Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Покривна конструкция

Публикувано от DPCom 
Abu
Re: Покривна конструкция
20-01-2009 - 18:05:38
Николов,
Ако фирмата ми се занимаваше само с дървени конструкции, щях да съм заредил още преди години материал за сушене в навес и при всеки нов обект да вземам от стария материал, а да купувам нов пак да съхне само при нов обект. Същата схема е и при сечта - най-просто е на квадранти, първите десет години се сече първият квадрант, после се залесява, после втория, пак залесяване... докато стигнеш отново до първия, имаш 40-годишна гора. Точно в дърводелството да поддържаш складова наличност не е загуба на оборотни пари, а повече гаранция за качествен краен продукт.
В крайна сметка, приемам твоята гледна точка за правилна, но, съгласи се, не всички работим в еднакви условия и с еднакво натоварване. Когато говориш за построяване на цяла къща, при това всеки 2 месеца, ми се струва най-разумно да се търси затваряне на цикъла - от квота за сеч, през собствен цех за дървообработка, до конструкция, монтаж и евентуално оползотворяване на отпадъка в друго производство. Само така може да имаш пълен контрол на качеството и да даваш съответната гаранция. Поне аз виждам повече проблеми в подбора на дървесината при отсичането и обработката (нали първо се суши, а после се бичи или може и инак?)
Между другото, точно в цеховете са майсторите с нечетен брой пръсти, не по обектите.
Re: Покривна конструкция
20-01-2009 - 19:00:46
avatar
Такаааа........

Едно по едно...

Сечта си е сериозна наука или по-точно технология. Повярвайте ми - всички горски го учат това, при това яко. Метода с изсичането и квадрантите е приложим само в субтропични условия и то само за бързорастящи видове като бамбук, например. В БГ най-интензивно растящото дърво е бялата топола не-знам-си-кой-хибрид-беше. И пак не е практика. Като изсечеш едно поле - настъпват сериозни и трайно промени в почвата и т.н. (не знам детайли - това го учиха другия факултет) и сетне залесяването е мноооого трудно.
Дървесината се фасонира е прясно отсечено състояние и в зависимост от детайлите се суши по различен режим.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Abu
Re: Покривна конструкция
20-01-2009 - 21:23:54
Сечта си е сериозна наука или по-точно технология. Повярвайте ми - всички горски го учат това, при това яко. Метода с изсичането и квадрантите е приложим само в субтропични условия и то само за бързорастящи видове като бамбук, например. В БГ най-интензивно растящото дърво е бялата топола не-знам-си-кой-хибрид-беше. И пак не е практика. Като изсечеш едно поле - настъпват сериозни и трайно промени в почвата и т.н. (не знам детайли - това го учиха другия факултет) и сетне залесяването е мноооого трудно.
Дървесината се фасонира е прясно отсечено състояние и в зависимост от детайлите се суши по различен режим.



Ааа, за сеченето не ме търси! Казах "най-простата схема" само като илюстрация на врътката суров/сух материал, не твърдя че така се прави навсякъде. Ама все пак Коми и Аляска не са субтропичен климат, а там се прилага, доколкото ми е известно. Дали са 40 или повече години, не променя принципа. Както и за складовите наличности - важното е да поддържаш някакъв запас щом това ти е работата, а не да разчиташ само на "сертифицирани" доставчици...
А че суров материал се обработва много по-лесно е вярно и това според мен е основната причина биченето да предхожда сушенето. Обаче прежали едно заточване и си направи дъски от суха греда - само за да видиш разликата. Естествено, за строителството това е безсмислен разход, ама нали тука се заговори и за декоративни елементи. При тях е по-трудно да се прецени предварително кое на какво ще стане. ...и полека-лека си дойдохме на думата: всички предпочитат да работят със сурово дърво, защото е по-лесно. Ако си правеха труда и малко да отбират (да предвиждат резултата), нямаше да има проблеми за никого. Ама за това се иска и акъл, освен добро желание...
Re: Покривна конструкция
20-01-2009 - 21:43:19
Ако дървото което си отсякъл е с диаметър 70 см. за да го изсушиш ще ти трябват към 25-30 години. Грубо за всеки 2.5см трябва 1 година. :]
Re: Покривна конструкция
20-01-2009 - 21:49:29
avatar
Прав си Abu - масово се търси кракотрайния ефект. И сетне - гледане на класическия уестърн - Вземи парите и бягай.
Don Balon, не прилагай буквално чутото от разни клипчета. Има си много строга наука. (Което ми напомня да мина през книжарницата на Лесото да си актуализирам техническата библиотека, пък и да се видя с някои преподаватели...)

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Покривна конструкция
20-01-2009 - 23:31:51
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
> Прав си Abu - масово се търси кракотрайния ефект.
> И сетне - гледане на класическия уестърн - Вземи
> парите и бягай.
> Don Balon, не прилагай буквално чутото от разни
> клипчета. Има си много строга наука
. (Което ми
> напомня да мина през книжарницата на Лесото да си
> актуализирам техническата библиотека, пък и да се
> видя с някои преподаватели...)
>
>
Николов, няма закон който да доказва че за да изсъхне 2.5 см дебела талпа и е необходимо точно 1 год. Човека казва- принципно е 1 год., но зависи от вида на дървесината и още някой други фактори.
Ти ще се съгласиш ли че е по-добре да сушиш един цял ствол и после да го бичиш?? Науката дали така съветва??

Re: Покривна конструкция
21-01-2009 - 08:58:19
avatar
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
> n.nikoloff Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Прав си Abu - масово се търси кракотрайния
> ефект.
> > И сетне - гледане на класическия уестърн -
> Вземи
> > парите и бягай.
> > Don Balon, не прилагай буквално чутото от
> разни
> > клипчета. Има си много строга наука. (Което
> ми
> > напомня да мина през книжарницата на Лесото
> да си
> > актуализирам техническата библиотека, пък и
> да се
> > видя с някои преподаватели...)
> >
> >
> Николов, няма закон който да доказва че за да
> изсъхне 2.5 см дебела талпа и е необходимо точно 1
> год. Човека казва- принципно е 1 год., но зависи
> от вида на дървесината и още някой други фактори.
>
> Ти ще се съгласиш ли че е по-добре да сушиш един
> цял ствол и после да го бичиш??
Науката дали така
> съветва??
>
>


В никакъв случай!!!

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Покривна конструкция
21-01-2009 - 19:38:53
А букварите какво съветват??
Re: Покривна конструкция
21-01-2009 - 22:14:02
avatar
Същото!

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Покривна конструкция
22-01-2009 - 01:36:36
Нейсе, май попаднах на точното място, в точното време, при голямите дърводелци *ok* *bow*

Надявам се да не ме подминете олисани в тоз научен дебат за качеството на родната дървесина и екологичните неволи на планетатаwinking smiley
Та простичкият ми въпрос е: мога ли в такова влажно време да съхранявам добре изсушено дюшеме в гаража си? Някои казват, че ще стане на дъги, други казват спокойно, нищо няма да му стане *xxx* Моля ви, кажете вие какво мислите*sos* *sos* *sos*

Хайде лека и благодаря!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход