Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Покривна конструкция

Публикувано от DPCom 
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 13:14:59
Слепените греди са най-красивото нещо при видим откъм помещение покрив и носимоспособността им е много по-добра при еднакво сечение с масивните .
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 13:19:33
avatar
MB2316 Написал:
-------------------------------------------------------
> Слепените греди са най-красивото нещо при видим
> откъм помещение покрив и носимоспособността им е
> много по-добра при еднакво сечение с масивните
.

Ами те за това са и измислени всъщност...


______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 14:17:41
Аз имам един такъв принципен въпрос....При наличието на плоча,за кЪв чеп ги изпълнявате изобщо от дърво тия покривни конструкции???
Има ли някаква логика или просто традицията пак повелява да си го набутаме четвъртит...
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 15:24:49
avatar
clap: :}

Чест и почитание
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 15:43:52
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз имам един такъв принципен въпрос....При
> наличието на плоча,за кЪв чеп ги изпълнявате
> изобщо от дърво тия покривни конструкции???
> Има ли някаква логика или просто традицията пак
> повелява да си го набутаме четвъртит...


Плосък покрив ли имаш предвид ?
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 17:03:07
Имам предвид някоя от тези на снимката,изпълнена с леки стоманени профили и анкерирана за плочата.Заводски изработени модули,доставят се готови на място,монтират се и отгоре си ги покривате с каквото ви е на сърцето...най-често се изпълнява с водоустойчиво ОСБ,от най-дебелото...дори някои го слагат двойно.Може и с дъски.Но дърво във фрейма на покрива...првят го,ама трябва да имате съвсем близо проверен източник на качествен дървен материал.В колко държави разлагат с дърво,дето да е хем евтино,хем качествено,хем изсушено и обработено по всички правила,та да може да се ползва в покривна конструкция?БГ определено не е от тях.
nikoloff горе хубаво е казал,че светът не свършва с околовръстното...ама транспорта на тая качествена дървесина,дето ако изобщо се намери,ще е някъде на майната си...като нищо ще покрие разликата в цената между дървена и метална конструкция,че може и на голям процент икономия да излязат нещата...
Abu
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 18:29:34
Николов,
Приеми това като доуточняване, щото и на мен не ми стана ясно откъде взе материала за седемте точки... И не се сърди (както и аз), само коментираме.

Първо - в БГ има сух материал по всяко време на годината - ако вижданията ви се простират до околовръстното на София - това е друг въпрос
Аз не съм в София. Във Варна твърде често няма никакъв дървен материал, камоли сух и качествен.

Второ - Добър сух материал за покриви (до 18%) може да се намери около 400-500 лв
Мен и 25% ме устройва, цената не е точно тази...

Трето - защо се подценява покрива въобще като конструкция и изпълнение и технология - не знам
Признавам, случвало ми се е да подценявам конструкцията, в смисъл хич не ми дреме когато товарът е минимален. Обаче изпълнението и технологията не ги претупвам. Нали не твърдиш, че има само една технология? Възможно е да имаме разлики, но едва ли едното е грешно, а другото правилно само защото не са еднакви.

Четвърто - Равновесната влажност на дървесината в покривното пространство е около 12-15% максимум. Според зависи от факторите достига и 4-6 % , ама кой да ги обясни тези неща на всезнаещите фирми и най-вече майстори, дето имат по рождение 3-4 висши образования в главите, а не могат да се подпишат...
Тука може и да не говорим за едно и също - равновесната може и да е 12-15, но максималната (инцидентно) да надвишава 20-30-40. Тогава какво пречи при монтажа да е 20-30? Във Варна и на много други места влажността на въздуха постоянно е висока, това никакво значение ли няма според теб?

Пето - без значение е дали са къси или дълги детайли и дали е паднала маса (каквото и да означава това).
Не знам кой е говорил за къси и дълги детайли, но да разпознаваш падналата маса, бичен материал от пожарища и въобще всякакви дефекти по дървото, за да можеш да ги отбягваш е изключително важно за работата. А и не е кой знае каква философия...

Шесто - всички видове самодейни опити за сушене на дървесината (покриване с найлон, чакане на Годо с години и всякакви там неща) водят само до едно - огромен брак на материала. Лошото е, че след това незнанието на сушащите дефинира нещата така, сякаш това е аксиома и като ги питаш за проценти влажност и други такива - изтъпяват.
Много брак има ако не се познава материала в суров вид. Сушенето в навес не е некачествено. Основното е равномерно съсъхване и добра вентилация. Проценти влажност се мерят изключително лесно и без електронни прибори. Парче дърво може да се измери с везна в мокро и сухо състояние (като постои един час във фурната), а разликата е водата.

Седмо - запечатването на влагата със специализирано средство само влошава нещата
Това е очевидно...


Честно казано, не знам какво точно пише в учебниците. Ама съм чиракувал при хора, дето яко псуваха всякакви "учени, дето пишат ли пишат, ама не са работили достатъчно, че да знаят какво пишат". Не че аз го твърдя, ама има нещо вярно... Като видиш, че за 50 години работа на майстора никоя дървения не му се е изметнала, сцепила и т.н., нормално е на него да вярваш.
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 18:37:24
Салвадор , аз не предположих наистина този вариант , защото съм привърженик на видимите греди откъм помещението отдолу , за да не се губят площи или плосък покрив , но използваем от апартамента отдолу .
Не съм се интересувал от цените на такъв вид покрив , но това се смята .
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 20:33:25
avatar
Първо и основно нещо - трябва (според мен) да се престане да се гледа и мисли към дървесината като евтин и леснодостъпен материал. Просто отиваш в гората, сечеш бракониерски, бичиш, режеш монтираш. След 2-3 години като се сговни конструкцията и пак да ходиме в гората и така до припадък....

Второ - майстори, които не са положили грам усилие да се пообразоват а нещата от 50 години им стоят все едно сега са монтирани няма (говоря за иглолистна дървесина).

Трето - Аз съм свидетел (5 години висше и последвал бизнес) "учените глави" в този бранш колко много разбират от дървесина и от практика. Но с годините великите майстори разбирачи, дето им липсва по някой и друг пръст са се усъвършенствали в приказките, с които "къпят" клиентите и номерата им минават. Трябва да взема някой от вас с мене в командировка из Родопите, като ходя да си набавям доставчици на иглолистен фасониран материал да видите как целия им арсенал от сценарии и заучени "майсторски" фрази се изпарява когато им поставя въпросите професионално и оискам професионални отговори и параметри.

Четвърто - от Родопите до Варна може и е тежко с транспорта, наистина, но пак казвам - качествения дървен материал готов за употреба не е и не бива да е на цената на дърва за огрев. Друг е въпроса, че за висока цена трябва да се изисква и голямо качество.

Пето
- да, определено няма само една технология за покриви и това е много хубаво - има многообразие от решения.

Шесто
- влажността на въздуха е динамичен параметър , а не дървесната конструкция не е. изключително определящо е на каква равновесна влажност ще се запечата контура - от това следват и вътрешните напрежения дали за значителни или незначителни (т.е. дали ще мърда конструкцията от линейни разширения и дали ще се обогатява откъм линейни пукнатини). Да, около Варна е по-влажно, но не чак толкоз. Ако сте запечатали 30-40% влага - нищо добро няма да очаквате, а ако не сте запечатали - също.

Седмо - сушенето на дървесината бива два вида - атмосферно и в сушилни. При атмосферното имаме няколко много съществени недостатъка - поради липсата на контрол над влажността и температурата - брака е огромен. Времето на процеса - огромно. Представете си да инвестирам 200 000 лв в дървен материал и да чакам година-две да се суши..... в днешно време да блокираш толкова, че и повече капитал в такова мероприятие си е направо икономическо самоубийство. А сушенето си е сериозен процес и който подхожда аматьорски към него си пати - голям брак и т.н. Метода с определянето на изсушаването във фурната е доста забавен, но от практическа гледна точка е неприложим.

(Дискусията е много добра и може много да се научи от нея наистина)

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Покривна конструкция
17-01-2009 - 20:51:32
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход