Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

нотариална сделка на данъчна оценка

Публикувано от ндд 
Здравейте,

Може ли някой да изясни предимствата и недостатъците на "прехвърлянето по данъчна оценка".
В момента много нотариуси и банки се съгласяват да направят нотариален акт на стойността на данъчната оценка (без значение какво пише в предварителния договор или колко е стойността на заема)
Как се отразава стойността написана в нотариалния акт на:
- общинския данък (2% струва ми се)
- норатиалните такси (около 0.5% !?)
- данъците през следващите години
- таксите към общината (смет и/или други)
- други, за които хората с опит ще се сетят, а аз не се сещам

Какво печели дългосрочно клиента ако в нотариалния акт стойността на имота е реалната пазарна стойност? (практически се работи с пазарна оценка при попкуко-продажба или застраховка)

Ще се радвам и на препратки към закони и правилници, които дават подробности по темата.

Благодаря Ви предварително...

PS: Тинки Уинки, темата по грешка я пуснах в "Дискусия за имоти", така че моля да я махнеш от там.
Анонимен потребител
Re: нотариална сделка на данъчна оценка
01-06-2006 - 19:53:53
Нали се сещаш ако някой оспори сделката и съда я развали какво ще получиш.
И изобщо не се хващай на това че имало предварителен договор дето пишело реалната цена или пък била предвидена неустойка в договора до реалната цена.
Re: нотариална сделка на данъчна оценка
06-06-2006 - 22:15:50
има и такси за вписване към Агенцията winking smiley
Тинки е отговорил точно, кратко и ясно. Вярно е, че ще спестите някой друг лев от данъци и такси, но после може евтиното да ви струва скъпо!
Благодаря за кратките и ясни отговори, но може ли малко по-подробно да ми отговорите на въпроса:

Кои разходи са обвързани с стойността написана в нотариалния акт и кои разходи не са?

Като пример в първия постинг съм изредил разходите за които се сещам в момента.
Re: нотариална сделка на данъчна оценка
07-06-2006 - 11:48:01
Нот.такса, местен данък, такса вписване winking smiley са обвързани... с интереса
Нямам много време да пиша сега smiling smiley малко по-късно ако се сетя нещо допълнително ще пиша пак!
И си наемете адвокат, после да не ви БОЛИ глава защото евтиното винаги излиза скъпо!
Аз също като адвокат Костакиева нямам много време, но ще Ви отговоря накратко. Ако сте продавач и притежавате имота по-малко от 3 години, тогава задължително трябва да прехвърлите имота на данъчна оценка. Освен в случая, когато цената на която продавате сега е по ниска от цената на която сте го купили. Всички положителни разлики между продажната и покупната цена се облагат с данък общ доход - справки ЗАКОН за облагане доходите на физическите лица чл.10, ал.7.
Вижте когато купувате е друг въпрос. Тогава спестявате такси, но съществува и минимален риск за разваляне на сделката. Тогава получавате само това което сте писали в НА. Макар че има едно решение на Върховния съд в което се казва че получавате това което сте дали реално, но това е друга тема, дълга и трудна.
Моят съвет е: Ако ще спестите голяма сума от такси купувайте на данъчна оценка. Аз лично съм купил над 50 имота и всички на данъчна оценка.
Re: нотариална сделка на данъчна оценка
15-10-2007 - 18:54:21
Здравейте,
може ли някой да ми отговори на следния въпрос. Мой роднина иска да ми прехвърли апартамент, кой е най - добрият вариант за прехвърляне?Чрез покупко-продажба или чрез дарение и сделката да бъде на данъчна оценка или с 2% местен данък?




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-10-15 18:55 от v_vi.
Re: нотариална сделка на данъчна оценка
16-10-2007 - 12:59:25
avatar
v_vi Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
> може ли някой да ми отговори на следния въпрос.
> Мой роднина иска да ми прехвърли апартамент, кой е
> най - добрият вариант за прехвърляне?Чрез
> покупко-продажба или чрез дарение и сделката да
> бъде на данъчна оценка или с 2% местен данък?

Зависи какви са ти интересите,пък и на другите около теб.Ако си женена и ти дарят апартамента,мъжът ти няма право на собственост.Но даренията могат да се оспорват от други роднини,които биха решили,че са лишени от запазена част/разбира се,ако имат това основание/.Ако го придобиеш чрез покупко-продажба,никой не може да оспорва,но мъжът ти става съсобственик,тъй като придобитото е по време на брака.Нищо не ти пречи да изповядваш на данъчна оценка,но в нея пак си влизат 2% местни данъци

smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход