Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Уникредит променят лихвообразуването

Публикувано от koqn 
Re: Уникредит променят лихвообразуването
23-02-2009 - 09:10:22
Гамен я си прочети условията по кредита и виж дали ще се разминеш само със загуба на обезпечението или банката има право да посегне и на други твои имоти или бъдещи вземания ако кредита не се изплати с продажбата.
В повечето договори , които съм виждал не пише, че всичко е пито платено с продажбата на апартамента. Просто провери.
Re: Уникредит променят лихвообразуването
26-02-2009 - 16:32:25
Привет на всички съфорумци,

За съжаление и аз ставам част от потърпевшите на банковите своеволия.
Имам ипотечен кредит за строителство от банка Пиреос и в един момент когато трябва да си усвоя поредния транш от кредита, ми казват, че трябва да подпиша един анекс с който се съгласявам да ми увеличат лихвата ( твърдата надбавка на банката) иначе няма да ми отпуснат парите.
В договора никъде не е опоменато че тази надбавка може да се променя. Консултирах се с адвокат и според него съм в пълно право да ги съдя, ако не преразгледат позицията си.
Мисля, че е време да започнем да си търсим правата и интересите в съда или по друг начин, защото докато само си роптаем тихичко ще продължават да ни изнудват и грабят както до сега.
Може би е време да се съберем и да пнем да протестираме пред централите на банките за да видят, че не може така едностранно да си решават каквото им е угодно.

Успех на всички в начинанията и приятни празници.

P.S.а аз ще пиша как се развиват нещата при мен.

smiling smiley
Re: Уникредит променят лихвообразуването
26-02-2009 - 16:46:40
Мдааа...класически случай. Понеже не са намерили формална причина, те принуждават да подписваш анекси! Много добре си се обърнал към адвокат! Предполагам, че си ги отсвирил в "писмен вид"...интересно какъв ще е следващият им ход.
Re: Уникредит променят лихвообразуването
26-02-2009 - 17:28:11
Ivich,

Сезирай комисията за защита на потребителите, те би следвало да са първа инстанция преди съда. При тях жалба се подава лесно по електронен път - просто сканирай цялата досегашна кореспонденция с банката и я изпрати и до двете. Така банката няма да те мотае разчитайки, че ще клекнеш защото си на зор и от друга страна юристите на комисията и банката ще имат разговор, след който е твърде вероятно нещата да са в твоя полза.

Успех!
Re: Уникредит променят лихвообразуването
26-02-2009 - 17:57:40
Re: Уникредит променят лихвообразуването
27-02-2009 - 11:49:24
Така и не мога да намеря за сега в тази скапана ДЪРЖАВА правилната институция която трябва да защити Българските граждани от своеволието на банките!

---

КЗП е специализиран административен орган, който има контролни правомощия по Закона за защита на потребителите (ЗЗП), Закона за потребителския кредит (ЗПК) и други нормативни актове. Те дават уредба на правата на потребителите, задълженията на търговците, правомощията на държавните органи, съставите на административните нарушения, предвидените за тях санкции и принудителните административни мерки.

Жалбата Ви е за лихвообразуване на ипотечен кредит, отпуснат от „УниКредит Булбанк” АД. Проблемът не е в компетенциите на КЗП и поради това няма правна възможност да Ви окаже съдействие по случая.

Ако считате, че имате основание, Ваше право е да се обърнете към Българската народна банка /БНБ/ или да предявите претенциите си по съдебен ред.

----

Вашето писмо е препратено към Комисията по жалби и петиции към Народното събрание. Бихте могли да се обърнете и към Федерация на потребителите в България.
Re: Уникредит променят лихвообразуването
27-02-2009 - 12:03:42
komisiata za finansov nadzor i BNB sa regylativnite organi za bankite v BG!! Imat si saitove i telefoni za vryzki i prosto se obyrni kum tiah kato smiatash 4e ti si prav a bankite ne!!! smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: Уникредит променят лихвообразуването
28-02-2009 - 10:55:11
Отговор на БНБ
>>>>
Във връзка с отправеното от Вас запитване, свързано образуването на лихвено плащане по ипотечен кредит, Ви уведомяваме за следното:

По силата на чл.58 , ал.1, т.2 от Закона за кредитните институции /ЗКИ/, при отпускане на кредит банките са длъжни да оповестят лихвения процент, изразен като годишен лихвен процент, метода за изчисляване на лихвата, както и условията при които може да се променя лихвата до пълното погасяване на кредита. Т.е. промяната на лихвените условия е допустима само ако е извършена по метод и при условия, обявени на клиента към момента на отпускане на кредита.

Надзорът върху дейността на банките, за спазването на установените със ЗКИ правила и на издадените актове по прилагането му, се упражнява от Българска народна банка.

Защитата на потребителите-страни по договори за потребителски кредити се осъществява по реда и при условията на Закона за потребителския кредит, като контрол по закона осъществява Комисията за защита на потребителите.
>>>>

Не е възможно да няма в България институция която да помогне на гражданите на Република България и която да направи пълна ревизия на действията на УниКредит Булбанк” АД. Не може УниКредит Булбанк” АД да реши нещо което е в противоречие с вече подписани ипотечни договори и автоматично да го привежда в сила без преподписване на договорите!

Просто трябва да сме по-упорити и да си търсим правата!
Re: Уникредит променят лихвообразуването
01-03-2009 - 23:39:06
Много силно НЕ вярвам в успеха на подобно начинание.
Re: Уникредит променят лихвообразуването
03-03-2009 - 12:09:32
Получих писмо от Уникредит в което пише, че ми намалят вноската от 300.96 евро на 260.08 евро *beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход