята любима и я представяш за твоя брокер - поне няма да плащаш нищо.
Караш я тя да търси и ти само не харесваш smiling smiley
Ще се почувстваш ПЕРФЕКТНО ...
Re: чии интереси защитават брокерите
12-08-2010 - 09:44:26
Примерно брокера по твоите думи ако е забравил да организира или проконтролира някоя допустима от закона проверка какво следва?
--------------
Тинки, пак се правиш на неразбрал, нали ? Брокера ли е инстанцията, която трябва да проконтролира допустимите от закона проверки ? Или неговата задачка е да предостави проверките на клиента и всички съпътстващи сделката документи на нотариуса ? След това всичко минава през съдията в АВ, или не знаеш и това ? Ти поте имаш претенции, че нещичко разбираш, защо припяваш на неразбиращите ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход