Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Уникредит променят лихвообразуването

Публикувано от koqn 
Re: Уникредит променят лихвообразуването
05-03-2009 - 17:56:04
"В съответствие със сключения с Вас договор за кредит,поради промяна на действащия по кредита лихвен процент,Ви уведомяваме за промяна в размера от дължимата от Вас месечна вноска.Преизчислението е следствие от влязлата в сила нова стойност на променливата компонента на годишния лихвен процент,приложим по Вашия кредит."
Re: Уникредит променят лихвообразуването
09-03-2009 - 15:22:12
Здравейте, аз съм към Пиреос и моята вноска също беше увеличена от 18.02 (с незначителна сума, но според мен абсолютно неоснователно). Лихвата ми се определя от юрибор + 3.9. Тъй като в момента юриборът е по-нисък дори от 2.5% и не могат да променят този компонент, ми обясниха, че са променили фиксиранат надбавка??? Възможно ли е това при следните клаузи в договора ми:
____________________
(1). За ползвания кредит КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯТ заплаща на БАНКАТА годишен лихвен процент в размер на 6,4%, равен на базовия лихвен процент на Банката за жилищни кредити в евро, като за първите шест месеца от усвояването на кредита КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛЯТ не дължи лихва.

......

(3). Базовият лихвен процент на банката се определя от 3-месечния EURIBOR плюс надбавка от 3,9%. За изчислението на лихвата по този договор за тримесечния EURIBOR е приета стойност от 2,5%.

(4). Минималната приемлива за банката стойност на тримесечния EURIBOR е 2,5%. БАНКАТА има право по време на действие на договора едностранно да променя размера на приложимата лихва, в случай, че 3-месечният EURIBOR достигне нива, с 0,25 процентни пункта по-високи от посочените тук в рамките на 1 месец. ...
_______________________

Не става дума за смешните няколко евро, с които са ми вдигнали вноската, а по-скоро за принципа - дали договорът може да се тълкува по начина по който те искат - че могат да променят дори и фиксирания компонент на лихвата?
Благодаря предварително на отзовалите се smiling smiley
Re: Уникредит променят лихвообразуването
09-03-2009 - 16:22:08
Тези от Пиреос доста по добре са си оплели нещата. В договорите на Уникредит
няма подобна клауза за минимален EURIBOR.
Само мога да кажа че надбавката ти от 3,9% е доста висока по принцип. Нормалната е 2.1-3
Re: Уникредит променят лихвообразуването
09-03-2009 - 17:51:10
Да много ти е висока надбавката,ако EURIBORA стане пак 5 лошо ти се пише.А за въпроса ти при Уникредит пише ,че тази надбавка е фиксирана,но ти пак си сложиха 1% /като "Премия"/и стана юрибор+надбавка+1% премия нищо,че по договор нямат право.Та гледам и Пиреос не остават назад smoking smiley
Re: Уникредит променят лихвообразуването
09-03-2009 - 18:24:48
Лихвата ми в момента е 7.65 ако не се лъжа, така че юриборът трябва да стане над 3.75 за да ми вдигнат този компонент. Не се оплаквам, че тази надбавка (или дори лихвата като цяло) е висока, защото иначе таксите са поносими, поне в сравнение с други банки... Въпросът обаче е принципен - така както е написано, могат ли изобщо да бутат тази "фиксирана" надбавка? Според мен принципно могат да променят само частта с юрибора, и то когато стане >3.75.
Ако някой юрист чете - при тази формулировка могат ли да правят каквото си искат с лихвата или наистина е вързана само към юрибор и съм в правото си да протестирам?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-09 18:28 от king_for_a_day.
Re: Уникредит променят лихвообразуването
10-03-2009 - 13:13:53
Нямам думи просто... отново ни вдигат с 1% [bulbank.bg]
Re: Уникредит променят лихвообразуването
10-03-2009 - 17:46:12
Пак се изгавриха с нас ПРЕМИЯТА стана 2%*sos*
Re: Уникредит променят лихвообразуването
10-03-2009 - 18:24:26
ако извикаме медиите :g:
Re: Уникредит променят лихвообразуването
11-03-2009 - 10:34:52
Това с медиите ми се струва добър вариант - сигурен съм, че много хора не знаят защо им е повишена вноската или дори изобщо че е повишена... А колкото повече се разсмърди работата, толкова по-сигурно е че банките ще се съобразят. Защото лесно могат да притиснат един отделен човек, като го заплашат, че ще обявят на кредита за предсрочно изискуем, но за 1000 човека ще се замислят...
Хубаво да действаме заедно, дори да не сме в една банка smiling smiley
Re: Уникредит променят лихвообразуването
11-03-2009 - 14:06:45
Ако има и други желаещи

На 13 март в 15:00 часа централноевропейско време комисарят на ЕС по въпросите на потребителите Меглена Кунева ще разговаря онлайн с потребители от целия ЕС, които желаят да говорят за своите права и по други теми

[ec.europa.eu]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход