Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Най -изгодни ипотечни кредити

Публикувано от Cveti Manolova 
p_nachev
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 15:03:59
Joan,
Най-много клоня към твоето мнение.
Бих участвал с ентусиазъм в една експедиция за залавянето на такова животно - "лихва, която не се дължи", но се опасявам, че не съществува във физическия свят.

На договорената дата длъжникът се "кани" да внесе погасителна вноска, определена от плана. Тя може да има лихви, главница или и двете.
Неплащането на тази дата води до забава и съответно до наказателна лихва.

В конкретния случай не намирам за уместно да се говори за прехвърляне на начислени, но недължими лихви към главницата. Говорим за гратисен период и очевидно към момента на изтичане на 6-те месеца не може да става дума за забава и не намирам никакви основания за санкциониране на длъжника.

Какво да се прави ? Винаги стигаме до този въпрос!

Мисля, че е въпрос на договореност или поне длъжникът би трябвало да опита да се договори за нещо, което му е най-достъпно. Или поне да пита - както и правим ние !

Идеи : Аз бих приел долните хипотези, като икономически смислени и "справедливи"

1. В рамките на 6-те месеца се плаща само главница, доколкото тя се дължи по погасителния план. При намаляващи вноски това ще си е цифра, така че малко се опорочава идеята за даване на глътка въздух на платеца, ама ...... не търсете тука прекалено много "християнски мотиви"!.
На шестата вноска се плаща сума от съответната месечна главница плюс натрупалата се за шестте месеца лихва. На седмия месец всичко си тръгва "по плана".

2. Въ зможно е условно да разгледаме всяка една от тези 5 на брой, начисени, но неплатени суми за месечни лихви като едни нови 5 на брой микрокредита. Всеки от тези микрокредити заживява свой живот. Лихвата е договорена по договора и часовникът започва да тече от 01.01. н ашестия месец.
И така когато дойде дата за плащане - сумата, която се дължи ще е сбор от много съставни части.
Тук при този вариант има наистина някакво условно прехвърляне на лихва в главница.

Вярно, само банката може да ги изчисли.
Някой длъжник може и да е добре с математиката, но енговите изчисления гарантирано няма да излезат.

Все пак това са само варианти.

Има и други !
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 15:09:01
peter, не мога да говоря от името на Булбанк (или на Цвети), но никъде и никога в ик. си практика не съм чула някоя банка да те освободи от лихви, даже и за един ден. Не твърдя, че е меродавно мнението ми, но това противоречи на всякаква ик. логика - банката печели ОТ ЛИХВИ! Не забравяй, че тези 3,3 % "отдолу" през първата година ти излизат през носа през следващите - каква е разликата, според теб, за твоя джоб като цяло, дали ще е 5,5 първата и 8,8 следващите или 7,78 за всичките години ?! Като цяло, а не по периоди, имам предвид.

Това, което има ик. логика, е ако вземаш бизнес кредит, да имаш малки плащания за периода, когато си изграждаш произв (или развиваш дейността, каквато и да е тя), и да започнеш да плащаш повече, когато почнеш да печелиш от бизнеса. Но при ипотечения кредит не ми звучи логично да отлагам във времето тежестта на плащанията си. Е, пак зависи, де, може да има големи еднократни първоначални разходи - по заема, пък и по жилището - разходи за ремонт, напр., макар че бих се опитала да ги минимизирам, но да прехвърля тежестта по-напред във времето, предвид несигурността на ик. среда (т.е. несигурността на доходите си).

Ако са стигнали дотам да ти калкулират в лихвения процент и "опростената" лихва, може - Тинки за това пита, все пак. Но на мен ми се струва, че си се трупат на главницата тия лихви.... Нали виждаш какво пише и Цвети "По този начин Банката улеснява клиентите след направените от тях разходи по получава..." - т.е. просто ти отлагат във времето плащането на тези лихви.

Ама тая Цвети що не каже все пак??!! ами само се мъчим в догадки....


.
Petar(Peter)
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 15:14:38
И в това, което пишеш, има логика.
Отивам да хапна нещо, че изгладнях.
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 15:25:10
Начев, напълно съм съгласна с теб, особено в частта "да не се търсят християнски мотиви" в действията на банка!

Вариантите, предложени от теб, са си съвсем логични и възможни. По първия - е, на 6-тия месец (аз мисля, че е на седмия, обаче не е толкова важно това) ще се друсне на длъжника бая сумичка! Не ми се вярва това, не от "христянски мотиви, както се сещаш, ами плаши хората.

По втрория - по-скоро ми се струва, че цялата сума, дължима за лихви за 6-те първи месеца (ти 'що смяташ 5 месеца?) се превръща в микрокредит, иначе много "издребнява" схемата.

Не знам каква точно схема предлага Булбанк - Цвети си трае, пък аз даже не съм виждала и оригинала на това, дето го коментираме - нали тя го е псунала на Тинки по мейла. Ама да ти "опростят" лихви......
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 15:51:13
Quote

Но при ипотечения кредит не ми звучи логично да отлагам във времето тежестта на плащанията си

естествено, че има логика, впредвид на големите разходи които правиш по ремонти/обзавеждане/т.н. точно в началото.

А и изказване "не ми звучи логично да отлагам във времето тежестта на плащанията си" e безсмислено само по себе си, щом все пак ползваш кредит. Кредита не е ли едно голямо отлагане на тежестта във времето? Все още ли не виждаш ползата от такова отлагане?
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 15:53:01
Quote

Не знам каква точно схема предлага Булбанк - Цвети си трае, пък аз даже не съм виждала и оригинала на това, дето го коментираме - нали тя го е псунала на Тинки по мейла. Ама да ти "опростят" лихви......

ами Булбанк си имат телефони - обадете се и питайте вместо да разигравате някакви абсурдни варианти какво точно има впредвид банката с тая оферта
Според мене 6 месеца гратисен период значи 5 броя начислени, но недължими лихвени плащания.
Ти ..... да не би да се бориш за 7-месечен гратис?!
Мисля да се признаеш за победена :-))), не защото аз повече знам, а защото моето мнение е по-близо до интереса на банката :-)))
Анонимен потребител
Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 16:24:48
нищо не ми е пращала, а обещаваше :cry:
Аз гледам официалното съобщение:
http://www.bulbank.bg/bb/about/about_news.jsp?getChildren=news.about.bestmort
Re: Най -изгодни ипотечни кредити
26-09-2005 - 16:58:08
Начев, не знам - може и ти да си прав- аз откъде съдя - имах "приказка" с един от ЕБВР - ама беше за бизнес кредити - та той казваше - 1 година гратисен период - т.е. 12 месеца плащаш само лихви, а от 13-ия -- почваш лихва + главница - 'щото периодът на изграждане на съоръжението беше горе-долу година.

Ама в случая не споря.....

Re: Поразмислих малко
26-09-2005 - 17:14:04
Ultrix, ти 'що ме цитираш като дявола евангелието smiling smiley)))

Моят ПЪЛЕН цитат е: "Но при ипотечения кредит не ми звучи логично да отлагам във времето тежестта на плащанията си. Е, пак зависи, де, може да има големи еднократни първоначални разходи - по заема, пък и по жилището - разходи за ремонт, напр., макар че бих се опитала да ги минимизирам, но да прехвърля тежестта по-напред във времето, предвид несигурността на ик. среда (т.е. несигурността на доходите си)."

Искам да кажа, че по-скоро бих отишла при банка с по-малки първоначални разходи и бих правила ремонта постепенно, живеейки вътре даже, и бих спала на матрак на пода, с цел да си намаля точно първоначалните разходи, отколкото да отида на вариант "промоция" - защото с увеличението на "хоризонта" става все по-несигурно дали и доклко доходите ми ще позволяват бъдещите увеличени плащания. Това обаче си е само мой подход към нещата.


Мисля, че спорът по това какво е кредитът, е безсмислен - за мен основното предназначениие на кредита е да ти осигури ресурс, който нямаш НАЛИЧЕН, а ти е крайно необходим целият и то в момента. Аз бих предпочела намаляващи вноски и пренасяне на тежестта към началото, а не към края на периода - и по-горе казах защо смятам така - заради все по-голямата несигурност, колкото по-далече в бъдещето гледаш.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход