Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените след НОВА ГОДИНА

Публикувано от 302 
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
04-12-2006 - 08:16:52
Никъде. Дори в България средният месечен доход е много над 350лв. Ако не беше откъде щяха да имат хората пари да купуват апартаменти на сегашните цени.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
04-12-2006 - 09:18:33
ДА напомня, че сделките със земя от 01.01.2007г. стават облагаеми по ЗДДС, досега бяха освободени сделки. Най-вероятно ще се повишат разрешенията за строеж и данъчните оценки.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
06-12-2006 - 15:15:17
Българският пазар на имоти остава атрактивен поне до 2010 г.
06.12.2006 12:48
Инвестор.бг



Интересът към пазара на имоти в България ще се увеличи догодина и между 2007 г. и 2010 г. страната ще остане атрактивна инвестиционна дестинация, сочи проучване на международната консултантска компания Amberlamb.
Въпреки че според някои наблюдатели доходността от сделки с имоти у нас се е понижила до минимум в периода преди присъединяването на страната към ЕС и „алчността и спекулата са изцедили атрактивността на пазара в дългосрочен план“, компанията е на мнение, че с навлизането на нови инвеститори след 1 януари 2007 г. пазарът на имоти в България ще се разшири. Пазарът на търговски площи и обекти ще предлага добра алтернатива за инвеститорите пред жилищните имоти, се казва в анализа.
Вярно е, че на българския пазар на имоти станахме свидетели на истински бум едва в рамките на няколко години. Отмина времето, когато можеше да се купи качествен имот на брега на морето почти без пари, но също така отмина и времето, когато не можеше да се получи ипотечен заем за покупка на имот в България, когато процесът на придобиване на собственост беше непрозрачен, когато целият процес минаваше под знака на корупцията и за инвеститора нямаше никаква сигурност дали даден парцел ще получи разрешително за строеж и дали ще може да бъде изградена инфраструктура, посочват от Amberlamb.
Пазарът определено се развива и това развитие подобрява инвестиционния климат в страната, се казва в анализа.
С привличането на все повече международни професионалисти, туристи и заможни пенсионери и със забогатяването на българското население и увеличаването на БВП на страната, се очаква да нарасне и конкуренцията на пазара, което ще повиши качеството на проектите и ще го развие още повече.
За пример Amberlamb посочва веригата Технополис, която в момента има 11 магазина, но планира да инвестира 20 млн. лв. в разширяване на мрежата си през 2007 г. Наред с нови магазини компанията смята да изгради и логистични центрове в София, като тя не е единственият пример за фирма с амбициозни планове в тази област.
Заради потенциала и динамиката в сектора редица международни фондове започнаха мащабни покупки, предлагайки възможности за участие на пазара на инвеститори, които търсят по-индиректен подход към своите инвестиции.
Един от негативните фактори, които могат да окажат влияние върху жилищния сегмент, е това, че еврочленството носи със себе си „европейски отговорности“. Строителните предприемачи трябва да започнат да използват материали с по-високо качество в съответствие със стандартите на ЕС, което ще доведе до повишаване на стойността на имота и ще рефлектира върху неговата крайна цена.
Цената на земята ще се повиши още повече през 2007 г. с изчерпването на терените, подходящи за строителни проекти, около големите градове и туристическите курорти, прогнозират от Amberlamb.
Повишаването на цената труда, материалите и електрическата енергия се очаква да доведе до около 5-процентно увеличение в стойността на строителството през 2007 г.
Анализът предупреждава потенциални инвеститори да използват услугите на професионален консултант, както и да проучат добре всички подробности около имота, както и неговото разположение. По-голямата част от най-добрите терени в курорти като Слънчев бряг и Банско са вече застроени, а тези, които са останали, не винаги са в най-привлекателните райони, което намалява потенциала за доходност от имота.
Въпреки че са предвидени законодателни промени, позволяващи на чужди граждани директно да придобиват земя в България, те едва ли ще влязат в сила преди 2010 г. или 2014 г. Това за много инвеститори ще продължава да бъде фактор, който крие потенциален риск или административни усложнения, което ще задържа цените на конкурентни нива. Според Amberlamb истинският бум на пазара на имоти у нас най-вероятно ще настъпи едва в момента когато чужденците ще могат без никакви усложнения да купуват и притежават земя в България.
Като заключение се казва, че интересът към пазара не е намалял, както от страна на чужди туристи, така и на заможни пенсионери и българи, работещи в чужбина. Всички тези фактори означават, че търсене на имоти в България има, а докато това е така и докато цените са конкурентни, страната ни ще представлява добра инвестиционна възможност.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
06-12-2006 - 16:11:33
Nacheff,

Благодаря за интересния линк - както винаги си на ниво smiling smiley Но все пак не би ли направил някакъв коментар?

Ех, къде е Kuku сега да им обясни на тия от.. къде беше...а, да - консултантска компания Amberlamb как БГ е най-голямата клоака на света и как и сега имотите са на космически цени в сравнение с това, което предлагат като потребителна стойност. Абе ще се появи, няма начин.... Това си беше заяждане smiling smiley, признавам си без бой smiling smiley

А иначе бих коментирала така - статията говори за "доходността от сделки с имоти у нас се е понижила до минимум в периода преди присъединяването на страната към ЕС" - което не е съощото като "доходността е отрицателна", т.е., придобилите имот по цени от м.г. примерно, са на загуба тази година. Хубаво беше, обаче, да има посочени някакви числа в тази връзка - например доходността от 25 % за 2005 (на год. база) е спаднала на 8 % за 2006 - примерно. Така или иначе, се говори за доходност и печалба, все още. За капиталова печалба, т.е. печалба от увеличение на цената на актива.

Това с увеличението на себестойността не е сериозно според мен - "Повишаването на цената труда, материалите и електрическата енергия се очаква да доведе до около 5-процентно увеличение в стойността на строителството през 2007 г."

5 % увеличение на себестойността е фактор само когато нормата на печалба е ниска - от порядъка на 4-5 %. Иначе при себестойност 500 е/кв и печалба от 200 е/кв. (или норма близо 30 %), увеличение от 5 % е 25 е/кв., т.е. става 525 срещу 175 е/кв (или 25 %) и може съвсем безболезно да се "преглътне" от предприемачите едно такова увеличение. И дори и да се отрази на цените на пазара - т.е. да бъде натоварен с това увеличние клиентът (което, не се съмнявам, ще пробват предприемачите), пак не е нещо сериозно. 25 е/кв са под 4 % от 700 е/кв крайна средна цена за София в момента.

Иначе изводът на статията е, че цените в монета са конкурентни
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
06-12-2006 - 16:42:24
Ох Joan,
Какво да коментирам !? Нито ми харесва, нито ме устройва :-))
Никога не съм крил отношението и пристрастията си, но пък и на "черното" "бяло" не мога да кажа.
В този конкретен случай има едно твърде характерно мнение и не мога и не искам да го подмина. Знам, че фактът на подминаването му (или пък да зажумя и да се направя, че не съм го видял) нищо няма да промени.

Разбирам прекрасно, че за пазар като нашия някои сегменти могат да продължат да растат (дори несимволично) напук на всякаква логика и под влияние на някакъв специфичен фактор.

Запазвам очакванията си, само коригирам времевите аспекти :-((((.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
06-12-2006 - 16:55:05
Nacheff,

Ами то тогава е най-интересно да се коментира smiling smiley - когато не си съгласен с изложеното в статията. Вземи и кажи нещо да ги обориш, "донеси вода от няколко кладенеца", как така "няма да коментирам, 'щото не ми харесва" smiling smiley

Поне кажи как коригираш времевите аспекти - там се говори, че "истинският бум на пазара на имоти у нас най-вероятно ще настъпи едва в момента когато чужденците ще могат без никакви усложнения да купуват и притежават земя в България." - и се споменават 2010 или 2014 година. Демек, сега нищо работа са тези цени, да видите какво ще настане след 2010!

Ти за кога очакваш тогава "логичен и справедлив спад на цените" - за 2020 ли?

Ама как напук на всяка логика? Те посочват на база на каква логика ги смятат тези прогнози. Друг е въпросът дали ще стане така. Ама логика има.

Абе толкова отдавна си пишем с теб (във форума), аз така и не разбрах ти всъщност 'що очакваш всеки момент да паднат цените. Това е сериозно питане, не е закачка.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
06-12-2006 - 17:34:14
Оригиналната статия.

А иначе какво да коментираме, хората са си изложили аргументите, написали са като цяло и мнението си за движението на цените. Аргумените ние и сами си ги знаем, мнение за движението на цените също си има всеки във форума smoking smiley Аз също съм съгласен - цените на селскостопанските земи ще растат в близките 3 години, цените за търговски и офис площи също. Това което мен ме интересува са цените на жилищните имоти и там според мен тенденцията ще е обратна. Амберламб не са изказали категорично мнение по този въпрос (по моя преценка).
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
06-12-2006 - 23:13:09
Amberlamb са "консултанти по недвижими имоти", такива много рядко предсказват че цени ще падат където и да било. Ако някой има време може да прочете и за другите страни...за Австралия е описана хубава оптимистична картина, която въобще не отговаря на действителноста..


[www.theaustralian.news.com.au]


Housing stress: most are suffering
Anthony Klan
December 07, 2006
MOST of Australia is officially in "housing stress", with more than a third of family income required to service the average home loan.

The Real Estate Institute of Australia, which compiled the figures, said affordability was consequently now at its lowest point in 16 years, with families in NSW, Queensland and Tasmania hardest hit.

Home owners, on average, now need to spend more than 30 per cent of their income on mortgage repayments, the level at which borrowers are said to be in housing stress........


Re: Цените след НОВА ГОДИНА
07-12-2006 - 10:07:34
Panther1,

Благодаря за линка към оригиналната статия.

Никъде в статията не се споменава "селскостопанска земя". Говори се за "земя", а такава е и земята в регулация. Даже се споменава, че хубавите терени за жилищно строителство (в градовете и в курортите) са се посвършили и това определя 1) по-висок риск за инвеститора и повече внимание и проверки заради неуредици с регулацията и инфраструктурата на земята за строеж и 2) по-високи цени на тези терени, които си имат всичко. Което пък се сещаш до какво довежда за цените на тези жилища, които все пак ще бъдат изградени.

А цените на терените, където ще бъдат изградени тези търговски и офис площи, чиито цени ще растат? И къде ще отидат тези пари, платени на собствениците на терените? Изобщо, както и статията споменава, нещата са взимно-свързани (цитат: The demand for land around the main cities and tourism resorts is getting scarcer and as the commercial side of the real estate market goes head to head with the residential side).

Не че се мъча да те убеждавам да си сменяш добре известното мнение smiling smiley, но мисля, че цялата статия е в посока увеличение на цените на всякакви имоти в Бг в близките години, като е направена уговорката за most certainly ".....and between 2007 and around 2010 the property market in this Eastern European country will most certainly remain hot. " И уговорката, че може би ще има инвеститори в терени за строеж, които ще се прецакат и няма да могат да получат печалба заради неуредици с имота (регулация и инфраструктура) .

Колкото до пристрастността на анализа, спомената от тип-топ, възможно е да е така. Това не знам и не мога да коментирам.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
07-12-2006 - 10:25:44
t1p-t0p,

Интересен линк за Австралия, благодаря.

Обърна ли внимание на едно интересно изречение: "With today's low vacancy rates, rents are going to increase significantly, making it even more difficult for renters to become buyers."

Какво ще стане според теб, когато наемите се повишат (независимо от доходите, щом има недостиг на жилища под наем и търсене, те ще се качват, защото хората трябва да живеят някъде, все пак)? И станат пак равни (горе-долу) на ипотечната вноска, независимо дали той (наема) или тя (внсоката) са 1/3 или половината от месечния разполагаем доход на хората. Според мен, хората ще се ориентират обратно към покупка и цените на жилищата пак ще тръгнат нагоре. И така, като онази детска люлка, ту единия край нагоре, ту другия.

Всъщност статията от твоя линк ме наведе на една мисъл - може би все пак и наемите не са чак толкова пряко свързани с дохода, колкото съм си мислела. За цените определено има и други важни фактори. Просто при повишение на наемите и цените, хората ще си позволяват по- малко други неща - пътувания, скъпа техника, нови коли и т.н. Което пък предвид системата на консуматорската икономика, ще доведе до кризи в други отрасли. Но наемите/ипотеката - това са разходи, без които не може за разлика от нова кола или пътуване до екзотично място. Както хляба и киселото мляко, нарицателни за нас, българите.

И може би затова и у нас в БГ все пак има и повишение на наемите за последните няколко години, макар и с по-нисък темп от цените на жилищата. Въпреки че растежът на доходите изостава и от двете.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход