Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ИМОТИ - от ключово значение за доброто представяне на имотите в интернет!

Публикувано от Ivo.NovDom 
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------

>
> P.S. Ако съм написал някоя глупост се извинявам,
> ама докато го творих всичкото това правех още 2
> неща + пийнах половин бутилка вино.
>
>
>
> BulCan Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > От 25-30 опита 4-5 се получиха интересни.
>
>
Додо, много точно си написал всичко. Аз съм доста слаб по математика, затова като приравнявам фокусното разстояние за дигитален фотоапарат към стандарта за лентов елементарно умножавам по 1.5 и горе-долу идва същото пак.

Иначе предимствата на дигиталния апарат са повече от ясни, опитите с фойверките съм ги правил преди около 15 години (вече не си спомням дали тогава имаше цифрови апарати, и да е имало, едва ли са били DSLR, то и те сравнително скоро-преди 4-5 години станаха по-достъпни като цени - под 2000 лв за по-масовите модели).

Иво, за рекламни снимки на имоти, наистина 12 мм на цифров DSLR изглежда да е много ценен, дано брокерите стигнат до тази идея.

Додо2, толкова сметки и получаваш нещо дето го пише в данните (ти като видя милиметрите на предполагаемия модел как му намери приравнените милиметри с калкулатора ли или в НЕТА?). Като му намери приравнените милиметри, какво от това? Пак не знаеш колко градуса е зрителния ъгъл. Забрави да споменеш, че за различните формати на снимката като 16/9 например, зрителния ъгъл още повече се свива защото скопяват матрицата за да се получи този формат...

челъма не е да смяташ в магазина корен квадратен...
ползват се две неща:
1.милиметрите от обектива
2.диагонала на матрицата (която от инчове правиш в мм)

делиш 1:2 и толкова



примера с 50 мм обектив сложен на ФФ (диагонала на матрицата в мм е 43.26 мм)

50:43= 1.15 (почти единица) както е и при човешкото око (ако тази стойност намалява обективите стават широко-гледи, ако се увеличава стават далеко-гледи)
Додо, така е, не се ползва цялата прощ на матрицата, но и преди години пък и сега диаметърът на описаната около правоъгълник окръжност е равен на диагонала на правоъгълника.

тук има всичко, написано в много сбит вид и на разбираем за начинаещи език, със схемички, обяснения и т.н. има го как се смята всичко.

ФОТОГРАФИРАНЕТО - ОСНОВНИ ТЕОРЕТИЧНИ ПОСТАНОВКИ


Додо2, Пости някоя твоя снимка, как са твоите впечатления хубавите снимки помагат ли, заслужава ли си човек да си губи времето с такива неща?

Булкан, блендата за фойерверки се затваря не само заради фокусирането, а просто за да пропуска по-малко светлина (ТАКА СЕ УДЪЛЖАВА ВРЕМЕТО ЗА ЕКСДПОНАЦИЯ), първата снимка която направих онази вечер беше на бленда 8 и изгоря, затова корегирах на f/16 (два пъти затъмних) и се получи, макар че в средата на фойерверка има изгоряло още.
Хитрината е, че се задават настройки за 30 сеундна експонация (не да седиш на ахпарата и да целиш фойерверките), и недоекспониране, като блесне зарята всичко си идва на мястото . Така се снимат и СВЕТКАВИЦИ - ДА НЕ МИСЛИШ ЧЕ ФОТОГРАФИТЕ СА ИМАЛИ КЪСМЕТА ДА НАТИСНАТ КОПЧЕТО НА АПАРАТА, ТОЧНО В МОМЕНТА КОГАТО ТРЕСНЕ ГРЪМ, И СЛУЧАЙНО АПАРАТА Е СОЧЕЛ В ПОСОКАТА НА ГРЪМОТЕВИЦАТА. eye popping smiley eye popping smiley *xxx*
Помагат естествено, аз например като си избирах един офис за наем, го избрах по снимките, няма да обикалям на огледи като луд.


За онова за диагонала съм сигурен обаче - че не е диагонала на матрицата.

Например при Nikon P50 го дават 1/2.5" = 10.16mm, а реално не е толкова, а 7.18mm.

Мярката 1/2.5" е диаметърът на окръжност около матрицата, но не описан около нея, а на разстояние. От тук може доста грешни сметки да се получат.

Аз написах как се смята, за да може ако на някой му липсва нещо като данни да го сметне. Най-лесно е ако в спецификацията директно си пише на колко е еквивалентно фокусното разстояние, написано на обектива.

Като разделиш фокусното разстояние на диагонала получаваш тангенса на ъгъла, а това число е доста неясно в представите на хората, освен това функцията е нелинейна и трудно се сравняват числата едно с друго.

Смятането на видимия ъгъл е както съм написал. Хората са наясно какво е ъгъл и градус и след това лесно се правят преценки.
Додо2 ОК, 100мм обектив си е 100мм на какъвто и апарат да го сложиш! затова там се пишат реалните мм, ти как ще си го приравняваш си е твой проблем. карл цайс си пишат името и мм на обектива и го дават на производителя да го вгражда в Х апарат с Х матрицата. Няма как един и същ обектив, пък на него надписи с различни стойности. Затова там не се пишат приравнените мм, а истинските.
Но иначе твойте сметки са по-верните и приканвам читателите да ползват твоя МЕТОД, когато решат да си купуват апарт.

Пак нищо не каза за твойте снимки, качи нещо де!
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Булкан, блендата за фойерверки се затваря не само
> заради фокусирането, а просто за да пропуска
> по-малко светлина (ТАКА СЕ УДЪЛЖАВА ВРЕМЕТО ЗА
> ЕКСДПОНАЦИЯ), първата снимка която направих онази
> вечер беше на бленда 8 и изгоря, затова корегирах
> на f/16 (два пъти затъмних) и се получи, макар че
> в средата на фойерверка има изгоряло още.
> Хитрината е, че се задават настройки за 30 сеундна
> експонация (не да седиш на ахпарата и да целиш
> фойерверките), и недоекспониране, като блесне
> зарята всичко си идва на мястото . Така се снимат
> и СВЕТКАВИЦИ - ДА НЕ МИСЛИШ ЧЕ ФОТОГРАФИТЕ СА
> ИМАЛИ КЪСМЕТА ДА НАТИСНАТ КОПЧЕТО НА АПАРАТА,
> ТОЧНО В МОМЕНТА КОГАТО ТРЕСНЕ ГРЪМ, И СЛУЧАЙНО
> АПАРАТА Е СОЧЕЛ В ПОСОКАТА НА ГРЪМОТЕВИЦАТА.

Иво, теоретично си прав, но помисли си за 30 секудни колко фойверка и на колко места можеш да имаш и каква мешавица се получава ако се насложат в един кадър?

Това, че си удължил като време ексозицията двойно не е единствения начин да се предпазиш от "изгаряне", можеше да го постигнеш и с по-свита бленда. Снимката е хубава, имал си късмет, че е нямало голямо ранообразие на фойверки за тези 30 секунди.

Моята схема е един по един в границите на 1/2 - 2-3 секунди, жалко, че нямам сканирани, а с дигитален не съм снимал още фойверки.

Съвсем елементарно казано - блендата играе роля най-вече за дълбочината на полето (при фойверки, ако не нямаш за цел да имаш на фокус едновременно и фойверка и близки предмети, блендата е както се казва ирелевант).

Експозицията се влияе абосолютно еднакво от блендата и скоростта на затвора. Тя е просто количеството светлина, която "облъчва" матрицата или филма. За да го опростим още повече - ако сравним светлината с количество вода, за експозицията е все едно дали ще наливаш вода през тясна тръба за по-дълго време или през широка за по-кратко, стига количеството вода да е същото. ISO-то също е от значение, разбира се. При дигиталната фотография значението му леко са "размива", не че няма разлика, но е по-малка отколкото при ФФ. При филмовата разликата се вижда по-осезаемо, аз с повече от 100 ISO не съм си правил труда да снимам изобщо, като 80 % от снимките са ми на 50 ISO при филм.

Един път като ни са ясни параметрите на ексозицията (независимо дали придобити от бленда или скорост на затвора), започваме да си играем със скоростта - за бързо движещи обекти (самолети, автомобили и пр. или пък снимки правени от превозни средства) или пък с блендата за дълбочина на полето - свита бленда за по-близки и по-далечни обекти едновременно на фокус или пък нарочно по-отворена при портретна фотография за замазан фон и ясни лица, което пък насочва вниманието към лицата.

Най-накрая, но не и последно - трябва да се знаят принципите на фотографията добре, но усета, кадрирането, фантазията и вкуса на фотографа са от първостепенно значение. Иначе нямаше да си купуваме книги с фотографии на Ман Рей, снимани преди повече от половин век.
Re: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ИМОТИ - от ключово значение за доброто представяне на имотите в интернет!
10-05-2009 - 11:46:52
Булкан, прав си, можеше да го направя с бленда 4, за 15 сек, резултата щеше да е същия, но пък за по-късо време можеше и да не хвана фойерверк. Чесно да си кажа не обмислях много дълго как да си настроя апарата. то, купона си течеше, сложих апарата на гюме и отидох да се забавлявам с приятелите. Ето първата ми снимка, в далечината се виждат и други фойерверки, на нивото на покрива, . Лошото е че бях много близо и не хванах целия фойерверк. За догодина ще съм с повече опит, ще станат по-готини.

снимка Ф/8 iSO160


още фойерверки



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-05-17 20:02 от Ivo.NovDom.
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> Булкан, прав си, можеше да го направя с бленда 4,
> за 15 сек, резултата щеше да е същия, но пък за
> по-късо време можеше и да не хвана фойерверк.
> Чесно да си кажа не обмислях много дълго как да си
> настроя апарата. то, купона си течеше, сложих
> апарата на гюме и отидох да се забавлявам с
> приятелите. Ето първата ми снимка, в далечината се
> виждат и други фойерверки, на нивото на покрива, .
> Лошото е че бях много близо и не хванах целия
> фойерверк. За догодина ще съм с повече опит, ще
> станат по-готини.
>
> снимка Ф/8 iSO160
>
>
> още нощни снимки


Иво, абе не казвам, че не си добър, обсъждаме и споделяме опит. Аз научавам полезни неща от твоите постове. Добри са снимките.
Re: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ИМОТИ - от ключово значение за доброто представяне на имотите в интернет!
10-05-2009 - 19:41:57
Гледах ти снимките от Ню Йорк - завиждам ти...за това че си бил там. Една-две са се получили супер. за две от тях малко фокуса си го изпуснал. С 24-ката ли снима.
Re: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ИМОТИ - от ключово значение за доброто представяне на имотите в интернет!
10-05-2009 - 19:45:11
avatar
Иво ти голям рекламен фестивал си спретна в тази тема май *xxx*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход