Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Стъпки при закупуване на имот ?

Публикувано от Lily 
Стъпки при закупуване на имот ?
08-06-2006 - 16:51:47
Здравейте !
Може би това, което ме интересува е разисквано в предишни теми, но се ровя от около 2 часа и не намерих точно това , което ме интересува. Моля, ако някой може да ми помогне.
Харесахме си апартамент, но от директен продавач /изобщо не сме търсили през агенция/ . Имам следните въпроси / става въпрос за старо строителство/ :
1. Какви документи трябва да искам от продавача, освен Нотариален акт за имота ?
2. Продавачът иска 10 % капаро преди сключване на сделката- сключването на предварителен договор пред нотариус защитава ли ме по някакъв начин, че продавачът няма да се откаже или ако се откаже, че ще ми върне капарото ?
3. Мога ли още преди сключване на предварителния договор да проверя имота за тежести и дали няма други съсобственици. Как и къде мога да направя проверката ?
4. При сключване на сделката необходим ли ми е адвокат или всичко се прави само пред нотариус ?
Общо взето ме интересува след като сме харесали апартамента, оттук нататък какво трябва да се направи до приключването на сделката. Какъв е размера на всички такси, кото трябва да платим при прехвърлянето - за нотариус, данъчна оценка и т.н.
Може да изглеждам много неориентирана, но намерихме много бързо имот, който да ни устройва и не успяхме предварително да се информираме как се извършват подобни сделки.
Благодаря предварително на всички, които ще ми отговорят.
Ако ме препратите към стари теми, където има такава информация, също ще бъда благодарна.
Анонимен потребител
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 08:39:56
1) документ за собственост, данъчна оценка, разни скици май имаше
2) [forum.imoti.net]
3) да можеш но ти трябва ЕГН на собственика. Проверката се прави в Службата по вписванията
[forum.imoti.net]
4) Самото подписване се прави пред нотариус. Добре е обаче адвокат да погледне какво подписваш.

Нотариални такси. Има си и калкулаторче отгоре.

Ето ти и малко линкове:
[forum.imoti.net]
[forum.imoti.net]

камелия
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 15:45:41
Предварителният договор е много важен,той може да те потопи,затова намери поне адвокат да ти го състави.Както виждам, не искаш да плащаш "излишно",но има една сентенция:"Който плаща лошо,плаща два пъти" :g:
Анонимен потребител
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 15:51:50
Quote

затова намери поне адвокат да ти го състави

Това прозвуча все едно адвокатите са едва ли не най-малко компетентните smiling smiley
камелия
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 16:00:30
Нямам това предвид.Ако беше с агенция-те имат такива договори,съставени от адвокати.Но тя е решила да вземе занаята на всички,които имат по занаятие познания по въпроса.Според мен това е опасно. spinning smiley sticking its tongue out
Анонимен потребител
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 16:09:47
според мен най-опасно е да подпишеш някой "типов" предварителен договор предложен ти от агенция. Всяка сделка е индивидуална. Ако в "типовия" договор има 10 точки то със сигурност ще трябва още 10 за конкретния случай. Айде първите 10 ги е погледнал адвокат, другите 10 какво ще ги правим - ще си ги пишем ей така наизуст.

Единствените, които са учили и имат диплома за това са юристите. Това че някой е видял нещо или пък е дочул нещо не го прави юрист
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 16:18:23
И дипломата не го прави юрист, Тинки winking smiley
Анонимен потребител
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 16:29:16
ясно че сама по себе си дипломата не те прави никакъв, но е за предпочитане този дето ще ти прави предварителния договор да има диплома за юрист, а не за сервитьор, нали?
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 16:31:59
Ако знаеш какви бунаци с дипломи за юристи познавам - не ти е работа spinning smiley sticking its tongue out
Сервитьорчетата са по-оправни winking smiley
Естествено, че нямам предвид всички юристи, дори нямам предвид и повечето.
камелия
Re: Стъпки при закупуване на имот ?
09-06-2006 - 16:39:37
Не бъдете толкова черногледи-във всяко стадо има мърша,но според мен, без брокер или адвокат,възможността да пиеш една "ладка вода"е огромна! :g:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход